+ پاسخ به مبحث
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرآخر
نمایش نتایج 11 تا 20 از 26

مبحث: گلهای آپارتمانی

 1. #11
  2,662 امتیاز ، سطح 12
  3% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 388
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points

  تاريخ عضويت
  Oct 2008
  پست
  1
  گيپا
  0
  پس انداز
  0
  امتیاز
  2,662
  سطح
  12
  تشكرها
  0
  0 بار در 0 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض آسپلي نيوم Asplenium

  آگهی تبلیغات (برای حمایت از گیگاپارس)
  آسپلي نيوم Asplenium
  آسپلي نيوم يک سرخس برگ پهن است که از نظر ظاهري شباهتي به سرخس‌هاي ذکر شده ندارد. اما در پشت برگ‌ها دانه‌هاي هاگ ديده مي‌شود.


  دو گونه از سرخس برگ پهن وجود دارد که عبارتست از :
  1) سرخس برگ درشت؛
  2) سرخس برگ ريز.


  تکثير اين سرخس‌ها عمدتاً بوسيله دانه‌هاي هاگ و تقسيم بوته انجام مي‌گيرد.

  سرخس برگه ليدي بومي جنگل‌هاي ايران است که آن را در پاي درختان بزرگ مشاهده مي‌کنيم. مورد مصرف آن كمتر به عنوان گياه آپارتماني يا Indoor plant است و بيشتر به عنوان فوليج Foliages در بين دسته گل از آن استفاده مي‌شود. اين سرخس با شرايط محيطي نامطلوب سازگاري دارد. برگه ليدي بوسيله جدا كردن بوته‌ها و تقسيم بوته در اوايل پاييز تکثير مي‌شود.
  منبع:شبکه ی خانوادگی سیما
  اخرین ویرایش توسط elMirA : 27-10-2008 at 07:01 PM

 2. #12
  2,662 امتیاز ، سطح 12
  3% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 388
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points
  نماد Handaapeptzon
  تاريخ عضويت
  Oct 2008
  محل سکونت
  Papua New Guinea
  پست
  1
  گيپا
  100
  پس انداز
  0
  امتیاز
  2,662
  سطح
  12
  تشكرها
  0
  0 بار در 0 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض خانواده فرفيون‌ها Euphorbiacea

  خانواده فرفيون‌ها Euphorbiacea


  مقدمه
  در جلسه گذشته در مورد دو خانواده كه استفاده فضاي سبزي داشتند صحبت شد، در اين جلسه پيرامون خانواده اِفوربياسه يا به فارسي فرفيون‌ها مطالبي بيان مي‌شود. اين خانواده تعدادي گونه گياهي را در بر مي‌گيرد كه بعضي به عنوان گياهان گلداني Pot plant مورد استفاده هستند و بعضي شباهت زيادي به گياهان گوشتي يا خانواده كاكتاسه دارند.

  آكاليفا مارجيناتا Acalypha marginata
  آکاليفا مارجيناتا يا آكاليفاي برگي گياهي است که برگ‌هاي سبز تيره مايل به قهوه‌اي، شاتون‌هاي صورتي کوتاه و يک ساقه چوبي و ايستاده دارد. در شرايط کشور ما بعنوان يک گياه آپارتماني داخل منزل قابل نگهداري است.  آكاليفا هيزپيدا Acalypha hispida
  گونه ديگر از خانواده فرفيون‌ها آکاليفا هيزپيدا است که برگ‌هاي سبز درخشان و شاتون‌هاي رنگي بلند و ساقه چوبي دارد. آکاليفا‌ها بوسيله قلمه ساقه از نوع نيمه خشبي قابل تکثير هستند. زمان برداشت اين قلمه‌ها در اواسط بهار است يعني زماني که درجه حرارت محيط ريشه زايي حدود 20 تا 24 درجهسانتي‌گراد و رطوبت نسبي 80 % باشد. بعد از 15 روز ريشه‌زايي اتفاق مي‌افتد و بعد از ريشه زايي،گياه به محل اصلي خود در گلدان‌هايي که حاوي خاک مرغوب زراعي هستند انتقال مي‌يابد. ترکيبخاكي آکاليفا، مخلوطي از دو قسمت خاک برگ و پيت، يک قسمت ماسه و يك قسمت كود داميپوسيده است. در نگهداري گياهان جنس آکاليفا، رطوبت نسبي محيط اثر مثبتي روي حفظ برگ‌ها دارد بههمين دليل رطوبت نسبي منزل بايد 65 تا 70 % باشد.
  معمولاً آکاليفاي سبز قابليت نگهداري بهتري دارد، و مقاومتش نسبت به شرايط نامساعد محيطي بهتر است. از آنجا که ريزش برگ در آکاليفا مارجيناتا يا آكاليفاي برگ رنگي زياد بوده و فقط يک ساقه سخت از گياه باقي مي‌ماند بنابراين آکاليفا هيزپيدا براي نگهداري در منزل سفارش مي‌شود.

  كوروتون
  گياه ديگر اين خانواده کوروتون است که داراي تنوع شکلي برگ و بريدگي‌هاي برگي زيادي است. کوروتون يک گياه گلداني بوده و در شرايط طبيعي خود يک درختچه مخصوص گلخانه‌هاي گرم و مرطوب است که شرايط گرم در زمستان را مي‌پسندد و در تابستان بهتر است که آن را در جايي با نور متوسط و با درجه حرارت معتدل نگهداري کنيد.


  کوروتون بومي مناطق گرم و مرطوب است. براي نگهداري آن در منزل، بايد رطوبت نسبي محيط در حد نياز گياه باشد. براي جلوگيري از ريزش برگ، 3 تا 4 بار در روز بايد اسپري آب شوند. هم‌چنين بعضي از آفات مثل شپشك‌هاي آردآلود باعث ريزش برگي مي‌شوند. تکثير کوروتون بوسيله قلمه‌هاي سبز ساقه در اوايل بهار صورت مي‌گيرد.


  افوربيا Euphorbia
  گروه ديگر از گياهان خانواده فرفيون‌ها تحت نام عمومي افوربيا Euphorbia وجود دارند . افوربيا اسپلندس گياهي است که برگ‌هاي سبز براق با خارهاي سفيد و گل‌هاي رنگين قرمزي دارد و جزء رشته گياهان NDP است (گياهاني كه حساسيتي به طول روز ندارند).
  تكثير افوربيا به وسيله قلمه ساقه مي‌باشد.
  نوعي از گياه افوربيا وجود دارد که برگ‌هاي آن با رنگ‌هاي متنوع ديده مي‌شود و يک ساقه زيگزاكي به حالت شکسته دارد که در نوع خود تقريباً بي نظير است. اين افوربيا نسبت به شرايط محيطي بسيار حساس است و تابستان‌ها را به حالت استراحت يا رکود بسر مي‌برد. براي گلخانه‌هاي نسبتاً گرم و خاک‌هايي با PH اسيدي بسيار مناسب است.

  افوربيا تريگونال Euphorbia trigonal
  اين نوع افوربيا در نگاه اول کاملاً شبيه به کاکتوس بنظر مي‌رسد. ساقه‌هاي سه گوش دارد که جوانه‌ها يا انشعابات روي ساقه آن خيلي زياد است و تکثيرش بوسيله همين جوانه‌ها است.


  افوربياي مدادي
  افوربياي تيرو کالي يا مدادي منظره جالب و منحصر به فردي دارد. ساقه‌هاي آن به حالت انشعاب‌هاي متعدد، فاقد هر گونه برگ با ظاهر مشخص است. در هر شرايطي قابل نگهداري بوده و بوسيله قلمه‌هاي ساقه تکثير مي‌شود.  افوربيا پُلكريما Euphorbia pulcherrima
  افوربيا پُلکريما در سطح دنيا بسيار متداول و معروف است و نام مصطلح انگليسي آن پانستيا و نام فارسي اين گياه بنت قنسول است و اخيراً فرهنگستان نام سرخ برگه به آن داده است. اين گياه زيبا داراي نام ديگر انگليسي است کريسمس دي پلنت Christmas day plant که فصل گل دهي آن در روزهاي عيد کشورهاي اروپايي است.

  در بين اقلام تجارتي گل در ايالت متحده آمريکا 27% فروش مربوط به اين گياه بوده است. اين گياه از نظر اقتصادي جايگاه ويژه‌اي دارد و موقعيت کشور ما براي پرورش و صادرات آن به کشورهاي طالب و خريدار اين گياه بسيار ايده‌آل و مطلوب است.

  سرخ برگه يک پات پلنت زمستاني است. تكثير آن با قلمه‌هاي انتهايي و مياني در سيستم ميس صورت مي‌گيرد. معمولاً قلمه‌هاي انتهايي سريع‌تر ريشه‌دار مي‌شوند.

  اين گياه شيرابه‌هاي فراواني توليد مي‌کند که بعد از قطع شدن شيرابه‌ها، قلمه‌ها به محل ريشه زايي منتقل مي‌شوند. پس از ريشه دار شدن قلمه‌ها، گياه را در يک خاک سبک باPH 5/6 کشت مي‌کنند. زماني که گياه با شرايط جديد محيط سازگاري پيدا کرد روي تغذيه آن کنترل و دقت بيشتري انجام دهيد. دوره داشت گياه براي دوره گل دهي و پس از گل دهي ارزش و اهميت ويژه‌اي دارد، بنابراين تغذيه در اين دوره اهميت خاصي دارد. بعد از طي دوره رويشي و احياناً سر برداري، گياه به طول 20/1 - 1 متر رشد مي‌کند. از آنجا كه اين اندازه براي داشتن يک گل خوب و قابل قبول در بازارهاي دنيا مناسب نيست، براي جلوگيري از اين وضعيت بايد در اواخر مرداد ماه يک سر برداري ديگر از گياه انجام گيرد، البته بدون هيچ نيازي به مصرف بازدارنده‌هاي رشد، در فصل زمستان گياهان پا کوتاه خواهيم داشت. چون فاصله زماني سر برداري تا وقتي که گياه وارد مرحله گل دهي مي‌شود زياد نيست لذا رشد رويشي گياه سرعت خيلي زيادي ندارد و گياه در اندازه کوتاه و قابل قبول به بازار عرضه مي‌شود.
  کار ديگري که در سطوح تجارتي انجام مي‌گيرد استفاده از هورمون‌هاي بازدارنده است.


  هورمون‌هاي بازدارنده -B-9
  - سايكوسل CCC


  بعد از استقرار گياه در خاک، برگ‌هاي جديد شروع به جوانه زدن مي‌کنند. با استفاده از مواد بازدارنده، گياه داراي ساقه‌هاي قطور و کوتاه مي‌شود. بنا به نوع هورمون بازدارنده، روش استفاده از آن متفاوت است. استفاده از B-9 با غلظت ppm 2000 و مدت سه بار و هر بار با فاصله 15 روز انجام مي‌شود. سايكوسل CCC با غلظت ppm 2000 و 3 يا 4 بار به صورت محلول پاشي روي گياه و با فاصله 15 روز قابل استفاده است.
  منبع:سیمای خانواده
  اخرین ویرایش توسط elMirA : 27-10-2008 at 07:04 PM
  :))

 3. #13
  قطع دسترسی
  2,666 امتیاز ، سطح 12
  4% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 384
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points

  تاريخ عضويت
  Oct 2008
  پست
  1
  گيپا
  0
  پس انداز
  0
  امتیاز
  2,666
  سطح
  12
  تشكرها
  0
  0 بار در 0 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض خانواده سلاستراسه و کورناسه

  خانواده سلاستراسه و کورناسه


  مقدمه

  در اين جلسه دو خانواده گياهي که عمدتاً مصرف فضاي سبزي دارند يعني خانواده كوچك سلاستراسه يا شمشاد پيچ يا گياه ائونيموس را توضيح مي‌دهيم.


  سلاستراسه Celasteraceae

  شمشاد پيچ يکي از گياهان رونده فضاي سبز است که فرم مشخص وزيبايي دارد. اين گياه با شمشاد معمولي که در باغچه مي‌کارند فرق دارد. شمشادي که در باغچه‌ها بعنوان گياه پرچيني Border plant کشت مي‌کنند از خانواده بوکساسه است.

  گياه ائونيموس برگ‌هاي کوچک، گرد، طلايي رنگ و ساقه‌هاي رونده دارد. رنگ طلايي اين برگ‌ها خصوصاً در نواحي آفتاب رو، زيبايي خاص به گياه مي‌دهد، بطوريکه در طراحي‌هاي فضاي سبز اين گياه يک منظره متفاوت از ديگر درختان و درختچه‌هاي موجود نمايان مي‌کند. پيچ آئونيموس بسيار مناسب براي كشت و كار در نواحي شيب‌دار است.

  نيازهاي پرورشي ائونيموس

  - آفتاب كافي؛
  - خاك غني از مواد غذايي.

  هر سال در اوايل پاييز مقداري کود دامي پوسيده در اطراف گياه پخش کنيد و با كمك يک بيل آن را با خاک مخلوط کنيد تا گياه از ذخيره غذايي کافي بهره‌مند شود.


  ائونيموس فقط مناسب فضاي سبز نيست بلکه اين گياه بصورت گلداني در داخل آپارتمان هم قابل استفاده است. فصل برداشت قلمه عموماً اوايل بهار براي قلمه سبز و اواخر تابستان براي قلمه نيمه خشبي است. تکثير اين گياه بوسيله قلمه‌هاي سبز، جوان در حال رشد و نيمه خشبي انجام مي‌شود. هم‌چنين در سبدهاي آويزان به نام Hanging basket نيز مورد استفاده است.

  خانواده کورناسه Cornacea
  درخانواده کورناسه كه به فارسي خانواده زغال اخته گفته مي‌شود دو نوع گياه مشخص و کاملاً متفاوت از هم به نام‌هاي آکوبا و کورنوس ابلق وجود دارند.


  آکوبا داراي برگ‌هاي سبز و درشت با خال‌هاي سفيد در متن برگ‌ها است و قابليت استفاده در فضاي سبز را دارد. اين گياه تكثير نسبتاً مشكلي دارد و براي تکثير آن حتماً لازم است تا از هورمون‌هاي ريشه زا مانند ايندول استيک اسيد IAA، ايندول بوتيريک اسيدIBA و نفتاليک استيک اسيد يا NAA در غلظت‌هاي ppm 2000 تا 4000 استفاده کرد.

  مشکل عمده نگهداري آکوبا، در داخل آپارتمان حساسيت بسيار شديد آن به کنه‌هاي آپارتماني است. در اکثر اوقات با ريزش برگ و يا قهوه‌اي شدن برگ‌ها مواجه مي‌شويم و در اين حالت مبارزه با کنه‌ها لازم و ضروري است.

  آکوبا شباهت زيادي به گياه کوروتون دارد. کوروتون گياهي است که برگ‌هاي سبز با خال‌هاي سفيد دارد که حاشيه برگ‌ها کاملاً صاف هستند. برگ‌هاي آکوبا، بريدگي‌ها يا دندانه‌هاي بسيار ريز و ظريف دارند و در روي اين دندانه‌ها زائده‌هاي خار مانند بسياري وجود دارد که آن را از کوروتون کاملاً مجزا مي کنند.
  تکثير آکوبا فقط بوسيله قلمه‌هاي سبز و يا نيمه خشبي امکان پذير است.

  آکوبا در شرايط ايران بعنوان يک گياه گلداني مطرح است اما اگر نيازهاي پرورشي گياه بخوبي فراهم شود يک درختچه فضاي آزاد هم محسوب مي‌شود. در مناطقي که رطوبت نسبي هوا و نيز خاک‌هاي مناسب زراعي باPH اسيدي شرايطي را فراهم کنند که در طول ماه‌هاي تابستان خشکي و سوختگي برگ‌ها پيش نيايد، آکوبا بعنوان يک درختچه و يک درخت در حاشيه خيابان‌ها مطرح مي‌شود.

  کورنوس آلبا
  کورنوس معمولي درخت بزرگيست که در حقيقت ساختمان يک درخت را داراست. ولي کورنوس آلبا يا كورنوس ابلق يک درختچه زينتي و بسيار حساس به شرايط محيطي است که برگ‌هاي آن در فصل تابستان به رنگ سفيد و سبز است. اين گياه در فضاي سبز کاربرد خيلي خوبي دارد و يکي از درختاني است که در تمام فصول سال به اندازه کافي زيبايي را در فضاي سبز بوجود مي‌آورد. در فصل زمستان با ريزش برگ‌ها، شاخه‌هاي قرمز رنگي از آن بجاي مي‌ماند و منظره زيبايي را ايجاد مي‌کند. تکثير بوسيله قلمه‌هاي سبز ساقه در سيستم ميس و به کمک هورمون‌هاي ريشه زا است.


  نكته
  درخت معمولي طول بيش از 3 متر، شاخه‌هاي كشيده و بلند و تاج نسبتا بزرگ دارد. در حاليكه درختچه ارتفاع كمتر و تاج كوتاهتر و هم‌چنين تفاوت‌هاي ديگري با درخت دارد.
  کاربرد کورنوس آلبا در فضاي شهري کشور ما خيلي متداول نشده است كه با دلايلي همراه است.


  دلايل عمده عدم استفاده از كورنوس در فضاي سبز

  1-الف) به ريشه زايي دير پاسخ مي‌دهد و احتياج به هورمون‌هاي ريشه زا دارد.
  ب)در زمان انتقال و سازگاري با محيط اصلي مشكل دارد و تلفات زيادي مي‌دهد.

  2-در شرايط اقليمي ايران، تابستان گرم و سوزان باعث آفتاب سوختگي برگ‌ها و سر شاخه‌هاي کورنوس مي‌شود.

  3-در اوايل پاييز ريزش برگ وجود داشته و انتهاي شاخه‌ها سوخته و قهوه‌اي رنگ ديده مي‌شوند.
  در زمستان‌هاي سخت و طولاني هم سرما زدگي سر شاخه‌ها محسوس است لذا براي جلوگيري از اين حالت مي‌توان گياهان را در زمستان بوسيله نايلون يا حفاظي پوشاند.

  منبع:سیمای خانواده
  اخرین ویرایش توسط elMirA : 27-10-2008 at 07:05 PM

 4. #14
  2,657 امتیاز ، سطح 12
  2% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 393
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points

  تاريخ عضويت
  Oct 2008
  پست
  1
  گيپا
  0
  پس انداز
  0
  امتیاز
  2,657
  سطح
  12
  تشكرها
  0
  0 بار در 0 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض خانواده ميخک Caryophylaceae

  خانواده ميخک Caryophylaceae


  مقدمه

  در اين جلسه پيرامون خانواده ميخک كه كاملا با خانواه كمپوزيته متفاوتند، مطالبي عنوان مي‌شود.

  خانواده ميخک يا کاريوفيلاسه يکي از خانواده‌هاي گياهي است که تعداد گياهان وابسته زينتي آن زياد نيست. از گياهان زينتي اين خانواده مي‌توان به دايانتوس کاريوفيلوس Dianthus caryophillus، دايانتوس باراباتوس Dianthus barbatusيا قرنفل و ژيپسوفيد اشاره کرد.

  ميخك معمولي Dianthus caryophillus
  بر اساس مدارک و اسناد تاريخي ميخک دايانتوس يک گياه بسيار قديمي است و حداقل 300 سال قبل از ميلاد مسيح بعنوان گل مورد علاقه افراد در مراسم مختلف مورد استفاده بوده است (دايانتوس به يوناني به معني بوي خدايان است). احتمالاً بوي خوش و رايحه اين گل در طي اين سال‌ها و شايد در اثر عمليات به نژادي از بين رفته و بر اثر تغييرات ژنتيكي داراي خصوصيات ديگر شده است.


  بطور کلي ميخک‌ها به دو دسته تقسيم مي‌شوند:
  1- ميخک‌هاي تک شاخه يا ميخک‌هايي که اصطلاحاً تحت نام ميخک‌هاي استاندارد معروف هستند. اين گياهان گل‌هاي درشت، تک شاخه و دم گل بسيار بلندي دارند.

  2- ميخک‌هاي خوشه‌اي يا پا کوتاه که اصطلاحاً ميخک‌هاي مينياتوري مي‌نامند . در اين گروه گل‌هاي اِسپريل از گل‌هاي چند شاخه، منشعب و ريز تشکيل شده‌اند که دم گل‌هاي کوتاهي دارند.

  کاربرد و مصرف ميخک‌ها بيشتر بستگي به فرهنگ عامه مردم و شناخت مردم دارد. در ايران اصولاً مردم گل‌هاي شاخه بلند با گل درشت‌تر مي‌پسندند. اما در نزد اروپاييان گل‌هايي با دم گل کوتاهتر و در اندازه کوچکتر مطلوب است.

  بطور متوسط هر سال حداقل 10 تا 15 رقم جديد از ميخک به دنيا معرفي مي‌شود، لذا براي رشد و نمو اين گياه بايد با دانش روز و تکنولوژي‌هاي پرورش آن آشنا شويم.

  پرورش ميخک‌ در گلخانه‌ها و سيستم‌هاي حفاظت شده اثر بهتر و مناسب‌تري را در عملكرد دارد. در ايران فقط فصولي از سال يعني زمستان و پاييز اين گياه را در گلخانه پرورش مي‌دهند و در بقيه فصل‌ها آن را از سيستم گلخانه‌اي خارج کرده و در هواي آزاد کشت مي‌کنند.


  اگر ميخک بعنوان يک گياه يکساله کشت شود معمولاً بين 60 تا 80 بوته در يک متر مربع كاشته مي‌شود. از آنجا که تعداد 200 شاخه گل بريده در هر متر مربع عدد مناسبي بوده و با هزينه‌هاي اين محصول همخواني بسيار خوبي دارد، در مجموع پرورش ميخك‌ها به صورت 35 تا 45 بوته گل در متر مربع مناسب است. اما بايد در نظر داشت كه هدف از کشت آن حداقل يک محصول دو ساله باشد.

  ميخک‌ها عمدتاً از گروه گياهان متمايل به روزهاي بلند هستند. غير از طول روز نکته حائز اهميت در مورد ميخک اندوخته غذايي خاک به مقدار کافي است. به همين منظور خاک‌هاي غني از مواد غذايي، عميق و حاصلخيز براي کشت و كار ميخک توصيه مي‌شود. خاک مناسب براي پرورش ميخک مخلوطي از خاک برگ، خاک لومي، پيت و مقدار کمي کود دامي پوسيده شده مي‌باشد. در چنين ترکيبي بشرط اينکه عمق خاک حداقل 35 تا 50 سانتيمتر باشد گياهان را مستقيم در بستر اصلي گلخانه کشت مي کنند در نتيجه محصول مورد انتضار يعني حداقل 200 شاخه در هر متر مربع در سال بدست مي آيد.

  در تغذيه ميخك كلات‌هاي روي و آهن نقش مهمي دارند. هم‌چنين در کشت و کار ميخک عناصر غذايي، ماکروالمنت‌ها و ميکروالمنت‌ها به خاك افزوده مي‌شوند.
  عامل بسيار مهمي که در تغذيه ميخک نقش تعيين کننده‌اي دارد کاربرد انيدريد کربنيک يا گاز CO2 است.
  کاربرد CO2 يا دي اكسيد كربن به عنوان يك گاز و يكي از نهادهاي اصلي عمل فتوسنتز اهميت فراوان دارد و مقدار آن بين 300 تا 1000 قسمت در ميليون در سنين مختلف توصيه شده است. در سنين جواني وقتي که گياه 6 تا 8 برگ دارد در حدود ppm 3000 انيدريد کربنيک در گلخانه استفاده مي‌شود و اين کار تا دوره قبل از گل دهي ادامه مي‌يابد.تکثير ميخک بوسيله قلمه‌هاي سبز و مياني ساقه انجام مي‌گيرد.

  کاربرد هورمون‌ها زماني توصيه مي‌شود که سرعت ريشه زايي گياه از نظر اقتصادي مهم باشد. ميخک گياه سخت ريشه زايي نيست اما در مراكز توليدي بزرگ ميخك جهت كوتاه کردن فاصله زماني ريشه دار شدن به کمتر از سه روز از هورمون‌ها استفاده مي‌كنند. براي ريشه زايي از ايندول بوتيريک اسيد IBA يا ايندول استيک اسيد IAA به مقدار 2000 تا 4000 قسمت در ميليون (ppm) استفاده مي‌شود. بعد از تکثير و ريشه دار شدن، گياه را به محل اصلي که از شرايط ويژه‌اي برخوردار باشد منتقل مي‌كنند.

  با توجه به اينکه ميخک گياهي با ساقه خيلي قطور است و از استحکام چنداني برخوردار نيست، لذا براي پرورش آن توجه به نکاتي ضروري است.

  مرحله اول - سربرداري يا Pinching؛ در مرحله اوليه رشد گياه شروع مي‌شود وقتي 6 تا 8 برگ روي گياه ظاهر شد، آخرين جوانه برگي قطع مي‌شود تا از بخش‌هاي پايين شاخه زايي صورت بگيرد.

  مرحله دوم – مرحله گل دهي؛ بعد از پايان مراقبت‌هاي لازم از گياه مرحله گل دهي فرا مي‌رسد. وقتي كه غنچه اول ظاهر شد تعداد زيادي غنچه‌هاي ديگر در اطراف وجود دارند كه حذف آن‌ها ضرورت و اهميت خاصي دارد. بهترين زمان براي برداشت گل‌ها وقتي است که 25 تا 30 درصد گل‌هاي مزرعه شکفته شده باشند. براي ميخك زماني كه يك سوم طول گلبرگ‌ها از غنچه خارج شده باشد بهترين زمان چيدن (برداشت) گل است.
  هم‌چنين دو گروه از عوامل در ماندگاري گل‌هاي شاخه بريده دخالت دارند. الف) عوامل قبل از برداشت ب) عوامل بعد از برداشت گل.

  عوامل قبل از برداشت

  1) نور مناسب؛
  2) درجه حرارت مناسب؛
  3) تغذيه.


  عوامل بعد از برداشت

  1) مرحله برداشت گل (كه در هر گلي متفاوت است)؛
  2)كنترل مقدار اتيلن توليدي.  برخي از مواد بازدارنده نظير ترکيبات نقره و كاربرد اتانول به مقدار 8% جايگزين بسياري از مواد نگهدارنده هستند. با استفاده از اين تركيبات عمر گل‌هاي بريده ميخک گاهي تا سه برابر زمان عادي آن افزايش مي‌يابد.

  ميخك فضاي آزاد Dianthus barbatus
  ميخك فضاي آزاد يا ميخک چمني با داشتن گل‌هاي قرمز منظره زيبايي را ايجاد مي‌کند. تکثير آن بوسيله بذر و روش رويشي انجام مي‌شود.

  قرنفل يکي ديگر از گياهان خانواده ميخک است که داراي رنگ‌هاي متنوع و نهنج برجسته است و بطور کامل خصوصيات کاريوفيلاسه را داراست.


  گياه صدفي
  گياه صدفي يا ژيپسوفيد داراي گل‌هاي سفيد رنگي است که مقاومت خوب آن در برابر خاک‌هاي آهکي و گچي سبب شده تا نام ژيپسوفيد را به آن دهند. ژيپسوفيد بعنوان يک شاخه بريده و گياه فضاي سبزي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
  در انتها مطالعه كتاب‌هاي اختصاصي درباره ميخك پيشنهاد مي‌شود.


  منبع:شبکه آموزش سیما
  اخرین ویرایش توسط elMirA : 27-10-2008 at 07:07 PM

 5. #15
  2,655 امتیاز ، سطح 12
  2% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 395
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points
  نماد Larmessusia
  تاريخ عضويت
  Oct 2008
  محل سکونت
  Namibia
  پست
  1
  گيپا
  100
  پس انداز
  0
  امتیاز
  2,655
  سطح
  12
  تشكرها
  0
  0 بار در 0 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض خانواده مرکبان Compositea

  خانواده مرکبان Compositea


  مقدمه

  در جلسه گذشته در مورد خانواده کمپوزتيه يا مرکبان مطالبي بيان شد. در اين جلسه تعدادي از گياهان اين خانواده که بعنوان گل‌هاي فصلي مورد استفاده قرار مي‌گيرند و از جلسه گذشته باقي ماندند را توضيح مي‌دهيم.


  گلارديا
  رعناي زيبا يا گلارديا يک گياه بذري است که نهنج بسيار برجسته و گل فصلي مربوط به فضاي سبز دارد. تکثير اين گياه در هواي آزاد و محل اصلي آن امکان‌پذير است.


  گياه سينرر
  گياه سينرر بعنوان يک گياه نوروزي در رنگ‌هاي مختلف و اندازه‌هاي متفاوت وجود دارد. عمده مصرف اين گياهان به عنوان گل‌هاي آپارتماني هستند. اين گياه بوسيله بذرهاي بسيار ريزش تکثير مي‌شود و مراحل رشد رويشي آن فوق‌العاده کند است. بعد از يک دوره طولاني رشد رويشي وارد مرحله زايشي مي‌شود و گل‌هاي رنگين توليد مي‌كند.

  سينرر را در محيطي با خاک غني از مواد غذايي و درجه حرارت نسبتاً يکنواخت پرورش مي‌دهند. اما بعد از به گل رفتن گياه و ظهور گل‌ها درجه حرارت محيط را تا حد امکان پايين مي‌آورند تا دوره شکوفايي گياه Blooming طولاني‌تر شود.


  بذرهاي سينرر بسيار کم دوام هستند و قوه ناميه خود را بسرعت از دست مي‌دهند. بلافاصله پس از برداشت بذرها و خشک کردن آن‌ها، در اوايل مرداد ماه بذرها را در خاک سبک کشت مي‌کنند. براي جوانهزني و رشد اوليه گياه معمولاً 30 تا 40 روز مدت زمان لازم است. هنگاميكه گياه 2 برگه شد در گلدان‌هاياستكاني مي‌كارند و زماني كه 6 برگه شدند در گلدان‌هاي اصلي براي فروش قرار مي‌دهند.

  نکته مهم در پرورش سينرر کاربرد کودهاي اسيدي براي ساخت بهتر آنتوسيانين است. براي داشتن آنتوسيانين بهتر و رنگريزه‌هاي بهتر در گل‌هاي گياه از محيط‌هاي اسيدي براي کشت گياه استفاده مي‌کنند.

  گياه شب تاب
  جينورا يا شب تاب يک گياه آپارتماني است كه برگ‌هاي بنفش و کرکدار آن زيبايي ويژه‌اي به گياه بخشيده است. اين گياه گل‌هاي زرد توليد مي‌كند. تکثير آن بوسيله قلمه‌هاي ساقه در محيط ماسه است.


  گل داودي
  داودي يا کليزانتموم بعنوان يک کات فلاور و قابل استفاده در فضاي آزاد مطرح است. مصرف گل داودي به عنوان شاخه بريده در همه دنيا رايج است و ميزان ارز آوري آن براي کشور ما يک رقم قابل توجهي است.

  با توجه به اينکه داودي يک گياه روز کوتاه است و دوره رشد رويشي آن در روزهاي بلند و پر نور تابستان انجام مي‌گيرد، بنابراين شرايط کشور ما براي پرورش آن بسيار ايده‌آل است. اما به دليل كند بودن رشد گياه، بذرهاي كاشته شده در مرداد ماه حدوداً براي اوايل اسفند گل داده و آماده عرضه به بازار خواهد بود.


  انواع گل‌هاي داودي عبارتند از :
  1- داودي پا کوتاه؛
  2- داودي پا بلند؛
  3- داودي ستاره‌اي شکل؛
  4- داودي توپي شکل؛
  5- داودي گل ريز.


  عمدتاً داودي پا بلند و گل درشت بعنوان کات فلاور و فرم‌هاي پا کوتاه بعنوان گياهان گلداني يا فضاي آزاد مورد مصرف هستند. داودي در فضاي آزاد، سال‌هاي طولاني بدون هيچ آسيبي از شرايط محيطي زندگي مي‌كند.


  با نظر به اينکه داودي گياه روز کوتاهي است در دو حالت در تابستان يا روزهاي بلند به بازار منتقل مي‌شود :
  1- تهيه نور مصنوعي يا کوتاه کردن روز در تابستان؛
  گل‌هاي داودي زرد در تابستان به بازار عرضه مي‌شوند. از نظر ژنتيکي بر روي اين گياه کارهايي انجام شده و فرم روز کوتاهي را از آن گرفته‌اند و به يک گياه بي‌تفاوت به طول روز تبديل کرده‌اند.


  روش بکار بردن گل‌هاي داودي در فصل‌هاي ديگر بغير از فصل پاييز بدين ترتيب است که حداقل 8 هفته بعد از ريشه دار شدن قلمه‌ها، گياهان را در يک طول روز طولاني (حدود 18- 15 ساعت) نگهداري مي‌کنيم. بعد از اينکه به اندازه کافي رشد رويشي پيدا کردند، با کمک چادرهاي تيره يا وسايل ديگر، طول روز را براي گياه کوتاه مي‌کنيم، تا زمينه براي گل دهي گياه فراهم شود. مدت زمان لازم براي به گل رفتن گياه دو هفته است. اما نکته مهم در اين زمينه تنظيم درجه حرارت به همراه طول روز است. چنانچه در تابستان حدود 9 ساعت طول روز را پايين بياوريم و درجه حرارت بين 15 تا 18 درجه سانتي‌گراد باشد گياه بطور مصنوعي به گل رفته و قابل عرضه به بازار است.

  تکثير گل‌هاي داودي بوسيله قلمه‌هاي ساقه انجام مي‌شود. قلمه‌هاي سبز، نيمه خشبي و خشبي همه مورد استفاده هستند. همچنين جدا کردن بوته‌ها در فصل پاييز راه ديگر تکثير اين گياهان است.
  در گل‌هاي داودي پا کوتاه، کوتاه نگه داشتن گياهان به کمک هورمون‌هاي باز دارنده رشد نظير سايكوسل Cycocel و B-9 انجام مي‌گيرد.


  مواد شيميايي كوتاه نگهدارنده - B-9

  Cycocel (CCC)-  تداوم گل‌هاي بريده داودي علاوه بر اينکه يک موضوع ژنتيکي است بطور معمول به تغذيه قبل از برداشت گياه و درجه حرارتي که گياه در طي آن بسر برده است نيز بستگي دارد. پاكوتاهي در داودي براي استفاده از آن بعنوان گياه پرچيني Border plant يا گياه گلداني Pot plant مفيد است.

  خانواده کنولولاسه يا نيلوفر Convulvulaceae
  اين گياهان زينتي انواع پات پلنت Pot plantيا شاخه بريده کمي دارند و كاربرد آن به عنوان شبه چمن يا داي کانرا زياد است. اين گياه برگ‌هايي شبيه شبدر و بذرهايي به اندازه ماش به رنگ سبز تيره دارد. داي کانرا در مناطق مرطوب و مناطقي که بدليل رطوبت زياد محدوديت کشت و کار چمن دارند، بسيار ايده‌آل است. داي کانرا خاصيت پا خوري همانند چمن‌ها را ندارد، اما خاصيت سر زني و رشد مجدد زيادي دارند. داي كانرا در زير سايه درختان به عنوان گياه پوششي نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.


  گياه نيلوفر
  نيلوفر يک گياه يکساله، حساس به سرما و رونده است که گل‌هاي آن به رنگ‌هاي متنوع مي‌باشد. تکثير اين گياه بوسيله بذر صورت مي‌گيرد. گل‌هاي نيلوفر نيز بعنوان گياه پوششي بکار مي‌روند.


  پيچك زينتي
  پيچك زينتي يا کنوولوس گياه ديگر اين خانواده است که به پيچک‌هاي وحشي شباهت دارد و در ايران کاشت آن رايج نيست.
  اخرین ویرایش توسط elMirA : 27-10-2008 at 09:17 PM

 6. #16
  2,650 امتیاز ، سطح 11
  50% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 400
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points

  تاريخ عضويت
  Nov 2008
  محل سکونت
  Belarus
  پست
  3
  گيپا
  100
  پس انداز
  0
  امتیاز
  2,650
  سطح
  11
  تشكرها
  0
  0 بار در 0 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض خانواده کامليناسه

  خانواده کامليناسه


  مقدمه

  در اين جلسه در مورد خانواده کامليناسه مطالبي را بيان مي‌کنيم.


  خانواده کامليناسه يا برگ بيدي

  گياه كامليناسه همانند درخت بيد خيلي براحتي ريشه‌دار مي‌شود و به علت همين شباهت در فارسي به اين گياه برگ بيدي مي‌گويند. برگ بيدي يک گياهي است که قلمه‌هاي ساقه آن براحتي در آب و ماسه ريشه دار مي‌شوند. و اين به دليل وجود هورمون اكسين در اين گياه است. اين گياه داراي انواع مختلفي است که برگ بيدي ابلق و برگ بيدي کرک دار بنفش رنگ از آن جمله‌اند و قلمه‌هاي سبز مياني و تحتاني آن‌ها در آب به راحتي ريشه‌دار مي‌شوند.


  برگ بيدي خارجي
  هم‌چنين برگ بيدي خارجي يا ترادنس کانسيا برگ بيدي ديگري است که براکته‌هاي قايقي شکل آن در برگيرنده گل‌هاي سفيد مي‌باشد. به اين دليل در فارسي به اين گياه موسي در گهواره مي‌گويند. تکثير ترادنس کانسيا بوسيله قلمه‌هاي ساقه است.
  آيا مي‌توان گياهان سخت ريشه زا را در کنار گياه برگ بيدي، ريشه دار کرد؟

  ريشه دار کردن گياهان سخت ريشه زا به کمک مواد هورموني و اکسين‌ها صورت مي‌گيرد. اما استخراج اكسين مراحل پيچيده‌اي دارد كه فقط در آزمايشگاه‌هاي مجهز صورت مي‌گيرد. با قرار دادن قلمه‌هاي برگ بيدي در كنار قلمه گياهان سخت ريشه زا امکان استخراج اکسين از برگ بيدي و در اختيار گذاشتن آن براي گياه ديگر امکان پذير نيست. شاخه‌هاي برگ بيدي سريع‌الرشد هستند و چنانچه تحت مراحل خاص استخراج، تخليص و جداسازي هورموني قرار گيرند امكان استخراج اکسين از آن‌ها وجود دارد.
  برگ بيدي جزء گياهان آپارتماني است و در بيشتر فضاي گلخانه‌ها بشرط آنکه از نور غير مستقيم و حداقل برخوردار باشد در يک خاک معمولي به خوبي رشد مي‌کند.


  خانواده کمپوزتيه Compositae

  خانواده کمپوزتيه در زبان فارسي داراي اسامي مختلفي از جمله خانواده کاسني و خانواده مركبان Compositae است که بدليل نوع قرار گرفتن گل‌ها در اين گياهان به اين نام اطلاق شده‌اند.
  همه گياهان خانواده کمپوزتيه داراي يک وجه تشابه مشترکي بنام کاپيتول هستند که نهنج برجسته گياه به حساب مي‌آيد.

  چيزي که در گل‌هاي کمپوزتيه مرتب مشاهده مي‌شود وضعيت قرار گرفتن گل‌ها است. گياه ژربرا سه نوع گلبرگ بر روي گل دارد. بعبارت ديگر ژربرا داراي گل‌هاي خارجي، مياني و دروني است، معمولاً گل‌هاي دروني از نوع گل‌هاي ماده هستند. همچنين کمپوزتيه‌ها جزء گياهان فصلي و باغچه‌اي محسوب مي‌شوند و معدودي از آن‌ها در گلخانه‌ها بعنوان شاخه بريده کشت و کار مي‌شوند. بقيه بعنوان گل‌هاي بذري، حساس به سرما و تابستانه مطرح هستند.


  گياه آژِراتوم
  گياه آژِراتوم يا ابري گل‌هاي آبي و زيبايي دارد و بدليل ساقه‌هاي نسبتاً بلند آن بعنوان يکي از گل‌هاي پر مصرف در فضاي سبز و طراحي باغ مطرح است. هم‌چنين در كشت و كارهاي نواري يا پرچيني به عنوان Border plants استفاده مي‌شود. تکثير اين گياه بوسيله کشت بذرهاي ظريف هم بصورت مستقيم و هم بصورت نشا کاري انجام مي‌شود.


  ميناي چمني
  ميناي چمني يا بيليس يکي از پر مصرف‌ترين گياهان فضاي سبزي است که مقاومت خيلي خوبي نسبت به سرما دارد. در بين گياهان زينتي گل‌هاي خيلي كمي نسبت به سرما و برف مقاومت دارند.
  براي كشت نشايي گياه بذرهاي نسبتاً کشيده و باريک آن، را در يک بستر مناسب در جعبه‌ي كاشت مي‌کاريم. بعد از آنکه گياه 4 برگي شد آن را به يک خاک مساعد و از قبل آماده منتقل مي‌کنيم. البته بهتر است زمان کاشت بذرها در نيمه اول خرداد ماه انجام گيرد كه تا اوايل مهر ماه رشد اوليه رويشي را كرده و در تمام ماه‌هاي پاييز و زمستان به رشد گل دهي خودش ادامه ‌دهد. اين گياه در سرماي زمستان گل مي‌دهد و منظره بسيار زيبايي را بوجود مي‌آورد.


  گل هميشه بهار
  گل هميشه بهار يا گياه کالندولا آفيسنياليس بدليل مقاومت خوب آن به سرما يک گل پر مصرف و در دسترس است. اين گياه مصرف دارويي داشته و هم‌چنين بدليل رنگ زيباي نارنجي آن کاربرد خيلي وسيعي در فضاي سبز دارد. كشت بوسيله بذرهاي خميده و پيچيده‌‌ گياه صورت مي‌گيرد. بعد از رشد نشا به اندازه كافي، به محل اصلي منتقل داده شده تا رشد كند.


  گل‌ جعفري
  گياه تاژِتا يا گل‌ جعفري داراي انواع گوناگون از قبيل گل درشت، پر پر، کوچک، پا کوتاه معمولي و ارقام بلند است که به سرما مقاومت چنداني ندارند در نتيجه بعنوان گل تابستانه کشت و كار مي‌شوند. اين گياهان براي کشت‌هاي کپه‌اي و نواري بسيار مناسب مي‌باشند.

  شکافي که در گل‌هاي جعفري ديده مي‌شود به يك دليل ژنتيكي مربوط مي‌شود. وقتي تعداد گلبرگ‌هاي يک گل زياد مي‌شود، نهنج توانايي نگهداري آن‌ها را ندارد در نتيجه نهنج شکاف خورده و گلبرگ‌ها بيرون مي‌ريزند. اين اصطلاح در ميخك كاسه شكافي ناميده مي‌شود (كه البته در جعفري كمتر ديده مي‌شود).


  هلي کريزوم
  در گياه هلي کريزوم يا ميناي کاغذي يا گل كاغذي يك ساله به محض اينکه برگ‌ها از غنچه باز مي‌شوند حالت کاملاً خشک و مصنوعي پيدا مي‌کنند، لذا کاربرد آن در ساخت تابلوها و دسته گل‌هاي مصنوعي زياد است.
  هلي کريزوم يک گياه تابستانه است که بذرهايش مستقيم در خاک کشت و تکثير مي‌شوند.


  گل آحار يا زينيا
  گل آحار داراي ارقام مختلفي از قبيل گل پا کوتاه، گل پا بلند، گل درشت و گل ريز است. اين گياه يک ساقه تو خالي دارد به همين دليل آن را بشکل کات فلاور نگهداري نمي‌كنند و بهتر است به شکل بوته‌اي و يا باغچه‌اي از آن استفاده کرد.
  بذرهاي آحار درشت هستند که در نشا کاري و کشت مستقيم براحتي سبز مي‌شوند. قوه‌ي ناميه بذرهاي آحار نسبتاً مناسب است.


  كوكب
  گياه ديگر از خانواده کمپوزيته که هم فرم بذري و هم فرم غده‌اي آن وجود دارد گل کوکب يا داخليا است. اين گياه يک کوکب بذري است که اندازه گل‌هاي آن کوچکتر و طول ساقه گل دهنده بسيار بلند بوده و برگ‌هاي درشتي دارد. اين گياه هر ساله با بذر و نشا کاري تکثير مي‌شود.
  کوکب غده‌اي به کمک غده‌هاي زيرزميني تکثير مي‌شود. اين غده‌ها چون به سرما مقاومتي ندارند هر ساله بايد از خاک خارج شوند و در سال آينده دوباره بعد از پايان سرما آن‌ها را مجدداً کشت کنند.


  گل گندم
  سنتورئا يا گل گندم يک کات فلاور معروف و متداول در بعضي از کشورها است. در کشور ما فرم زينتي آن خيلي رايج نشده ولي کم و بيش شناخته شده است. اين گياه که گلبرگ‌هاي آبي با کلاله بنفش دارد منظره بسيار زيبايي را بوجود مي‌آورد و در دسته گل‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. تکثير سنتورئا بوسيله بذر است.


  گياه سنسيو Senecio
  گياه سنسيو Senecio داراي برگ‌هاي نقره‌اي و گل‌هاي زرد رنگ مي‌باشد که در فضاي سبز کاربرد وسيعي دارد، و يکي از گياهان کاملاً مقاوم به شرايط خشکي و تنش‌هاي خاکي است. هم‌چنين سنسيو ساقه رونده و برگ‌هاي ابلق مثلثي شكل دارد كه به سرما مقاوم نيستند. سنسيو شباهت زيادي به گياه هدراي ابلق (يا پاپيتال ابلق) دارد اما براي تشخيص آن چند راه وجود دارد:

  1) برگ‌هاي سنسيو گوشتي و شکننده ولي برگ‌هاي هدرا Hedera نرم و غير شکننده هستند؛
  2) ساقه سنسيو ترد و آبکي و شکننده است ولي در هدرا ساقه بسيار نرم و غير آبکي است؛
  3) در هدرا بر خلاف سنسيو معمولاً ريشه‌هاي نابجا بر روي ساقه ديده مي‌شود؛
  هدرا يک گياه کاملاً مقاوم به سرما است اما سنسيو به شرايط نامساعد محيطي به هيچ وجه پاسخ مثبت نمي‌دهد.


  گياه ژربرا
  گياه ژربرا را بعنوان يک گياه گلداني Pot plant و کات فلاور Cut flowerمي‌شناسند. ژربرا در گلخانه‌هايي با شرايط بسيار منظم و برنامه‌ريزي شده نگهداري مي‌شود. براي پرورش ژربرا محيطي با درجه حرارت بين 20 تا 22 درجه سانتي‌گراد و خاک زراعي با عمق کافي و داراي PH 5/6 لازم و ضروري است. به اين ترتيب ژربرا در تمام سال مي‌تواند بين 3 تا 6 شاخه گل توليد کند، لذا از نظر اقتصادي داراي جايگاه خوب و ويژه‌اي است.

  تکثير ژربرا به منظور شاخه بريده عمدتاً بوسيله کشت بافت است زيرا به اين طريق مي‌توان يکنواختي و همگني لازم را براي گياه ايجاد كرد. اما ژربراهاي گلداني با بذر هم قابل تکثير هستند.


  گل آفتابگردان
  گل آفتابگردان بعنوان يک کات فلاور استفاده مي‌شود. تکثير آن بوسيله بذرهاي نسبتاً درشت آن مي‌باشد.


  کوکب کوهي يا رادبکيا
  اين گياه با داشتن هاله‌هاي سياه رنگ در وسط گلبرگ‌هاي زرد منظره زيبايي را بوجود مي‌آورد. کوکب کوهي براي کشت و کار صخره‌اي و حاشيه کاري در فضاي آزاد بسيار مناسب است. و تکثير آن بوسيله بذر براحتي صورت مي‌گيرد. اين گياه در يک منطقه‌اي که يخبندان شديد نباشد بعنوان يک پرينيال Perennial يا گياه دائمي قابل کشت و كار و نگهداري است .
  اخرین ویرایش توسط elMirA : 01-11-2008 at 04:45 PM

 7. #17
  2,650 امتیاز ، سطح 11
  50% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 400
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points

  تاريخ عضويت
  Nov 2008
  محل سکونت
  Belarus
  پست
  3
  گيپا
  100
  پس انداز
  0
  امتیاز
  2,650
  سطح
  11
  تشكرها
  0
  0 بار در 0 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض سيکاداسه

  سيکاداسه


  مقدمه

  در اين جلسه سه خانواده گياهي سيکاداسه، سيپراسه و اريکاسه را توضيح مي‌دهيم.


  خانواده سيکاداسه
  سيکاداسه يک گياه قديمي و مربوط به دوره‌هاي بسيار کهن زمين شناسي است که در حال حاضر فقط يک جنس سيکاس از آن وجود دارد. سيکاس حد واسط بين باز دانگان و نهان دانگان بوده و از گياهان زينتي آپارتماني محسوب مي‌شود. اين گياه با برگ‌هاي بسيار بزرگ و سبز منظره‌اي زيبا در داخل منزل يا گلخانه‌ها بوجود مي‌آورد. سيکاس بومي جنگل‌هاي نسبتاً گرم و مرطوب است و به همين دليل وقتي از شرايط طبيعي خود جدا مي‌شود و به محيط جديد برده مي‌شود تغييراتي در سيستم رشد و نمو آن بوجود مي‌آيد. براي پرورش بهتر سيکاس محيطي با رطوبت نسبي بالاي 80 % نياز است كه اين امر با مرطوب کردن محيط بوسيله اسپري‌ آب و سيستم بخار ساز ميسر مي‌شود.

  وجود يك خاک مناسب در پرورش سيکاس اهميت زيادي دارد. سيکاس در يک خاک مرغوب، غني و عميق به خوبي رشد و نمو مي‌کند. بهتر است بجاي گلدان سيکاس را در داخل زمين گلخانه با عمق خاك مناسب و PH پايين کشت كنيد. تکثير سيکاس بوسيله بذر و تقسيم بوته انجام مي‌گيرد. قابل ذكر است كه هر دو روش تكثير مشكل است.


  تکثير سيکاس بوسيله بذر
  بذر سيکاس داراي پوسته بسيار ضخيمي است كه براي سبز شدن بايد ابتدا آن را نرم کرد. اين امر به کمک اسيد سولفوريک انجام مي‌گيرد. علاوه بر اين سيکاس مقداري نياز سرمايي دارد که بايد براي گياه فراهم شود.

  در روش رويشي تکثير سيکاس، از پا جوش‌هاي گياه (که همواره به فراواني يافت نمي‌شوند) استفاده مي‌شود. پا جوش‌ها در کنار گياهان مسن و در شرايط خاک مرغوب و مناسب بوجود مي‌آيند. هر پايه مسن و بالغ سيکاس بين 3 تا 7 پا جوش توليد مي‌کند. همواره كار ازدياد سيكاس مورد توجه محققين بوده است. كار كشت بافت Tissue culture و تهيه محيط‌هاي غذايي براي تكثير اين گياه بطور تخصصي انجام مي‌گيرد.

  سيکاس يک گياه دو پايه است. يعني پايه‌هاي نر و پايه‌هاي ماده کاملاً از هم جدا هستند. وقتي گياه به مرحله گل دهي نزديک مي‌شود، بخش مياني گياه، برگ‌هاي پيچيده و ظريف سبز رنگي را بوجود مي‌آورد که در حقيقت حامل تخمدان و بخش مادگي گل است. گل‌هاي نر در سيکاس شکل مخروطي دارند و شبيه مخروط بازدانگان هستند. تعداد دانه‌هاي گرده در اين گياه نسبتاً زياد است ولي امکان نگهداري دانه‌هاي گرده تا حدي محدود است.

  عدم توليد بذر در سيکاس به وضعيت ساختماني گياه بر مي‌گردد. اشاره شد که گياه دو پايه است ولي تعداد گل ماده در طبيعت، بيشتر است. گل‌هاي نر داراي دانه‌هاي گرده بسيار سنگين هستند و چون قابليت جا به جايي بوسيله انتقال‌ دهنده‌ها را ندارند، در نتيجه گرده افشاني بايد بصورت مصنوعي صورت گيرد که اين امر هزينه بر و وقت گير است.


  مهم‌ترين دلايل زردي برگ سيکاس

  - كمبود آهن در اثر عدم جذب در خاك‌هاي اسيدي؛
  - تجمع بيش ا ز حد آب در خاك بدليل عدم زهکشي مناسب.


  تيره سيپراسه

  گياه سيپروس يا پنجه کلاغي يا نخل مرداب داراي شکل‌هاي وحشي مي‌باشد. سيپروس مزاحم در مزارع و باغات را بعنوان يک علف هرز مي‌شناسند.

  سيپروس يا نخل مرداب گياهي است که ريشه‌هاي آن به مدت طولاني در آب باقي مي‌ماند، لذا در محيط‌هاي فاقد خاک و باتلاقي قابليت کشت دارد و شايد به همين دليل در فارسي نام آن را نخل مرداب گذاشته‌اند.

  هر کدام از چترهاي گياه را که به اندازه کافي بزرگ و رسيده باشند چنانچه بصورت معکوس در ليوان آب قرار دهيم، از محل جوانه‌ها ريشه و ساقه بوجود مي‌آيد. علاوه بر استفاده از قلمه‌هاي معكوس، اين گياه بوسيله تقسيم بوته و پا جوش نيز تکثير مي‌شود.


  تيره اريكاسه Ericacea
  گونه اريكاسه يا آزاليا در رنگ‌هاي مختلف و اندازه‌هاي گوناگون و فرم‌هاي پُر پَر و كم پَر يافت مي‌شود. اگر آزاليا به عنوان گياه گلدار به گلدان منتقل شود بايد تمام شرايط پرورشي براي گياه آماده باشد:

  الف) خاك متوسط و غني از مواد غذايي، هم‌چنين افزودن پيت ماس يا خزه‌هاي مرطوب به حفظ رطوبت كمك مي‌كند؛
  ب) حفظ درجه حرارت ثابت براي گياه؛
  ج) ايجاد رطوبت نسبي 65-60 درصد براي گياه.


  از آنجا كه گياه به استراحت تابستانه احتياج دارد، اوايل بهار گياه را به زير سايه درختان انتقال دهيد تا رشد رويشي داشته و سپس در اوايل تابستان سر برداري از گياه را انجام دهيد و بخش‌هاي هَرَس شده را به عنوان قلمه استفاده كنيد (قلمه‌هاي نيمه خشبي آزاليا در فصل تابستان براي ريشه زايي بسيار مناسب هستند). بعد از سر برداري گياه به تغذيه کامل نياز دارد که آن را با يک کود کامل مورد تغذيه قرار مي‌دهيم، تا همه عناصر ماکرو المنت و ميکرو المنت را با هم دريافت کنند. در اوايل پاييز با پايين آمدن درجه حرارت گياه را مدتي در شرايط آب و هواي آزاد نگه مي‌داريم. در اين حالت گياهان براي مدتي نيازمند درجه حرارت پايين (در حدود 10 تا 15 درجه سانتي‌گراد) هستند. لذا چنانچه اين دوره را طي نکنند و همواره در يک درجه حرارت يکنواخت به سر برند گل دهي آن‌ها با تأخير انجام مي‌شود. پس از طي اين دوره آن‌ها را به جايي با درجه حرارت ثابت و نور غيرمستقيم منتقل مي‌كنيم، تا در زمستان آينده مجدداً به گل روند.

  در بين ارقام آزاليا، آزالياي پُر پَر دوره گل دهي کوتاهتري دارد ولي آزالياي کم پر مي‌تواند در يک دوره طولاني 3 تا 5 ماهه گلدار باشد.

  آزاليا در مکان‌هايي که آبياري يا تغذيه به کمک محلول‌هاي غذايي کاهنده PH محيط انجام مي‌گيرد، انجام مي‌شود. اگر گياه همواره با محلول غذايي خاصي پرورش مي‌شود بهتر است در بين دفعات تغذيه از محلولي که PH محيط را پايين مي‌آورد، استفاده کنيد.

  آزالياهايي که با آب‌هاي سخت و سنگين آبياري مي‌شوند، کيفيت گل‌هايشان مطلوب نيست، بنابراين کيفيت آبياري بر روي عملکرد و کيفيت محصول نقش مهم و تعيين کننده‌اي دارد.

  زرد شدن برگ‌هاي آزاليا چنانچه با ريزش همراه نباشد به علت فقر آهن يا روي است. خاک‌هايي که PHبالايي دارند و جذب آهن در آن‌ها براحتي صورت نمي‌گيرد باعث زرد شدن برگ گياهان مي‌شوند. اما اگر اين زردي همراه با ريزش برگ باشد معمولاً بايد به شرايط رطوبتي محيط توجه کرد.

  اگر جوانه‌هاي رويشي قبل از رويش گل حذف نشود و رشد رويشي ادامه پيدا كند گل‌ها قادر به شکوفايي کامل نيستند و اصطلاحاً Blooming براي گل اتفاق نمي‌افتد
  اخرین ویرایش توسط elMirA : 02-11-2008 at 10:17 PM

 8. #18
  2,650 امتیاز ، سطح 11
  50% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 400
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points

  تاريخ عضويت
  Nov 2008
  محل سکونت
  Belarus
  پست
  3
  گيپا
  100
  پس انداز
  0
  امتیاز
  2,650
  سطح
  11
  تشكرها
  0
  0 بار در 0 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض کراسولاسه

  کراسولاسه


  مقدمه

  در اين جلسه در مورد خانواده کراسولاسه مطالبي را بيان مي‌کنيم. اين خانواده از نظر ظاهري شباهت زيادي به گياهان خانواده گوشتي و كاكتوس‌ها دارد.


  کراسولاي درختي Crussula arborecense
  نحوه رشد و نمو شاخه‌هاي کراسولاي درختي عيناً شبيه يك درخت با شاخه‌هاي نرم است، بطوري که وضعيت رشدي آن منظره يک درخت را جلوه‌گر مي‌سازد. و به اين دليل اصطلاحاً کراسولا آربورسنس يا کراسولاي درختي نام گرفته است. بدليل رشد زياد کراسولاي درختي لازم است که اين گياه در يک خاک غني از مواد غذايي کشت و کار شود. يعني خاکي با نسبت مساوي ماسه، خاک برگ، خاك لومي و مقدار کمي کود دامي. اين ترکيب خاکي در گلدان‌هاي بزرگ که حجم کافي براي گسترش ريشه‌هاي بزرگ و طويل کراسولا داشته باشند باعث رشد خوب و مطلوب مي‌شود.

  کراسولا فالكاتا برگ‌هاي گوشتي نقره‌اي و فاقد دمبرگ دارد که برگ‌ها به ساقه کراسولا متصل هستند و يک منظره ناوداني شکل زيبايي را بوجود مي‌آورند. اين گياه بوسيله قلمه‌هاي ساقه تکثير مي‌شود.

  کراسولاي نقره‌اي، برگ‌هاي نقره‌اي قلبي شکل و شکننده دارد. اين کراسولا جزء گياهان نسبتاً کند رشد بوده و در معرض نور آفتاب و تنش‌هاي خشکي مقاومت خوبي دارد. تکثير اين گياه بوسيله قلمه‌هاي ساقه و برگ مي‌باشد.

  گياه آئونيوم برگ‌هاي مدور به رنگ متنوع و رشد کپه‌اي بسيار ظريف و منحصر به فرد دارد. نحوه قرار گرفتن برگ‌ها طوري است که گياه را به فارسي بشقابي مي‌نامند. هر کدام از جوانه‌هاي ساقه در روي برگ و ساقه اصلي در محيط مرطوب يک گياه جديدي را بوجود مي‌آورد.


  سدوم
  سدوم در فارسي به گل ناز گلخانه‌اي معروف است. سدوم مجموعه‌اي از گياهان است که ظاهري کاملاً متفاوت از هم دارند. بعضي از سدوم‌ها داراي برگ‌هاي سبز تيره گوشتي بوده و گل‌هاي زرد رنگ توليد مي‌کنند و نسبت به تنش‌هاي خشکي (آفتاب شديد) مقاومت خيلي خوبي نشان مي‌دهند. فقط در سرماي زير صفر درجه احتمال از بين رفتن آن‌ها وجود دارد.

  از ديگر سدوم‌ها مي‌توان به سدوم برگ ريز يا سدوم‌هاي غوره مانند اشاره کرد. اين سدوم‌ها در اندازه‌هاي مختلف وجود دارند و در معرض نور آفتاب به رنگ‌ قرمز مايل به قهوه‌اي درمي‌آيند. هر کدام از برگ‌هاي لوله مانند کوتاه اين گياه در محيط ماسه به يک گياه جديد تبديل مي‌شود بعلاوه ساقه‌هاي آن نيز در ماسه براحتي ريشه دار مي‌شود.

  کالان کوئه از ديگر زير خانواده‌هاي بزرگ کراسولاها است. يک نوع از گياه کالان کوئه داراي برگ‌هاي درشت، مثلثي و شکننده است و گل‌هايي به رنگ نارنجي توليد مي‌کند و براي عيد نوروز قابل پيش رس کردن است. اين گونه سرعت رشدي بسيار بالايي دارد و در مدت کوتاهي از يک قلمه برگ يا ساقه آن تعداد زيادي گياه کامل مادري بوجود مي‌آيد.


  از ديگر انواع کالان كوئه گياهي است که فقط برگ‌هاي زيبا و گوشتي با يک حاشيه نوار مانند به رنگ قهوه‌اي دارد که در بين بيشتر گياهان برگي تقريباً بي نظير است. اين کالان کوئه يک ساقه گل دهنده بلند و غير قابل مصرف زينتي با خوشه‌هاي گل سفيد بوجود مي‌آورد. اشوريا گياهي است با رنگ‌هاي گوناگون که برگ‌هاي گوشتي کوچک حول يک محور دايره‌اي دارد.

  سه نوع اشوريا Echeveria وجود دارد:
  - اشورياي سبز؛
  - اشورياي قهوه‌اي؛
  - اشورياي نقره‌اي.


  اشورياي سبز رشد نسبتاً کمي دارد و بوسيله قلمه ساقه و بذر تکثير مي‌شود. بخش گل دهنده اشورياي سبز يک ساقه بلند با گل‌هاي سفيد است که جنبه زينتي ندارد.
  اشورياي نقره‌اي برگ‌هاي سدري و نقره‌اي رنگي دارد، شاخه گل دهنده آن گل‌هاي سفيد غير متراکمي را بوجود مي‌آورد كه جنبه زينتي ندارد.

  اشورياي قهوه‌اي يا درختي گرچه برگ‌ها يک محور دايره‌اي درست مي‌کنند ولي تراکم برگ‌ها به اندازه دو تا اشورياي قبلي نيست و ساقه گل دهنده بسيار بلندي با گل‌هاي بسيار زيبا دارد.

  آيا اشورياي درختي بعنوان کات فلاور استفاده مي‌شود؟
  گل‌هاي اشورياي درختي ساقه بلندي به طول 25/1 – 1 متر و گل‌هاي متنوع در زمستان بوجود مي‌آورد. اين گل‌ها بعنوان کات فلاور و گل خشک بريده قابل استفاده هستند.

  تعدادي از گياهان خانواده کراسولا بعنوان Cover plant قابل مصرف هستند. در مناطقي که خطر يخبندان نباشد و مناطق مرطوب و جاهايي که PH خاک اسيدي است از انواع سدوم‌ها بعنوان پوشش گياهي استفاده مي‌کنند.


  خانواده كراسيفره Crussifera
  گل‌هاي شب بو دو گونه کاملاً مجزا از هم را تشکيل مي‌دهند. الف) شب‌بوهاي پُر پَر که به رنگ‌هاي متنوعي وجود دارند و ب) شب بو کم پَر يا شب بو چايرانتوس.
  چايرانتوس‌ها شب بوهاي کاملاً مقاوم به سرما هستند و در مناطقي که زمستان‌هاي طولاني دارند بعنوان يک گياه مناسب فضاي سبزي محسوب مي‌شوند. نشاهاي شش برگه چايرانتوس در اوايل بهار از گلخانه به فضاي آزاد منتقل مي شود كه بعد از حدود دو ماه گل‌هاي زرد زعفراني توليد مي‌كند.

  براي به گل رفتن شب بوهاي پر پر يا متيولاها بايد نشاها را در محيطي با درجه حرارت پايين نگهداري کرد. چنانچه نشاهاي متيولا شش برگه شده باشد ولي درجه حرارت گلخانه همچنان بالا باشد احتمال تداوم رشد رويشي گياه و به گل نرفتن آن وجود دارد. لذا براي برطرف کردن اين مشکل بايد گياهان را در مرحله شش برگي به يک محيطي با درجه حرارت حدود 6 تا 10 درجه سانتي‌گراد منتقل کرد. بعد براي دو هفته گياه را در اين دما نگه داشته و سپس به گلخانه‌هاي اصلي منتقل مي‌شود.

  شب بوهاي کم پر بعنوان کات فلاور مصرف چنداني ندارند زيرا داراي ساقه بسيار باريک و ضعيف هستند که اندوخته غذايي چنداني در خودشان باقي نمي‌گذارند. تا در مدت طولاني بدون ريشه دوام بياورند. اين گياهان داراي گلبرگ‌هاي بسيار ظريف و حساس بوده که بيشتر مصرف گلداني يا فضاي سبزي دارند.
  اخرین ویرایش توسط elMirA : 02-11-2008 at 10:27 PM

 9. #19
  2,639 امتیاز ، سطح 11
  98% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 11
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points

  تاريخ عضويت
  Nov 2008
  محل سکونت
  US
  پست
  1
  گيپا
  200
  پس انداز
  0
  امتیاز
  2,639
  سطح
  11
  تشكرها
  0
  0 بار در 0 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض خانواده کاکتاسه

  خانواده کاکتاسه

  مقدمه

  اين جلسه درباره خانواده كاكتاسه يا كاكتوس صحبت مي‌كنيم. کاکتوس‌ها گياهاني فاقد برگ و داراي خارهاي بزرگ و ساقه‌هاي قطور مي‌باشند. اين گياهان بومي آمريکاي جنوبي بوده و بيش از 2200 گونه از آن‌ها شناسايي شده‌اند.


  کاکتوس‌ها به سه زير خانواده تقسيم مي‌شوند:
  -زير خانواده پرسکيه Pereskia ؛
  -زير خانواده اوپنسيه Opuntia ؛
  - زير خانواده سرئه Cerea

  توجه داشته باشيد كه تعدادي از كاكتوس‌ها مثل اكينو كاكتوس و ... در اين طبقه‌بندي قرار نمي‌گيرند.


  زير خانواده پرسکيه Pereskia
  تنها كاكتوس برگ‌دار در اين زير خانواده جاي مي‌گيرد. گياه پرسکيه برگ‌هايي شبيه برگ مرکبات به رنگ‌هاي متنوع دارد و گل‌هاي سفيد آن شبيه به گياهان خانواده رزاسه است. اين کاکتوس در خاک‌هاي متوسط تا معمولي باPH حدود 5/6 – 5/7 نگهداري مي‌شوند و قلمه‌هاي ساقه اين گياهان براحتي در ماسه ريشه‌دار مي‌شوند (براي تكثير مشكلي ندارند).


  زير خانواده اوپنسيه Opuntia
  کاکتوس‌هاي اوپنسيه به فارسي كاكتوس‌هاي راكتي ناميده مي‌شوند. كه در برگيرنده انواع کاکتوس‌هاي برگ پهن، راکتي، زرد، راکت درشت و کوچک هستند. اين دسته از کاکتوس‌ها گاهي در مناطق گرمسيري ميوه‌هاي خوراکي توليد مي‌کنند كه مصارف دارويي دارد.


  زير خانواده سرئه Cerea
  کاکتوس‌هاي کشيده و مخروطي در زير خانواده سرئه قرار دارند. اين دسته از کاکتوس‌ها در مناطق سردسيري در فضاي گلخانه‌ها قابل حفاظت و نگهداري مي‌باشند. اين گياهان بدليل خارهاي گزنده و حساسيت‌زا ايجاد مشكل مي‌كنند پس در منازل از دسترس بچه‌ها دور نگه داريد.
  ماميلاريا از جمله کاکتوس‌هاي كوچك و ريز هستند که گل دهي منظم هر ساله دارند. اين کاکتوس بسيار کوچک و داراي فرم دايره‌اي کوچک هستند.
  گياه گي توپس که به کاکتوس شباهت دارد عيناً شبيه يک تخته سنگ است که از وسط آن يک گل خارج شده است (شبه كاكتوس).


  پرورش كاكتوس‌ها

  تركيب خاکي كاكتوس‌ها، بايد شني رسي و درصد بيشتري از شن يا سنگريزه باشد. کاکتوس‌ها آبياري منظم و با فواصل بيش از گياهان معمول نياز دارند و بسته به سرعت رشد و فصل، تعداد و فواصل آبياري تنظيم مي‌شود. کاکتوس‌ها در مناطق گرم و پر نور رشد مي‌کنند زيرا بومي آمريکاي لاتين هستند. كاكتوس‌ها به نور زيادي احتياج دارند و در محيط‌هاي كم نور معمولا رشد علفي مي‌كنند و منظره ظاهري آن‌ها از حالت کاکتوس بودن خارج مي‌شود.


  تکثير کاکتوس‌ها

  - جنسي؛
  - غير جنسي.
  بعضي از کاکتوس‌ها نظير ماميلاريا گل دهي منظم هر ساله دارند. بذر سياه رنگ کوچک توليد مي‌کنند. بعضي ديگر از کاکتوس‌ها نظير زيئو کاکتوس که گل‌هاي بسيار کم دوامي دارند توليد بذر کمتري مي‌كنند.


  تکثير بذري کاکتوس‌ها
  عموم کاکتوس‌ها بذرهاي بسيار ريز با قوه ناميه نسبتاً کوتاه دارند. نكات مهم در کشت بذري کاکتوس:
  - بذرها قوه ناميه مناسبي داشته باشند؛ يعني تعداد جوانه زني گياه در زمان معين به اندازه قابل قبول باشد؛
  نحوه کشت طوري باشد که بذرهاي ريز بتوانند جوانه بزنند.
  بنابراين کاکتوس‌ها را در سبدهاي پلاستيکي کم عمق با يک خاک بسيار سبک (ترجيحا پيت ماس) کشت مي‌کنند. آبياري بسترهاي کشت در پاي گياه انجام مي‌گيرد، يا اينکه سبدها را در ظرف‌هاي آبي قرار داده که بتدريج آب را جذب مي‌کند و گياه و بذرها مرطوب شده و بعد جوانه مي‌زنند. مثل هر گياه ديگر بذركاري باعث طولاني شدن زمان رشد و نمو و بلوغ گياه مي‌شود.


  تکثير رويشي کاکتوس
  عمده‌ترين تکثير رويشي کاکتوس‌ها روش کاتينگ Cutting يا قلمه زدن است. قلمه زدن در كاكتوس به فصل بستگي دارد و بهترين فصل براي آن اوايل تابستان مي‌باشد. بطوري كه آن‌ها را در يک بستر سبک و محيط با رطوبت کافي با آبياري منظم کشت مي‌کنند.

  اما قبل از اينکه قلمه‌ي کاکتوس مخصوصاً کاکتوس‌هاي گوشتي نظير سرئوس‌ها وارد بسترهاي کشت شوند بايد شيرابه گياه را قطع کرد. براي انجام چنين عملي قبلاً قطعات جدا شده يا قلمه‌هاي کاکتوس را به مدت چندين ساعت در معرض تابش مستقيم آفتاب در تابستان قرار مي‌دادند تا اينکه جريان شيرابه قطع مي‌شد و سپس اقدام به کشت آن مي‌کردند. اما امروزه با توجه به اينکه ريشه‌دار کردن گياهان ر کمترين در زمان حائز اهميت است قلمه ها را در آب ولرم حدود 45 درجه سانتي گراد قرار مي دهند. که در نتيجه جريان شيرابه قلمه ها قطع مي شود.سپس آنها زا در بستر کاشت قرار مي دهند وکار ديگري که بيشتر بعنوان يک هنر به نظر مي‌رسد عمل پيوند يا گرافتينگ Grafting در کاکتوس است. آنچه مسلم است سرئوس‌ها يا کاکتوس‌هاي مخروطي، پايه‌هاي بسيار خوبي براي بيشتر ماميلارياها يا اوپنسيه‌ها هستند.

  اخرین ویرایش توسط elMirA : 06-11-2008 at 02:49 AM

 10. #20
  قطع دسترسی
  2,636 امتیاز ، سطح 11
  97% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 14
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points

  تاريخ عضويت
  Nov 2008
  محل سکونت
  Россия
  پست
  1
  گيپا
  100
  پس انداز
  0
  امتیاز
  2,636
  سطح
  11
  تشكرها
  0
  0 بار در 0 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض خانواده بگونياسه و بروملياسه

  آگهی تبلیغات
  خانواده بگونياسه و بروملياسه


  مقدمه

  در اين جلسه به توضيح درباره‌ي دو خانواده بگونياسه و بروملياسه مي‌پردازيم.


  بگونياسه Begoneaceae
  خانواده بگونياسه با برگ‌هاي زيبا و رنگين توجه همه را جلب مي‌كند. اين خانواده از لحاظ ارقام و اعداد گستردگي فراواني دارد. اولين بار يک گياه شناس بنام بگونيا گياه بگونياسه را کشف کرد. منشأ بگونيا جنگل‌هاي گرم و مرطوب است. تنوع تعداد گونه‌هاي بگونيا شناسايي آن را مشکل کرده است. خصوصيات خانواده بگونياسه مربوط به عدم وجود تقارن برگي است، برگ‌هاي گياهان خانواده بگونيا تقارن مشخصي ندارند. اين ويژگي (عدم تقارن برگي) فقط در يک خانواده گياهي ديگر بنام الواسه وجود دارد.


  بر اساس نوع ريشه بگونياها را به سه دسته تقسيم کرده‌اند :
  1- ريشه افشان؛
  2- ساقه‌هاي قطور و ريزوم مانند؛
  3- پيازي.


  بگونياها با ريشه‌هاي افشان
  - ساقه كاملاً مشخص، نسبتاً قطور و بلند؛
  - برگ‌ها به تناوب روي ساقه قرار دارند؛
  - ريشه‌هاي افشان و نسبتاً سطحي دارند؛
  - بي تفاوت به طول روز.


  از آنجا كه اين گياهان به طول روز بي‌تفاوتند در تمام فصول سال گلدار هستند.
  بهترين و شاخص‌ترين بگونياسه مربوط به زير خانواده ريشه افشان، بگونياي سمپر فلورانس يا بگونياي هميشه گلدار است. برگ‌هاي سبز براق، گل‌هاي قرمز بسيار شفاف و ساقه کشيده دارد. اين گياهان در همه شرايط عمومي منازل و گلخانه‌ها قابل کشت و کار و نگهداري هستند. ساقه‌هاي آن در داخل آب براحتي ريشه مي‌دهند و در داخل ماسه نيز خيلي سريع و کمتر از 7 روز ريشه مي‌دهند. بگونياهاي سمپر فلورانس انواع مختلفي دارند.
  براي پرورش بگونياي هميشه گلدار يک خاک مناسب با بافت متوسط، و محلي دور از تابش مستقيم آفتاب مناسب است.


  بگونياها با ساقه‌هاي قطور و ريزوم مانند
  - ساقه مشخصي ندارند؛
  -ساقه به شكل ريزوم تغيير شكل داده؛
  - برگ‌ها رنگ‌ و شكل‌ متفاوتي دارند.


  يكي از بگونياهاي برگ ريزوم‌ دار، بگونياي پشت برگ قرمز است كه سطح رويي برگ‌هاي آن حالت مخملي دارد. در بگونياهاي ريزوم‌دار ساقه بشکل ريشه تغيير شکل داده است و برگ‌ها بر روي ريزوم‌ها به شکل‌هاي مختلف خود نمايي مي‌کنند. بيش از 800 گونه بگونيا متعلق به اين گروه مي‌باشد که از نظر ريزوم و نقش و نگار برگ با هم متفاوتند.

  بگونياي پشت برگ قرمز را نمي‌توان در منزل نگهداري کرد زيرا به خاک بسيار سبک و محيطي با رطوبت نسبي 70 تا 75 درصد نياز دارد.

  بگونياهاي ريزوم دار تحت نام عمومي بگونيا ركس شناخته مي‌شوند (اولين بار ركس متوجه دو رگه بودن آن‌ها شد). بگونياهاي دو رگه برگ‌هاي رنگين يا فلس‌هاي كركدار روي برگ‌ دارند. بر خلاف دسته اول، بوسيله تقسيم ريزوم و قلمه‌هاي برگي تكثير مي‌شوند. علاوه بر اين با برگ كامل هم تكثير مي‌شوند. انواع بگونياهاي رکس عبارتند از بگونياي رکس نقره‌اي و بگونياي رکس قهوه‌اي.


  بگونياهاي پيازي
  اين بگونياها ساقه خودرويي به شكل پياز دارند. پيازها از نوع پيازهاي حساس به سرما بوده و در زمستان در انبار نگهداري مي‌شوند. داراي برگ‌هاي درشت و گل‌هاي رنگين هستند. اين گياهان كاربرد فضاي سبزي و Land escape دارند. در كشور ما بگونياي پيازي كم است، زيرا گياه احتياج به خاكي با PH اسيدي و تابستان‌هاي مرطوب دارد ولي در كشور ما تابستان‌ها گرم و خشك است بنابراين در فضاي سبز كشت و كار مناسبي ندارد. بهترين شرايط براي نگهداري اين گياه، وجود يک خاک مرطوب کاملاً اسيدي و بدور از نور مستقيم آفتاب است. بدليل سهولت در توليد گياهان دو رگه بگونياها ارقام فراواني دارند. وضعيت قرارگيري گل‌ها در بگونياها طوري است که گل‌هاي نر و ماده بر روي يک بوته قرار دارند و از نظر همزماني رسيدن دايره گرده و کلاله هيچ مشکلي نيست در نتيجه توليد بذر به وفور صورت مي‌گيرد. بگونياهاي هميشه گلدار بوسيله بذر براحتي قابل تکثير هستند.


  خانواده بروملياسه يا آناناس زينتي
  در خانواده بروملياسه تعداد زيادي از گياهان اپيفيت Epiphyte وجود دارند كه فقط 7 - 5 گونه به عنوان گياهان زينتي كشت و كار مي‌شوند. برگ گياهان اين خانواده حول محور دايره‌اي رشد مي‌کنند. اين مشخصه در همه گياهان خانواده بروملياسه ثابت و يکسان است. علاوه بر اين گياهان اين خانواده ريشه‌هاي بسيار کم حجم و سطحي دارند. خاک مناسب براي اين گياهان يک خاک سبک باPH اسيدي و غني از مواد آلي است. در خانه يك سوم پايين گلدان را سنگريزه بريزيد كه زه‌كش مناسب براي گياه باشد.


  نيدولاريوم
  گياه نيدولاريوم داراي برگ‌هاي سبز و بخش زينتي با براکته‌هاي رنگي است، و در داخل کاسه گل، گل‌هاي آبي بسيار ظريفي ديده مي‌شود که از ديدگاه گياه شناسي، گل براي گياه است که گاهي اوقات در درجه حرارت‌هاي مناسب تبديل به بذر مي‌شود.


  نئولِرژيا
  گياه نئولِرژيا يکي ديگر از گياهان خانواده بروملياسه است که نگهداري آن شبيه نيدولاريوم است. اين گياه برگ‌هاي کشيده و نسبتاً باريک دارد و براکته‌هاي آن بشکل يک زنجيره بافته شده مي‌مانند. براكته‌ها به رنگ‌هاي زرد نارنجي و زرد خالص ديده مي‌شوند. نئولرژيا به رنگ‌هاي متنوع وجود دارد و جزء گل‌هاي حساس خانواده بروملياسه است.


  گازمانيا Gauzmania
  گازمانيا Gauzmania گياهي نسبتاً مقاوم با براکته‌هاي رنگي و بشکل ستاره مي‌باشد و براحتي مي‌توان آن را در منزل نگهداري کرد.


  گياه كريپتانتوس Cryptanthus
  گياه کريپتانتوس Cryptanthus بعنوان يک گياه پوششي کف جنگل‌هاي مرطوب مي‌رويد. با برگ‌هاي صورتي چين خورده، رشد نسبتاً کمي دارد و به شدت از آفتاب گريزان است.


  گياه آيکما Aechema
  گياه آيکما برگ‌هاي پهن به رنگ نقره‌اي دارد و براکته‌هاي کشيده آن صورتي رنگ و به حالت خوشه است و جزء معدود گياهان خانواده بروملياسه است که گل مشخص و قابل بريدن دارد. کاربرد برخي هورمون‌ها باعث تسريع در به گل رفتن اين گياه مي‌شود.

  گياه آناناس زينتي از خانواده بروملياسه برگ‌هاي کشيده و خاردار به رنگ‌هاي متنوع دارد که مي‌توانند عامل تکثير گياه باشند. تکثير گياه علاوه بر تقسيم بوته با جوانه‌هاي روي ميوه يا فلس‌هاي روي ميوه برداشت نشده، صورت مي‌گيرد.
  اخرین ویرایش توسط elMirA : 06-11-2008 at 02:52 AM

+ پاسخ به مبحث
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرآخر

بازدید کنندگانی که از طریق جستجو کلمات ذیل به انجمنهای گیگاپارس آمده اند:

گلهای آپارتمانی

نام گلهای آپارتمانی

کاکتوس بشقابی

کاکتوس غوره ای

گل های آپارتمانی

كلهاي ابارتماني

گلهای اپارتمانی

اسامی گلهای آپارتمانی

گلهای ابارتمانی

گل های اپارتمانی

گل غوره ای

اسامی گلهای اپارتمانی

گل سارانتا

كلهاى ابارتمانىاسامی گل های آپارتمانیگلهاي آپارتمانيگیاه موسی در گهوارهنام گل های آپارتمانیاسامي گلهاي آپارتمانيگل های آپارتمانی سایه دوستگل impationگل آکوباخانواده آرالياسهنام گلهای اپارتمانینگهداری گل اژدر
SEO Blog

اطلاعات این مبحث

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 کاربر در حال دیدن این مبحث می باشند، (0کاربر عضو و 1 کاربر مهمان)

تگهای این مبحث

قانون های ارسال نوشته

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts