+ پاسخ به مبحث
نمایش نتایج 1 تا 1 از 1

مبحث: پوشش گیاهی در بختیاری

 1. #1
  کاربر ویژه گیگاپارس (VIP)
  16,220 امتیاز ، سطح 30
  77% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 230
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialVeteranTagger First Class10000 Experience Points1000 Experience Points
  نماد tajik_tsa
  تاريخ عضويت
  Jun 2009
  محل سکونت
  گوشه ای از این زمین خاکی
  پست
  564
  گيپا
  344,424
  پس انداز
  9,030
  امتیاز
  16,220
  سطح
  30
  تشكرها
  422
  676 بار در 336 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  Post پوشش گیاهی در بختیاری

  آگهی تبلیغات (برای حمایت از گیگاپارس)
  پوشش گیاهی در بختیاری :


  تــــــوله: در اصطلاح دارویی دانه خبازی ( ماماپیر) خوانده میشود ودر فضای بسیار وسیعی در دشتها میروید. برگ و ساقه آن را پخته با ماست میخورند و دانه آنرا که مصرف طبی دارد به بازار فروش عرضه میکنند.


  لـــجکی : برگ آن حالت شکنندگی دارد و شیره از آن بیرون می آید , خارهای زیادی دارد, گل های آن سفیدرنگ است .میوه آن در آغاز به شکل بادام بزرگی است که تقریبا به شکل استوانه و بتدریج پست آن ترک برداشته و میوه درونی آن نمودار میشود , میوه طعم گس و شیرین دارد و دانه های درونی آن تلخ است .


  ترشک: برگ های دراز پهنی دارد که برای پختن نوعی آش از آن استفاده میکنند.


  اونـــد ول : دارای ساقه های کلفت شبیه نی و گره هایی در طول ساقه دارد, بیشتر در مناطق سردسیر میروید. پوست ساقه را می کنند و مغز شیرین آن را می خورند.


  بــــســر: برگ های پهن به شکل تره ولی بلند و پهن دارد که آن را پخته و با غذا می خورند , که خیلی تند است .


  مــلمـــلیاس : برگهای پهن و لزج دارد که آن را پخته و بصورت غذای مخصوصی می خورند .


  تـــربه گا : نوعی علف پهن است که خوراک دام میباشد و به آن ( ترب گاو ) گویند.


  انــــدشت : بوته آن به بلندی نیم متر میرسد , مانند برگ تره ولی پهن و تند است و هرکس آن را بخورد فورا اشکش سرازیر میشود , میگویند برای رماتیسم مفید است .


  مــــوسـیــر: از خانواده پیاز است . برگهای آن مورد استفاده ندارد ولی ریشه آنرا که غده های کروی است و موسیر نامیده میشود و با ماست مخلوط کرده و میخورند و موسیر باید مدتی در آب بماند و پخته شود تا شیرین و نرم گردد.


  کـــــرفس ( کلوس ): بوی خوب و معطر بصورت برگ ها و غنچه های ظریف در میان برف بیرون می آید, ساقه های آن را قطعه قطعه کرده پس از شیرین کردن وپختن بهمراه موسیر در ماست می ریزند و به نام ماست و موسیرمصرف میکنند .


  کـــــنـــگر : دارای بوته هایی است که در وسط آن غنچه هایی شبیه به ساقه زردرنگ و خاردار می روید . همین جوانه ها را می چینند و در ماست میریزند و میخورند.


  ریـــوا س: به شکل تره است و برگ های سبز و پهنی دارد . برای خوردن بکار میرود.


  گــــون: از ریشه آن کتیرا میگیرند , به تعداد زیاد بصورت بوته های خاردار در کوه ها میروید.


  گلهای معروف این منطقه :


  لاله ( تشی) : گلهای لاله این منطقه با رنگهای قرمز , سفید و آبی تقریبا همه دشت ها را پوشش داده اند , بیشتر این گلها چهار برگ هستند.


  گل نرگس : در بیشتر نقاط میروید و عطر خوشی دارد .


  گل بابونه ( باوینه ) :این بوته دارای گلهایی است که در وسط آن مانند مخمل زرد است و گلبرگهای اطراف آن مخمل سفید رنگ میباشد .


  گل تاج ریزی : بوته ای است که دارای گلهایی به رنگ سفید و میوه آن بشکل انگور های ریز است به اندازه دانه انار و طعم آن گس میباشد . درون میوه خود دانه های ریزی دارد , بلندی این بوته به دو متر هم میرسد که بصورت بوته گرد و چتری میباشد.


  اسپند ( دینشک ) : بوته آن دارای گل های سفید رنگی است که به دانه های گردی شبیه نخودهای چندقلو تبدیل میشودو همین دانه ها پس از خشکاندن روی آتش میریزند و از بوی آن استفاده میکنند. از دانه های آن با نخ و سوزن تزئیناتی به شکلهای مختلف درست میکنند و گل های رنگی از پارچه ور اطراف و وسط آن نصب میکنند ( استفاده از دانه های اسپند از سنت های دیرین بختیاریهاست که ریشه آریایی دارد ) .


  گـــنـــد ول : برگ های مثلث شکلی دارد که به شکل بوته است و ساقه و برگ آن را میپزند و با ماست میخورند.


  قــارچ : در مناطق سرسیر می روید و به مصرف غذایی برای دفع کرم معده مفید است .


  کــــو ما : بوته ای است که ساقه آن به مصرف خوراکی می رسد , برگ تلخی دارد که پس از پختن مزه آن شیرین میشود .


  اونــد ول : از خانواده پیاز است که تندی آن بیش از حد تصور میباشد که معمولا آن را پخته و در ماست میریزند.


  درختان معروف این منطقه :


  بــــلـــوط : برگ های پهن شبیه برگ چنار دارد , قد آن به پنج متر میرسد , شاخه های آن فراهم و به شکل نارون چتری میباشد. میوه این درخت بلوط میباشد که دارای پوستی ضخیم و زرد رنگ است و در زیر پوست لایه دیگری دارد که نازکتر است به نام جفت , در دباغی پوست حیوانات از آن استفاده میکنند و حالت شل و وارفتگی پوست را برطرف میکند و به آن استحکام میبخشد. مغز بلوط را بصورت آرد در می آورند و از آن نوعی نان درست میکنند که به "کلگ" معروف است .


  چــــنــار:به تعداد زیادی در جنگل ها, که برگ های مثلث دارد و بلندی آن گاهی به 10 متر هم میرسد.


  ســـیــــستــه : این درخت خارهای زیادی دارد . میوه آن همان زالزالک است اما که محلی ها به آن سیسته گویند , هر میوه آن چندین هسته دارد و مزه آن ترش و شیرین است .


  کــــنـــار : درخت پرخاری است که میوه آن شبیه به زالزالک است ولی دارای هسته نسبتادرشتی با پوست نازک و زرد یا عنابی رنگ , مزه آن حالت گس مانند دارد.


  بــــــن : درختی است که بلندی آن به 4 تا 6متر میرسد ,میوه اش دارای پوسته محکمی است که باید با چکش یا سنگ شکسته شود, مغزش قابل خوردن است , بن بصورت خوشه ای میوه میدهد.


  کــلخونگ : شبیه درخت بن و دارای میوه ای شبیه خوشه انگور است که بصورت دانه های ریز در انبوه چندتایی میباشد. دارای پوسته نرم و لایه ای بر روی پوست است که بصورت قشر پوستی در آمده و به همین صورت قابل خوردن است وبسادگی در دهان جویده میشود.


  بـــادام کوهی : بلندی آن 4 متر است , میوه اش ریز که پوسته آن به آسانی دردهان شکسته میشود . عموما هنگامیکه از درخت میچینند تلخ است , پس آن را در بشکه های بزرگ ویا دله های نفتی میریزند و پر از آب میکنند و هفت روز نگه میدارند تا شیرین شود.


  انـــجـیـرکوهی : به تعداد زیادی در جنگل های حاشیه رودخانه و کوههای اطراف دهدز , دوپلان و شلیل وجود دارد.


  مــــلا ل : درگرمسیر بختیاری رشد میکند. پوست چوبش به رنگ قرمز و عنابی است . در بعضی چوبهای این درخت که برای استفادهدرصنایع دستی بکار میبرند شکل حیوانات دیده میشود ( این درخت بینهایت حساس است و میگویند هرنوع حیوانی که از نزدیک آن عبور کند عکس آن در درخت ثبت میشود ) در چوبهای چپق و عصا این عکسها بخوبی دیده میشود.


  کـــــی کـــم : از چوبش برای ساخت عصا , چپق و جعبه های ظریف استفاده میشود.


  مــهــــلـــب : دانه های ریز آن شبیه بادام ریز است .

 2. کاربرانی که برای این مطلب مفید از tajik_tsa تشکر کرده اند:


+ پاسخ به مبحث

بازدید کنندگانی که از طریق جستجو کلمات ذیل به انجمنهای گیگاپارس آمده اند:

خواص کلخنگ

اندشت

خواص اندشت

گیاه اندشت

خواص کلخونگ

خواص گیاه تولهخاصیت کلخنگکلخنگخواص تولهلجکیخواص كلخنگخواص گیاه اندشتخواص سبزی تولهخواص ململیاسخاصیت کلخونگخاصیت اندشتخواص کلوسگیاه مهلبخواص كلخونگگیاه کلخنگگیاه تولهکلخنگ خواصخواص.كلخنگفواید کلخنگگياه اندشت
SEO Blog

اطلاعات این مبحث

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 کاربر در حال دیدن این مبحث می باشند، (0کاربر عضو و 1 کاربر مهمان)

تگهای این مبحث

قانون های ارسال نوشته

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts