+ پاسخ به مبحث
نمایش نتایج 1 تا 1 از 1

مبحث: ساختن صابون

 1. #1
  مدیر کل انجمن ها
  54,240 امتیاز ، سطح 56
  89% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 210
  3.0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassCreated Album picturesVeteranTagger First Class
  نماد Han!YE
  تاريخ عضويت
  Dec 2008
  محل سکونت
  گلستان سعدی
  پست
  5,409
  گيپا
  5,446,093
  پس انداز
  0
  امتیاز
  54,240
  سطح
  56
  تشكرها
  2,400
  2,740 بار در 1,635 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض ساختن صابون

  آگهی تبلیغات (برای حمایت از گیگاپارس)
  ساختن صابون

  از نظر تئوری، میتوان از واکنش هر نوع روغن یا چربی باهیدروکسیدسدیم یا پتاسیم، صابون درست کرد. شما هم میتوانید از چربی های حیوانی یاروغن های گیاهی (مثل روغن نارگیل) استفاده کنید. ساختن صابون هم مانند تمام واکنشهای شیمیایی دیگر است. کیفیت صابونی که درست میکنید به خلوص مواد اولیه، شرایطواکنش و دقت شما در انجام آزمایش وابسته است.
  در این فعالیت میخواهیم تا بااستفاده از مخلوط روغن نارگیل و روغن زیتون و واکنش دادن آن با هیدروکسید سدیم (سودسوزآور) یک صابون جدید بسازیم. میتوانید با خیال راحت دستان خودتان را با این صابون بشویید، چون گلیسیرین تولید شده در واکنش (به عنوان یک محصول فرعی واکنش صابون سازی) در صابون باقی میماند. گلیسیرین نرم کننده پوست است. آزمایش حدودا سه ساعت طول میکشد، اما باید چهار تا شش هفته صبر کنید تا بتوانید از صابون استفاده کنید.
  مواد لازم:
  برای درست کردن ۲۵۰ گرم صابون، لازم است تا مواد زیر را تهیه کنید:
  ۳۲گرم سود سوزآور (هیدروکسید سدیم) جامد
  ۱۲۵گرم روغن نباتی
  ۵۵گرم روغن زیتون خالص
  ۵۵گرم روغن نارگیل
  ۱۰۰میلی لیتر آب مقطر یا آب باران (از آب لوله کشی استفاده نکنید.)
  ۵گرم آبلیمو یا اسانسبرای معطر کردن صابون
  عینک آزمایشگاه
  دستکش پلاستیکی
  پیش بندپارچه ای (نه نایلونی)
  پیمانه پلاستیکی یا شیشه ای
  دو ظرف شیشه ایمقاوم در برابر حرارت به حجم یک لیتر
  دو قاشق غذاخوری پلاستیکی (یکی برای روغن و یکی برای محلول هیدروکسید سدیم)
  دماسنج (صفر تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد)
  قالب
  روزنامه
  این مواد را میتوانید از مغازه های مواد شیمیایی یامواد غذایی تهیه کنید.
  قبل از شروع کار، حتما به موارد زیر توجه کنید:
  حتما از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید. پیش بند را هم ببندید که وقتی محلول داغ پلق پلق میکند، روی لباستان نریزد.
  پیش از اینکه درب ظرف حاوی هیدروکسید سدیم را باز کنید، توصیه های ایمنی روی آن را کاملا مطالعه کنید. هیدروکسید سدیم یک قلیای قوی است و در صورت تماس با پوست، آن را میسوزاند. علاوه بر این، به بیشتر ظرفهای آشپزخانه نیز صدمه میزند.
  اگر سود روی پوستتان ریخت، تا زمانی که دیگراحساس نکنید پوستتان صابونی است، آن را با آب بشویید.
  اگر با چشمتان تماس پیداکرد، سریعا چشم را با آب سرد بشویید، و فورا به پزشک مراجعه کنید.
  اگر بادهانتان تماس پیدا کرد، آن را با آب بشویید و این کار را تا زمانی که طعم ناخوشایندآن برطرف شود، ادامه دهید.
  هرگز از ظرف آلومینیومی یا روی استفاده نکنید، چونبا سود سوزآور واکنش میدهند.
  یک ظرف بزرگ پر از آب سرد پیش خود نگهدارید، تا درصورت وقوع حادثه از آن استفاده کنید.
  موقع کار چیزی نخورید و نیاشامید. کودکان را از محل انجام آزمایش دور نگهدارید و مواد شیمیایی را در دسترس آنها قرارندهید.
  در محیطی کار کنید که هوا جریان داشته باشد تا بخارات مواد شیمیایی راتنفس نکنید.
  روند کار:
  ابتدا دستکش را دست کنید. پیش بند و عینک راببندید.
  ۱) توصیه میکنیم این مرحله را در فضای باز انجام دهید. ۲۰۰ میلی لیترآب مقطر سرد را در یکی از ظرفها بریزید و سود را به آرامی و در حالی که محلول را هم میزنید، به آن بیفزایید. هیچ وقت آب را روی سود نریزید. به هیچ وجه بخارات ناشی ازهم زدن را تنفس نکنید. دمای محلول به تدریج بالا میرود و تمام سود در آب حل میشود. صبر کنید تا محلول خنک شود و دمای آن به ۴۵ درجه سانتی گراد برسد.
  ۲) سپس روغننباتی، روغن زیتون و روغن نارگیل را وزن کنید و در ظرف دوم بریزید. ظرف را در آبگرم بگذارید تا کم کم گرم شود و دمای آن به ۴۵ درجه سانتی گراد برسد. دقت کنید که دما از ۵۰ درجه سانتی گراد بالاتر نرود.
  ۳) وقتی دمای هر دو ظرف در حدود ۴۵درجه سانتی گراد بود، به آرامی محلول هیدروکسید سدیم را به روغنها اضافه کنید. مخلوط را با یک قاشق به مدت ۱۵ دقیقه به خوبی هم بزنید.
  ۴) پیشرفت واکنش به زمان احتیاج دارد. درست کردن صابون از بعضی روغنها ممکن است چند هفته طول بکشد، امابه هر حال بعد از ۵ الی ۱۰ دقیقه متوجه یک سری تغییرات خواهید شد. مخلوط کم کم غلیظ میشود.
  محلول را به آرامی به هم بزنید. این کار را به مدت ۵ دقیقه ادامه دهید وسپس در ۱۵ دقیقه آن را به حال خود بگذارید. این سیر را به همین شکل ادامه دهید. پساز گذشت حدود یک ساعت مخلوط مانند فرنی غلیظ میشود.
  ممکن است فکر کنید این که مثل آشپزی بود، اما در واقع شما یک آزمایش شیمیایی انجام داده اید. با پیشرفت واکنش، روغن و چربی با سود واکنش میدهد و گرما تولید میکند. حرارت باعث تبخیر آبمیشود و صابون به تدریج سفت میشود.
  ۵) اگر میخواهید صابون بوی خوبی داشته باشد،اسانس یا آبلیمو را در این مرحله به آن اضافه کنید.
  ۶) محتوای ظرف را در قالببریزید و آن را در محل گرم و خشکی قرار دهید.
  ۷) محل کار خود را تمیز کنید وظرفها را با محلول آب صابون داغ بشویید.
  ۸) بعد از گذشت حدودا یک هفته، صابون به اندازه کافی سفت میشود و میتوانید آن را از قالب جدا کنید. برای این کار ازدستکش استفاده کنید، چون هنوز مقداری از سود که در واکنش شرکت نکرده است، داخلصابون وجود دارد. برای اینکه بتوانید از صابون استفاده کنید باید دو یا سه هفته دیگر صبر کنید. صابون را روی روزنامه بگذارید و آن را در هوای باز و در محلی بادمای ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد قرار دهید، تا واکنش به طور کامل انجام شود. هر چه بیشتر صبر کنید، صابون بهتری خواهید داشت.
  تا زمانی که مطمئن نشده اید کل سودمصرف شده، از صابون استفاده نکنید! حتی وقتی مطمئن شدید از آن برای شستن صورت استفاده نکنید، اما میتوانید دستهایتان را با آن بشویید.
  اگر دوست داشته باشید،میتوانید روغنهای مختلف را امتحان کنید. تغییر دادن زمان واکنش هم کار هیجان انگیزی است. اگر به صابونتان رنگ خوراکی بزنید، ظاهر بهتری پیدا میکند. کار شیمی دانها همشبیه کار شماست. آنها هم مواد اولیه و شرایط مختلف واکنش را امتحان میکنند تا به نتیجه ای که میخواهند، برسند.  تاریخچه صابون قدم اصلی برای تولید انبوه صابون، در سال 1791 توسط یک شیمیدان فرانسوی به نام Nicholas Leblanc برداشته شد.
  این ماده در واقع قلیایی است که از خاکستر به دست می آید و با مخلوط کردن آن با چربی، صابون ساخته می شود. ثمره این اختراع خاکستر قلیا با کیفیت بسیار بالات و قیمت گران بود.
  20 سال بعد از آن Micheal Eugene Chevreul ، یک شیمیدان فرانسوی با کشف ارتباط بین چربی ها، گلیسیرین و اسید های چرب، اختراع جدیدی انجام داد. این اختراع باعث بوجود آمدن روش مدرن و امروزی ساخت صابون شد.
  قدم مهم دیگر در ساخت صابون، اختراعی بود که در اواسط سال 1800 توسط یک شیمیدان بلژیکی به نام Ernest Solvay انجام شد. او با استفاده از نمک خوراکی یا کلرید سدیم توانست خاکستر قلیا بسازد. این روش باعث کاهش هزینه ساخت قلیا شد. در نتیجه این امکان بوجود آمد که قلیا ارزانتر، با کیفیت بهتر و حجم بیشتری در اختیار سازندگان صابون قرار گیرد.
  این اختراعات همزمان با پیشرفت توان اجرایی کارخانه های مختلف، باعث شد در سال 1850 صنعت صابون سازی در آمریکا خیلی سریع رشد کند. از آنجائیکه صابون به مقدار کافی تولید می شد، به تدریج از یک وسیله لوکس به احتیاج روزانه مردم تبدیل شد.
  این بازار بزرگ مصرف بزرگ، سازندگان را تشویق کرد که صابون های ملایمتری برای استفاده در حمام و ماشین های شستشو، در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند.
  روش ساخت صابون تا سال 1916 به همین منوال ادامه داشت، تا اینکه کمبود چربی برای ساختن صابون که یکی از اثرات ناشی از جنگ جهانی اول بود، باعث شد اولین پاک کننده ترکیبی به جای صابون، در آلمان ساخته شود.
  امروزه این مواد را به عنوان محصولات شوینده ترکیبی و پاک کننده های غیر صابونی که از ترکیب شیمیایی مواد خام بدست می آیند، می شناسیم. کشف این پاک کننده های غیرصابونی نیز بر اثر نیاز به پاکیزگی صورت گرفت، بر خلاف صابون، این مواد با نمک معدنی موجود در آب ترکیب نمی شدند، در نتیجه ماده ای به شکل صابون بوجود نمی آمد.
  تولید محصولات شوینده خانگی در آمریکا از اوایل سال 1930 شروع شد. اما در واقع بعد از جنگ جهانی دوم رونق گرفت. در زمان جنگ به دلیل کم شدن منابع روغن و چربی ساختن صابون با مشکل مواجه شد، به علاوه ارتش به ماده پاک کننده ای نیاز داشت که با آب دریا و آب سرد نیز قابل استفاده باشد. این نیاز، خود محرکی شد برای انجام مطالعات و تحقیقات وسیع تر در زمینه مواد شوینده و پاک کننده های غیر صابونی.
  اولین شوینده های غیر صابونی، عمدتاً برای شستن دستی ظروف و پارچه های لطیف استفاده می شدند. در سال 1946 پیشرفت غیرمنتظره ای در زمینه ساخت شوینده های همه منظوره به وقوع پیوست.در همان سال بود که اولین ماده شوینده غیرصابونی در آمریکا به عموم معرفی شد.
  در این شوینده ها از ترکیبات مختلف برای بالاتر بردن کارایی استفاده شده بود. به عنوان مثال وجود ترکیبات فسفات در آنها باعث می شد که برای شستن آلودگی های خیلی زیاد نیز مناسب باشند.
  در سال 1953 بازار این نوع شوینده های غیر صابونی از بازار صابون پیشی گرفت. امروزه این شوینده ها جایگزین محصولات صابونی در لباسشویی، ظرفشویی و نظافت خانه شده اند.
  موفقیت های اولیه در زمینه ساخت شوینده های غیرصابونی، باعث بوجود آمدن خط تولید جدیدی شد که تنها تاکیدش بر تولید محصولاتی بود که به راحتی قابل استفاده باشند.
  اخرین ویرایش توسط Han!YE : 11-06-2009 at 01:31 PM
  براي كشف اقيانوسهاي جديد
  بايد شهامت ترك ساحل آرام خود را داشته باشيد؛اين جهان،جهان تغيير است نه تقدير

  پست های خلاف قوانین را با کلیک روی که پایین هر پست ،سمت راست می باشد یا از طریق پیام خصوصی به من گزارش دهید .
  وبلاگ ادبی زمرد خاموش  .

+ پاسخ به مبحث

بازدید کنندگانی که از طریق جستجو کلمات ذیل به انجمنهای گیگاپارس آمده اند:

آزمایش صابون سازی

نتیجه گیری آزمایش تهیه صابون

ازمایش ساخت صابون

ازمایش صابون

نتیجه گیری تهیه صابون

شوینده های غیرصابونی

تئوری آزمایش صابون سازی

صابون سازی

شوینده های غیر صابونی

دما در صابون سازی

ساختن صابون

ازمایش صابون سازی

تئوري صابون سازي

نتیجه آزمایش صابون

آزمایش درمورد صابون

فرمول ساخت ترکیبات غیر صابونی

شوينده هاي غيرصابوني

مواددرست كردن صابون

ازمایشی درمورد ساخت صابون

نتیجه آزمایش ساخ صابون

روش ساخت صابون

آزمایش صابون

نتیجه گیری ازمایش صابون سازی

روش ساختن صابون

آزمایش ساخت صابون

SEO Blog

اطلاعات این مبحث

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 کاربر در حال دیدن این مبحث می باشند، (0کاربر عضو و 1 کاربر مهمان)

تگهای این مبحث

قانون های ارسال نوشته

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts