+ پاسخ به مبحث
صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمایش نتایج 1 تا 10 از 16

مبحث: بيماريهاي گوارشی

 1. #1
  مدیـریـــت کـل انجمنهــا
  48,987 امتیاز ، سطح 54
  8% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 1,663
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation First ClassVeteranCreated Album picturesTagger First Class
  جایزه ها:
  Arm of Law
  نماد elMirA
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  محل سکونت
  باران
  پست
  3,682
  گيپا
  2,055,495
  پس انداز
  10
  امتیاز
  48,987
  سطح
  54
  تشكرها
  2,900
  3,870 بار در 2,048 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض بيماريهاي گوارشی

  آگهی تبلیغات (برای حمایت از گیگاپارس)
  تهوع و استفراغ در بسياري از اختلالات اتفاق مي افتد. در اينجا برخي علل شايع و اينکه چطور بر معده شما اثر مي گذارند، آورده مي شود.

  علت ها:


  تهوع و استفراغ مي توانند به دلايل زير آغاز شود:
  عفونت معده و روده:
  [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]و روده مشخصاً به وسيله عفونت هاي ويروسي و باکتريايي ناشي از آب يا غذاي آلوده ايجاد مي شود. علاوه بر تهوع و استفراغ ممکن است [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] آبکي و گرفتگي هاي عضلات شکمي هم داشته باشيد.
  سردرد:
  يک سردرد شديد مانند[تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]مي تواند باعث ايجاد تهوع و استفراغ شود.
  اختلالات گوش داخلي :
  اختلالات گوش داخلي مانند بيماري حرکت نيز مي تواند تهوع ايجاد کند.
  درمان پزشکي:
  درمان با داروهاي ضد [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]و اشعه درماني غالباً با استفراغ همراه است.
  سموم:
  سطح بالاي سموم مانند [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] ، [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] و داروهايي مانند [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]در خون مي توانند باعث بروز تهوع و استفراغ شوند.
  هورمون ها:
  تغييرات هورموني اوايل [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] مي تواند منجر به حالت تهوع و استفراغ شود، همانگونه که موج هورموني اغلب در دوره هاي[تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]شديد مي تواند چنين کاري را انجام دهد. مشکلات [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] نيز، چه هورمون زياده از حد توليد شود و چه کم، مي تواند باعث تهوع شود.

  زخم گوارشي:
  [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] زخم هاي روبازي هستند که در آستر معده، قسمت هاي ابتدايي روده کوچک يا مري اتفاق مي افتند. نشانه معمول زخم، سوزشي ما بين استخوان هاي قفسه سينه شماست، ولي زخم ها در عين حال مي توانند باعث تهوع و استفراغ نيز شوند. بسياري از زخم هاي گوارشي ناشي از باکتري اي به نام " اچ پيلوري" هستند.
  سنگ هاي کيسه صفرا:
  [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] رسوبات جامدي از[تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] و نمک هاي کلسيم هستند که در کيسه صفرا يا نزديک مجاري صفراوي شکل مي گيرند. گاهي سنگ هاي کيسه صفرا باعث تهوع، استفراغ، سوءهاضمه و درد شکمي مي شوند.
  پانکراتيت:
  پانکراتيت وضعيتي است که در آن آنزيم هاي گوارشي به جاي تجزيه غذا در روده کوچک به
  [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]حمله مي کنند. اين وضعيت باعث درد شکمي خفيف تا شديد مي گردد که اغلب با تهوع، استفراغ و تب همراه است.
  اقدامات مراقبت از خود


  اگر شما احساس تهوع مي کنيد، اين پيشنهادات مي تواند به شما کمک کند:
  *سخت نگيريد. فعاليت مي تواند تهوع را بدتر کند.
  [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] زياد بنوشيد. قطعات يخ يا نوشابه هاي ميوه اي يخي را بمکيد. جرعه هاي کوچک آب، [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]کمرنگ نوشابه هاي غيرالکلي، نوشابه هاي ورزشي بدون کافئين يا هر دو را بنوشيد. نوشيدن مايعات شکردار ممکن است معده شما را نسبت به ساير مايعات آرام تر نمايد.
  *از بوهاي غذايي پرهيز کنيد: غذا نپزيد، از رفتن به رستوران ها وساير مکان هايي که بوي غذا مي دهند، پرهيز کنيد.
  *غذاهاي سهل الهضم بخوريد. با غذاهاي سهل الهضمي مانند ژلاتين، کلوچه ها و نان برشته شروع کنيد. وقتي اين غذاها را تحمل کرديد، غلات، برنج و ميوه ها را امتحان کنيد. از غذاهاي چرب و چاشني دار پرهيز نماييد.
  چه وقت به پزشک مراجعه کنم:


  وجود حالات گاه به گاهي تهوع و استفراغ معمولاً نگران کننده نيست. در موارد زير با پزشک مشورت نماييد:
  - تهوعي که همراه با درد يا سردرد شديد باشد، به خصوص اگر اين نوع سردرد را پيش از اين نداشته ايد.
  - اگر مدت 24 سات قادر به نوشيدن هيچ چيز نباشيد.
  - استفراغ بيش از دو يا سه روز ادامه داشته باشد.
  - اگر
  [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]شده ايد و تشنگي بيش از حد داريد. ادرارتان کم شده يا ادرار نداريد و دچار ضعف، گيجي و سبکي سر شده ايد.
  - استفراغ شما حاوي ميزان قابل توجهي خون است، يا قهوه اي تيره است.
  درمان تهوع و استفراغ بستگي به علت ايجاد کننده دارد.

  منبع:[تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]
  رنــج قفـــس به کنــار ،آنــچه عقاب را پیر میکند پرواز زاغ بی ســـر وپاست.

 2. کاربرانی که برای این مطلب مفید از elMirA تشکر کرده اند:


 3. #2
  مدیر بازنشسته
  14,759 امتیاز ، سطح 29
  31% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 691
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger Second Class10000 Experience Points
  نماد Saman007Spy
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  محل سکونت
  ایــــران 68
  پست
  1,070
  گيپا
  62,352
  پس انداز
  0
  امتیاز
  14,759
  سطح
  29
  تشكرها
  762
  849 بار در 417 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض


  ورم معده، شایع‌ترین بیماری گوارشی


  تا به حال برای شما پیش آمده است که پس از خوردن غذا تورم یا برآمدگی در ناحیه بالای شکم خود احساس کنید، اگر هم برای شما پیش نیامده حتما از اطرافیان خود شنیده‌اید که گفته‌اند دچار ورم معده شده‌اند. بی‌دلیل نیست که می‌گویند بـیـش از 50 درصـد ایـرانـی‌هـا دچـار ورم مـعـده هـستند. متخصصان گوارش تورم، قرمزی یا زخم‌های خیلی سطحی در مخاط یا جدار معده را التهاب معده می‌گویند.

  به اعتقاد آنان ورم معده شایع‌ترین بیماری‌های گوارشی است که همه افراد در طول زندگی‌شان یک یا چند بار به این بیماری مبتلا می‌شوند که شایع‌ترین آن در اثر عفونت هلیکوباکترپیلوری است و در اثر رعایت نکردن اصول بهداشتی ایجاد می‌شود. گاستریت یا ورم معده ممکن است در کوتاه‌مدت بروز کند یا به تدریج و در مدتی نسبتا طولانی فرد را مبتلا کند که معمولا قابل درمان است.

  عوامل بروز گاستریت: کشیدن سیگار، زیاده‌روی در خوردن مواد غذایی که به سادگی قابل هضم نیستند، همچنین ترشح بیش از اندازه اسید معده که اغلب در نتیجه مصرف نوشیدنی‌های الکلی صورت می‌گیرد، ابتلا به عفونت‌های باکتریایی یا عضونت‌های ویروسی، مصرف زیاد کافئین و مصرف برخی از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، استرس، رژیم غذایی نامناسب، ابتلا به برخی از بیماری‌ها که باعث کاهش مقاومت بدن می‌شوند، خستگی و کار زیاد همگی از عوامل بروز گاستریت هستند.

  درمان تغذیه‌ای: متخصصان گوارش معتقدند که استفاده بیش از حد غذاهای چرب و ادویه‌دار، غذاهای آلوده و همچنین پرخوری می‌تواند باعث ورم معده شود لذا یکی از راه‌های پیشگیری از بروز این بیماری رعایت کردن حد تعادل در خوردن و آشامیدن است. بهتر است تعداد وعده‌های غذایی بیشتر باشد ولی حجم غذا در هر وعده کمتر.
  در روز اول حمله ورم معده بهتر است غذاهای جامد خورده نشود. مرتبا مایعات و ترجیحا شیر یا آب بنوشید، از خوردن غذاهای داغ و پرادویه، الکل، قهوه و غذاهای اسیدی پرهیز شود. استرس و دلشوره نیز در ناراحتی‌های گوارشی در انواع مختلف حتی سرطان دستگاه گوارش نقش دارد. برای درمان ورم معده باید توجه داشت که غذا به آرامی میل شود. باید از خوردن ساندویچ، پیتزا، چیپس، تنقلات و نوشابه‌های گازدار پرهیز کرد. همچنین حبوباتی مانند نخود و لوبیا را قبل از پختن باید چندین ساعت در آب سرد خیساند. از خوردن آب حین صرف غذا خودداری کرد و بهترین زمان برای خوردن آب یک ساعت قبل یا بعد از غذاست. از استفاده از غذاهایی که با روغن زیاد سرخ می‌شود باید پرهیز کرد. عسل و موز نیز برای معده مفید است.
  یگر سراغ داستان های عاشقانه نمیروم!
  از سیگارم کام میگیرم ، من و فیـلتر سیگارم سر انجام له میشویم !
  باز شرافت سیگارم بیشتر از آن داستان است..

 4. #3
  مدیـریـــت کـل انجمنهــا
  48,987 امتیاز ، سطح 54
  8% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 1,663
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation First ClassVeteranCreated Album picturesTagger First Class
  جایزه ها:
  Arm of Law
  نماد elMirA
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  محل سکونت
  باران
  پست
  3,682
  گيپا
  2,055,495
  پس انداز
  10
  امتیاز
  48,987
  سطح
  54
  تشكرها
  2,900
  3,870 بار در 2,048 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض درد معده

  درد [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] (Collywobbles , Stomachache)علت بیماری : جای این درد زیر استخوان سینه تا ناف است گاهی به دلیل صفرایی است که از [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] به [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] میرسد و در آنجا میماند و نشانی اش تشنگی شدید ، التهاب ، آزرده شدن از خوردنی های گرم مزاج ، شدت درد در هنگام خالی بودن [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] خارج شدن [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] با مدفوع و غلیظ شدن پیشاب است. اگر همراه با تهوع باشد [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] در فم (دهانه) [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] جمع شده است و الا در گودی [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] است.خارج کردن [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] به وسیله قی آورها و گاها با مسهل و مصرف ایارجها و قرص های مخصوص [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] و مصرف شربت انار ، شربت لیمو ، خوراکهای غوره دار و سماق دار و شربت ریواس و سکنجبین و اب زرشک برای درد صفرایی مفید است
  بنابراین برای روشن شدن علت بیماری و داروی مخصوص، برای درمان راحتتر، بهتر و مفیدتر بهتر است با ما تماس بگیرید


  علائم بیماری : درد از زیر استخوان سینه تاناف
  رنــج قفـــس به کنــار ،آنــچه عقاب را پیر میکند پرواز زاغ بی ســـر وپاست.

 5. #4
  مدیـریـــت کـل انجمنهــا
  48,987 امتیاز ، سطح 54
  8% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 1,663
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation First ClassVeteranCreated Album picturesTagger First Class
  جایزه ها:
  Arm of Law
  نماد elMirA
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  محل سکونت
  باران
  پست
  3,682
  گيپا
  2,055,495
  پس انداز
  10
  امتیاز
  48,987
  سطح
  54
  تشكرها
  2,900
  3,870 بار در 2,048 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض درمان درد معده با موز

  درمان درد معده با موز  برخی اوقات ناراحتی معده، شبیه زخم معده است. اما آزمایش ها نشان داده اند که چنین نیست. ممکن است آن را سوء هاضمه بنامید، ولی پزشکان این حالت را " سوء هاضمه بدون زخم" نام نهاده اند و این بدان معنی است که فرد به نوعی ناراحتی معده دچار می شود که گهگاه با دل درد و [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] همراه می باشد و غالباً به دنبال خوردن غذا اتفاق می افتد که نوعی حساسیت فوق العاده معده می باشد. بررسی های پژوهندگان هندی بر روی تعدادی بیمار نشان داد که [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] می تواند درمان این حساسیت باشد. این مداوای سنتی، سبب رفع [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] ، به خصوص تسکین سوء هاضمه شد.
  پس به این ترتیب معلوم می شود که موز چهار برابر مؤثرتر از دارونماها بوده است. دکتر رونالد هافمَن، نویسنده مقاله می گوید:" چنانچه از دل درد و سوء هاضمه رنج می برید، مصرف روزی یک عدد موز شما را از پزشک بی نیاز می کند."
  از سوی دیگر، در مصرف [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] اعم از کافئین دار یا بدون کافئین، نهایت احتیاط را به کار برید، زیرا طبق بررسی های صورت گرفته به وسیله پژوهندگان دانشگاه میشیگان، قهوه ممکن است سوء هاضمه ایجاد کند. پژوهش های آنان بر روی 55 نفر از افراد مبتلا به ناراحتی های گوارشی آشکار ساخت که نیمی از این افراد با نوشیدن روزانه حداقل دو فنجان قهوه دچار سوء هاضمه شده اند. حتی نوشیدن قهوه بدون کافئین هم موجب سوء هاضمه می شود. در این مورد محققان معتقدند :" ممکن است در قهوه نوعی اسید وجود داشته باشد که باعث اختلالات گوارشی می شود."

  چه نوع مواد غذایی بیشتر باعث ناراحتی های معده می شود؟


  پژوهندگان آلمانی در بیمارستان مونیخ این پرسش را مطرح ساختند و پاسخی را که دریافتند برای شما در زیر آورده ایم :
  گاهی معده افراد سالم با خوردن موادغذایی مانند مایونز، کلم، خوراک های سرخ شده و شور دچار درد شده و از خود واکنش نشان می دهد. کسانی که دچار سوء هاضمه ( بدون زخم ) شده اند، با صرف قهوه، گوشت قرمز، غذاهای سرخ شده، نوشابه های گازدار و آب میوه به درد معده گرفتار می شوند. افرادی هم که زخم معده دارند، پس از خوردن قهوه، [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] و آب میوه با شدیدترین واکنش های دردناک معده روبرو می شوند. منبع : دنیای تغذیه
  رنــج قفـــس به کنــار ،آنــچه عقاب را پیر میکند پرواز زاغ بی ســـر وپاست.

 6. #5
  sara.NET
  Guest


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض بيماريهاي دستگاه گوارش

  آیا معده تان ترش می کند؟


  همه ما در زندگی روزمره‌مان حالت ترش کردن یا سوزش سردل را تجربه‌ کرده‌ایم و بسیاری نیز به راحتی از کنار آن گذشته‌ایم و با یک لیوان آب، شیر یا شربت آلومینیوم ام.جی‌.اس آن را درمان کرده‌ایم اما شاید ندانید که این علامت در صورت تداوم، نشانه بیماری خطرناکی به نام ریفلاکس است که می‌تواند حتی موجب سرطان مری شود. برای آشنایی بیشتر با این مشکل شایع به سراغ دکتر ایرج خسرونیا، متخصص بیماری‌های داخلی و رییس جامعه متخصصان داخلی ایران رفتیم تا سوالات‌مان را از ایشان بپرسیم.
  افرادی که دچار سوزش سردل هستند اغلب از ترش کردن شکایت می‌کنند. به نظر شما

  این مشکل نوعی بیماری است یا اینکه طبیعی به شمار می‌رود؟

  به احتمال زیاد شما نیز تا به حال احساس ناخوشایند ترش کردن را تجربه کرده‌اید. این فرآیند که به علت برگشت محتویات معده به ویژه اسید به داخل مری ایجاد می‌شود، در حدود پنج تا هفت درصد مردم جامعه را مبتلا می‌کند.

  آیا به جز ترش کردن و احساس جوشش در پشت جناغ سینه، این بیماری علامت دیگری نیز دارد؟

  بله، احساس جوشش در پشت جناغ سینه شایع‌ترین علامت این بیماری است، اما آروغ زدن مکرر، خشکی و تلخی مزمن دهان، افزایش ترشحات بزاق دهان و جمع شدن آب در دهان، درد پشت جناغ سینه، گرفتگی صدای صبحگاهی و خس‌خس سینه، پوسیدگی سریع دندان‌ها و همچنین برگشت محتویات معده به دهان و اختلال و درد در بلع غذا(در موارد پیشرفته و شدید بیماری) از دیگر علایم این بیماری به شمار می‌رود.

  گاهی این علایم به معنی تشخیص حتمی تلقی می‌شود؟

  همان‌طور که اشاره کردم، علایم این بیماری بسیار متنوع است و بسیاری از آنها حداقل یک بار در طول زندگی تجربه می‌شوند، ولی باید توجه داشت که بروز گاه‌به‌گاه این علایم نمی ‌تواند بیماری تلقی شود، بلکه ترش کردن بیش از دو تا سه بار در هفته و وجود حالت مزمن علایم یاد شده می‌تواند حاکی از بیماری مزمن ریفلاکس یا برگشت اسید معده به مری باشد.

  ساز و کار این بیماری چگونه است؟

  ساز و کار این بیماری از بین رفتن عملکرد صحیح دریچه‌ای است که بین معده و مری قرار دارد و در حالت طبیعی مانع برگشت محتویات معده به مری می‌شود. همچنین صنعتی شدن زندگی انسان‌ها و به دنبال آن کم‌تحرکی، چاقی، مصرف فست‌فودها(غذاهای آماده و فوری) و غذاهای کنسروی شیوع بیماری ریفلاکس را افزایش داده است.

  اهمیت تشخیص و پیشگیری از بیماری ریفلاکس چیست؟

  بسیاری از مردم بر این باورند که ترش کردن چند بار در هفته آن‌قدر اهمیت ندارد که نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد، ولی باید توجه داشت که بیماری ریفلاکس در صورت درمان نشدن می‌تواند عوارض مهمی در پی داشته باشد.

  مهم‌ترین این عوارض شامل چه مواردی می‌شود؟

  نخست ایجاد جراحت در مری است، به طوری که محتویات معده به علت خاصیت اسیدی می‌تواند موجب آسیب به سلول‌ها شود. جدار معده دارای ساز و کارهای دفاعی متعددی برای جلوگیری از صدمه اسیدی است، ولی جدار مری چنین خاصیتی ندارد و تماس مداوم اسید با آن می‌تواند به جراحت‌هایی در مخاط مری منجر ‌شود که به آن ورم انتهای مری یا ازوفاژیک می‌گویند. جراحت‌های حاصل از برگشت اسید به مری در صورت درمان نشدن پیشرفت می‌کند و ممکن است به زخم در مری منجر شود.
  عارضه دیگر، تنگی مری و گیر کردن غذا در مری است. بروز زخم و جراحت در مری ممکن است موجب تنگی انتهای مری شود و عبور غذا را با مشکل مواجه کند. این عارضه اغلب در ریفلاکس‌های شدید و طولانی مدت ایجاد می‌شود.
  تغییر ماهیت بافت انتهای مری نیز از عوارض دیگر است. در اثر تحریک مداوم اسید در مری، سلول‌های مخاط مری ممکن است تغییر ماهیت دهند و به اصطلاح مری بارت ایجاد شود که برای بروز سرطان مری بسیار مستعد است و مهم‌ترین عارضه نیز ایجاد سرطان مری است که در نهایت بعد از سال‌ها ریفلاکس و ایجاد بارت در مری احتمال بروز سرطان مری در فرد افزایش می‌یابد.

  با توجه به اینکه این بیماری حتی می‌تواند به سرطان مری منجر شود، چه توصیه‌هایی برای تشخیص و درمان به موقع آن دارید؟

  هر فردی که بیش از دو تا سه بار در هفته علایم یاد شده را که مهم‌ترین آن ترش کردن و جوشش پشت جناغ است تجربه کند، باید به پزشک مراجعه کند. در صورت سن بالای 40 سال، طول کشیدن علایم بیشتر از پنج سال، احساس گیر کردن غذا یا کاهش وزن باید برای بررسی عوارض احتمالی، اقدامات تشخیصی از جمله اندوسکوپی انجام شود، ولی در صورتی که سن فرد کمتر از 40 سال و مدت شروع علایم کمتر از پنج سال باشد، توصیه می ‌شود در دوره‌ای چهار تا شش هفته‌ای با تجویز پزشک از داروهای آنتی‌اسید استفاده شود.

  به جز درمان دارویی، چه توصیه‌هایی از نظر رژیم و عادات غذایی خاص برای این افراد دارید؟

  افرادی که دچار چنین مشکلی هستند، بهتر است از دراز کشیدن بلافاصله پس از مصرف غذا پرهیز کنند. از مصرف غذاهای حجیم و پرچرب و پرخوری خودداری کنند. همچنین از مصرف مایعات زیاد همراه غذا اجتناب کنند و بیش از حد قهوه، شکلات و نوشابه‌های گازدار نخورند. هنگام خواب نیز توصیه می‌شود سر و شانه‌ها 15 درجه بالاتر از کمر قرار گیرد. به همین دلیل برای مثال، با گذاشتن پتو زیر تشک یا شیب‌دار کردن تخت می‌توان این کار را انجام داد. همچنین باید از پوشیدن لباس‌های تنگ و کمربند سفت هنگام غذا خوردن و تا دو ساعت بعد از صرف غذا پرهیز شود.

  دکتر ایرج خسرونیا متخصص داخلی

  [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]
  اخرین ویرایش توسط sara.NET : 20-05-2009 at 11:27 PM

 7. 2 نفر از sara.NET برای این مطلب مفید تشکر کرده اند:


 8. #6
  كاربر فعال گيگاپارس
  8,675 امتیاز ، سطح 22
  29% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 575
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialVeteranTagger First Class5000 Experience Points1000 Experience Points
  نماد helen
  تاريخ عضويت
  Dec 2008
  پست
  962
  گيپا
  23,782
  پس انداز
  0
  امتیاز
  8,675
  سطح
  22
  تشكرها
  206
  361 بار در 236 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض سوءهاضمه و نفخ

  سوءهاضمه و نفخ
  « سوء هضم» اصطلاحي است كه توسط بيماران براي توصيف علائم متعددي كه معمولاً پس از خوردن غذا احساس مي‌كنند، به وفور يكبار مي‌رود. بنابراين علامتي اختصاصي نبوده و ممكن است هم براي بيمار و هم براي پزشك معاني متفاوتي داشته باشد.
  از نظر برخي بيماران، سوء هضم عبارت است از فقدان هضم طبيعي غذا و ممكن است پر بودن شكم، فشار يا درد را ذكر كنند. عده‌اي ديگر ممكن است مقصودشان از اين كلمه، سوزش سردل، آروغ، استاع يا نفخ شكم باشد.
  در تعدادي از حالات، سوء هضم با مصرف برخي غذاها رابطه مستقيم دارد. بعنوان مثال بيماران مبتلا به تنگي مري مايعات را خوب تحمل مي‌كنند ولي خوردن غذاهاي جامد، ممكن است با ناراحتي مخصوصاً در زير جناغ همراه باشد.
  بعضي غذاها بعلت آنكه در روده بخوبي هضم نمي‌شوند، ممكن است خوب تحمل نگردند بعنوان مثال خورردن غذاهاي چرب در
  بيماريهاي لوزالمعده يا صفراوي. يا آنكه
  مركبات يا مواد غذايي ترش در بيماران مبتلا به زخمهاي گوارشي اغلب باعث بروز علائم سوءهضم مي‌شوند.
  كمبود يا فقدان آنزيمهاي ضروري گوارشي نيز از مهمترين عوامل سوء هضم مي‌باشند.
  نفخ يا تجمع گاز در دستگاه گوارش اساسي‌ترين شكايت افراد مبتلا به سوءهضم است. اصولاً احساس‌پري و فشار بلافاصله پس از غذا و تسكين آن با آروغ زدن را نفخ معده مي‌نامند. علت اصلي نفخ معده مصرف غذاهايي است كه تخليه معده را دچار كندي مي‌كنند (غذاهاي حاوي مقادير بالاي پروتئين و چربي).
  در صورتيكه گازهاي معده با آروغ دفع نشده و به روده‌ها منتقل شوند مسئله بصورت احساس پري و فشار در روده‌ها بروز خواهد كرد كه با اجابت مزاج و دفع گاز برطرف مي‌شود. علت اصلي ديگر گاز روده‌ها، عمل تخمير باكتريهاي طبيعي روده بر روي مواد قندي و پروتئيني است. بهمين جهت متعاقب مصرف غذاهاي غني از فيبر (سبزيجات و ميوه‌جات) كه حاوي قندهاي طبيعي غيرقابل جذب مي‌باشند، افزايش مي‌يابد.
  آزادی حقیقی آن نیست که هرچه میل داریم انجام بدهیم ، بلکه آن است که آنچه را که حق داریم بکنیم .
  ویکتور کوزن

 9. #7
  mas2010
  Guest


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض درمان سوزش معده

  درمان سوزش معده

  سوزش معده با اولین لقمه شروع می شود. زمانی که یک لقمه از پیتزای گرم و چسبنده پپرونی را می بلعید، دستگاه گوارش وارد عمل می شود. اسیدها به داخل معده سرازیر شده تا غذاها را تجزیه کند. در بسیاری از افراد به دلیل نقص دریچه مری، اسیدهای معده به داخل مری بازگشت می کند و باعث ایجاد احساس سوزش در قفسه سینه می شود. سوزش معده (ترش کردن)از مشکلات بسیار رایج می باشد که بسیاری از افراد از آن شکایت می کنند.
  علل سوزش معده
  زمانی که اولین لقمه را قورت می دهید، در طول مری حرکت کرده تا وارد معده شود. دریچه پایینی مری که در محل اتصال مری به معده قرار دارد و اسفنکتور مری نام دارد باز شده تا غذا از مری به معده سرازیر شود. سپس دریچه باید بسته شود تا از برگشت اسیدها به داخل مری ممانعت کند. در بعضی افراد این دریچه به درستی عمل نمی کند و اجازه نمی دهد که اسید معده به داخل مری تراوش کند و همین مسئله باعث ایجاد درد و آزار می شود. البته همه افراد مبتلا به رفلکس اسیدی از سوزش معده رنج نمی برند و برعکس بسیاری از افراد مبتلا به سوزش معده دچار رفلکس اسیدی نیستند و ناراحتی آنها ناشی از اختلالات دیگری است.
  علائم رفلکس اسیدی
  نشانه سوزش معده احساس دردناک و سوزنده در وسط قفسه سینه است. این درد معمولا بعد از صرف غذا شروع می شود و تا چند ساعت بعد از آن ادامه می یابد. این ناراحتی ممکن است با دراز کشیدن و یا خم شدن بدتر هم شود. سایر علائم سوزش معده شدید عبارتند از : احساس مزه ترش در پشت گلو، مشکل بلع و احساس چسبنده بودن غذا به قفسه سینه و یا گلو، سرفه های مزمن و یا حملات آسم نیز می تواند از دلایل رفلکس اسیدی باشد.
  افراد تحت خطر
  بعضی از عادت های خاص می تواند عملکرد دریچه مری را تحت تاثیر قرار دهد. اضافه وزن، خوردن وعده های غذایی سنگین، پوشیدن لباس های تنگ و استعمال دخانیات از جمله عوامل بروز این اختلال می باشد.
  احتمال ابتلا به بیماری رفلکس مری- معده
  سوزش معده معمولا خطر جدی برای سلامت کل بدن به همراه ندارد. با این حال اگر به صورت شدید ، متوالی و پایدار بروز کند به طوری که بیش از ۲ مرتبه در هفته این احساس را تجربه کنید می تواند دال بر ابتلا به بیماری رفلکس مری- معده باشد. عدم توجه به درمان این اختلال می تواند منجر به التهاب ، زخم و تغییر سطح مری شود که بعدها تبدیل به سرطان می شود.
  کنترل سوزش معده
  با تغییر جزئی در روال رژیم غذایی می توان این عارضه را کنترل و درمان نمود. ابتدا بهتر است حجم هر وعده غذایی را کم کنید. ۳ تا ۴ ساعت قبل از خواب شام را صرف کنید و بعد از آن از خوردن هله هوله و یا سایر خوراک ها اجتناب کنید. بعضی از غذاها با افزایش بیش از حد اسید معده و یا شل کردن دریچه مری- معده ابتلا به سوزش معده را افزایش می دهد. مثلا گوجه فرنگی، پیاز، سیر، شکلات، نعناع، غذاهای چرب و مرکبات مثل پرتقال و گریپ فروت این عارضه را تشدید می کند. همچنین لازم است سایر غذاهای چاشنی دار که این اختلال را تحریک می کنند محدود کرد.
  بعضی نوشیدنی ها مثل قهوه، چای، الکل و آب پرتقال نیز باعث بروز سوزش معده می شود. آب بهترین نوشیدنی می باشد که اسیدهای دستگاه گوارش را رقیق می کند.
  در هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید. اگر در شب دچار سوزش معده می شوید بهتر است بالشی بلندتر زیر سر قرار دهید. این کار مانع از بازگشت اسید معده به داخل مری می شود. همچنین بهتر است به طرف چپ بدن قرار گیرید ، در این حالت سوزش معده تخفیف می یابد.
  از پوشیدن لباس های تنگ اجتناب کنید. برداشتن فشار از روی امعاء و احشا روش مناسبی برای پیشگیری از ابتلا به سوزش معده می باشد.
  سوزش معده در دوران بارداری
  بیشتر زنان باردار به خاطر این اختلال به خصوص در ماه های دوم و سوم بارداری شکایت می کنند. این عارضه در این دوران به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش فشار به دستگاه گوارش بروز می کند. علائم خفیف سوزش معده در دوران بارداری با تغییر در روش زندگی قابل درمان است. مثلا افزایش توالی صرف غذا و کاهش حجم وعده ها ، اجتناب از خوابیدن بلافاصله بعد از صرف غذا ، عدم مصرف غذاهای چاشنی دار و سرخ شده. چنانچه علائم شدید باشد بهتر است قبل از مصرف هر دارو به پزشک مراجعه کنید.

 10. کاربرانی که برای این مطلب مفید از mas2010 تشکر کرده اند:


 11. #8
  کاربر ویژه گیگاپارس (VIP)
  31,594 امتیاز ، سطح 43
  39% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 856
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialVeteranTagger First Class25000 Experience Points1000 Experience Points
  نماد AlOnE G!rl
  تاريخ عضويت
  Sep 2009
  محل سکونت
  جهنم
  پست
  3,185
  گيپا
  971,344
  پس انداز
  0
  امتیاز
  31,594
  سطح
  43
  تشكرها
  808
  910 بار در 658 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض 18 نکته : از درد معده بكاهیم


  تا كنون معده شما مانند یك خرد كن آكبند برایتان كار می كرد و بی وقفه هرآنچه را از ترش و شیرین گرفته تا تند و گازدار، نوش جان می كردید خرد و هضم می كرد. آنزیم ها به وظایفشان چه هنگام خالی بودن معده و چه به وقت پر بودن آن، آشنا بودند اما به تازگی از درد معده رنج می برید و این به موضوعی كمی حاد بدل شده به ویژه آنكه غذا را بیرون از خانه میل می كنید با هزار جور استرس!
  بدانیم كه معده مهمترین بخش دستگاه گوارش است این را كه همه ما می دانیم باقی می ماند توصیه های متخصصان گوارش، به كار بستن توصیه های زیر به زعم خانم دكتر نسرین فرهمند، فوق تخصص گوارش و معده می تواند از رنج معده تا حدود زیادی بكاهد:
  ۱- اسید معده برای كمك به هضم غذاست بنابراین هیچگاه معده خود را خالی نگه ندارید.
  ۲- غذای خود را در محیطی كم تنش صرف كنید و قانون بیست دقیقه را مراعات كنید.( خوردن هر وعده غذای اصلی باید حداقل ۲۰ دقیقه طول بكشد).
  ۳- برای پرهیز از درد نفخ و پیچش روده ها، غذا را آرام میل كنید.
  ۴- معده تان را به خوردن منظم غذا و میوه و آب عادت دهید.
  ۵- اگر می خواهید شب ها خواب راحتی داشته باشید پس از صرف شام بلافاصله به رختخواب نروید.
  ۶- غذاهای چرب و تند، ترشی ها، نمك و ادویه علاوه بر اینكه زمینه ساز بیماری هستند، خوردن مرتب آنها برای معده مضر است.
  ۷- خوردن ساندویچ ، پیتزا، چیپس و تنقلات و نوشابه های گازدار را برای همیشه فراموش كنید!
  ۸- كشیدن سیگار بر درد معده می افزاید اگر ترك آن برایتان دشوار است با ترك گهگاهی به خود و معده و ریه تان استراحت بدهید.
  ۹- حبوباتی مانند نخود ولوبیا را قبل از پختن چند ین ساعت در آب سرد بخیسانید در غیر این صورت معده را به زحمت خواهید انداخت.
  ۱۰-خوردن آب حین صرف غذا را به تاخیر بیندازید. بهترین زمان برای خوردن آب یك ساعت قبل و یا بعد از غذا خوردن است.
  ۱۱- استفاده از غذاهایی كه با روغن زیاد سرخ شده است را از صدر فهرست غذایی خود و خانواده تان خارج كنید.
  ۱۲- مصرف الیاف گیاهی، ویتامین ب كمپلكس ، نشاسته، سبزی ها و میوه ها به تقویت معده می انجامد.
  ۱۳- چنان چه لازم باشد در ساعات معینی غذا میل كنید.
  ۱۴- سالاد تازه، ماست، انواع سوپ های ساده ، سبوس جو، عدس پخته، گندم سیاه، دانه زیره، گل بابونه، برگ نعنا، رازیانه، زنجبیل، زعفران و سیر از دوستداران طبیعت، خانه و آشپزخانه و سفره شما هستند.
  ۱۵- ورزش نكردن را از خاطر نبرید حتی اگر ۵ دقیقه باشد.
  ۱۶- عسل دوست معده است هر روز آن را میل كنید.
  ۱۷- بر خلاف نظر رایج، موز برای معده بسیار مفید است.
  ۱۸- چنانچه از استرس روز در امان نبوده اید و فشارهای روانی شما را احاطه كرده اند حتما از دوش آب سرد استفاده كنید.
  خدا را دوست دارم ، به خاطر اينکه ، مي گذارد دوستش داشته باشم ، وقتي مي دانم لياقت آنرا ندارم

 12. #9
  کاربر ویژه گیگاپارس (VIP)
  31,594 امتیاز ، سطح 43
  39% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 856
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialVeteranTagger First Class25000 Experience Points1000 Experience Points
  نماد AlOnE G!rl
  تاريخ عضويت
  Sep 2009
  محل سکونت
  جهنم
  پست
  3,185
  گيپا
  971,344
  پس انداز
  0
  امتیاز
  31,594
  سطح
  43
  تشكرها
  808
  910 بار در 658 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض درمان سوزش معده


  بیست سال پیش، برای درمان زخم معده از كِرِم هایی استفاده می شد كه چربی و كلسترول بالایی داشتند، در نتیجه باعث بروز حملات قلبی می شدند. ولی امروزه برای درمان زخم معده، از آنتی بیوتیك استفاده می شود.
  سال 1983، دكتر باری مارشالBarry Marshall )) متوجه شد كهعامل ایجاد زخم معده، عفونت ایجاد شده توسط هلیكو باكتر پیلوری است و می توان با مصرف آنتی بیوتیك آن را درمان كرد. ولی بقیه او را مسخره كردند و به این حرف او خندیدند.
  اما اكنون مردم این مسئله را قبول دارند و می دانندهر كسی كه دارای زخم و سوزش معده باشد و آزمایش خونی او نیز برای هلیكو باكتر مثبت باشد، بایستی آنتی بیوتیك مصرف كند.
  تحقیقات اخیر نشان داده كه 19 نوع میكروب در معده انسان زندگی می كنند. این میكروب ها در بزاق دهان نیز وجود دارند، بنابراین می توانند با بوسیدن منتقل شوند. انواع هلیكوباكتر در معده سگ، گربه، خوك، میمون، موش، مرغ و سایر پرندگان كشف شده است.

  روش های استاندارد برای درمان سوزش و زخم معده:

  - مصرف كلاری ترومایسین (Clarithromycin)500 میلی گرمی ، روزی دو بار به مدت یك هفته.
  - مصرف مترونیدازول (Metronidazole)500 میلی گرمی، روزی دو بار به مدت یك هفته.
  - مصرف اُمپرازول (Omeperazole)20 میلی گرم یك بار در روز.
  هر سه نوع داروی بالا، آنتی بیوتیك هستند.
  وقتی شخصی سوزش معده داشته باشد ولی عفونتی در او دیده نشود، شاید پزشك تشخیص دهد كه بهGERD 1مبتلاست و بایستی همواره داروهای معده را برای تسكین درد مصرف كند.
  برای تشخیص این بیماری، ابتدا بایستی توسط پزشك دو نوع آنتی بیوتیك و یك نوع داروی معده حداقل به مدت یك هفته برای فرد تجویز شود.
  اگر آنتی بیوتیك ها علائم سوزش را كاهش ندادند، فرد باید آمپی سیلین و یك نوع داروی معده را به مدت شش هفته مصرف كند.
  اگر باز هم جواب نداد و سوزش معده ادامه داشت، پزشك می تواند تشخیص دهد كه فرد دارایGERD است كه درمانی هم برای آن وجود ندارد.
  خدا را دوست دارم ، به خاطر اينکه ، مي گذارد دوستش داشته باشم ، وقتي مي دانم لياقت آنرا ندارم

 13. #10
  کاربر ویژه گیگاپارس (VIP)
  31,594 امتیاز ، سطح 43
  39% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 856
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialVeteranTagger First Class25000 Experience Points1000 Experience Points
  نماد AlOnE G!rl
  تاريخ عضويت
  Sep 2009
  محل سکونت
  جهنم
  پست
  3,185
  گيپا
  971,344
  پس انداز
  0
  امتیاز
  31,594
  سطح
  43
  تشكرها
  808
  910 بار در 658 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض گياهان مؤثر در سوء هاضمه

  آگهی تبلیغات
  سوء هاضمه مشكلي است كه بسياري از افراد به آن مبتلا هستند. اسهال ، يبوست ، نفخ، دل درد ، دل پيچه ، ترش كردن ، زخم معده و خلاصه كليه عوارضي كه در اثر عملكرد نادرست دستگاه گوارش به وجود مي آيد، سوء هاضمه نام دارد . علل به وجود آورنده ي آن اغلب عادات تغذيه اي غلط، كم تحركي و مشكلات روحي است. بسياري از داروهايي كه اكنون براي درمان سوء هاضمه در اختيار ما است ، از گياهان تهيه مي شوند . اكنون خواص دو گياه مؤثر در اين زمينه را برايتان شرح مي دهيم.

  شيرين بيان
  ريشه خشك شده گياهي است با پوست خاكستري تا قهوه اي رنگ و مغز زرد رنگ، اين ريشه بسيار شيرين و كمي معطر است و به زبان انگليسي به آنsweet rootمي گويند. مواد مؤثر موجود در آن تري ترپنوئيد ساپونين ها هستند.
  اثر دارويي؛ شامل اثرات خلط آور، ضد سرفه و ضد ورم دستگاه تنفس است. به علاوه ايزوفلاونوييد آن داراي خاصيت ضد باكتري است. از اين رو براي مبتلايان به التهاب ، زخم معده يا روده باريك مناسب و كاهنده دل پيچه و ورم است.
  شيرين بيان را نبايد بيش از 6هفته مداوم مصرف كرد ، زيرا باعث كاهش پتاسيم خون مي شود.
  روش مصرف: بدين صورت كه براي تهيه چاي شيرين بيان، سه قاشق مرباخوري از پودر آن را در نصف ليوان آب جوشيده بريزيد و پس از 10 دقيقه آنرا صاف كرده و بنوشيد .

  سناء
  يبوست يكي از مشكلات دستگاه گوارش است و برگ سناء از قوي ترين درمان كننده هاي آن مي باشد.
  گياه سنا از بهترين داروهاي گياهي ضد يبوست است كه مصرف آن در جهان بسيار معمول است . سناء بيشتر در هندوستان كاشت مي شود ولي در عطاري هاي خودمان هم موجود است . مؤثرترين تركيب آن 3 درصد دي آنترون گلوكوزيد است.
  مصرف اين دارو براي مبتلايان به بواسير و جراحيهاي مقعد بسيار مفيد و شل كننده مدفوع است.
  توصيه مي شود مادران شيرده از آن استفاده نكنند چون در شير ترشح مي شود و مصرف بيش از اندازه اين گياه موجب اسهال و دفع الكتروليت از بدن مي شود.

  روش مصرف:
  بهتر است 5/0گرم الي 1 گرم برگ خشك شده سناء را در يك ليوان آب جوش بريزيم و پس از 10 دقيقه آن را صاف كنيم. البته بهتر است از خيسانده آن در آب سرد به مدت 10 تا 12 ساعت استفاده شود تا مصرف آن موجب دردهاي روده اي نشود. اثر ميوه آن ملايم تر از برگش است، پس براي كودكان مناسب تراست. برگ و ميوه سناء به شكل پودر، عصاره قرص ، تي گب و... با نامهاي تجاري مختلف موجود است.
  خدا را دوست دارم ، به خاطر اينکه ، مي گذارد دوستش داشته باشم ، وقتي مي دانم لياقت آنرا ندارم

+ پاسخ به مبحث
صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

بازدید کنندگانی که از طریق جستجو کلمات ذیل به انجمنهای گیگاپارس آمده اند:

علت تهوع

علت حالت تهوع

علت حالت تهوع مداوم

علائم درد معده

دلایل حالت تهوع

علائم معده درد

جمع شدن آب در دهان

علایم درد معده

علل حالت تهوع

علت جمع شدن آب در دهان

جمع شدن اب در دهانحالت تهوع و جمع شدن اب در دهانبیماریهای گوارشیعلایم معده دردعوارض معده دردحالت تهوع مداومدلیل حالت تهوععلت احساس تهوععوامل تهوععلتهای حالت تهوععلايم درد معدهدلايل حالت تهوععلت جمع شدن اب در دهانتهوع، علتعوامل حالت تهوع
SEO Blog

اطلاعات این مبحث

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 کاربر در حال دیدن این مبحث می باشند، (0کاربر عضو و 1 کاربر مهمان)

تگهای این مبحث

قانون های ارسال نوشته

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts