مفیدترین پستها به نظر کاربران در این تاپیک را در اینجا ببینید!

+ پاسخ به مبحث
صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمایش نتایج 1 تا 10 از 18

مبحث: ماهی پرت ( Parrot)

كاربر وارد گيگاپارس
    6,685 امتیاز ، سطح 19
    48% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 365
    0% فعالیت
    دستاورد ها:
    VeteranTagger Second Class5000 Experience Points
    نماد Mehrdaad
    تاريخ عضويت
    Nov 2007
    گيپا
    61,721
    پس انداز
    0
    سطح
    19
    تشكرها
    317
    165 بار در 78 پست از اين كاربر تشكر شده

به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

پیش فرض پرت

آگهی تبلیغات (برای حمایت از گیگاپارس)
    پرت

دو ازگونه سیکلید ها وجود دارن که به انها پرت گفته میشوند این ماهی به دلیل دستکاری ژنتیکی توسط انسان نام علمی ندارند در بازاربه ابن ماهی طوطی

ماهی نیز گفته میشود نوع اصلی این ماهی سبز رنگ است. نر ها در محیط طبیعی تا30 -40 سانتیمتر رشد میکنند نام این ماهی به دلیل دهان بزرگ به

طوطی ماهی نام گذاری شده است این ماهی کمتر مورد توجه قرار گرفته است و کمتر از این ماهی تکثیر شده نوع جدید این ماهی که به نام پرت قرمز ویا

پرت خونی که در اکواریومیست ها طرفدار پیدا کرده است شناخته میشود زمانی که براب اولین بار این ماهی عرضه شد به رنگهای نارجی بودند اما امروزه

به رنگهای قرمز سبز زرد عرضه میشوند پرت قرمز از گونه های است که به دست بشر به وجود امده است

این ماهی در دمای 24-28 درجه سانتیگرا د زندگی میکنندغذای این ماهی انواع غذاهای گوشتی و پلت ها هستند پرت ها عمر زیادی دارند تا کنون سن 8

سالگی مشاهده شده است پرت در اکواریوم به راحتی تخم ریزی میکند محلی را برای تخم ریزی پاک مکند ودر انجا تخم میگذار
    عشق ما دهکده‌ای است که هرگز به خواب نمی‌رود
    نه به شبان و
    نه به روز .

2. کاربرانی که برای این مطلب مفید از Mehrdaad تشکر کرده اند:

2,131 امتیاز ، سطح 10
    71% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 119
    0% فعالیت
    دستاورد ها:
    1 year registered1000 Experience Points

تاريخ عضويت
    Jul 2009
    گيپا
    800
    پس انداز
    0
    سطح
    10
    تشكرها
    2
    0 بار در 0 پست از اين كاربر تشكر شده

Post ماهی پرت ( Parrot)

ماهي پرت (Parrot)
    پرت(با کسره حرف "ر" به معنی طوطی) سیکلید یا (Blood Parrot) ماهی ها یی هستند که به انها Man-Made Hybrid میگویند و در طبیعت وجود نداشته، بلکه با دستکاری های ژنتیکی ایجاد شده اند. مبدا تولید انها را جفت کردن ماهی های سوروم و یکی از سیکلید های امریکای مرکزی ذکر میکنند.

به همین دلیل این ماهی دارای اسمی علمی نیست.

دارای ناهنجاری های اسکلتال اندامها و جنسی است.

از ناهنجاری های اسکلتال، ستون مهره های خمیده وبدن گرد ان است که شنای حیوان را با مشکل مواجه میکند

دهان همیشه باز این ماهی که توانایی بستن انرا ندارد از دیگر ناهنجاری های ان است.که توانایی خوردن غذا از سطح اب را از این حیوان میگیرد.

وبالاخره ناراحت کننده ترین قسمت ناتوانی انها در بارور کردن تخمهایی است که با حداکثر تلاش سعی در بعمل اوری انها میکنند ولی در اکثریت قریب به اتفاق موارد ناموفق هستند (البته این مورد 100% نیست چون در طبیعت صد در صد وجود ندارد) تخمها علیرغم مواظبت شدید جفت، نرسیده و قارچ میگیرند و سرانجام توسط والدین خورده میشوند. (تاسف انگیز نیست؟)

15 و گاهی تا 20 سانتیمتر رشد میکند، بیشتر ماهی تهاجمی است ولی گاهی نه!
    اب مناسب 24 تا 28 درجه سانتیگراد
    همه چیز خوار
    رنگ ثابت ان بیشتر نارنجی است و رنگهای دیگر که با غوطه ور کردن حیوان در رنگهای تند است بین 4 تا 6 هفته محو میشوند. در پ هاش 7 همینطور دمای بالای اب رنگ نارنجی شان بیشتر ثابت میماندو محو نمیشود.
    طول عمر: تا ده سال
    جایی برای پنهان شدن، نور کم وشنهای نرم کف را دوست دارد
    با ماهی های تهاجمی سازگار نیست
    همنشینان مناسب در تانک: شارک، کوریدوراس، سیلور دالر، سورد تیل و سایر سیکلید هایی که تهاجمی نباشند.

بسیاری از فروشندگان رده بالای ماهی های زینتی فروش انرا تحریم کرده اند و می گویند با داشتن 1500 تا 2000 گونه از ماهی های سیکلید بسیار بی انصافی است که برای رنگین کردن اکواریومتان بصورت مصنوعی بازاری برای اینگونه ماهی ها فراهم شود.

اين ماهي ها دست ساز انسان هستند و چون تري پلوييد هستند يهني از اختلاط دو ماهي مختلف يهني سوروم و فكر مي كنم صورت ميموني يا پوزه خرگوشي حاصل ميشوند دما خوبشون تا 27 يا 28 است ولي مال من تا 30 را هم خوب تحمل كرده اين ماهي با خودش هم نمش سازه با همه دعوا داره ولي با سوروم و اسكار ميشه نگه داشت به شرط يك اندازه بودن با كت فيش هم ميشه من با اسكار انداختم كمي غصبي ميشد با سوروم و كت فيش الان نگه ميدارم بد نيست اما بد اخلاقه حتما يكي دوتا كوزه يا چيزي كه بتونه داخلش بره تو اكواريوم بگذاريدبراي رنگش از غذاهاي تترا استفاده كنيد من رد پرت تترا براي رنگش مصرف ميكنم ولي دل و كبلكا هم مي خوره و تنها ماهي من هست كه كرم سفيد فشرده ميخوره ممكن است جفت بخوره و ختي تخم هم بگزاره و حتي بسيار خوب از تخم ها نگهداري ميكنه ولي تخم ها بارور نميشن و بعد از اين كه بوسيله قارچها فاسد شدند والدين انهارا ول ميكنند تا 30 سانت يا بيشتر هم بزرگ ميشن
    برخی می گویند نا مناسب بودن شرایط آب و وجود قارچ باعث ناباروری تخم ها می شود!
    عده ای میگویند این ماهیان به صورت نا بارور شده (عقیم) به کشور ما فروخته می شوند و موقع ورود از جلوی اشعه ی رادیواکتیو یا X یاامواج فرا صوت یا دعای کور کننده اجاق یا قفل کننده ی اولاد سید جعفر برزخ فروش عبور داده می شوند!
    عده ای میگویند که پاروت فیش هیچ مشکلی ندارد و به قول شاعر هر عیب که هست از مسلمانی ماست!
    برخی هم میگویند که به راحتی این ماهی را تکثیر می کنند ولی زمانی که از آنها می خواهیم روش کار را بگویند یا نوزادانشان را نشان دهند هزار و یک دلیل مبنی بر حرام بودن این عمل می آورند و حاضر نمی شوند یکی از ملیون ها لارو تولیدیشان را در بازار بفروشند زیرا معتقدند که این نوزادان مثل فرزندان خودشان هستند و ...
    اما واقعیت چیست؟!
    واقعیت این است که از هیبرید یا دورگه گیری حیوانات مختلف جانوری,معمولا" افرادی سترون(عقیم) به وجود می آید مثل سگ و گرگ,اسب و الاغ و از این قبیل.
    در مورد پاروت فیش هم باعث شده که افراد نر این گونه دارای اسپرم هایی نا کارآمد برای بارور نمودن تخمک باشند. البته استثنا هم وجود دارد.
    به بیان ساده ماهی ماده تخمک تولید میکند و ماهی نر هم اسپرم تولید و هر دو ماهی رها سازی سلول های جنسی را انجام می دهند ولی چون اسپرم های نا توان نر قادر به بارور سازی تخمک ماده نمی باشد هیچ سلول تخمی تولید نمی شود.
    پس چاره چیست؟
    خیلی ساده است!
    باید سیکلیدی را که از لحاظ تکاملی به این ماهی نزدیک است پیدا کنید و با این ماهی جفت کنید.
    نکته ی با اهمیت این است که باید فرد ماده ی پاروت فیش را با فرد نر سیکلید گونه ی دیگر و اگر عمل برعکس انجام دهید نتیجه ای نخواهد داشت چون ماهی نر عقیم است. گزارش هایی مبنی بر این که این ماهی را با موفقیت با ماهی دیگری که پوزه میمونی نام دارد جفت کرده اند.
    البته با تزریق یا خوراندن برخی هورمون های جنسی در برخی نقاط جهان گزارش کرده اند که پاروت فیش نر را بارور ساخته اند اما این اخبار تا چه حد درست است مشخص نیست.
    استثنا زمانی رخ می دهد که مثلا" یک جهش ژنتیکی تصادفی باعث رفع نقص از اسپرم نر گردد یا نری که داریم یک پاروت فیش خالص نیست و مادر آن را که پاروت فیش بوده است را با ماهی دیگری جفت کرده اند و آنچه همکنون می بینید فرزند نر حاصل از همان ازدواج است. پس هیچ بعید نیست که کسی ادعا کندپاروت فیش را تکثیر کرده است چون ماهیش احتمالا" خالص نبوده است و امیدوارم گیج نشده باشید.
    برای شناسایی نر و ماده شیوه ی روشنی وجود ندارد زیرا صفت ثانویه ی جنسی بارزی در این ماهی دیده نمی شود فقط می توان گفت که اگر آنها را به صورت گروهی نگهدارید پس از مدتی جفت های خود ساخته ای از گروه جدا می شوند و در ضمن زمان تخم ریزی که لوله ی تخم بر ماهی ها برامده می شود و به اصتلاح بیرون میزند , سر لوله ی ماهی ماده گرد بوده در حالی که نر ها نوک تیز است درست مانند آن چیزی که در ماهی آنجل یا دیسکس معروف است.
    حتی گفته می شود که نر ها بزرگ تر از ماده ها هستند و در زمان جفت گیری زیر گلو و سر پوش آبششی آنها تغییر رنگ داده و معمولا" صورتی رنگ می شود.
    تعیین جنسیت در ماده از روی باله ی پشتی و مخرجی نیز آسان نیست زیرا درست است که باله ی نوک گرد نشانه ی ماده هاست ولی نمونه هایینر هم میتواند باله ی نوک تیز داشته باشد و هم نوک گرد و این کار را دشوار می کند.
    تخم ریزی پاروت فیش ها هم مانند الگو های آیینی تمیز کردن تکه سنگ مناسبعرقص عشق و رها سازی سلول های جنسی همراه است مثل تخم ریزی سیکلید تگزاسی ,اسکار و ...
    چگونه پاروت فیش را تحریک به تخم ریزی کنیم؟
    عوامل گوناگونی می توانند ماهی را تحریک به تخم ریزی کنند:
    1- افزایش یکی دو درجه آب در حد قابل تحمل.
    2- تعویض10% تا15% آب مخزن با آب از قبل آماده شده
    3- هفته ای2 مرتبه تغزیه ی ماهی با غذا های مقوی مانند آتمیا
    4- کاهش P.H آب به حدود6/6 تا8/6 اگر امکان کاهش P.H را ندارید دست کم کاری کنید کهP.H آبتان بالا تر از2/7 نرود.
    البته ناگفته نماند که مهیا بودن بستر تخم ریزی نیز بسیار مهم است .
    پس از تخم ریزی میتوانید تخم ها راجابه جا کنید یا والدین را جا به جا کنید و از این جمله شگرد ها که حتما" خودتان بلدید.
    بر گرفته از سایت آبزی دان
    پرت فیش نر

پرت فیش ماده اصل

2,131 امتیاز ، سطح 10
    71% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 119
    0% فعالیت
    دستاورد ها:
    1 year registered1000 Experience Points

تاريخ عضويت
    Jul 2009
    گيپا
    800
    پس انداز
    0
    سطح
    10
    تشكرها
    2

با عرض سلام خدمت همه دوستان
    سوالی داشتم که این مطالب در مورد ماهیان زینتی برای شما مفید هستش ؟ اگر هست من در مورد ماهیان دیگر هم بحث کنم و اگر در مورد ماهی خواصی اطلاعات خواستید ابتدا اون موضوع رو مطرع میکنم .
    در ضمن مطالب بالا از سایتی گرفته شده که به علت اینکه کمتر از 10 پست ارسال کردم برای نوشتن منبع ایراد میگیره .

54 امتیاز ، سطح 1
    4% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 96
    0% فعالیت
    دستاورد ها:
    7 days registered

تاريخ عضويت
    May 2012
    گيپا
    111
    پس انداز
    0
    سطح
    1
    تشكرها
    0

نقل قول نویسنده Mehrdaad مشاهده پست
    پرت

دو ازگونه سیکلید ها وجود دارن که به انها پرت گفته میشوند این ماهی به دلیل دستکاری ژنتیکی توسط انسان نام علمی ندارند در بازاربه ابن ماهی طوطی

ماهی نیز گفته میشود نوع اصلی این ماهی سبز رنگ است. نر ها در محیط طبیعی تا30 -40 سانتیمتر رشد میکنند نام این ماهی به دلیل دهان بزرگ به

طوطی ماهی نام گذاری شده است این ماهی کمتر مورد توجه قرار گرفته است و کمتر از این ماهی تکثیر شده نوع جدید این ماهی که به نام پرت قرمز ویا

پرت خونی که در اکواریومیست ها طرفدار پیدا کرده است شناخته میشود زمانی که براب اولین بار این ماهی عرضه شد به رنگهای نارجی بودند اما امروزه

به رنگهای قرمز سبز زرد عرضه میشوند پرت قرمز از گونه های است که به دست بشر به وجود امده است

این ماهی در دمای 24-28 درجه سانتیگرا د زندگی میکنندغذای این ماهی انواع غذاهای گوشتی و پلت ها هستند پرت ها عمر زیادی دارند تا کنون سن 8

سالگی مشاهده شده است پرت در اکواریوم به راحتی تخم ریزی میکند محلی را برای تخم ریزی پاک مکند ودر انجا تخم میگذار
    سلام
    دوست عزیز نوشته هات خیلی عالی ولی مطالبی رو باید اضافه نمود
    باتوجه به تخم گذاری ولی آنها تبدیل به ماهی نمیشوند و توسط خود ماهی ها خورده میشوند.

54 امتیاز ، سطح 1
    4% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 96
    0% فعالیت
    دستاورد ها:
    7 days registered

تاريخ عضويت
    May 2012
    گيپا
    111
    پس انداز
    0
    سطح
    1
    تشكرها
    0

یه سوال
    من دو تا پرت دارم ولی کوچیک هستن حالا چه مدت طول میکشه تا به آخرین اندازه خودشون برسن؟؟؟؟

42 امتیاز ، سطح 1
    84% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 8
    0% فعالیت
    دستاورد ها:
    7 days registered

تاريخ عضويت
    Aug 2012
    گيپا
    610
    پس انداز
    0
    سطح
    1
    تشكرها
    0

Lightbulb سوال در مورد تخم گذاري ماهي پرت

سلام به همه من یه جفت پرت دارم که حد اقل هر دو ماه 1 بار تخم میزارن ولی من توجهی نمی کنم و معمولا تخم ها توست کت فیشها یا خود ماهی نر خورده میشه ولی این بار که تخم گذاشتن تخم هارو از تانک اصلی در اوردم گذاشتم تویه نایلون "حالا من نمیدونم باید چی کارکنم که تخمها به بچه ماهی تبدیل بشه؟؟؟؟ لطفا اگه میدونید یه کمکی به من بکنید

همكار انجمن خودرو
    10,836 امتیاز ، سطح 24
    99% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 14
    5.0% فعالیت
    دستاورد ها:
    SocialYour first GroupRecommendation First ClassCreated Album picturesOverdrive
    جایزه ها:
    Calendar Award
    نماد absis
    تاريخ عضويت
    Jun 2012
    گيپا
    29,282
    پس انداز
    0
    سطح
    24
    تشكرها
    1,233
    339 بار در 206 پست از اين كاربر تشكر شده

سلام
    این لینکو یه نگاهی بنداز شاید کمکت کرد
    [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]

[تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]
    ماه رمضان، ماه خداست و آن ماهى است كه خداوند در آن حسنات را مى‏افزايد و گناهان را پاك مى‏كند و آن ماه بركت است.
    کد:
    absis.chmail.ir

42 امتیاز ، سطح 1
    0% فعالیت
    دستاورد ها:
    7 days registered

تاريخ عضويت
    Aug 2012
    گيپا
    610
    پس انداز
    0
    سطح
    1
    تشكرها
    0

سلام من خود م 4تا پرت به اصتلاح خونی (قرمز) دارم که تقریبا 5سالی هستش که دارمشون الان سایزشون 30سانت است که هرجا رفتم گفتن از این بزرگتر نمیشه ولی به عقیده من هرچی تانک بزرگ تر باشه ماهی هم به نسبت تانک بزرگ میشه تانک من 200*50*70 هستش که خودم ساختم پرتامم تخم میزارن ولی من موفق نشدم کاری کنم که تخم ها باز شن
    در پاسخ دوستمم باید بگم که به نظرمن همچین ماهی نیست که ظرف مثلا 6 ماه 25 سانت رشد کنه ولی اشتهاش خیلی خوبه بازم فکر کنم تو مدت 1 سال به اندازهی راضی کننده ای برسن

42 امتیاز ، سطح 1
    21.0% فعالیت
    دستاورد ها:
    7 days registered

تاريخ عضويت
    Aug 2012
    گيپا
    135
    پس انداز
    0
    سطح
    1
    تشكرها
    0

Thumbs up جفت گیری موفق پرت با فلاور!!

سلام
    باتوجه به بحث هایی که درموردپرت شده خواستم توضیح مختصری بدهم.
    پرت یک گونه ماهی هیبرید یا دورگه است.یعنی به طور طبیعی در طبیعت وجود نداشته.(مانند فلاور)
    مشکلی که اکثر ماهیان هیبرید دارند توانایی تولید مثل آنها است که اکثر آنها ازلحاظ توانایی جنسی ضعیف هستند.اما به طور قطع نمی توان گفت که عقیم هستند.
    مشکلی که اکثر افراد در خصوص تکثیر پرت با آن مواجه می شوند این است که تخم ها بارور نشده و سفید شده و از بین می روند.

بارور نشدن تخم به خاطر تخم های ماهی ماده نیست بلکه اسپرم پرت نر توانایی بارور کردن تخم راندارد و در اصل میتوان گفت مشکل از پرت نر است.

به این ترتیب تکثیر یک جفت پرت تقریبا ناموفق است.

جفت گیری پرت و فلاور
    در یک آزمایش بسیار جالب که یکی از دوستان من انجام داد یک پرت ماده بالغ و یک فلاور نربالغ را در یک آکواریوم قرار داد.بعد از چند روز تخم ریزی را انجام دادند و در کمال تعجب تمام تخم ها توسط اسپرم فلاور بارور شد ولاروها از تخم بیرون آمدند.

نکته بسیر جالب این بود که بعد از رشد بچه ماهیها مشاهده شد که تمامی آنها نر و شبیه پدرخود یعنی فلاور شدند!

دلیلش این بود که کروموزومهای ماهی نر در باروری و لقاح نقش اصلی را داشتند.

به این ترتیب می توان از پرت و فلاورتکثیر را انجام داد و احتمال دارد در آزمایشهای مختلف نتیجه های متفاوت به وجود اید.

(این آزمایش در سال 89انجام شد)

كاربر خوب گيگاپارس
    5,509 امتیاز ، سطح 17
    60% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 241
    0% فعالیت
    دستاورد ها:
    Social1 year registeredOverdrive5000 Experience Points
    نماد gity
    تاريخ عضويت
    Jan 2012
    گيپا
    6,608
    پس انداز
    0
    سطح
    17
    تشكرها
    206
    191 بار در 107 پست از اين كاربر تشكر شده

پیش فرض ماهی پرت

آگهی تبلیغات
    پرت(با کسره حرف "ر" به معنی طوطی) سیکلید یا (Blood Parrot) ماهی ها یی هستند که به انها Man-Made Hybrid میگویند و در طبیعت وجود نداشته، بلکه با دستکاری های ژنتیکی ایجاد شده اند. مبدا تولید انها را جفت کردن ماهی های سوروم و یکی از سیکلید های امریکای مرکزی ذکر میکنند.

به همین دلیل این ماهی دارای اسمی علمی نیست.

دارای ناهنجاری های اسکلتال اندامها و جنسی است.

از ناهنجاری های اسکلتال، ستون مهره های خمیده وبدن گرد ان است که شنای حیوان را با مشکل مواجه میکند

دهان همیشه باز این ماهی که توانایی بستن انرا ندارد از دیگر ناهنجاری های ان است.که توانایی خوردن غذا از سطح اب را از این حیوان میگیرد.

وبالاخره ناراحت کننده ترین قسمت ناتوانی انها در بارور کردن تخمهایی است که با حداکثر تلاش سعی در بعمل اوری انها میکنند ولی در اکثریت قریب به اتفاق موارد ناموفق هستند (البته این مورد 100% نیست چون در طبیعت صد در صد وجود ندارد) تخمها علیرغم مواظبت شدید جفت، نرسیده و قارچ میگیرند و سرانجام توسط والدین خورده میشوند.

15 و گاهی تا 20 سانتیمتر رشد میکند، بیشتر ماهی تهاجمی است ولی گاهی نه!
    اب مناسب 24 تا 28 درجه سانتیگراد
    همه چیز خوار
    رنگ ثابت ان بیشتر نارنجی است و رنگهای دیگر که با غوطه ور کردن حیوان در رنگهای تند است بین 4 تا 6 هفته محو میشوند. در پ هاش 7 همینطور دمای بالای اب رنگ نارنجی شان بیشتر ثابت میماندو محو نمیشود.
    طول عمر: تا ده سال
    جایی برای پنهان شدن، نور کم وشنهای نرم کف را دوست دارد.
    با ماهی های تهاجمی سازگار نیست.
    همنشینان مناسب در تانک: شارک، کوریدوراس، سیلور دالر، سورد تیل و سایر سیکلید هایی که تهاجمی نباشند.

بسیاری از فروشندگان رده بالای ماهی های زینتی فروش انرا تحریم کرده اند و می گویند با داشتن 1500 تا 2000 گونه از ماهی های سیکلید بسیار بی انصافی است که برای رنگین کردن اکواریومتان بصورت مصنوعی بازاری برای اینگونه ماهی ها فراهم شود.
    اخرین ویرایش توسط gity : 16-08-2012 at 02:03 PM

+ پاسخ به مبحث
صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

بازدید کنندگانی که از طریق جستجو کلمات ذیل به انجمنهای گیگاپارس آمده اند:

ماهی پرت

ماهي پرتتکثیر ماهی پرتتخم گذاری ماهی پرتتخم ریزی ماهی پرتماهی پرت کوتولهتخم ریزی پرتتخم گذاری پرتتخمگذاری ماهی پرتپرت ماهی پرت کوتولهماهی پرت تکثیرتشخیص جنسیت ماهی پرتتعیین جنسیت ماهی پرتماهی پرت زردروش تکثیر ماهی پرتطوطی ماهیتکثیر پرتتکثیر پرت کوتوله عمر ماهی پرتپرتنحوه تکثیر ماهی پرتماهی برتماهی پرت مادهماهی پرت قرمز
SEO Blog

اطلاعات این مبحث

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 کاربر در حال دیدن این مبحث می باشند، (0کاربر عضو و 1 کاربر مهمان)

تگهای این مبحث

قانون های ارسال نوشته