+ پاسخ به مبحث
نمایش نتایج 1 تا 5 از 5

مبحث: سحر و جادو

 1. #1
  كاربر فعال گيگاپارس
  26,393 امتیاز ، سطح 39
  58% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 557
  3.0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran25000 Experience Points
  نماد soroosh
  تاريخ عضويت
  Jan 2008
  پست
  1,795
  گيپا
  144,428
  پس انداز
  0
  امتیاز
  26,393
  سطح
  39
  تشكرها
  1,249
  1,045 بار در 665 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض سحر و جادو

  آگهی تبلیغات (برای حمایت از گیگاپارس)
  به راستي سحر و جادو چيست ؟ آيا واقعيت دارد ؟ قبل از پرداختن به جواب اين سئوالها بهتر است در ابتدا عامل پيدايش سحر و جادوگري را مورد بررسي قرار دهيم .

  فرهنگ جادويي از هنگامي به وجود آمد كه بشر خواص گياهان را يكي بعد از ديگري كشف كرده و دانشِ اثرات مفيد و مضر گياهان پيدا شد و ادامه يافت . انواع گياهان كه گاه موجب بيماري و گاه آرامش و درمان دردها و گاهي باعث مرگ انسان مي شده ؛ اين امكان را به او داد تا از مرز جامعه ترتمي2 گذشته و با تهيه مواد سمي يا مخدر و يا نيروبخش از گياهان گوناگون ، در دنياي بهتري زندگي كند .


  همين كشف آثار گياهان ، نخستين عامل پيدايش جادوگري و سحر شده است . اين فرهنگ از نظم و قوانين طبيعي اشياء الهام گرفته . مثلاً از علايم و نشانه هايي كه در اشياء به ويژه در گياهان ديده ، ابتدا به صورت زبان جادوگري استفاده كرده و سپس همين نشانه ها و علايم مبناي پيدايش خط گرديده است .3

  مي بينيم كه ريشه و عامل اصلي سحر و جادو چيزي عجيب و غريب نبوده بلكه بشر به خاطر رسيدن به خواسته هاي نامشروع خود از اين حرفه در راه باطل استفاده كرده و با انجام اعمالي كه امكان وقوع دارند و در شرع از آن نهي شده ذهن و فكر و وقت افراد را به اين موضوع متوجه ساخته است .

  حقيقت سحر چيست ؟

  سحر در اصل به معني هر كار و هر چيزي است كه مأخذ آن مخفي و پنهان باشد ولي در زبان روزمره به اعمال خارق العاده اي گويند كه با استفاده از وسايل مختلف انجام مي شود و‌آثاري از خود در وجود انسانها به جا مي گذارد و گاهي يك نوع چشم بندي و تردستي است و گاه تنها جنبه روانی خيالي دارد .

  سحر از نظر لغت :

  در مفردات راغب ذيل كلمه السُّحاره ( سحر ) به سه معني اشاره شده :

  خدعه و خيالات بدون حقيقت و واقعيت ، همانند شعبده و تردستي .
  جلب شيطانها از راههاي خاص و كمك گرفتن از آنان.
  ممكن است با وسايلي ماهيت و شكل اشخاص و موجودات را تغيير داد . مثلاً انسان را به وسيله آن به صورت حيواني در آورد . ولي اين نوع خيال و پنداري بيش نيست و واقعيت ندارد .

  آيا سحر واقعيت دارد ؟

  از بررسي حدود 51 مورد كلمه سحر و مشتقات آن در سوره هاي قرآن از قبيل طه ، شعراء ، يونس ، اعراف و ... راجع به سرگذشت پيامبران خدا : موسي ، عيسي و پيامبر اسلام به اين نتيجه مي رسيم كه سحر از نظر قرآن به دو بخش تقسيم مي شود :

  1. آنجا كه مقصود از آن فريفتن و تردستي و چشم بندي است و حقيقتي ندارد . چنانكه مي خوانيم :

  « ... فَاذا حِبالُهُم وَ عِصِيُّهُم يُخَيِّلُ اليهِ من سِحرهم اَنها تَسعي » 5
  ( آنها بساط خويش افكندند ) كه ناگاه در اثر سحر ، پنداشتي چوبها به جنبش و حركت در آمد .

  از اين آيات روشن مي شود كه سحر داراي حقيقتي نيست كه بتواند در اشياء تصرف كرده و اثر بگذارد بلكه اين تردستي و چشم بندي ساحران است كه اين چنين جلوه مي دهد .

  2. از بعضي آيات قرآن استفاده مي شود كه بعضي از انواع سحر به راستي اثر مي گذارد. مانند اين آيه كه مي فرمايد :

  « آنها سحرهايي را فرا مي گرفتند كه ميان مرد و همسرش جدايي مي افكند . »6

  ولي آيا تأثير سحر فقط جنبه رواني دارد و يا اينكه اثر جسماني و خارجي هم ممكن است داشته باشد ؛ در آيات اشاره اي نشده است و بعضي معتقدند اثر سحر تنها در جنبه هاي رواني است . در اينكه آيا سحر واقعيت دارد يا جزء خرافات است بين علماي اسلام به ويژه علماي شيعه وسني اختلاف نظروجود دارد . بيشتر علماي شيعه سحر را صرف خرافات مي دانند و به همان آيه 66 سوره طه يا 116 سوره اعراف استدلال مي كنند . اما از بين اهل سنت بعضي ها قايلند به اينكه سحر حقيقت دارد .

  شيخ طوسي از بزرگان علماي شيعه ، در كتاب خلاف مي گويد : « نزد بيشتر علما و ابي حنيفه و مالك و شافعي ، سحر حقيقت دارد و با جادو مي توان كسي را كشت يا مريض كرد يا دستش را فلج نمود يا بين زن و شوهر تفرقه انداخت . » در مقابل ، ابوجعفر استر آبادي مي گويد : « سحر حقيقت ندارد بلكه صرف تخيل و چشم بندي است . افراد بزرگي مانند علامه حلي در حقيقت داشتن سحر ترديد كرده و مواردي از سحر را كه در تاريخ ذكر شده نقل كرده اند . »

  آنهايي كه معتقدند سحر از خرافات است در مقام توجيه اثر سحر گفته اند : اگر مسحور بداند كه درباره او سحر كرده اند ؛ توهم مسحور شدن باعث مي شود كه اثر سحر در او ظاهر شود . مثل تلقين به مريض .

  به طور كلي آنها مي گويند سحر از خرافات است ؛ به ماجراي حضرت موسي و ساحران استدلال مي كنند . اما آنها كه معتقدند سحر واقعيت دارد ؛ به موارد تجربي در جامعه استناد مي كنند كه مكرر ديده شده بر اثر سحر ، محبتي از شخص در دل ديگري ايجاد شده ، يا زن و شوهري صميمي بر اثر سحر از هم جدا گشته يا چيزهاي به سرقت رفته پيدا شده اند .


  چگونگي تأثير سحر :

  مرحوم مجلسي مي نويسد : « بر حسب اقسام گوناگون سحر ، چگونگي تأثير آن نيز فرق مي كند .پس آن قسم كه از قبيل شعبده است كيفيتش نيز روشن است ؛ با حركات سريع دست ، از خطاي ديگران استفاده مي كنند . اما اينكه به وسيله جادو، حب و بغضي يا غم و ناراحتي در قلب كسي به وجود بيايد ؛ ظاهر اين است كه خداوند همان گونه كه در ادويه ، خواص دارويي قرار داده ؛ در اعمال ساحر يا اورادش نيز اين خاصيت را نهاده است . يا اينكه اجنه و شياطيني كه توسط ساحر به استخدام گرفته مي شوند موجب حب و بغض مي گردند. اما اينكه بعضي ادعا مي كنند ساحربا كمك سحرباران نازل مي كند يا ابرها را جمع مي نمايد ؛ ما قبول نداريم كه چنين چيزي ممكن باشد تا بتوان به وسيله جادو درعالم بالا تصرف نمود.» 9

  حكم سحر در اسلام:

  مرحوم فخر المحققين در كتاب ايضاح ادعا كرده كه حرمت سحر و جادو از ضروريات دين اسلام است وهركه جادو را حلال بداند كافر است . شيخ انصاري در كتاب مكاسب گفته كه هر چند ما مطمئن به اجماع علما در اين خصوص نيستيم ولي ادعاي ضروري دين از چيزهايي است كه ما مطمئن به حرمت اين عمل مي شويم و علما در همه اعصار بر حرمت جادو و جادوگري اتفاق داشته اند .

  اما آيا اينكه به طور مطلق حرام است يا بعضي جاها استثناء شده ؛ ظاهراً آن گونه سحر كه براي مقاصد درست به كار گرفته مي شود مانند فتح سرزمين كفر يا بقاي عمارت و ... و به خصوص باطل كردن سحر با سحر جايز مي باشد . 10

  در تفسير نمونه آمده : سحر در اسلام ممنوع و از گناهان كبيره است . چرا كه در بسياري از موارد ، باعث گمراه ساختن
  مردم و تحريف حقايق و متزلزل ساختن پايه عقايد افراد ساده ذهن مي شود . البته اين حكم مانند بسياري از احكام ديگر موارد استثناء نيز دارد ؛ از جمله فراگرفتن سحر براي ابطال آن و يا براي از بين بردن اثر آن در مورد كساني از آن آسيب ديده اند
  هر لحظه یکی سنگی بر مغز سر غم زن

 2. 3 نفر از soroosh برای این مطلب مفید تشکر کرده اند:


 3. #2
  3,344 امتیاز ، سطح 13
  59% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 206
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points
  نماد Farahmand Farshidy
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  پست
  8
  گيپا
  6,965
  پس انداز
  0
  امتیاز
  3,344
  سطح
  13
  تشكرها
  13
  2 بار در 2 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  سلام سروش عزیز! -;{@-;{@

  امیدوارم صحتمند و خرم باشید!

  من در باره بعضی از جملات این مقاله سوالاتی دارم که امیدوارم به آن جواب قناعت بخش ارائه نمایید.

  اما آيا اينكه به طور مطلق حرام است يا بعضي جاها استثناء شده ؛ ظاهراً آن گونه سحر كه براي مقاصد درست به كار گرفته مي شود مانند فتح سرزمين كفر يا بقاي عمارت و ... و به خصوص باطل كردن سحر با سحر جايز مي باشد . 10
  در تفسير نمونه آمده : سحر در اسلام ممنوع و از گناهان كبيره است . چرا كه در بسياري از موارد ، باعث گمراه ساختن مردم و تحريف حقايق و متزلزل ساختن پايه عقايد افراد ساده ذهن مي شود . البته اين حكم مانند بسياري از احكام ديگر موارد استثناء نيز دارد ؛ از جمله فراگرفتن سحر براي ابطال آن و يا براي از بين بردن اثر آن در مورد كساني از آن آسيب ديده اند
  دوست عزیز!!

  1- خداوند پاک و بی همتا برای نجات دادن مسلمان ها از این علم شیطانی و برای رد کردن سحر و جادو دو سوره مبارکه الفلق و الناس را نازل فرموده است و همچنان تمامی آیات قرآن کریم سحر و جادو را میشکنند پس (نعوذ باالله) آیا سحر از آیات قرآن عظیم که کلام و رحمت الهی اند پر برکت تر و مؤثر تر است که ما در عوض کلام الله از آن برای باطل کردن سحر و جادو استفاده کنیم؟

  2- چرا ما از پروردگاری که آفریننده تمام کائینات است و هیچ قدرتی در مقابل او وجود ندارد که با او مخالفت کند مگر به اراده خود او، برای فتح نمودن سرزمین دشمنان اسلام و کفار، بقای عمارات و دیگر چیز ها طلب کمک ننماییم تا از شیطان که دشمن تمام انسانها و بخصوص مسلمین است طلب کمک نماییم؟(در حالیکه این جمله فتح سرزمين كفر يا بقاي عمارت و ... و به خصوص باطل كردن سحر با سحر کلاً برام خنداور است.)

  از دوستان عزیز خواهشمندم تا در این بحث شرکت نمایند.

  مؤفق باشید!-;{@-;{@
  فرهمنــــــــــد

 4. #3
  كاربر فعال گيگاپارس
  26,393 امتیاز ، سطح 39
  58% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 557
  3.0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran25000 Experience Points
  نماد soroosh
  تاريخ عضويت
  Jan 2008
  پست
  1,795
  گيپا
  144,428
  پس انداز
  0
  امتیاز
  26,393
  سطح
  39
  تشكرها
  1,249
  1,045 بار در 665 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  دوست عزیز جناب فرهمند

  نوشته بالا لزوما اعتقاد شخصی بنده نیست و بنده فقط اطلاع رسانی و نقل قول کرده ام

  اما در خصوص جواب شما بنده با عرض شرمندگی متخصص سحر و ساحر شناسی و جادو و غیره نیستم و باید اهل فن به سئوالات شما جواب دهند

  به نظر من سحر به مثابه کف روی آب است که حقیقتی ندارد و ظاهرا ما کف میبینیم که حقیقتش همان آب است و البته که فریبندگی آن مستمر نیست و به زودی خاصیت خود را از دست میدهد و خورشید حقیقت که عالم هستی بر مدار آن در حرکت است و کائنات و نظام آفرینش قائم به آن است خود را جلوگر میکند و در قدیم هم سحر ساحر کوتاه و کم برد بوده و وقتی که رسول اکرم اعجاز خود را عرضه نمود کفار گفتند که این سحریست که استمرار یافته و در قرآن مجید در این باره می فرماید «اقتربت الساعة و انشق القمر،و ان يروا آية يعرضوا و يقولوا سحرمستمر یعنی قيامت نزديك شد و ماه شكافت،و اگر معجزه‏اى ببينند روى بگردانند وگويند جادوئى است مستمر / و سحر ساحران دوامی نداشته به این معنا که باطل رفتنی است و آنچه جاوید و ماندنی ست حقیقت است در داستان ساحران موسی مولانا نقل میکند وقتی که آن بزرگشان شک کرد گه آیا موسی ساحر است یا در ادعا صادق است در خواب از پدر خود کسب تکلیف میکند و پدرش پاسخ میدهد که سحر زمانی که ساحر خفته باشد کار نمیکند و شما وقتی که موسی خوابیده به سراغ عصا بروید اگر اژدها شد بدانید که او ولی خداوند است این کنایه از باطل بودن سحر دارد ولی حقیقت چنین نیست اکنون حدود چهارده قرن است که پیامبر اسلام خفته است و قرآن او که حقیقتی روشن است در عالم منشاء اثر است و مولانا خطاب به پیامبر اکرم می فرماید / ای رسول ما تو جادو نیستی / صادقی هم خرقه موسی ستی / هست قرآن مر تو را همجون عصا / کفرها را بر درد چون اژدها /

  و اما در مورد سحر مجاز درست ما هم سحر حرام داریم و هم سحر حلال و نظامی گنجوی می فرماید / سحر حلالم سحری قوت شد / نسخ کن نسخه هاروت شد / و در جای دیگر می فرماید

  زین سحر سحرگهی کهرانم
  مجموعه هفت سبع خوانم


  سحری که چنین حلال باشد
  منکر شدنش وبال باشد


  در سحر سخن چنان تمامم
  کاینه غیب گشت نامم
  که منظور آن لطائف و رموز عالم معناست که با صیقل کردن و شفاف کردن دل انسان و صبح خیزی و سحر خیزی و مجاهده با نفس و شفقت بر خلق در آثار و احوال انسان متجلی میشود

  متاسفانه من اطلاعات کافی ندارم که جواب بهتری به سئوالتان بدهم امیدوارم دوستان دیگر به شما جواب بهتری بدهند
  اخرین ویرایش توسط soroosh : 10-04-2008 at 09:59 AM
  هر لحظه یکی سنگی بر مغز سر غم زن

 5. #4
  كاربر تازه وارد
  3,035 امتیاز ، سطح 12
  97% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 15
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points

  تاريخ عضويت
  May 2008
  پست
  14
  گيپا
  7,756
  پس انداز
  0
  امتیاز
  3,035
  سطح
  12
  تشكرها
  5
  4 بار در 3 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  Smile یک نظر

  از نقطه نظر عرفان کیهانی حلقه
  همانقد رکه نیروهای مثبت قدرت انجام امور را دارن نیروهای منفی هم دارند. سحر و جادو وجود دارد.بعضی افراد به کمک اجنه که اصطلاحا موکل نامیده می شوند می توانند طلسم را جاری کنند. البته سحر هم سیاه و سفید دارد. اما در هر دو صورت خطا و اشتباه است.

  انسان دو دریچه فرضی در وجود خود دارد مثبت و منفی . اعمالی که در دین هم نهی شده باعث باز شدن دریچه منفی می شود و وقتی ما این دریچه را بازکنیم در واقع آماده میزبانی از هر نوع تششع منفی هستیم. بنابراین زمانی سحر و جادو اثر می کند که خود شخص هم مشغول اعمال منفی باشد. مثل غیبت توی ذوق کسی زدن بی احترامی به هستی و از این قبیل . پس اگر فردی به باطن آنچه در دینش گفته شده درست عمل کند هیچ نیروی منفی نمی تواند بر او وارد شود.


  و اما سوالات دوستمون
  خداوند پاک و بی همتا برای نجات دادن مسلمان ها از این علم شیطانی و برای رد کردن سحر و جادو دو سوره مبارکه الفلق و الناس را نازل فرموده است و همچنان تمامی آیات قرآن کریم سحر و جادو را میشکنند پس (نعوذ باالله) آیا سحر از آیات قرآن عظیم که کلام و رحمت الهی اند پر برکت تر و مؤثر تر است که ما در عوض کلام الله از آن برای باطل کردن سحر و جادو استفاده کنیم؟

  دوست عزیز بعضی از سحرها و جادوها بر مبنای کلام الهی هستند یعنی افراد با توسل به قرآن و آیاتش طلسم را جاری می کنن. اگر ما به باطن آیات قرآن عمل کنیم بله می تواند جلوی نیروی منفی را بگیرد اما اگر ما به معنای آنها دقت نکنیم و براثر عادت لفظی را زمزمه کنیم نه تنها مثبت نیست که خودش باعث دردسر می شود. شما باید بدانید هر کلامی چه مفهوم عظیمی دارد. قرآن پر از مفاهیم عظیم است که اگر درک شود و عمل شود مار ا از شر هر منفی حفظ می کند.


  چرا ما از پروردگاری که آفریننده تمام کائینات است و هیچ قدرتی در مقابل او وجود ندارد که با او مخالفت کند مگر به اراده خود او، برای فتح نمودن سرزمین دشمنان اسلام و کفار، بقای عمارات و دیگر چیز ها طلب کمک ننماییم تا از شیطان که دشمن تمام انسانها و بخصوص مسلمین است طلب کمک نماییم؟(در حالیکه این جمله فتح سرزمين كفر يا بقاي عمارت و ... و به خصوص باطل كردن سحر با سحر کلاً برام خنداور است.)

  ببینید باطل کردن سحر با سحر هم کاملا غلط است. کلا جن و انسان دو دنیای متفاوت دارن وقتی آنها از این قانون تخطی می کنند وارد زندگی هم می شوند و جن از طمع انسان برای قدرت و شهرت استفاده کرده و او را درگیر می کند حالا بعضی ها فکر می کنن دارن کار خیر می کنن اما از پایه اشتباه است. بله ما باید با تمام وجود از خداوند بخواهیم که به ما آگاهی و بینش درست دهد تا منفی ها و مثبت ها را بشناسیم و به درک مفاهیم دینی خود برسیم که اگر ما باطن اعمال را به خوبی انجام دهیم و خدا را به خوبی درک کنیم از هرچیز محافظت خواهیم شد.
  -;{@:glasses:
  می گن دوست خوب مثل دست و چشم می مونه
  وقتی دست زخمی می شه چشم گریه می کنه وقتی چشم گریه می کنه دست اشکهاشو پاک می کنه

 6. #5
  كاربر خوب گيگاپارس
  5,685 امتیاز ، سطح 17
  90% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 65
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation First ClassVeteranTagger Second Class5000 Experience Points
  نماد SIRIN_TAMAR
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  محل سکونت
  tehran
  پست
  294
  گيپا
  22,299
  پس انداز
  0
  امتیاز
  5,685
  سطح
  17
  تشكرها
  143
  333 بار در 181 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  آگهی تبلیغات
  از آقای سروش بابت مقاله ممنون

  به نظر من سحر حقیقت محضه و نمیتونیم اونو تکذیب کنیم علوم غربیه دو شاخه است الهی و شیطانی توی هردو تاشم باید اهل فن باشی تا ادعاتون بشه هر جفتشونم راهش سخته ولی اینم می گم کار هر کسی نیست حتی اون شیطانیش که که اداب خاص خودشو داره حتی اونهام برای جلب شیطان انواع چله نشینی ها را دارن تا بنده شیطان بشن وقتی ام بشن کل علوم غربیه و اسرار را یاد میگیرن و تا اونجائی که من امار دارم 2 نفر توی ایران بیشتر نیستند .

  چون راه خطاش خیلی زیاده ( توی شاخه الهی اش ) و هر لحظه امکان سقوط انسان وجود داره بخاطر همین نهی شده وگرنه ما توی سوره بقره داریم این علم رو هاروت و ماروت به انسانها یاد دادن وقتی انسانها از اون به بدی استفاده کردن اوضاع اینطوری شد .

  سرتونو درد نیارم این علم وجود داره اگه بخواین بین دنبالش اول دور دنیا رو باید خط بکشین و عزیزاتونو ... در واقع تارک دنیا باید بشین .اونقد باید چله نشینی های سختی را بگذرونید که شاید یه ملک از سران اجنه را تسخیر کنید این معمولیاش چیزی جز دردسر نیستند ;)


  سپاس .
 7. کاربرانی که برای این مطلب مفید از SIRIN_TAMAR تشکر کرده اند:


+ پاسخ به مبحث

بازدید کنندگانی که از طریق جستجو کلمات ذیل به انجمنهای گیگاپارس آمده اند:

سحر و جادو

سحرو جادوسحروجادوسحر جادوسحر وجادوجادو و سحراز بین بردن سحر و جادوعلائم جادو شدننشانه های جادو شدن سحر و جادوسحرجادو سحر و جادو چیسترد جادوباطل کردن سحر و جادوانواع چله نشینیجادو سحراز بین بردن جادوجادوگری و سحرانواع سحر و جادوجادو وسحراثرات جادونشانه های سحر و جادورد سحر و جادوعلایم جادو شدنجادو
SEO Blog

اطلاعات این مبحث

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 کاربر در حال دیدن این مبحث می باشند، (0کاربر عضو و 1 کاربر مهمان)

قانون های ارسال نوشته

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts