+ پاسخ به مبحث
نمایش نتایج 1 تا 3 از 3

مبحث: زنان مقتدر در مصر باستان

 1. #1
  مدیر انجمن تاريخ
  24,097 امتیاز ، سطح 37
  79% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 253
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Recommendation Second ClassVeteranTagger First Class10000 Experience Points
  نماد b.b
  تاريخ عضويت
  Oct 2007
  پست
  1,680
  گيپا
  197,963
  پس انداز
  0
  امتیاز
  24,097
  سطح
  37
  تشكرها
  470
  1,205 بار در 706 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض زنان مقتدر در مصر باستان

  آگهی تبلیغات (برای حمایت از گیگاپارس)

  زنان مقتدر در مصر باستان
  1- نفرتی تی
  شهبانوی اعظم " نفرتی تی" ، او و مادرش تئیی نیز با اخناتون ( فرعون عصیانگر ) در رویای یک خدای واحد شریک بودند و هر دو روی فرعون نفوذ زیادی داشتند . " نفر تی تی " زیبا که در نوجوانی به همسری اخناتون در امده بود مورد عشق و تحسین گسترده ای بود . در یکی از بناهای تاریخی نوشته شده است که او " بانوی دلربایی ، و مورد قبول عامه بود ، زنی بود که وجودش ارباب دو سرزمین ( مصر علیا و سفلی ) را خوشحال می کرد . " اخناتون به واقع گرایی اعتقاد داشت و ان را به عنوان یک مفهوم جدید در هنر مطرح کرد . کارهای باقیمانده از ان زمان بیش از تصاویر ارمانی ( ایده الیستی ) سلطنت قدیم به هنر امروزی شباهت دارد . فرعون هنرمندان پایتختش را وا می داشت تا موضوعاتشان را شبیه واقعیت خلق کنند . چین ها ، ابروها و ...و حتی خود اخناتون را با چانه دراز ناخوشایند و شکم گردش تصویر کنند . اخناتون و نفرتی تی در صلح در شهر رویاهای فرعون فقط چند سالی زندگی کردند .


  نفر تی تی به عنوان ملکه اینده اخناتون ، اتاق های زیبایی در قصر سلطنتی داشت . افراد دربار در انجا جمع می شدند به امید ان که علاقه ملکه کوچک اینده را جلب کنند . " اولین ولز " اتاق های ملکه اینده را در بیو گرافی نفر تی تی توصیف کرده است .
  نفر تی تی ، چشمهایش را در تختخوابی که توسط یکی از بزرگترین هنرمندان " طیوه " کنده کاری و نقاشی و طلا کوب شده بود باز می کرد . تشک ها و بالش هایش از نرم ترین نوع پشم بز بود ... ملافه های تخت از لطیف ترین و نرم ترین کتانهای دستباف بود و گونه های او روی زیر سری هلالی شکل از چوب کنده کاری و نقاشی شده قرار می گرفت ...
  روی دیوارها نقاشی شده و روی زمین پرده های نقش دار اویخته یا گسترده شده بود تا جلوی گرمای خورشید یا ماسه بیابان را هنگام وزش باد بگیرد . در ان جا میزهای متعدد کوچک و بزرگ و صندلی ها و چهارپایه های کوچک و زیبا و جود داشت ...در ان جا اسباب و اثاثیه ای بود که از چوب سدر - که از لبنان وارد می شد و کمیاب بود - و نیز از ابنوس که با اج و ورقه های طلا یا گل میخ های طلا تزئین شده بود . مثل اثاثیه ظریفی که قرنها بعد در اروپا ساخته شد این وسایل را بدون به کار بردن میخ می ساختند .
  روی هر سطح براقی ، چراغ های بزرگ زیبا و گلدانهایی پر از گل قرار داشت ودر کاسه هایی از شیشه رنگی براق ، ماهی ها شنا می کردند . و در همه جا چیزهای کوچک عالی که مصریها دوست داشتند ... مثل مجسمه های کوچک خدایان و حیوانات مقدس از چوب ... سفال ، مرمر ، نقره یا طلا پراکنده بود . ... در ان جا گیلاس های پایه دار و گلدانهای کوچک و بطری و کوزه ها و کاسه هایی در تمام اندازه ها و انواع ممکن وجود داشت که غالبا مرصع کاری شده بودند .
  بسیاری از اینها ، هدایایی بود که اخناتون به او هدیه کرده بود . تمام مصری ها برای تهیه هدایای نامزد هایشان ولخرجی می کردند .
  2- حَتشِپسوت
  فراعنه سلطنت جدید ، مصر را از یک کشور مجزا به یک قدرت بین المللی تبدیل کردند . پسر احمس ، آمنحوتپ یکم ، برای تقویت سلطه مصر بر همسایه جنوبی اش ، نوبه ، تلاش کرد .
  فرعون بعدی ، تحوطمس یکم ، سپاه مصر را به شرق فرستاد تا بعد از سپری کردن مسیری حدود 1800 کیلو متر به رود فرات برسند . نوه او تحوطمس سوم ، بالاخره سلطه غیر قابل منازعه مصر را بر تمام خاور نزدیک و نوبه تثبیت کرد . در دوره حکومت او امپراطوری مصر به اوج رسید .
  رسیدن تحوطمس سوم به قدرت اسان نبود ، زیرا هنگام مرگ پدرش ، پسر بچه ای بیش نبود . مادر خوانده اش به نام حتشپسوت نایب السلطنه شد ، یک فرمانروای موقت که تا زمانی که فرمانروای قانونی به سنی برسد که بتواند بر تخت بنشیند ، حکمرانی می کرد . حتشپسوت همسر فرعون بود و بعد از درگذشت همسرش ، او تخت را برای خودش می خواست . ابتدا او تحوطمس سوم را از دربار دور کرد ، سپس وزیر و سایر کارگزاران مهم را برای ملاقاتی فراخواند .


  بعد از جمع شدن تمام کارگزاران ، حتشپسوت وارد اتاق شد . او با زیر پا گذاشتن تمام رسوم و ائین ها ، مثل یک مرد فرعون لباس پوشیده بود : یک دامن مردانه کوتاه به تن داشت که دم شیری از ان اویزان بود و حتی یک ریش مصنوعی طلایی هم گذاشته بود . هنگام بالا رفتن از تخت ، او خود را شاه نامید و نخستین فرعون زنی شد که تا به حال به شکل رسمی بر مصر حکومت می کرد . کاتبانی که درست نمی دانستند او را چه خطاب کنند . معمولا حتشپسوت را " خانم اعلیحضرت " می خواندند .طی دوره بیست و یک ساله حکومت ، او توجهش را بیش از جنگ و نبرد به بازرگانی معطوف کرد . حتشپسوت بخشی از ثروتش را برای شروع یک برنامه ساختمانی مصرف کرد . یکی از زیبا ترین معماری هایی که حتشپسوت هزینه ان را تامین می کرد ، معبد سوگواری اش بود که از سنگ اهک سفید بنا شده بود و " دیر البحری " نامیده می شد و بین رود نیل تا غرب طیوه قرار داشت . آرامگاه حتشپسوت نه یک قسمت از این بنا بود و نه به شکل فراعنه قدیمی تر به شکل هرم . بلکه بدن او همانند سایر فراعنه جدید در " دره پادشاهان " valley of the kings" در دره ای بیابانی در غرب معبدش به خاک سپرده شد . در ان جا ، کارگران درون تخته سنگهای خارا ، تونل هایی را می کندند تا محلی مخفی برای پنهان کردن پیکر فراعنه از دست سارقان آرامگاه به وجود بیاید . فعالیت های حتشپسوت مصر را مقتدرتر و شکوهمند تر کرد . پدر یکی از درباریان قدیمی او به نام ایننی ، حکومت او را چنین توصیف کرده است : حتشپسوت موضوعات دو سرزمین (مصر ) را براساس اندیشه هایش حل و فصل می کرد . مصر در برابر ائ یکی از اعقاب عالی خداوند و رسول او بود ، به حالت تسلیم کار می کرد ... خانم حاکم که برنامه هایش عالی بود ، هنگاه سخن گفتن هر دو منطقه ( مصر علیا و مصر سفلی ) را خشنود می کرد .

  نوشته :meraj marjani برگرفته از کتاب فراعنه مصر
  اخرین ویرایش توسط b.b : 11-11-2007 at 10:01 PM
  دلم آشفته آن مايه ناز است هنوز / مرغ پرسوخته در پنجه باز است هنوز
  جان به لب آمد و لب برلب جانان نرسيد / دل به جان آمد و او برسر ناز است هنوز
  گرچه بيگانه زخود گشتم و ديوانه زعشق / يار عاشق كش و بيگانه نواز است هنوز

 2. 4 نفر از b.b برای این مطلب مفید تشکر کرده اند:


 3. #2
  مدیر سابق ادبیات
  37,438 امتیاز ، سطح 47
  31% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 1,112
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialVeteranCreated Album picturesTagger First Class25000 Experience Points

  تاريخ عضويت
  Jan 1970
  پست
  1,623
  گيپا
  42,383
  پس انداز
  0
  امتیاز
  37,438
  سطح
  47
  تشكرها
  802
  1,503 بار در 823 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض ملكه نفر تي تي

  نفرتي تي (Nefertiti) همسر عظيم الشأن سلطنتي (عنواني كه ملكه مصر با آن خطاب ميشد) آمنهوتپ چهارم (كه بعدها به اخناتن - Akhenaton - شهرت يافت)، مادر همسر و احتمالا نامادري فرعون توتانخامن (Tutankhamen) قدرمندترين ملكه مصر باستان بوده است.


  او به احتمال فراوان مدت كوتاهي پس از مرگ شوهرش تا به سلطنت رسيدن توتانخامن بر مملكت سلطنت كرده و نام او به طور تقريبي چنين ترجمه شده است: " زن زيبايي آمده است".

  شهرت او به خصوص مديون مجسمه نيم تنه ايست كه در موزه آلتس برلين نگهداري ميشود و از آنجايي كه در كارگاه تتموس (Thutmose) يافته شد ساخته اين مجسمه ساز عنوان شده است. اين مجسمه مثال بارزي از درك مصريان باستان از تناسبات واقعي چهره است.

  نفرتي تي القاب متعددي داشته است، در شهر باستاني كارناك كتيبه هايي وجود دارد كه او را وارثه، بزرگ نيكوكاران، صاحب دلربايي، مظهر خوشبختي، بانوي ملاحت، عزيز و بانوي دو مملكت خطاب كرده اند.

  خانواده
  در باره اصل و نسب نفرتي تي عقيده محكمي وجود ندارد، اما نظريه اي كه عموميت بيشتري دارد او را دختر آي (Ay) كه بعدها به مقام فرعون رسيد، ميداند. يك نظريه ديگر كه حاميان متعددي يافته است، نفرتي تي را شاهزاده خانمي از اهالي بين النهرين ميدانند و همچنين عده اي او را دختر يا خويشاوند آمنهوتپ سوم Amenhotep III يا از يك خانواده اشرافي اهل تيبس يونان ميدانند.

  تاريخ دقيق ازدواج نفر تي تي با آمنهوتپ چهارم و به تخت نشستن او به عنوان ملكه چندان دقيق نيست اما ميدانيم كه اين دو شش دختر داشته اند كه تاريخ تولدشان ثبت شده است.  نماي ديگري از مجسمه مشهور نفرتي تي در موزه آلتس برلين
  آمنهوتپ چهارم در سال چهارم سلطنت خود (1346 ق.م.) به پرستش آتون (Aton خداي خورشيد) پرداخت. او انقلابي مذهبي به وجود آورد كه ملكه نفرتي تي در آن نقشي برجسته داشت. اين عقيده وجود دارد كه اين سال آغاز بنا نهادن پايتختي جديد نيز بوده كه آختاتن (Akhetaten) نام داشته و در محلي كه امروز العمارنه (al-‘am?rn?) ناميده ميشود قرار داشته است.

  در سال پنجم سلطنت، آمنهوتپ چهارم براي نشان دادن مذهب خود، نامش را به طور رسمي به اخناتن تغيير ميدهد. در سال ششم، هرچند ساخت و ساز شهر هنوز تا دو سال ادامه داشته، اما پايتخت رسما از تيبس به العمارنه منتقل ميشود. اين شهر جديد به مذهب جديد اين زوج تقديم شده بود و اعتقاد بر اين است كه مجسمه نيم تنه مشهور ملكه در همين دوران ساخته شده باشد.


  قدرتمندترين زن جهان
  نفرتي تي در طي دوران سلطنت اخناتن و شايد بعد از آن، از قدرتي بي مانند برخوردار بود و شايد قدرتمندترين زن در سراسر جهان به شمار ميرفت. گاهي او در دوران سلطنت شوهرش از قدرتي برابر با شاه برخوردار بود و آنها به طور مشترك به سلطنت ميپرداختند.

  تصاوير نفرتي تي بر ديوارهاي معبد در اندازه هاي تصوير فرعون نقش شده است كه همين امر نشان دهنده اهميت اوست. تصاوير ديگري از نفرتي تي وجود دارد كه او را به تنهايي در حال پرستش آتون نشان ميدهد و همچنين نقش برجسته اي كه وي را با گرز و در حال مغلوب ساختن دشمني خارجي در برابر آتون نمايش ميدهد. چنين مضاميني همواره مختص به فراعنه بوده و با اين حال نفرتي تي نيز در آنها به تصوير كشيده شده است.

  مرگ
  در حدود سال 14 سلطنت (1336 ق.م.) به بعد ديگر در اسناد تاريخي نامي از نفرتي تي به ميان نيامده است. اعتقاد بر اين است كه او در اثر شيوع يك بيماري مانند طاعون يا به دلايل طبيعي درگذشته باشد.
  يك موميايي دردره پادشاهان كه آنرا به نفرتي تي نسبت مي دهند.


  نظريه اي كه سابق بر اين وجود داشت و مبني بر سقوط ملكه از اوج قدرت و رسوايي او بود، اكنون مردود اعلام شده است زيرا پاك شدن عامدانه تصاوير يك ملكه اخناتن در واقع مربوط به ملكه اي به نام كيا (Kiya) بوده است. در هر صورت، اطلاعات قابل تحقيق و بررسي از اين دوره در طي تاريخ به كلي از ميان رفته اند.

  با در نظر گرفتن نظريات موجود، اين احتمال وجود دارد كه نفرتي تي مسئول جدايي از مذهب آتون بوده است. او پايتخت را مجددا به تيبس بازگرداند، تا موجب رضايت مردم و كاهنان اعظم معبد آمون شود. نفرتي تي آماده پذيرش مرگ خود بود. اكنون زمان به سلطنت رسيدن توتانخاتن (Tutankhaten) ناپسري وي بود كه با دختر نفرتي تي، آنخسن پاتن (Ankhesenpaaten) ازدواج كرده بود.

  اين زوج سلطنتي بسيار جوان و بي تجربه بودند. نظرياتي مبني بر زنده بودن نفرتي تي در اين دوران وجود دارد كه او را راهنماي اين زوج ميداند. در صورت صحت اين نظريات، در سال سوم سلطنت توتانخاتن، نفرتيتي درگذشته و يا سلطه خود را بر امور سلطنت از دست داده است. در همين سال توتانخاتن نام خود را به توتانخامون تغيير ميدهد تا بر پرستش آمون تاكيد نمايد.

  تدفين
  سالهاست كه محل دفن نفرتي تي در هاله اي از شك و ابهام فرو رفته است اما برخي باستان شناسان دره پادشاهان را محل دفن او مي دانند.

  بانوي جوانتر
  در روز 9 ژوئن سال 2003، باستان شناسي به نام جوآن فلچر (Joann Fletcher) متخصص موهاي باستاني از دانشگاه يورك انگلستان، اعلام كرد كه ممكن است موميايي نفرتي تي يكي از موميايي هاي ناشناسي كه در مقبره KV35 واقع در دره شاهان يافته شده و به نام "بانوي جوانتر" شهرت يافته است، باشد.

  البته در سال 1999 نيز يك محقق مصرشناس به نام ماريان لوبان (Marianne Luban) به چنين نتيجه اي دست يافته بود و نتيجه تحقيق خود را در مطلبي با عنوان "آيا موميايي نفرتي تي در دست ماست؟" در اينترنت قرار داده است. دلايل ادعاي اين دو محقق شباهت فراواني با يكديگر دارد.

  تيم تحقيقاتي بر روي موميايي مذكور اعلام كرده اند كه اين موميايي طوري آسيب ديده است كه به نظر ميرسد در همان دوران باستان مورد بي حرمتي قرار گرفته باشد. شيوه موميايي اين جسد كه در آن از مايع موميايي استفاده شده و همچنين مغز جسد دست نخورده باقي مانده، نشان دهنده نوع موميايي سلطنتي سلسله هجدهم فراعنه است.

  نكات ديگر موجود در اين موميايي يكي سن بدن و وجود گردنبندهايي ساخته شده از مهره هاييست كه اصلا به نام نفر (nefer) شهرت يافته و مختص ملكه بوده اند و همچنين كلاه گيسي با مدلي بسيار نادر كه توسط نفرتي تي به كار ميرفته، هستند. بنا به نظر اين گروه، بازوي موميايي در اصل به شكل خميده و در وضعيتي مختص با فرعون قرار داده شده بوده كه بعدها از بدن جسد جدا شده و به جاي آن بازوي ديگري در وضعيت عادي قرار داده شده است.

  با اين حال بسياري از مصرشناسان ادعاي فلچر را رد ميكنند. بنا به گفته آنان نسبت دادن يك موميايي باستاني به يك شخص خاص كه هيچ اطلاعات DNA از او در دسترس نيست تقريبا غير ممكن است و از آنجايي كه والدين و فرزندان او هرگز شناسايي نشده اند، تشخيص جسد نفرتي تي نيز امكان ندارد. هرگونه سند اتفاقي مانند مدل مو و طرز قرار گرفتن بازو براي تشخيص يك موميايي از يك شخصيت تاريخي به اندازه كافي مداركي محكم به شمار نمي آيند.

  به گفته آنان، دليل آيب ديدگي موميايي تنها موردي است كه ميتواند مورد بررسي قرار بگيرد و البته اين آسيب كه گفته ميشود براي انتقام گيري ايجاد شده است، نيز خود محل شك و ابهام است. برخلاف نظر فلچر، بازوهاي خميده نيز حالتي تنها مختص به فرعون نبوده است و براي اعضاي ديگر خانواده سلطنتي مورد استفاده قرار ميگرفته است.

  كلاه گيس يافته شده در نزديك جسد نيز از منشائي ناشناس برخوردار است و لزوما به اين بدن بخصوص مرتبط نيست. در نهايت، سلسله هجدهم، يكي از بزرگترين و مرفه ترين سلسله هاي پادشاهي مصر باستان بوده است كه به مدت 200 سال برقرار بوده و اين جسد موميامي مونث ميتواند به هر يك از صدها همسر سلطنتي يا دختران آنها تعلق داشته باشد.

  2006
  هنگامي كه در سال 2006 قبري حاوي تابوت در ورودي مقبره توتانخامون كشف شد، خبرگذاريهاي متعددي درباره امكان يافته شدن جسد نفرتي تي قلمفرسايي كردند. اما اين تابوت خالي و تنها محتوي بالشتكهايي بود و بس.

  جاودانگي
  با وجود تمام مجادلات و مباحثات پيرامون جسد موميايي شده نفرتي تي، جايگاه مستحكم اين ملكه به عنوان يك نماد يا شمايل محبوب فرهنگي در جهان همچنان برقرار است. او شخصيتي محبوب و مشهور و پس از كلئوپاترا، مشهورترين ملكه مصر باستان بوده و تصاوير او در ميان هواداران اروپايي موجب تغيير استانداردهاي زيبايي در قرن بيستم شده است

  منبع : egypt


 4. 4 نفر از ghazal_ak برای این مطلب مفید تشکر کرده اند:


 5. #3
  2,948 امتیاز ، سطح 12
  75% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 102
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points

  تاريخ عضويت
  Jun 2008
  پست
  5
  گيپا
  0
  پس انداز
  0
  امتیاز
  2,948
  سطح
  12
  تشكرها
  4
  5 بار در 4 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  آگهی تبلیغات
  معمولاً‌مباحث اين تالار شما فوق العاده است. متشكرم - كوثري

+ پاسخ به مبحث

بازدید کنندگانی که از طریق جستجو کلمات ذیل به انجمنهای گیگاپارس آمده اند:

زنان مصر باستان

زن در مصر باستان

مصر باستان

لباس زنان مصر باستان

پوشش زنان در مصر باستان

پوشش زنان مصر باستان

زنان در مصر باستان

نفرتیتی

مصریان باستان

مصرباستان

پوشش زنان مصرباستان

عکس مومیایی اخناتون

کتیبه روی لباس مردم مصرباستان

لباس مصریان باستان

فراعنه زن مصر

مومیایی آخناتون

موقعیت زنان در مصر باستانپوشش در مصر باستانزنان مقتدر مصر باستانمقام زن درمصر باستانلباس مصرباستانپوشش زنان مصرمجسمه اخناتونلباس مصر باستان مومیایی آخناتون
SEO Blog

اطلاعات این مبحث

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 کاربر در حال دیدن این مبحث می باشند، (0کاربر عضو و 1 کاربر مهمان)

قانون های ارسال نوشته

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts