+ پاسخ به مبحث
نمایش نتایج 1 تا 1 از 1

مبحث: اسم اعظم خدا

 1. #1
  مدیر انجمن سینما
  21,223 امتیاز ، سطح 35
  40% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 727
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialYour first GroupRecommendation Second ClassCreated Album picturesVeteran
  نماد king magic
  تاريخ عضويت
  Mar 2010
  محل سکونت
  Earth
  پست
  1,140
  گيپا
  42,621
  پس انداز
  980
  امتیاز
  21,223
  سطح
  35
  تشكرها
  1,392
  1,196 بار در 637 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  Post اسم اعظم خدا

  آگهی تبلیغات (برای حمایت از گیگاپارس)
  اسم اعظم
  درباره اسم اعظم خداوند فراوان است. در آغاز برخى از آن چه در روايات اسم اعظم آمده را بيان كرده، سپس به مطالب مهمى در اين باره اشاره مى كنيم:
  برخى از آن چهدر روايات اسم اعظم آمده عبارت است از:
  1. شش آيه اول سوره حديد و چهار آيه آخرسوره حشر: امام على(ع) مى فرمايد: «هنگامى كه مى خواهى خدا را به نام اعظمش بخوانى،از آغاز سوره حديد تا شش آيه و سپس چهار آيه آخر سوره حشر را بخوان و...»(1)
  2. آيه «بسم اللّه الرحمن الرحيم»: امام صادق(ع) مى فرمايد: «بسم اللّه الرحمن الرحيم» همان اسم بزرگ خداوند و يا بگو اسم اعظم خداوند است.»(2)
  3.تركيبى از 73 حرف: امام باقر(ع) مى فرمايد: «...اسم اعظم 73 حرف است كه 72 حرف آن نزد مااست...»(3)
  در روايت آمده است: «بسم الله الرحمن الرحيم» نسبت به اسم اعظم ازسفيدى چشم به سياهى آن نزديك تر است. در روايت ديگر نيز آمده است: «اسم اعظم» در «آية الكرسى» و اوّل سوره «آل عمران» است. همچنين در روايت آمده است: «حروف اسماعظم، در سوره «حمد» پراكنده است و امام آن حروف را مى شناسد و هر وقت بخواهد آن هارا تركيب و با آن دعا مى كند و در نتيجه، دعايش مستجاب مى شود
  و...
  از توجهو دقت در اين روايات، روشن مى شود كه اسم اعظم از تركيب حروف به وجود مى آيد، ولىنكته مهم اين است كه مراد از اسم اعظم، لفظ خاصى نيست; بلكه با پياده كردن مفهوماين اسامى در وجود خود، بايد به چنان تكامل روحى دست يافت كه آن آثار بر آن لفظمترتب گردد. هر كس به حقيقت نزديك تر شود، به خواسته هايش نزديك تر مى شود و اگر بهنهايت تقرب الهى برسد، در اثر درك حقايق، از طريق اسماءالله مى تواند به اذنخداوند، به هرچه طلب كند برسد و اين همان رسيدن به اسم اعظم الهى است.
  به تعبيرديگر، مسأله مهم، تخلق به اين صفات و واجد شدن اين مفاهيم و متصف شدن به اين اوصافاست وگرنه يك شخص آلوده و پست با دانستن يك كلمه، چگونه ممكن است مستجاب الدعوةشود؟! اگر مى شنويم كه «بلعم» داراى اين اسم اعظم بود و آن را از دست داد، مفهومشاين است كه بر اثر خودسازى، ايمان، آگاهى و پرهيزگارى به چنان مرحله اى از تكاملمعنوى رسيده بود كه دعايش نزد خدا رد نمى شد، ولى بر اثر لغزش ها ـ كه آدمى از آنها مصون نيست ـ هواپرستى و قرار گرفتن در خدمت فراعنه و طاغوت هاى زمان، آن روحيهرا از دست داد و از آن مرحله سقوط كرد.
  اولياى الهى با اسم اعظم (با اذن خدا) مىتوانند كار خدايى كنند; چون مظهر آيات الهى هستند. وزير حضرت سليمان كه يك حرف ازاسم اعظم را مى دانست، آن همه قدرت داشت.
  حضرت على(ع) تمام اسم اعظم را مى دانستو به بالاترين مرتبه از مقام قرب الهى رسيد، تا آن جا كه مى توانست كارهاى خارقالعاده انجام دهد.(4)
  حديث قدسى حديثى است كه پيامبر(ص) از خداوند خبر دهد; بدينگونه كه معنا و مضمون آن به وسيله الهام يا در خواب و... به پيامبر(ص) القا شود وپيامبر(ص) با لفظ خود، آن را ادا كند و يا اين كه كه الفاظِ حديث قدسى نيز وحى الهىاست و نيز ممكن است هر دو باشد; به هر حال، در حديث قدسى اعجاز نيست; به خلاف قرآنكه به منظور اعجاز و تحدى با الفاظ خاصى نازل شده و امكان آوردن مانند آن وجودندارد.
  برخى فرق هاى ديگر قرآن و حديث قدسى عبارت است از:
  1. قرآن سند رسالتو كتاب رسمى دين اسلام، همچنين كتابى تحريف ناپذير است; ولى احاديث قدسى چنينجايگاه و ويژگى هايى ندارند.
  2. قرآن، قطعى الصدور است; ولى احاديث قدسى ظنىالصدورند; يعنى نمى توان گفت: صددرصد از جانب خداست; چرا كه معمولا خبرِ واحداست.
  3. احاديث قدسى، هيچ يك از احكام قرآن را ندارند; مانند: لزوم طهارت هنگامِمَسّ قرآن، ثواب قرائت، حرمت قرائت در برخى اوقات و...(5)  اسم اعظم : خداوند داراي اسم اعظم خاص و عام است . مورد خاص براي شخص معيني است ولي اسم اعظم عام مربوط به كل مردم جهان است. به مثال هايي از اسم اعظم خاص مي پردازيم: 1- حضرت علي (ع) روزي حضرت خضر را در خواب ديد و از او در خواست اسم اعظم كرد و او در جوابش گفت :((يا هو يا من لاهو الاهو)). روز بعد علي(ع) نزد پيامبر (ص) رفت و ماجرا را تعريف كرد و پيامبر فرمود اين اسم اعظم خداوند براي توست. علي(ع) نيز از اين اسم اعظم در جنگ ها استفاده مي كرد 2- روزي امام سجاد از خداوند در خواست اسم اعظم كرد و جواب آمد((اللهم اني اسئلك باسمك الله الله الله الله الله لا اله الا هو رب العرش العظيم )) 3- اسم اعظمي كه حضرت عيسي (ص) مردگان را زنده مي كرد اين بود :((يا رب الارباب و يا مسبب الاسباب و يا مفتح الابواب و يا معتق الرقاب الهي في السما، عرشك و في الارض قدرتك يا حي يا قيوم يا ذالجلال و الاكرام)) حالا در مورد اسم اعظم عام سخن مي گوييم: اسم اعظم خداوند نام مادر حضرت موسي پيامبر خداوند است . از امير المومنين آمده است : اگر خواستي خداوند را با اسم اعظمش بخواني تا دعايت مستجاب شود پس از ابتداي سوره حديد تا((و هو عليم بذات الصدور)) را بخوان سپس آخر سوره حشر از ((لو انزلنا هذا القرآن ....)) تا آخر سوره را قرائت كن آنگاه دستهايت را بسوي آسمان بگير و بگو(( يا مَنْ هُوَ هاكَذا اَسْئَلُكَ بِحَقِ هذِهِ الاْسَماءِ اَن تُصَليَ علي مُحَمَدٍ وَ آلِ مُحَمدٍ )) و حاجتت را بخواه از اين سخن مي فهميم كه اسم اعظم عام خداوند در اول سوره حديد و آخر سوره حشر وجود دارد و علاوه بر آن مي فهميم كه كسي كه اسم اعظم خداوند را بداند هر كاري كه بخواهد مي تواند بكند مثل : دعايش قبول مي شود - مي تواند در طبيعت و نظم آن دست ببرد - هر چه بخواهد كند البته اگر انسان نادرستي باشد مي تواند مردم را آزار بدهداسم اعظم عام خداوند در دعاي جوشن كبير نيز موجود است . حالا شعر شيخ بهايي در مورد اسم اعظم را ببينيد :

  هشت حرفست به ترتيب و نظام...بسط حرفيش چهل گشته تمام لفظ او نوزده از روي جمل...هست جون مدخل باسط به عمل اولش ميم چهارم لام است...سيّمش شهره در اين ايام است طا بود آخر شش حرف در او...نكته سنجي كه بفهمد نيكو در سه جا مصدر اسمش دال است ...بر سر آيه اي از انفال است هست در مصحف ما بعد سه ميم...درميانهاي سور در حاميم عددش با سور قر آني... متسا ويست اگر ميداني قلب او باعث خوشحاليهاست...فتح و نصبش همگي نور و ضياست اولش هفده آخر سين است...متصل در وسط يا سين است شامل كلي ادوار حروف...جامع علت آثار حروف عدد بيّنه اش هفتاد است...اينهم از قاعدهء استاد است اي عياني چو تو اين كشف رموز...كردي و يافتي آن نقد كنوز بيش از اين كاشف اين راز مباش... راز پنهان كن و غماز مباش هر كه اهليّت اين كارش هست...بدعا حاصل از اين حالش هست دم فرو بند كه نا اهل شرير...نشود زين روش خاص خبير
  اخرین ویرایش توسط king magic : 21-05-2011 at 10:40 AM
  >>>>توجه:زدن دکمهتشکربه سلامتی شما آسیب نمیرساند!بلکه باعث دلگرمی ما میشود<<<<
  ◘◘◘
  گرگ اجل یکایک ازین گله می‌برد
  وین گله را ببین که چه آسوده می‌چرد!
  ◘◘◘
  درد من تنهایی نیست؛ بلکه مرگ ملتی است که گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حکمت خداوند می‏نامند(گاندی)
  You never know what you got till it's gone


 2. 2 نفر از king magic برای این مطلب مفید تشکر کرده اند:


+ پاسخ به مبحث

بازدید کنندگانی که از طریق جستجو کلمات ذیل به انجمنهای گیگاپارس آمده اند:

اسم اعظم خدا

اسما اعظم

اسم اعظم

شش آیه اول سوره حدید

اسم اعظم شیخ بهایی

72 نام خدا

اسم اعظم خداونداشعار اسم اعظماسمااعظماسم اعظم خاصچهار آیه آخر سوره حشرشعر اسم اعظماسمااعظم خدادستیابی به اسم اعظمشعر شیخ بهایی در مورد اسم اعظم73 اسم اعظم خدادر سه جا مصدر اسمش دال است73 اسم اعظمشعر شیخ بهایی اسم اعظماسم اعظم حضرت علیاسم اعظم حضرت عیسی73اسم اعظمکدام یک از اسما اعظم نام مادر حضرت موسی استسیمش شهره در این ایام است72 اسم خداوند
SEO Blog

اطلاعات این مبحث

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 کاربر در حال دیدن این مبحث می باشند، (0کاربر عضو و 1 کاربر مهمان)

تگهای این مبحث

قانون های ارسال نوشته

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts