+ پاسخ به مبحث
صفحه 5 از 5 نخستنخست ... 345
نمایش نتایج 41 تا 44 از 44

مبحث: قلب انسان

 1. #41
  مدیر گیگاسیتی
  31,729 امتیاز ، سطح 43
  49% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 721
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation First ClassVeteranTagger First ClassOverdrive
  نماد alexjon
  تاريخ عضويت
  Nov 2009
  محل سکونت
  شهر من گم شده است
  پست
  2,926
  گيپا
  193,104
  پس انداز
  980
  امتیاز
  31,729
  سطح
  43
  تشكرها
  1,958
  1,484 بار در 1,008 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض پایین آوردن کلسترول خون

  آگهی تبلیغات (برای حمایت از گیگاپارس)
  قلب خود را با تنظيم كلسترول خون محافظت كنيد
  كلسترول بالاى خون يكى از مهمترين عوامل خطر در ايجاد بيمارى هاى قلبى است. در واقع به هر ميزان كه كلسترول خون بالاتر مى باشد احتمال ابتلا به بيمارى هاى قلبى - عروقى بيشتر است. بيمارى هاى قلبى به عنوان اولين عامل مرگ و مير شناخته شده اند. ساليانه، حدود يك ميليون نفر در ايالات متحده دچار حمله قلبى مى شوند و حدود نيم ميليون نفر در اثر بيمارى هاى قلبى مى ميرند.
  زمانى كه كلسترول خون از حد طبيعى بالاتر رود، در ديواره عروق رسوب مى كند. در دراز مدت رسوبات ايجاد شده باعث سختى ديواره شريان ها و باريك شدن جريان خون عروق قلبى و كاهش خون رسانى به آن مى شوند و در نتيجه قلب دچار كاهش و ايست حركت مى گردد. با كاهش جريان خون به عضلات قلب شخص دچار درد سينه مى شود. حال اگر جريان خون به طور كامل متوقف شود حمله قلبى عارض مى گردد.
  كلسترول بالاى خون به خودى خود باعث ايجاد علايم نمى شود و لذا بسيارى از مبتلايان به اين عارضه، علامت مشخصى ندارند. آگاهى از سطح كلسترول خون بسيار مهم و حياتى است، چرا كه كاهش سطح كلسترول خون مى تواند به طور چشمگيرى ميزان ابتلا به بيمارى هاى قلبى - عروقى و احتمال سكته هاى قلبى را كاهش دهد. كاهش سطح كلسترول در تمامى رده هاى سنى اهميت دارد. جوانان، ميانسالان و افراد مسن، زنان و مردان و حتى افرادى كه بيمارى قلبى ندارند بايد به طور جدى در كاهش سطح كلسترول تلاش نمايند.
  هر فرد ۲۰ ساله يا مسن تر بايد كلسترول خون خود را حداقل هر پنج سال يك بار اندازه گيرى نمايد.
  معمولاً ميزان كلسترول خون پس از حدود ۹ تا ۱۲ ساعت ناشتا بودن اندازه گيرى مى شود و مى توان همزمان معيارهاى زير را اندازه گيرى كرد:
  1. ميزان كلسترول تام خون
  2. ميزان ldl كه همان كلسترول بد مى باشد و عامل اصلى در تخريب ديواره عروق مى باشد.
  3. ميزان hdl كه در واقع به عنوان كلسترول خوب است و عامل جلوگيرى كننده از تخريب ديواره عروقى مى باشد.
  4. ترى گليسيريدها: نوع ديگرى از چربى خون مى باشد.
  اگر ميزان كلسترول خون بيش از ۲۰۰ ميلى گرم باشد و يا hdl كمتر از ۴۰ ميلى گرم در دسى ليتر باشد بايد مورد ارزيابى بيشترى از نظر چربى هاى خون قرار بگيرد.
  Hdl بدن را در مقابل بيمارى قلبى محافظت مى نمايد لذا هرچه بيشتر باشد بهتر است. مقادير كمتر از ۴۰ ميلى گرم در دسى ليتر، احتمال ابتلا به بيمارى هاى قلبى را افزايش مى دهد.
  عوامل مختلفى بر سطح كلسترول خون تاثير مى گذارند:
  رژيم غذايى :
  چربى هاى اشباع شده موجود در غذاها ميزان كلسترول خون را بالا مى برند. در واقع چربى هاى اشباع شده عامل اصلى افزايش كلسترول مى باشد. ليكن كلسترول موجود در غذاها نيز عامل مهمى مى باشد. لذا كاهش اين دو عامل در غذاهاى مصرفى نقش بسيار مهمى در كاهش كلسترول خون دارد.
  وزن :
  بالا بودن وزن نقش مهمى در ابتلا به بيمارى هاى قلبى دارد. ضمناً افزايش وزن مى تواند ميزان كلسترول خون را افزايش دهد. كاهش وزن نيز مى تواند در كاهش ldl و كلسترول خون موثر واقع شود.
  فعاليت هاى بدنى:
  عدم تحرك بدنى مى تواند به عنوان يك عامل ابتلا به بيمارى هاى قلبى به حساب آيد. فعاليت بدنى منظم مى تواند ميزان كلسترول بد را كاهش داده و ميزان كلسترول خوب را افزايش دهد. ضمناً باعث كاهش وزن بدن نيز مى شود. فاكتورهاى بالا قابل تغيير مى باشند و هر شخصى مى تواند آن ها را تحت تاثير قرار دهد. ليكن فاكتورهاى زير قابل تغيير نمى باشند:
  ۱- سن و جنس:
  با افزايش سن سطح كلسترول افزايش مى يابد. قبل از يائسگى، زنان سطح كلسترول پايين ترى نسبت به مردان هم سن و سال خود دارند. ليكن بعد از يائسگى ldlدر خانم ها افزايش مى يابد.
  2-وراثت:
  كلسترول خون در بعضى از خانواده ها بيشتر از حد مى باشد:
  به طور كلى، هرچه ldl خون بالاتر باشد و عوامل خطر بيمارى هاى قلبى بيشتر در شخص باشد، احتمال ابتلا به بيمارى هاى قلبى - عروقى و سكته هاى مغزى را افزايش مى دهد. يكى از مهمترين عوامل خطر، ديابت (مرض قند) مى باشد.
  مهمترين عوامل خطرى كه ميزان ldl و اثرات آن راتحت تاثير قرار مى دهد:
  1. استعمال دخانيات
  2. فشار خون بالا (۱۴۰ بر روى ۹۰ ميلى متر جيوه تا بالاتر از آن )
  3. ميزان hdlپايين (پايين تر از ۴۰ ميلى گرم در دسى ليتر خون)
  سابقه خانوادگى ابتلا به بيمارى هاى قلبى - عروقى در سنين پايين ،منظور بيمارى قلبى - عروقى در پدر يا برادر در سن پايين تر از ۵۵ سال و يا بيمارى قلبى - عروقى در مادر يا خواهر در سن كمتر از ۶۵ سال مى باشد. سن ۴۵ سال يا بالاتر در مردان و ۵۵ سال يا بالاتر در زنان .
  با كمك معادلات زير مى توانيد تا حدودى از ريسك ابتلاى خود به بيمارى هاى قلبى -عروقى آگاه شويد:
  نكته (۱) : اگر hdl كلسترول خون شما ۶۰ يا بالاتر باشد يك نمره از جمع نمرات خود كم كنيد.
  نكته (۲): اگر چه چاقى و عدم تحرك بدنى در فهرست بالا اشاره نشده است، ليكن همواره بايد مورد توجه باشند تا در حد مطلوب قرار گيرند. چه تعدادى از عوامل خطر فوق را دارا هستيد؟
  صفر يا يك عامل خطر را دارا هستيد
  احتمال بيمارى قلبى كم يا متوسط مى باشد
  دو يا تعداد بيشترى عامل خطر داريد
  احتمال خطر متوسط مى باشد
  دو يا تعداد بيشترى عامل خطر داريد وجزو بيماران با خطر بسيار بالا هستيد ديابت نيز همراه باشد
  درمان:
  مهمترين هدف درمان كلسترول در واقع كاهش ميزان ldl خون مى باشد كه منجر به كاهش احتمال ابتلا به بيمارى قلبى - عروقى خواهد بود.
  دو راه عمده براى كاهش كلسترول مطرح مى باشد:
  تغيير فرهنگ زندگى كه عبارتند از: رژيم غذايى مناسب، افزايش فعاليت بدنى و كنترل وزن.
  درمان دارويى:
  البته در صورت لزوم حتماً بايد با روش اول آميخته شود. البته شايان ذكر است پزشكان در مورد نوع درمان، با توجه به ميزان وجود عوامل خطر تصميم گيرى خواهند نمود. به عنوان مثال شخصى كه در جدول فوق در بين افراد «با احتمال خطر بالا» قرار گرفته باشد.
  فرقی ندارد..
  سقفی بالای سرم باشد یا نه..
  وقتی چهار دیواری دستانت مال من است . . .


 2. #42
  مدیر گیگاسیتی
  31,729 امتیاز ، سطح 43
  49% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 721
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation First ClassVeteranTagger First ClassOverdrive
  نماد alexjon
  تاريخ عضويت
  Nov 2009
  محل سکونت
  شهر من گم شده است
  پست
  2,926
  گيپا
  193,104
  پس انداز
  980
  امتیاز
  31,729
  سطح
  43
  تشكرها
  1,958
  1,484 بار در 1,008 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض انفارکتوس قلبی

  آنژین صدری و انفارکتوس قلبی

  درد های ناحیه ی سینه که با ایسکمی(کم خونی موضعی) قابل برگشت میوکارد در ارتباط می باشند، اصطلاحاً آنزین صدری نامیده میشوند.

  این درد ها نتیجه عـــــدم توازن بین نیاز ماهیـــچه های قلبی به خون و شبــــکه خونرسانی این ماهیچه ها بوده و عمومـــاً در اثر انسداد عروق کرونر پدید می آید.این بیماران، فشار زیاد یا درد شدیدی در ناحیه ی زیر جناغ احساس می نمایند که اغلب یا از دردهای شانه و بازو نتیجه می شود و یا با گردن و آرواره در ارتباط می باشد.

  حمله های این بیماری با فشار زیادی همراه بوده و از یک تا ۱۵ دقیقه به طول انجامیده و بوسیله استراحت تسکین می یابند.

  عروق کرونر یا بوسیله تصلب شرائین که در اثر رسوب چربی ایجاد می شود کاملاً مسدود شده و یا بوسیله انقباض عضلات جدار رگ (spasm) تنگ می گردند. اگر ایسکمی بقدری طول بکشد که خسارات شدیدی (نکروز) به ماهیچه قلب وارد شود، این بافت از بین رفته و می میرد و دردهای خاصی به مدت طولانی و با شدت بسیار در این ناحیه ایجاد می شود. در این موارد غالباً برای تسکین دردهای ناشی از ایسکمی میوکارد در آنژین صدری ، نیترو گلیسرین و دیگر داروهای نیتروژن دار تجویز می گردد. این داروها،بیمار را از شرکت در فعالیت هایی که موجب تسریع حمله های این آنژین می گردد ، ناتوان می سازد.نیتروگلیریسن،تا حدودی موجب متسع شدن عروق کرونر و بهبود وضع اکسیژن رسانی به قلب می گردد و همچنین اسید لاکتیک را زدوده و از بین میبرد.

  احتمالاً تاثیر ترکیبات نیتراته بر روی گردش سطحی خون ، مهمتر است. ترکیبات نیتراته،ماهیچه های صاف را سست نموده و موجب افزایش قطر رگ های سطح خارجی بدن می گردد. این عمل جریان خون سرخرگی را کاهش داده و موجب تجمع خون در سیاهرگها می گردد. نتیجه این است که مراجعت خون به قلب کاهش یافته که این امر نیز موجب کاهش حجم خونی می شود که قلب باید بوسیله ی تپش خود آن را در بدن به گردش در آورد.نتیجه ی همه ی این امور،کاهش انرژی مورد نیاز قلب است.

  بعلاوه ، تخلیه ی همان مقدار خون موجود در قلب در اثر فشار صورت می گیرد و بدین ترتیب در مصرف انرژی صرفه جویی می گردد و نتیجه و تاثیر کلی ،کاهش اکسیژن مورد نیاز قلب و آوردن آن در حدی که توسط عروق کرونر معیوب ،مقدور است.

  در مواردی که شدت آنژین به حدی است که توسط دارو قابل کنترل نیست ،از عمل جراحی عروق کرونر فرعی استفاده می شود.در این عمل جراحی ،سیاهرگهایی از پا جدا کرده و بین سرخرگ آئورت و سرخرگ های کرونر قرار داده می شود. منظور از این عمل جراحی،فرعی نمودن برخی از عروق کرونر است که بوسیله عارضه ی تصلب شرائین مسدود یا تنگ شده اند و نتیجه بوجود آوردن بافتی است که شبکه خونرسانی غنی تر و بزرگتری دارد.

  بنابراین بهبود قابل توجه این آنژین در بعضی موارد که امید برگشت بیمار به یک زندگی پربار و سودمند می رود، توسط عمل جراحی انجام پذیر است
  فرقی ندارد..
  سقفی بالای سرم باشد یا نه..
  وقتی چهار دیواری دستانت مال من است . . .


 3. #43
  مدیر گیگاسیتی
  31,729 امتیاز ، سطح 43
  49% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 721
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation First ClassVeteranTagger First ClassOverdrive
  نماد alexjon
  تاريخ عضويت
  Nov 2009
  محل سکونت
  شهر من گم شده است
  پست
  2,926
  گيپا
  193,104
  پس انداز
  980
  امتیاز
  31,729
  سطح
  43
  تشكرها
  1,958
  1,484 بار در 1,008 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض توصيه متخصصان قلب و عروق

  توصيه متخصصان قلب و عروق، گوارش، غدد، تغذيه و دهان و دندان در گفتگو با «سلامت»:
  چاي را بدون قند و شکر بنوشيد

  سم‌ سفيد همان قندان بلور پر از قندي است که براي همه وسوسه‌انگيز است، چه کودک 7 ساله باشيد، چه پيرمرد 70 ساله. اما اگر بدانيد که پزشکان مي‌گويند اين قندهاي سفيد، روزگار سلامت را سياه مي‌کند، آن‌وقت حتما در خوردن قند و شکر که به آنها سم‌هاي سفيد هم مي‌گويند احتياط به خرج مي‌دهيد و با شيريني آن کام زندگي خود را تلخ نمي‌کنيد. شايد به همين دليل باشد که هيات دولت تصويب کرده است که هنگام صرف چاي به جاي قند در ادارات دولتي از خرما و کشمش استفاده شود ولي اين مصوبه در برخي موارد ناديده گرفته شد. هرچند کارشناسان اعتقاد دارند دولت بايد نسبت به حذف بودجه خريد قند و شکر در ادارات دولتي کلا اقدام کند اما اگر شما به سلامتي خود اهميت مي‌دهيد، بهتر است اين مصوبه را در خانه خود عملي کنيد تا آن‌گونه که پزشکان مي‌گويند از شر اين ماده خوش‌خوراک اما مضر در امان باشيد. اگر اين نوشته را بخوانيد، آنگاه متوجه خواهيد شد که چرا همه پزشکان عليه قند و شکر اجماع کرده‌اند و يک بسيج ملي ضدقند به راه انداخته‌اند...

  دکتر استقامتي:

  سال‌هاست نوشابه و قند را تحريم کرده‌ام!

  دکتر استقامتي، فوق‌تخصص غدد و متابوليسم مي‌گويد: «اينکه فردي قند زياد بخورد، ديابت مي‌گيرد تصور درستي نيست اما اگر در روز 5 ليوان چاي و با هر ليوان دو يا سه قند بخوريم، انرژي اضافه‌اي وارد بدن مي‌شود که اين انرژي اضافه مي‌تواند موجب چاقي شود. چاقي نيز فرد را به انسولين مقاوم مي‌کند و مي‌تواند موجب ديابت شود.» من تلاش مي‌کنم که چاي را بدون قند بخورم و مواظب غذا خوردنم هستم. الان سال‌ها است که نوشابه و قند را تحريم کرده‌ام. وي يک پيشنهاد هم براي کساني که قند دوست دارند و چاي شيرين را مي‌پسندد دارد: «اين افراد مي‌توانند از شيرين‌کننده‌هاي مصنوعي مانند قرص‌هاي آسپارتام استفاده کنند که عوارض کمتري دارند.»

  دکتر اسحاق حسيني:

  قند موجب ريفلاکس مي‌شود

  دکتر اسحاق حسيني، فوق‌تخصص گوارش مي‌گويد: «نزديک به 7 درصد جامعه هر روز و 14 درصد به طور هفتگي، 28 درصد هر دو هفته يک بار و 90 درصد اجتماع يک بار ريفلاکس را تجربه کرده‌اند که دليل اصلي آن استفاده از مواد قندي است. شايد بد نباشد که اين نکته را هم بدانيد که ريفلاکس اگر درمان نشود در درازمدت ممکن است هفت در هزار موجب سرطان مري ‌شود اما ميوه‌هاي شيرين مانند توت و خرما موجب ريفلاکس نمي‌شوند. از سوي ديگر مصرف قند در افرادي که زمينه دارند نيز مي‌تواند موجب کبد چرب شود و پالايشگاه بدن را با خطر مواجه کند.»
  دکتر کيمياگر: چگونه مصرف قند را کاهش دهيم

  دکتر کيمياگر هم متخصص تغذيه است و هم اديب. شايد به همين دليل است که گفته‌هايش به دليل تسلط خوبش بر زبان بر دل مي‌نشيند. دکتر کيمياگر مي‌گويد: «الان قند براي بعضي‌ها جزو لازم تغذيه است اما مي‌توان به جاي آن از جايگزين‌هايي مثل توت و خرما استفاده کرد. در اين ميان يک نکته مهم است و آن اينکه يک خرما داراي 20 کالري و دو حبه قند نيز داراي 20کالري است بنابراين نبايد فکرکنيم که خرما يا کشمش و توت قند کمتري دارند. اما مزيت ميوه‌هاي شيرين اين است که قندشان طبيعي است و به‌تدريج جذب بدن مي‌شوند و ضرر کمتري دارند. از سوي ديگر، ميوه‌ها داراي فيبر و آنتي‌اکسيدان هستند که در پيشگيري از سرطان‌ها نيز موثرند.» دکتر کيمياگر با تاکيد بر اينکه قند کالري زيادي دارد و مي‌تواند موجب چاقي و ديابت شود، مي‌گويد: «بهترين روش اين است که چاي خود را تلخ بخوريم و اگر نمي‌توانيم اين کار را انجام دهيم، حداکثر 20 گرم در روز از قند و شکر استفاده کنيم.» دکتر کيمياگر مي‌گويد: «من معتقدم اگر همه غذاها به درستي و اعتدال مصرف شوند، هيچ خوراکي‌اي کارکرد سمي ندارد.» اما چگونه مصرف قند را کاهش دهيم؟ پاسخ دکتر کيمياگر به اين سوال راهگشا است. «قندها را ريز کنيد و اجازه بدهيد چاي سرد شود و بعد مصرف کنيد. آبدارچي محل کارم، يک حبه قند را چهار قسمت تقسيم مي‌کند. اگر چه او اين کار را براي صرفه‌جويي انجام مي‌دهد اما اقدامش موجب سلامتي ما مي‌شود. ذايقه خود را نيز عادت دهيد که چاي کم‌شيريني استفاده کنيد. ذايقه تغييرپذير است.»

  دکتر قاروني: قند چربي خون را افزايش مي‌دهد

  وقتي از دکتر قاروني، متخصص قلب و عروق در مورد مضرات استفاده از قند مي‌پرسم در پاسخ دست به يک آشنايي‌زدايي مي‌زند و مي‌گويد: «همه ما با مضرات استفاده از قند به‌عنوان يک ماده پرکالري تا حدودي آشنا هستيم اما ضرر اصلي قند به دليل وجود تري‌گليسيريد آن است که موجب تنگ شدن عروق کرونر مي‌شود و اثر آن در زنان بيشتر از مردان است. اگر با هر وعده چاي دو يا سه قند بخوريم به ميزان قابل ملاحظه‌اي تري‌گليسيريد خون افزايش مي‌يابد. از سوي ديگر، قند اثر آرام‌بخش کافئين موجود در چاي را خنثي مي‌کند.» دکتر قاروني خودش از آن دسته افرادي است که چاي را تلخ و بدون قند مي‌خورد و در اين‌باره مي‌گويد: «اگر افراد براي مدتي چاي را بدون قند بخورند آنگاه متوجه مي‌شوند که اثر آرام‌بخش چاي بيشتر شده است. ممکن است در ابتدا ترک قند کار سختي باشد اما به مرور تبديل به عادت مي‌شود.» دکتر قاروني در ادامه صحبت‌هاي خود از قند اتهام‌زدايي مي‌کند و مي‌گويد: «مصرف قند اگر چه چاقي را به همراه دارد اما به طور مستقيم باعث ديابت نمي‌شود، ولي موجب ظاهر شدن ديابت در ميان افرادي که استعداد دارند، مي‌شود. ضايعات عروقي و انفاکتوس از ديگر مضرات استفاده از قند است.» وي در ادامه مي‌گويد: «ما به افراد توصيه مي‌کنيم که به جاي قند و شکر از توت، کشمش يا خرما استفاده کنند اما در مصرف اين خوراکي‌ها نيز بايد اعتدال داشت و از مصرف بي‌رويه آنها نيز پرهيز کرد و نبايد به جاي يک توت، يک مشت توت خورد.»

  دکتر شيرين معماران: قند، آفت دندان است
  در يک زمستان سرد که با خستگي از سرکار به خانه برگشته‌ايد و روي مبل لم داده‌ايد، هيچ چيز دلنشين‌تر از يک ليوان چاي داغ نيست اما متخصصان دهان و دندان مي‌گويند خوردن قند همراه با چاي باعث از بين رفتن دندان‌ها مي‌شود و شما بايد دردسر بي‌دندان را به جان بخريد. دکتر شيرين معماران، متخصص پروتزهاي دنداني و ايمپلنت درباره مضرات استفاده از قند مي‌گويد: «قند و شکر ارتباط واضحي با سلامت دهان و دندان دارند. قند مي‌تواند انرژي لازم براي تجمع مجموع ميکروب‌ها را روي سطوح دنداني تامين کند ضمن اينکه ماده مغذي مورد استفاده براي اين ميکروب‌ها را نيز تامين مي‌کند که در نهايت باعث توليد مواد اسيدي مي‌شود و همين اسيدها هستند که موجب بروز خطرات پوسيدگي در دندان‌ها مي‌شود. در ضمن قند به سلامت لثه‌ها نيز لطمه وارد مي‌کند.» دکتر معماران در ادامه به نکته جالبي اشاره مي‌کند: «اگر هم مي‌خواهيد چاي را با قند بخوريد قند را در چاي حل کنيد و اين عادت ما ايراني‌ها که اول قند را در دهان مي‌گذاريم و بعد چاي را مي‌خوريم يک عادت غلط است و پوسيدگي دندان‌ها را بيشتر مي‌کند.» جالب‌تر از اين نکته هم آنکه تحقيقات انجام گرفته روي چاي سياه نشان مي‌دهد ترکيبات موجود در چاي سياه رشد باکتري‌هاي مضر دندان را که سبب پوسيدگي و ايجاد حفره در دندان شده و دندان را از بين مي‌برد، متوقف مي‌کند. وي مي‌گويد: «همچنين چاي سبز با از بين بردن باکتري‌ها به عملکرد خمير دندان و دهان‌شويه‌ها کمک مي‌کند.» تحقيقات صورت گرفته نشان مي‌دهد که شستشوي دهان با چاي سياه مانع تشکيلات پلاک مي‌شود و بوي بد دهان را از بين مي‌برد
  فرقی ندارد..
  سقفی بالای سرم باشد یا نه..
  وقتی چهار دیواری دستانت مال من است . . .


 4. #44
  مدیر گیگاسیتی
  31,729 امتیاز ، سطح 43
  49% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 721
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation First ClassVeteranTagger First ClassOverdrive
  نماد alexjon
  تاريخ عضويت
  Nov 2009
  محل سکونت
  شهر من گم شده است
  پست
  2,926
  گيپا
  193,104
  پس انداز
  980
  امتیاز
  31,729
  سطح
  43
  تشكرها
  1,958
  1,484 بار در 1,008 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض افزايش تصاعدي بيماري هاي قلبي

  آگهی تبلیغات
  هشدار كنگره سراسري تازه هاي قلب و عروق
  افزايش تصاعدي بيماري هاي قلبي

  براساس آمارهاي جهاني 29 درصد علل مرگ و مير در كل دنيا مربوط به بيماري هاي قلبي- عروقي است.
  هر چند مرگ بر اثر بيماري هاي قلبي، بيشتر در مردان مشاهده مي شود، اما همه زنان و مردان بزرگسال در معرض خطر ابتلا به اين بيماري قرار دارند.
  بيش از نيمي از بيماراني كه دچار حملات قلبي مي شوند، پيش از رسيدن به بيمارستان جان مي سپارند... .
  بيماري هاي قلبي در كشورهايي كه درآمد متوسط و پايين دارند، بيشتر گزارش مي شود. سيگار و اختلالات چربي هاي خوني هنوز مهمترين ريسك فاكتورهاي ابتلا به بيماري هاي قلبي- عروقي شناخته مي شود و... .
  در سال هاي اخير تحقيقات وسيعي براي بررسي علل و زمينه هاي بيماري هاي قلبي در 55 كشور جهان از جمله ايران صورت گرفته است.
  برپايي همايش سراسري تازه هاي قلب و عروق كه 12تا 14 مرداد ماه امسال توسط انجمن آترواسكلروز ايران برگزار شد، فرصتي مغتنم بود تا بار ديگر زنگ خطر براي افراد چاق، كم تحرك، گروهي كه عادات غذايي نامناسبي دارند، سيگاري ها و... به صدا درآيد.گزارش زيرنگاهي كوتاه به اين همايش سه روزه دارد.
  ***
  اين جمله هر چند تكراري است، اما جاي تأمل دارد: بيماري هاي قلبي- عروقي نخستين علت مرگ و مير در كشور به شمار مي رود . موضوع وقتي بيشتر جاي نگراني دارد كه اين آمار را نيز در ادامه جمله بيفزاييم كه نزديك به 40 درصد علت فوت جوانان در كشور به دليل بيماري هاي قلبي- عروقي است كه اين آمار به سرعت در حال افزايش است.
  باز نگاهي به آمارها داريم: 22 درصد علت بيماري هاي قلبي، كم تحركي در زنان و مردان است. با توجه به آمار نسبتاً بالاي جمعيت جوان در كشور كه حدود 50 درصد سن زير 30 سال دارند و افزايش سن اين گروه و به دنبال آن افزايش خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي- عروقي از يك سو و از ديگر سو، الگوهاي نامناسب غذايي، سال به سال بر تعداد مبتلايان به بيماري هاي قلبي- عروقي در كشور افزوده مي شود.
  تا 20 سال آينده نزديك به يك چهارم جمعيت كل دنيا از دخانيات استفاده مي كنند تا جايي كه در سال 2020 ميلادي دخانيات مهمترين علت مرگ و ناتواني در جهان محسوب مي شود؛ بيشتر اين افراد سيگاري، در كشورهاي در حال توسعه زندگي مي كنند.
  تكنيك هاي جديد درمان بيماري هاي قلبي
  در اين همايش كارگاهي به نام اكوكارديوگرافي پيشرفته برگزار شد. اما منظور از اكوكارديوگرافي چيست و چه كاربردي در درمان هاي نوين بيماري هاي قلب و عروق دارد؟
  دكتر مسعودقاسمي، متخصص بيماري هاي قلب و عروق و رئيس اين همايش در مورد مفهوم اكوكارديوگرافي مي گويد: منظور از اين روش، تشخيص بيماري هاي قلبي از طريق امواج صوتي است.وي با اشاره به اين كه اين رشته از جمله رشته هاي فلوشيپ تخصصي به شمار مي رود، يادآور شد: در اين كارگاه آخرين روش هاي تشخيص بيماري هاي قلبي به كمك امواج صوتي مورد بحث و تبادل نظر متخصصان قرار گرفته است.سي تي اسكن MSCT64 دستاورد جديد ديگري در زمينه تشخيص بيماري گرفتگي رگ هاي قلب از طريق سي تي اسكن است.در گذشته تنها آنژوگرافي روش مطالعه شريان هاي قلبي بود، اما در حال حاضر روش سي تي اسكن به كمك تصاوير، اين امكان را به پزشك مي دهد تا با تشخيص به موقع، اقدامات درماني لازم را به كار گيرد.
  بيماراني كه در گذشته مورد عمل باز قلب قرار گرفته اند يا در آنژوپلاستي از استنت براي آنان استفاده شده است به دليل برخي علايم، نيازمند ارزيابي نتيجه درمان هستند.از جمله مواردي كه در اين همايش مطرح شد، سندرم حاد قلبي بود. همچنين آخرين روش هاي درمان هاي دارويي و آنژوپلاستي اورژانس در انفاكتوس حاد قلبي و تأثير داروهاي جديد ضدپلاكت و ضدانعقاد در اين زمينه بررسي شد.آخرين دستاوردهاي استفاده از تكنيك هاي غيرجراحي براي بستن سوراخ هاي مادرزادي بين حفره هاي قلبي از جمله ASD (نقص ديواره بين دو دهليز) و VSD (نقص ديواره بين دو بطن) از ديگر تازه هاي اين كنگره را تشكيل مي داد.
  دكتر قاسمي در اين زمينه مي گويد: در طول دو سه سال اخير بسياري از بيماران مبتلا به بيماري هاي مادرزادي قلب از دو گروه ASD و VSD به ويژه گروه اول، به علاوه PDA (بازماندن مجراي شرياني) در ايران توسط متخصصان قلب اينترونشنال و توسط متخصصان قلب كودكان درمان شده اند.
  وي روش درماني به طريق بسته- بدون جراحي و از طريق جاسازي وسيله اي به نام چتر داخل قلب از طريق وريد پا را از ديگر موفقيت هاي متخصصان كشور برشمرد.
  به كارگيري سلول هاي بنيادي در درمان بيماري هاي قلبي از ديگر موارد مطرح شده در اين همايش بود. دكتر محمد حسني در اين مورد مي گويد: در اين همايش سمپوزيوم ويژه اي در اين زمينه برگزار شد و دو نفر از صاحبنظران اين رشته از كشور آمريكا در اين زمينه با متخصصان داخل كشور به بحث و تبادل نظر پرداختند. طي دو سال اخير در كشور اين روش درماني در قالب چند طرح تحقيقاتي به طور موفقيت آميز روي تعدادي بيمار مبتلا به بيماري هاي پيشرفته قلبي انجام شده كه اميد مي رود در آينده نزديك اين روش درماني بتواند به روش درماني متداول براي بيماران قلبي تبديل شود.
  يكي از توصيه هاي متخصصان قلب در اين همايش تشخيص به موقع بيماري هاي قلبي در كودكان بود. به عقيده اين متخصصان، در صورت تشخيص به موقع، بسياري از بيماري هاي قلبي قابل درمان خواهد بود؛ درغير اين صورت فرصت درمان براي هميشه از بين خواهد رفت.از ديگر موارد مطرح شده در همايش سراسري تازه هاي قلب و عروق، ميزگرد مقايسه روش هاي آنژوپلاستي عروق قلب با جراحي قلب باز بود. در اين ميزگرد پزشكان متخصص جراحي قلب باز و متخصصان اينترونشنال قلب به بحث و تبادل نظر پيرامون مقايسه درمان ها در بيماران مبتلا به ديابت و مقايسه درمان ها در بيماراني كه بيش از يك رگ تنگ دارند و يا تنگي در رگ اصلي چپ آنان وجود دارد نقش تشخيص و درمان به موقع تنگي عروق كاروتيد پيش از جراحي قلب باز و همچنين آنژوپلاستي، ميزگرد تشخيص و درمان آريتمي دهليزي از نوع فيبريلاسيون و آخرين دستاوردها در زمينه بي نظمي ضربان قلب با منشأ دهليزي از نظر دارويي و الكتروفيزيولوژي مطرح شد.
  از نكات بارز در اين همايش همكاري تنگاتنگ متخصصان قلب با متخصصان بيهوشي بود.
  بيهوشي آماده در حين آنژوپلاستي بيماران دچار تنگي عروق قلب كه در صورت بروز هر گونه حادثه، اورژانس به منظور جراحي قلب باز بيماران را آماده نگه مي دارد و نيز ارزيابي آخرين روش هاي بيهوشي جراحي قلب و مراقبت هاي ويژه آن در بخش مراقبت هاي ويژه قلب باز (Iuc) نيز از دستاوردهاي ديگر اين همايش سه روزه بود.
  روش هاي تشخيصي و درمان سنكوپ
  يكي از شايع ترين علل سنكوپ، اختلالات ريتم قلب است. در اين حالت بيمار به طور ناگهاني دچار تندي يا كندي بيش از حد ضربان قلب مي شود. در مواقعي كه ضربان قلب كند مي شود، تكافوي خون رساني به مغز را نمي دهد و بيمار به سنكوپ دچار مي شود.
  دكتر قاسمي در اين زمينه مي گويد: سنكوپ بر اثر اختلال در انبساط يا انقباض به موقع سيستم وريدي به وجود مي آيد. به عبارتي سنكوپ در شرايطي خاص اتفاق مي افتد و سبب انبساط سيستم وريدي مي شود؛ دراين حالت خون كمي به قلب بازمي گردد. اين نوع سنكوپ، سنكوپ وازوواگال نام دارد.
  وي مي افزايد: پيس ميكر يا ضربان ساز سه حفره اي، وسيله ديگري است كه به دنبال گسترش بهره گيري از آن طي دو سه سال اخير، بيماراني كه دچار اختلالات ريتم كشنده يا خطرناك قلب هستند، پس از تعبيه دستگاه در بدنشان مشكل آريتمي آنان حل مي شود.
  فرقی ندارد..
  سقفی بالای سرم باشد یا نه..
  وقتی چهار دیواری دستانت مال من است . . .


+ پاسخ به مبحث
صفحه 5 از 5 نخستنخست ... 345

بازدید کنندگانی که از طریق جستجو کلمات ذیل به انجمنهای گیگاپارس آمده اند:

شکل قلب انسان

اندازه قلب انسان

ASDقلب

آترو استاتین

اترواستاتين

تحقیق درباره قلب انسان

مقاله قلب انسان

اترواستاتین

اترو استاتین

قرص اترو واستاتین

تحقیق قلب انسان

عوارض اترواستاتين

تحقیق در مورد قلب انسان

قلب انسان

پزشکی داروی آترو استاتین

سیستم قلب انسان

تصاویری ازبیماری قلبی

اترو استاتين

آترو استاتين

آترواستاتین

اترواستاتین عوارض

آترو واستاتینعلایم سوراخ قلب بین دو دهلیزASDقلب انسان مقالهنتيجه ي مصرف بي مورد قرصه قلب چي
SEO Blog

اطلاعات این مبحث

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 کاربر در حال دیدن این مبحث می باشند، (0کاربر عضو و 1 کاربر مهمان)

تگهای این مبحث

قانون های ارسال نوشته

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts