مفیدترین پستها به نظر کاربران در این تاپیک را در اینجا ببینید!

+ پاسخ به مبحث
نمایش نتایج 1 تا 7 از 7

مبحث: بیماری های ماهیان آکواریوم ،علائم ،درمان

 1. #1
  2,558 امتیاز ، سطح 11
  77% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 92
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points

  تاريخ عضويت
  Mar 2009
  پست
  3
  گيپا
  45
  پس انداز
  0
  امتیاز
  2,558
  سطح
  11
  تشكرها
  0
  2 بار در 2 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض بیماری های ماهیان آکواریومی

  آگهی تبلیغات (برای حمایت از گیگاپارس)
  قصد ما معرفی بیماری های ماهیان آکواریومی ، علائم ،راههای درمان با داروهای شیمیایی و غیر شیمیایی می باشد.
  از شما دوستان خواهانیم با سوالات خود و شرکت در این مباحث ما را در این امر یاری نمایید.
  امید است مثمر واقع شویم.
  اخرین ویرایش توسط solhenobel : 08-04-2009 at 01:44 AM

 2. کاربرانی که برای این مطلب مفید از solhenobel تشکر کرده اند:


 3. #2
  2,558 امتیاز ، سطح 11
  77% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 92
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points

  تاريخ عضويت
  Mar 2009
  پست
  3
  گيپا
  45
  پس انداز
  0
  امتیاز
  2,558
  سطح
  11
  تشكرها
  0
  2 بار در 2 پست از اين كاربر تشكر شده


  تعداد 2 نفر از 2 کاربر این پست را مفید دانسته اند! به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض سفیدک

  بیماری سفیدک یا ساپرولینوز یک بیماری قارچی است که عامل آن قارچ پرولگینا می باشد.
  علائم این بیماری لکه های خاکستری سفید و متمرکز بر روی پوست است که در زیر آب به صورت پنبه ای- پشمی دیده می شود. این قارچ بر روی ماهیان مرده یا تخم های مرده داخل هچری به سرعت رشد و به زودی توده های بزرگ سفید رنگ ، هچری های حاوی تخم ها را می پوشاند. این قارچ همچنین بر روی باله ها و پهلو های ماهیان مولد پس از تخم کشی نیز دیده می شود.
  این بیماری را می توان با استفاده از ضد عفونی کننده ای خارجی مانند نمک ، مرفالین ، مالاشیت گرین ، فیلین بلو و ... نیز درمان نمود.

 4. #3
  2,558 امتیاز ، سطح 11
  77% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 92
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points

  تاريخ عضويت
  Mar 2009
  پست
  3
  گيپا
  45
  پس انداز
  0
  امتیاز
  2,558
  سطح
  11
  تشكرها
  0
  2 بار در 2 پست از اين كاربر تشكر شده


  تعداد 1 نفر از 1 کاربر این پست را مفید دانسته اند! به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض بیماری اتوردیسمان ( کمبود ویتامین تیامین )

  این بیماری موجب اختلال در تعادل ماهی می گردد و هنگامی بروز می کند که جیره غذایی ماهی عاری از ویتامین B1 باشد و یا ماهیان غیر ماکول و شگ ماهیان به مدت زیاد به ماهی به عنوان غذا خورانده شود. زیرا گوشت این ماهیان از بین برنده ویتامین B1 می باشد.

  علائم بیماری:
  ابتدا ماهی دچار عدم تعادل در حرکت شده و سر انجام بدون حرکت بر روی بستر آکواریوم قرار می گیرد، در این حالت اگر ماهی تحریک شود در حالت چرخشی به دور یک محور طولی محل استقرار خود را ترک خواهد کرد ، بعلاوه خونریزی هایی در اطراف چشم ماهی بوجود می آید که منجر به کوری آن می گردد.

  درمان:
  اگر عامل دیگری در این بیماری دخالت داشته و ماهی مقاومت لازم را داشته باشد ، درصد تلف شدن ماهی نسبتاً کم و با افزودن ویتامین B1 به غذای ماهی بیماری به تدریج برطرف خواهد شد.:go:

 5. کاربرانی که برای این مطلب مفید از solhenobel تشکر کرده اند:


 6. #4
  كاربر تازه وارد
  2,543 امتیاز ، سطح 11
  74% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 107
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  1 year registeredTagger Second Class1000 Experience Points
  نماد Persian Fish
  تاريخ عضويت
  Jul 2009
  پست
  16
  گيپا
  1,293
  پس انداز
  0
  امتیاز
  2,543
  سطح
  11
  تشكرها
  9
  16 بار در 11 پست از اين كاربر تشكر شده


  تعداد 1 نفر از 1 کاربر این پست را مفید دانسته اند! به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  Arrow انگل ايك چيست؟

  انگل ايك چيست؟  مقدمه:
  ایكتیوفتیریوزیكی از بیماریهای رایج ماهیان پرورشی اكواریومی و وحشی بوده و عامل آن تك یاخته مژه دار نسبتا درشتی به نام ایكتیوفتیریوس مولتی فیلیس میباشد. اندازه انگل بالغ حدود 1 - 5 / 0 میلیمتر بوده و به راحتی با بزرگنمایی كم میكروسكوپ قابل مشاهده است بنابراین تشخیص بیماری ساده بوده و با تهیه یك گسترش مربوط از پوست و آبشش عملی می باشد. این انگل گسترش جهانی داشته و در ماهیان مختلف گزارش شده است به اكثر درمانهای رایجی كه بر علیه دیگر تك یاخته ها استفاده میشود مقاوم بوده و به سختی از استخر یا آكواریوم آلوده ریشه كن می گردد. این بیماری بیشتر در فصل پائیز و زمستان اتفاق می افتد كه دلیل آن احتمالا كم شدن فعالیت فتوسنتزی در آب (در نتیجه ایجاد كمبود اكسیژن) و كم شدن ایمنی ماهی در اثر كاهش دما و عوامل دیگر می باشد.دكتر مخیر (1976) وجود این انگل را در ماهیان ایران گزارش كرده اند.

  در مرحله پیشرفته نقطه های سفید بسیاری همانند خاكه برنج سراسر بدن ماهی را می پوشانند. در این حالت ماهی خود را به اشیاء داخل محیط آبی می مالد و سعی دارد تا انگل را از پوستش جدا كند. مدتی بعد شدیدا تنبل و بی حال شده و رفته رفته انگل ها با چشم غیرمسلح به صورت لكه های سفید تا یك میلی متر قطر بر روی پوست ماهی قابل رؤیتند. Ichthyphthirius روش زندگی دوره ای دارد. آن برای تولید مثل ماهی ها را ترك می كند. پس از تولید مثل سوراخ بزرگی در پوست ایجاد میكند كه برای عفونت ثانویه باكتریایی یا قارچی باز است. انگل به كف مخزن رفته و یك پوشش ژله ای مانند به نام كیست در اطراف خودش ترشح می كند. آن درون این كیست به نوزادان بسیاری تقسیم می شود. سپس كیست می تركد و نوزادان بیرون می ریزند كه در حال شنای آزاد میزبان جدیدی را جستجو می كنند. همانند Cryptocaryon مرحله بین پوست و مرحله كیست هر دو نسبت به درمان مقاومند.

  زمان لازم جهت رشد یاخته در زیر پوست به دو عامل اصلی درجه حرارت و قدرت دفاعی بدن ماهی بستگی دارد. هر چه ماهی قوی و سالمتر باشد رشد یاخته به مراتب كندتر خواهد بود. در هر صورت یك یاخته در درون جداره ای كه به دور خود میسازد می تواند طی 8 تا 24 ساعت بیش از 1000 یاخته به وجود آورد.


  چرخه زندگی انگل ایك
  معمولا بدن ماهی های مبتلا به این بیماری پس از بهبود تا حدود زیادی در مقابل آن مقاوم می شود. در این حالت گلبولهای سفید خون دور یاخته ها كیستهایی ساخته و آنها را محسوب می كنند. تنها زمانی كه قدرت دفاعی بدن ماهی ها بنا به عللی از جمله شرایط غیربهداشتی محیط زیست تغذیه نادرست كمبود اكسیژن و ضعف ناشی از سایر بیماری ها تحلیل رود یاخته های محبوس در كیست ها مجددا فعال شده و خود ماهی یا حتی ماهی های تازه به آكواریوم وارده شده را مبتلا می سازند.

  درمان
  می توان در مراحل ابتدایی با استفاده از روش افزایش درجه حرارت آب تا بیش از 30درجه سانتیگراد به مقابله با این بیماری پرداخت ولی در مراحل پیشرفته وقتی كه انگل در پوست ماهی و یا در مرحله كیست است قابل درمان نمی باشد. جهت از بین بردن Ichthyophthirius پیش از شكل گیری كیست و یا پس از تركیدن آن باید داروی اختصاصی به مخزن اضافه شود. به هنگام كاربرد دارو گیاهان و ذغال اكتیو ******************** را از مخزن خارج كنید.

  معالجه از طریق گرما
  دما را به تدریج افزایش دهید به طوری كه این افزایش از یك درجه سانتیگراد در ساعت فراتر نرود. هدف ایجاد شرایطی است كه ناقل بیماری یا قادر به حیات نباشد و یا حداقل قدرت تولید مثل خویش را از دست بدهد.
  برای ماهیان حساس به افزایش دما از شیوه های درمان دارویی استفاده كنید. جهت سایر ماهی ها افزایش 2 تا 3 درجه سانتیگراد طی 2 تا 3 روز بسیار مفید خواهد بود. این عمل جدا از نابودی بسیاری از ناقلین بیماری ها سبب افزایش پادزهر لازم در خون شده و قدرت دفاعی بدن ماهی را افزایش می دهد.
  یكی از پیش شرط های لازم جهت درمان از طریق افزایش دما تمیزی آب و اكسی?ن كافی محلول در آب می باشد.

  معالجه از طریق دارو
  برای درمان با دارو باید از اكریفلاوین مالاشیت گرین و یا سولفات كینین یا هیدروكلریدكینین استفاده كرد.

  الف) درمان با اكریفلاوین (تریپافلاوین Acriflavin = Trypaflavin)
  این دارو در درمان تیرگی پوست و باله ها گندیدگی پوزه و باله ها ضدعفونی در جراحات كوچك و به ویژه به هنگام ابتلاء به ایك كاربرد دارد. جهت درمان ابتداء باید از دارو محلول مادر تهیه كرد. برای این كار یك گرم اكریفلاوین را در یك لیتر آب حل كنید. پس از تهیه محلول در ظرفی جداگانه به ازاء هر لیتر آب 50 میلی لیتر از محلول مادر ریخته و ماهی را به مدت 2 تا 4 روز در آن حمام دهید.

  توجه : این دارو آب را شدیدا رنگی می كند.

  ب) درمان با مالاشیت گرین (Malachit green)
  مالاشیت گرین در معالجه بیماری های قارچی پوست كدر شدن و یا جوش زدن پوست كابرد دارد. جهت مداوا ابتلا یك گرم از دارو را كه به صورت بلورهای ریزی میباشد در یك لیتر آب حل كنید. سپس 6 میلی لیتر از این محلول مادر را در 100 لیتر آب حل كرده و ماهی ها را به مدت 12 روز در آن حمام دهید. در روزهای سوم ششم و نهم نصف مقدار داروی تجویز شده را به آب بیافزایید. پس از 12 روز نصف آب موجود باید تعویض شده و آب تازه وارد مخزن آبی گردد.
  در صورت انجام درمان در ظرفی جداگانه به دلیل تجزیه دیرتر دارو در آب تازه مقدار 4 میلی لیتر از محلول مادر در 100لیتر آب كفایت می كند.

  روش دیگر درمان با مالاشیت گرین حل كردن 13 تا 15 میلی گرم مالاشیت در 100 لیتر آب است كه ماهی ها به مدت 3 تا 4 روز در آن حمام داده می شوند.

  توجه : مالاشیت گرین بسیار سمی است كه به هنگام تماس با پوست یا وارد دهان شدن باید به سرعت به پزشك مراجعه كرد.
  توجه : از نگهداری مالاشیت یا محلول مادر آن در یخچال حاوی موادغذایی اجتناب ورزید زیرا علاوه بر سمی بودن سرطان زا می باشد. كاربرد مالاشیت در درمان و یا ضدعفونی در مورد ماهیان پرورشی خوراكی در برخی كشورها به طور كلی ممنوع اعلام شده است و در سایر كشورها پس از كاربرد در معالجه باید ماهی دوره ای در حدود 2 تا 6 ماه را پیش از عرضه به بازار مصرف بگذراند.

  ج) درمان با سولفات كینین یا هیدروكلریدكینین
  (Quinine Sulfat or Quinine Hydrochloride)
  یك گرم كینین را در 100 لیتر آب حل كرده و ماهی ها را 3 روز در آن قرار دهید. سعی كنید معالجه در ظرفی مجزا انجام شود. اگر آب به هنگام معالجه كدر شد باید محلول تازه ای تهیه كرده و ماهی ها را به داخل آن انتقال دهید.
  توجه : این درمان را برای ماهی های بسیار كوچك و یا بسیار حساس نباید به كار برد.
  باتوجه به این كه یكی از خصوصیات انگل نفوذ به لایه های زیرین بافت پوششی می باشد لذا تكرار درمان برای حاصل شدن نتیجه مطلوب ضروری است لذا به همین دلیل تجویز دارو سه بار به فاصله 48 ساعت تكرار گردید و پس از نوبت سوم جهت برطرف كردن عوامل مساعد كننده بیماری ماهیان به استخری با شرایط نگهداری مناسب تر انتقال داده شدند كه نهایتا نتیجه مطلوب بدست آمده و ماهیان درمان شده از آلودگی پاك گردیدند.


  در خاتمه باتوجه به سیكل زندگی انگل برای پیشگیری از وقوع این بیماری رعایت نكات یاد شده ذیل توصیه می شوند:
  1- خشك كردن استخر و ضدعفونی آن با آهك قبل از آبگیری و انتقال ماهیان به استخر.
  2- اصلاح و بهبود وضعیت نگهداری ماهیان (استفاده از آب مناسب دمای مناسب استخرهای استاندارد تغذیه صحیح ...).
  3- جلوگیری از ورود ماهیان وحشی به استخر با نصب ********************های مناسب.
  4- نمونه گیری منظم از ماهیان و بررسی بهداشتی آنها.  نگارش یافته توسط علی كرمی

  [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]


 7. کاربرانی که برای این مطلب مفید از Persian Fish تشکر کرده اند:


 8. #5
  مدیر کل انجمن ها
  54,954 امتیاز ، سطح 57
  27% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 1,396
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassCreated Album picturesVeteranTagger First Class
  نماد Han!YE
  تاريخ عضويت
  Dec 2008
  محل سکونت
  گلستان سعدی
  پست
  5,409
  گيپا
  5,446,148
  پس انداز
  0
  امتیاز
  54,954
  سطح
  57
  تشكرها
  2,400
  2,740 بار در 1,635 پست از اين كاربر تشكر شده


  تعداد 1 نفر از 1 کاربر این پست را مفید دانسته اند! به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض بیماری های ماهیان آکواریوم ،علائم ،درمان

  هگزامتيا (سوراخ سر) ( Hexamita )


  عامل بروز اين بيماري يک نوع انگل است . اين انگل تک ياخته اي قادر است در روده حرکت کند و به وسيله مدفوع ماهي در آکواريوم پخش مي شود ، انگل بيماري هگزامتيا به صورت تاجک دار است و به آساني ديده نمي شود .


  علت ها:

  - : استفاده از غذا هاي فاسد
  - : وارد شدن وسايل آلوده و کثيف به آب آکواريوم
  - : ماند غذا در آکواريوم و خراب شدن غذا
  - : کيفيت پايين آب
  - : وجود ذغال اکتيو به صورت هميشگي در آکواريوم ( اين مورد به صورت 100% ثابت نشده است )

  راههاي تشخيص:

  اين بيماري ( انگل ) به دو صورت در ماهيان بروز ميکند :
  1 ) بيماري سوراخ در سر(عامل خارجي)
  2 ) بيماري روده اي(عامل دروني)

  1 ) بيماري سوراخ در سر :


  اين بيماري اغلب در ماهيان حساس مثل آنجل ، ديسکس و اسکار بروز ميکند ، ولي زماني که اين بيماري در آکواريوم به وجود آيد ، تمامي ماهيان ،آلوده به اين بيماري مي شوند .
  معمولاً در ابتداي بروز اين بيماري يک جوش کوچک در ناحيه سر ماهي بروز ميکند و بعد از مدتي عمق اين جوش زياد مي شود و ماهي به طور ناگهاني ميميرد . اين انگل در سوراخي که در سر ماهي بيماري به وجود مي آورد زندگي ميکند و به مرور زمان باعث مي شود عمق اين سوراخ زياد شود ، در بعضي موارد اين انگل به سختي در محل بيماري ديده مي شود . براي درمان اين بيماري مي توانيد از قرص ميترانيدازول يا جوهر سولفات استفاده کنيد ( روش استفاده از دارو در انتها توضيح داده مي شود ) . اين انگل به صورت تک ياخته در روده ماهي بيمار وجود دارد و به سرعت شروع به تکثير ميکند .

  2 ) بيماري روده اي:  اين نوع مدفوع ماهي بيمار است،شفاف و شيشه اي كه در آب شناور مي ماند:
  اين بيماري يکي از شايع ترين بيماري هاي ماهيان آب شيرين است . در ابتداي بروز اين بيماري ، مدفوع ماهي آلوده سفيد رنگ و رقيق است و مدفوع روي آب مي ماند که در اين مرحله بايد اقدام به مداواي ماهي بيمار کرد . بعد از چند روز ماهي آلوده به اين انگل از نور ميترسد و در يک گوشه تاريک آکواريوم مخفي مي شود و ماهي اشتهاي خود را براي غذا خوردن از دست ميدهد و گوشه گير مي شود ، ماهي آلوده ضعيف شده و بعد از مدتي مي ميرد .
  اين بيماري به شدت واگيردار است و اگر در مراحل اول بروز بيماري درمان نشود ، ريشه کني اين بيماري بسيار سخت است . بايد ماهي بيمار در قرنطينه مداوا شود .

  درمان


  درمان براي هر دو نوع اين بيماري يکي است .
  در صورت که بيماري در مراحل اوليه باشه و ماهي ميل به غذا خوردن داشته باشه ، شما بايد از قرص ميترونيدازول استفاده کنيد به اين صورت که :
  يک قاشق چاي خوري از قرص مترونيدازول برداشته و با 445 گرم غذا ( دل ) مخلوط کنيد ، غذا را در يخچال قرار دهيد و به مدت 10 روز و هر روز 2 وعده از اين غذا به ماهي بدهيد .
  در صورتي که بيماري در مرحله پيشرفته باشد و ماهي غذا نخورد بايد 250 ميلي گرم قرص مترونيدازول رو براي 38 ليتر آب مخلوط کنيد ، درمان بايد در مخزن قرنطينه انجام بشه ( علت : آسيب به باکتري هاي مفيد و خراب کردن چرخه سيکل ازت )،در اين حالت ، در روز دوم كه ماهي درون اين تانك(قرنتينه)قرار دارد وقدار نصف داروي قبل(نصف قرص ميترونيدازول250)را پس از تعويض نصف آب و جايگزيني آن با آب تازه(آب بدون كلر،24 ساعت مانده)در آب حل كرده و اضافه مي كنيم ، ولي اگه مخزن قرنطينه نداريد پس :
  250 ميلي گرم قرص مترونيدازل رو براي 38 ليتر آب آماده کنيد ( اگر آکواريوم شما 100 ليتر آب داره بايد 2 تا و نصفي قرص 250 ميلي گرمي در آب بريزيد ) 5 روز ماهي در اين وضعيت بماند ، بعد از 5 روز شما 30% آب رو سيفون کنيد ، 2 روز بعد هم مجدداً 30% سيفون کنيد .

  ** موارد مهم

  - : همانند درمان تمام بيماري ها اكسيژن دهي زياد توصيه مي شود.
  - : هنگامي که ماهي شما مبتلا به بيماري سوراخ در سر شد حتماً ذغال اکتيو را از آکواريوم خارج کنيد ، استفاده مداوم از ذغال اکتيو براي ماهيان حساس مثل ديسکس و ماهيان خانواده سيچلايد خوب نيست ، بهتر است در ماه به مدت 2 هفته آکواريوم با ذغال اکتيو باشد و 2 هفته بدون ذغال .
  - : بيماري هگزامتيا بسيار بيماري سختي است و ريشه کني اين بيماري از آکواريوم و همچنين درمان آن بسيار سخت است ، بهترين راه براي پيشگيري از بروز اين بيماري داشتن آبي سالم با فاکتور هاي خوب ( آمونياک - نيتريت - نيترات ) است .


  براي كشف اقيانوسهاي جديد
  بايد شهامت ترك ساحل آرام خود را داشته باشيد؛اين جهان،جهان تغيير است نه تقدير

  پست های خلاف قوانین را با کلیک روی که پایین هر پست ،سمت راست می باشد یا از طریق پیام خصوصی به من گزارش دهید .
  وبلاگ ادبی زمرد خاموش  .

 9. کاربرانی که برای این مطلب مفید از Han!YE تشکر کرده اند:


 10. #6
  مدیر کل انجمن ها
  54,954 امتیاز ، سطح 57
  27% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 1,396
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassCreated Album picturesVeteranTagger First Class
  نماد Han!YE
  تاريخ عضويت
  Dec 2008
  محل سکونت
  گلستان سعدی
  پست
  5,409
  گيپا
  5,446,148
  پس انداز
  0
  امتیاز
  54,954
  سطح
  57
  تشكرها
  2,400
  2,740 بار در 1,635 پست از اين كاربر تشكر شده


  تعداد 1 نفر از 1 کاربر این پست را مفید دانسته اند! به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  توبر کلوزیس  یک بیماری نسبتا عفونی باکتریایی است که به طور روزافزونی معمول و متداول میگردد.نمونه های مبتلا به دلیل پیشگیری از ابتلای سایر ماهی ها باید فوراً از مخزن انتقال یابند.


  ماهی توبرکلور معمولاً به طور نرمال تغذیه میکند اما همانطور که ارگان های درونی اش آسیب میبیند وزنش را نیز از دست میدهد.برخی ماهی ها جوش های ریز زیرپوستی که عاقبت زخم میشوند را به همراه دارند.در دیگر ماهی ها،این جوش های ریز در پشت چشم در حال ایجاد اگزوفتالمی توسعه میابند.


  باکتریی که سبب بیماری میشود دماهای سردتر از بیشتر باکتری هایی که به انسانها سرایت میکنند را ترجیح میدهد.به هر حال،توبرکلوزیس ماهی میتواند معمولا به شکل یک جوش ریز عفونی بر پوست انسان سرایت کند،اما همچنین احتمال کوچکی وجود دارد که سبب یک عفونت درونی خطرناک نیز گردد.همین که شناسایی در یکی از ماهی هایتان انجام شد،باید احتیات های بهداشتی دقیقی اتخاذ شود.شناسایی صریح و آشکار فقط توسط کالبدشکافی میواند صورت پذیرد.  علایم:  1-رنگ پریدگی


  2-جمع شدگی باله ها


  3-کاهش وزن


  4-آسیب هاب پوستی زخم دار  درمان:


  با دامپزشک متخصص مشورت کنید.ماهی های مبتلا باید از مخزن انتقال داده شده و معدوم گردند.به آنها اجازه ندهید که در مخزن بمیرند،چرا که دیگر ساکنین آنها را خورده و سپس آنها نیز مبتلا خواهند شد.ارقام مورد سرایت باید درمان شوند.جهت این کار آنها را به مخزن درمان انتقال دهید و آکواریوم اصلی را ضدعفونی کنید.اگر دیگر ماهی ها از پای درآمدند هیچ نمونه جدیدی را وارد مخزن نکنید،مگر اینکه همه ماهی های مبتلا را معدوم کرده و سپس آکواریوم را تمیز و ضدعفونی کنید،آن گاه میتوانید نسبت به ماهی دار کردن مجدد آکواریومتان اقدام نمایید.  برگرفته از کتاب «مقدمه ای بر بهداشت و درمان ماهیان آکواریومی»
  براي كشف اقيانوسهاي جديد
  بايد شهامت ترك ساحل آرام خود را داشته باشيد؛اين جهان،جهان تغيير است نه تقدير

  پست های خلاف قوانین را با کلیک روی که پایین هر پست ،سمت راست می باشد یا از طریق پیام خصوصی به من گزارش دهید .
  وبلاگ ادبی زمرد خاموش  .

 11. کاربرانی که برای این مطلب مفید از Han!YE تشکر کرده اند:


 12. #7
  مدیر کل انجمن ها
  54,954 امتیاز ، سطح 57
  27% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 1,396
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassCreated Album picturesVeteranTagger First Class
  نماد Han!YE
  تاريخ عضويت
  Dec 2008
  محل سکونت
  گلستان سعدی
  پست
  5,409
  گيپا
  5,446,148
  پس انداز
  0
  امتیاز
  54,954
  سطح
  57
  تشكرها
  2,400
  2,740 بار در 1,635 پست از اين كاربر تشكر شده


  تعداد 1 نفر از 1 کاربر این پست را مفید دانسته اند! به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  آگهی تبلیغات
  بیماری مخملک  3 انگل پروتوزوآیی(چیلودونلا-ایچتیوبودو-تریکودینا) اکثا بر پوست اثر کرده و باعث ایجاد علایم مشابهی بر ماهی ها میگردند.  علایم:  1-ایجاد لایه مخاطی سفید/خاکستری بر روی بدن ماهی


  2-مات شدن رنگ بدن به دلیل تولید بیش از حد موکوس


  3-شنای غیر طبیعی


  4-تولید بیش از حد موکوس در آبشش ها


  5-تنفس سریع


  6-رشته رشته شدن باله ها و پوسیدن باله ها


  7-خوابیدگی و چین خوردگی باله ها


  8-خارش بدن به اشیاء


  9-بی اشتهایی و ضعف


  10-مرگ  درمان:  در صورت متوجه شدن بیماری،پیش از گسترش به آبشش های ماهی آکواریوم را با نمک طعام و یا فرمالین درمان کنید.


  توجه:اگر آبشش هاش ماهی مورد تاثیر قرار گرفته بودند به ماهی حمام کوتاه مدت نمک بدهید و در ادامه اگر انگل نسبت به نمک پایداری نشان داد حمام کوتاه مدت فرمالین مثمر ثمر خواهد بود.  معالجه با نمک طعام بدون ید:  1-حمام کوتاه مدت:15 تا 20 گرم نمک طعام را در یک لیتر آب حل کرده و ماهی را برای 10 تا 45 دقیقه در آن قرار دهید.  2-حمام دراز مدت:یک گرم نمک طعام را برای 5/12 لیتر آب آکواریوم(برای آب سبک)و 3 گرم نمک طعام برای 10 لیتر آب آکواریوم(برای آب سنگین)به کار برده و ماهی ها را برای 5 روز در آن حمام دهید.
  براي كشف اقيانوسهاي جديد
  بايد شهامت ترك ساحل آرام خود را داشته باشيد؛اين جهان،جهان تغيير است نه تقدير

  پست های خلاف قوانین را با کلیک روی که پایین هر پست ،سمت راست می باشد یا از طریق پیام خصوصی به من گزارش دهید .
  وبلاگ ادبی زمرد خاموش  .

 13. کاربرانی که برای این مطلب مفید از Han!YE تشکر کرده اند:


+ پاسخ به مبحث

بازدید کنندگانی که از طریق جستجو کلمات ذیل به انجمنهای گیگاپارس آمده اند:

بیماری ماهیان آکواریومی

بیماری ماهی اسکار

بیماری ماهی

بیماری ماهی های آکواریومی

بیماریهای ماهیان آکواریومی

بیماریهای ماهی اسکار

بیماری های ماهی اسکار

بیماری های ماهی های آکواریومیبیماری دیسکسبیماریهای دیسکسبیماریهای ماهی های اکواریومیبیماری ماهی آکواریومبیماری ماهیانبیماریهای ماهیهای آکواریومیمریضی ماهیسفیدک ماهیبیماریهای ماهی دیسکسبیماری های ماهیان آکواریومیمریضی ماهی اسکاربیماری ماهی اکواریومبیماریهای ماهیبیماری سفیدک ماهیدرمان سفیدک ماهیبیماری ماهی هابیماری های ماهی گوپی
SEO Blog

اطلاعات این مبحث

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 کاربر در حال دیدن این مبحث می باشند، (0کاربر عضو و 1 کاربر مهمان)

تگهای این مبحث

قانون های ارسال نوشته

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts