+ پاسخ به مبحث
نمایش نتایج 1 تا 2 از 2

مبحث: خواص آویشن

 1. #1
  مدیـریـــت کـل انجمنهــا
  48,987 امتیاز ، سطح 54
  8% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 1,663
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation First ClassVeteranCreated Album picturesTagger First Class
  جایزه ها:
  Arm of Law
  نماد elMirA
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  محل سکونت
  باران
  پست
  3,682
  گيپا
  2,055,495
  پس انداز
  10
  امتیاز
  48,987
  سطح
  54
  تشكرها
  2,900
  3,870 بار در 2,048 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض خواص آویشن

  آگهی تبلیغات (برای حمایت از گیگاپارس)

  مشخصات عمومي


  گياهي است با نام علمي Thymus vulgaris و از خانواده Lamiaceae(نعنائيان) و به اسم آزربه نيز ناميده مي شود.
  ريشه مستقيم، چوبي و با انشعابات فراوان، برگها کوچک و پوشيده از کرکهاي خاکستري و حاوي اسانس است.
  اسانس اصلي آويشن "تـم"است که از دو نوع فنل ايزومر به نامهاي تيمول و کارواکرول تشکيل شده است. تم مايعي زرد رنگ که بوي مطبوع مخصوص و معطر و پايداري دارد و در مجاورت نور فاسد مي شود.
  اسانس 2% است که از گل و برگهاي آن گرفته مي شود و قوي و تند مزه است.
  خواص دارويي


  1-از گياهان ادويه اي قديمي است و در عهد باستان در جوامع پيشرفته به عنوان بخورهاي معطر و تصفيه کننده در معابد به کار مي رفته و در اروپاي عهد باستان نيز به عنوان سمبل شجاعت در مجامع روم و يونان و بين شواليه ها کاربرد داشته است.
  2-اسانس آويشن در تهيه خميردندانها، صابونها، پمادها، کرموه و لوسيونها کاربرد دارد.
  3-روغن تيمول يا تيمين منشأ اصل خواص ضدعفوني کننده آزربه است و از طريق مخاط جذب مي شود و از راه ادرار دفع مي گردد و رنگ ادرار را تيره مي سازد.
  4-خاصيت ضدميکروب و ضد قارچ و ضد انگل تيمول در طب جديد نيز مورد توجه است به طوري که از جوشانده آن براي ضدعفوني کردن پانسمان و شستوشوي زخمها به نحو موثري استفاده مي گردد و آويشن را به همين علت آنتي بيوتيک فقرا ناميده اند.
  5-در مواقعي که در منزل سرما خوردگي وجود دارد با آويزان کردن يک دسته آويشن مي توان محيط را ضدعفوني کرد.
  6-همچنين خيس کردن يک دسته آويشن در وان حمام و استحمام با آن باعث شادابي پوست و دفع ميکروبها و قارچهاي احتمالي مي گردد.
  7-در محل گزيدگي حشرات نيز مي توان از آن استفاده کرد.
  8-در داروسازي براي تهيه محلولهاي غرغره ضدعفوني حلق و قطره هاي ضد سرفه و در دندانپزشکي براي تهيه محلولهاي شستشوي دهان کاربرد دارد.
  9-از نظر خواص، گرم کننده قوي، مدر بول و حيض و عرق و شير مي باشد.
  10-تسهيل کنندخ خروج جنين، بازکننده معده ، طحال و کليه و همچنين براي تحليل آماس و خون منجمد شده در اثر سموم نباتي و حيواني مفيد است.
  11-براي بند آوردن خون از سينه و کشتن و خارج کردن انگلهاي معده بسيار مفيد است.
  12-برگها و سرشاخه هاي گلدار آن اختصاصاٌ اثر مقوي معده، نيرو دهنده، رفع بيماريهاي مختلف دستگاه تنفسي، ضد تشنج و قاعده آور است و به علت بدي طعم دم کرده آن بهتر است با گياهاني که اثر مشابهي دارند مصرف شود.
  13-مصرف اين گياه در رفع ضعف عمل دستگاه هاضمه، ضعف عمومي، سکسکه، نفخ، خرد کردن سنگ مثانه، سرفه و سياه سرفه و تسکين درد رحم و تاخير وقوع حالت قاعدگي در زنان جوان، رفع ترشحات زنانگي با منشأ عصبي و دردهاي قاعدگي است.
  14-همچنين حمام آويشن براي تسکين درد مفاصل و کوفتگي عضلات، ايجاد فرح و تازه شدن و رفع خمودگي بسيار مفيد مي باشد.

  تذکر:


  با توجه به تمام خواص مفيدي که اين گياه دارد به علت سمي بودن ماده تيمول موجود در اسانس بايد در مصرف آن دقت نمود.
  اسراف در مصرف تيمول ممکن است باعث اسهال و استفراغ شود و يا ممکن است در اثر تحريک کليه ها موجب بروز آلبومين در ادرار گردد.
  از اثرات مصرف بي رويه آويشن ضعيف شدن عضلات قلب است و ممکن است باعث سرگيجه گردد.
  در طب سنتي در صورت بروز عوارض آن توصيه شده که از نعنا و دم کرده آن استفاده شود.  رنــج قفـــس به کنــار ،آنــچه عقاب را پیر میکند پرواز زاغ بی ســـر وپاست.

 2. کاربرانی که برای این مطلب مفید از elMirA تشکر کرده اند:


 3. #2
  كاربر فعال گيگاپارس
  8,675 امتیاز ، سطح 22
  29% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 575
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialVeteranTagger First Class5000 Experience Points1000 Experience Points
  نماد helen
  تاريخ عضويت
  Dec 2008
  پست
  962
  گيپا
  23,782
  پس انداز
  0
  امتیاز
  8,675
  سطح
  22
  تشكرها
  206
  361 بار در 236 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  آگهی تبلیغات
  آویشن باغی ، یک گیاه دارویی با خواص زیاد


  آویشن باغی یکی از قدیمی‌ترین گیاهان دارویی و ادویه‌‌ای است. تیموس (Thymus) کلمه‌ای یونانی و به معنای شجاع است. مردم یونان باستان این گیاه را نماد شجاعت میدانسته‌اند. از آویشن باغی در اکثر فارماکوپه‌های (دارونامه‌ها) معتبر به عنوان یک گیاه دارویی نام برده شده و خواص درمانی آن بر شمرده شده است.

  آویشن (Thymus vulgaris L. ) گیاهی است از تیره نعناعیان (Lamiaceae ) که ساختار بوته ای دارد و دارای ساقه مستقیم و علفی یا چوبی و پرشاخه به ارتفاع ۱۰ تا ۳۰ سانتی متر و در بعضی موارد تا ۴۵ سانتی متر است. ساقه های منشعب این گیاه پوشیده از کرک های سفید رنگ می باشد.
  برگ های آن معطر، تا حدودی همیشه سبز، متقابل، تقریباً بدون دمبرگ یا دارای دمبرگ بسیار کوتاه می باشد. برگ ها خاکستری روشن، بیضوی- نیزه ای تا حالت کشیده یا لوزی شکل با طول ۵ تا ۱۵ میلی متر که عموماً کنار برگ ها برگشته می باشد. سطح تحتانی برگ ها از گردی به رنگ متمایل به سفید یا نمد مانند پوشیده شده که دارای غده های فراوان اسانس می باشد که به علت وجود چنین غده هایی، معمولاً گل ها به رنگ ارغوانی کم رنگ تا سفید به شکل لوله ای، دو لبه، صمغی و به طول ۵ میلی متر دیده مـی شود.
  کاسبرگ ها کرکدار و غده مـانند و دارای براکتـه های شبیه برگ می باشند. در شاخه های فرعی، گل ها به صورت دسته های جانبی و مارپیچی دیده شده و یا به صورت سرگل انتهایی بیضوی یا کروی شکل قرار می گیرند. همچنین کاسه گل به صورت زنگوله ای شکل با لبه دندانه ای کوتاه و صاف است.
  حالات غیرطبیعی این گیاه آن است که بعضی از پایه های آن، گل های فاقد پرچم دارند و در برخی دیگر، پرچم ها زودتر از مادگی رشد می کنند.
  میوه از چهار فندقه کوچک تشکیل شده که در لوله کاسه گل محصور شده است. بذر آویشن گرد و ریز که هر ۰۰۰/۱۷۰ بذر آن یک اونس ( ۳/۲۸ گرم ) وزن داشته و بذر آن برای سه سال زنده باقی می مانند.
  اکولوژی:
  مطالعات اکولوژی و آماری که روی آویشن ( Thyms vulgaris ) انجام شده نشان داده که پراکنش جغرافیای آن مطابق شکل شماره ۱ است.
  در مناطق گرم با ارتفاع کم و در اقلیم های مدیترانه ای خشک، جمعیت های تشکیل شده از گیاهان فنولیک ( تیمول و کارواکرول ) از همه غالب تر بودند. با فاصله بیشتر از نواحی ساحلی مدیترانه ای و حرکت به طرف مناطق مرطوب تر، گیاهانی که کمتر فنولیک بودند پدید می آمدند و جای خود را به تدریج به شیمیوتیپ های حاوی ترپن های غیرفنولیک حلقوی ( ۴- توجانول و آلفا- توپنیئول ) و مونوترپن های غیر حلقوی ( لینالول یا استورادیکلی، ژرانیول ) می دادند. در اسپانیا شیمیوتیپ دیگری یافت شده که ترکیب دو حلقه ای ۱ و ۸- سینئول به عنوان ترکیب اصلی آن شناسایی و بومی آنجا نیز می باشد.
  آویشن گیاهی است که به طور طبیعی در شرایط مزرعه ای در نواحی نیمه خشک تا معتدل گرم در دماهای بالا و تشعشع شدید آفتاب رشد می کند. آویشن در مراحل اولیه دارای رشد خیلی کند بوده و در مراحل بعدی نمود- مخصوصاً ۶۰ روز بعد- یک افزایش سریع در تجمع ماده خشک ( ۴ تا ۶ برابر تحت نور اضافی و ۵/۲ تا ۵ برابر تحت نور طبیعی ) نسبت به گیاهان ۴۰ روزه دارد.
  میزان آب خاک و رژیم های نوری به طور معنی داری رشد کلنی های آویشن ( وزن خشک ریشه و اندام هوایی ) را تغییر می دهند و بین شرایط نوری و میزان رطوبت خاک اثر متقابل مشاهده شده و تأثیر افزایش رطوبت خاک اثر متقابل مشاهده شده و تأثیر افزایش رطوبت خاک در شرایط نور طبیعی به اندازه نور اضافی قابل توجه نبوده است و افزایش رطوبت خاک در شرایط نور اضافی دارد. به هر حال در شرایط نور اضافی و رطوبت خاک ۷۰ درصد، بالاترین میزان فتوسنتز و اسانس نیز در شرایط نور طبیعی و ۵۰ درصد رطوبت خاک ذکر گردیده است. البته منظور از نور اضافی یعنی جریان فتوسنتزی ۲۰۰ میکرومول بر متر مربع در ثانیه است که به وسیله لامپ های ( HPS High Pressure Sodium ) به همراه نور طبیعی ایجاد می گردد.
  در تحقیقی برای بررسی سطوح نوری بر روی میزان اسانس، گیاه آویشن تحت شدت های مختلف نوری ( سایه، ابری، ۱۵، ۲۷، ۴۵، ۱۰۰ درصد نور کامل ) قرار داده شدند و مشخص شد که بیشترین غلظت اسانس و میزان تیمول و Myrcene موجود در اسانس در نور کامل خورشید به دست می آید. طول برگ و تراکم Peltate hair با کاهش سطوح نوری کاهش می یابد.
  خاک مزرعه آویشن بایستی به خوبی زهکشی شده و PH آن حداقل ۶ باشد و در صورت نیاز بایستی با استفاده از آهک اصلاح شود. اگرچه آویشن در شرایط خیلی خشک و بدون بارندگی رشد می کند ولی عملکرد آن کاهش می یابد و اساساً آبیاری، عملکرد را افزایش می دهد.
  ● خصوصیات گیاه شناسی
  آویشن باغی گیاهی خشبی، چند ساله و متعلق به خانواده نعناع (Lamiaceae)میباشد. منشأ این گیاه نواحی مدیترانه گزارش شده است. ارتفاع این گیاه متفاوت و بین ۲۰ تا۵۰ سانتی‌متر است.برگها کوچک، متقابل و کم و بیش نیزه‌ای شکل بوده و پوشیده از کرکهای خاکستری رنگ است. گلها کوچک، سفید، ارغوانی یا صورتی است که در قسمت فوقانی ساقه‌هایی که از بغل برگها خارج میشوند روی چرخه‌هایی به صورت مجتمع پدیدارمیشوند.
  میوه دراین گیاه فندقه به رنگ قهوه‌ای تیره بوده و طول آن یک میلی‌متر است. داخل میوه‌ ۴ دانه به رنگ قهوه‌ای تیره وجود دارد. وزن هزار دانه ۲۵/۰ تا ۲۸/۰ گرم است.
  ● مواد مؤثره
  پیکر رویشی آویشن باغی حاوی مواد مؤثره واز نوع اسانس میباشد. اسانس این گیاه زرد رنگ بوده و مقدار آن بین ۱ تا ۲ درصد متغیر است. مهمترین اجزاء تشکیل دهنده اسانس را تیمول، کارواکرول و پاراسیمول تشکیل میدهد. پیکررویشی همچنین حاوی تانن، فلاونوئید، ساپونین و نیزمواد تلخ میباشد.
  ● اثر درمانی
  مواد مؤثره آویشن باغی خلط آور بوده و برای معالجه سرفه مورد استفاده قرار میگیرد. از تنتور و عصاره‌های الکلی پیکررویشی این گیاه برای معالجه سرفه، گلودرد، برونشیت و آسم استفاده فراوان میشود.
  ● سایر کاربردها
  مواد مؤثره آویشن باغی درصنایع غذایی به مقادیر فراوان کاربرد دارد. از تیمول و کارواکرول آن بعنوان نگهدارنده مواد غذایی درصنایع غذایی استفاده میشود. اسانس آویشن باغی همچنین خاصیت شدید ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد.
  از مواد مؤثره این گیاه در صنایع آرایشی و بهداشتی و در تهیه کرم‌ها، عطرها، لوسیونها، دهانشویه‌ها و پماد استفاده میشود. مواد مؤثره آویشن باغی نیز از ترکیبات ضد ریزش مو در عصاره‌های گیاهی مورد استفاده در شامپو میباشد. از اسانس این گیاه به عنوان آروماتراپی (درمان با مواد معطر) استفاده شده و درخمیر دندان نیز به عنوان یک ماده ضد باکتری مورد استفاده قرار میگیرد.
  ‌● فرآورده‌ها
  از این گیاه داروهایی به شکل شربت، قرص مکیدنی، بخور، قرص، اسانس و همچنین ترکیبات آروماتراپی تهیه میشود. از عصاره‌های آبی، آبی – الکلی و پروپیلن گلایکولی آویشن باغی نیز در تهیه شامپو،‌کرم، پماد و دیگر فرآورده‌های استفاده فراوان میشود.
  آزادی حقیقی آن نیست که هرچه میل داریم انجام بدهیم ، بلکه آن است که آنچه را که حق داریم بکنیم .
  ویکتور کوزن

+ پاسخ به مبحث

بازدید کنندگانی که از طریق جستجو کلمات ذیل به انجمنهای گیگاپارس آمده اند:

آویشن

کاکوتی

خواص اويشن

اویشن

آويشنخواص آویشنكاكوتيشربت آویشنخواص آزربهخواص اویشناويشنخصوصیات آویشنخواص آويشنخواص ازربهشربت اویشنخاصیت آویشنگل آویشنتحقیق در مورد گیاه آویشن خصوصیات اویشنتحقیق در مورد آویشننعناازربهتحقیق در مورد اویشنشربت آويشنآویشن باغی
SEO Blog

اطلاعات این مبحث

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 کاربر در حال دیدن این مبحث می باشند، (0کاربر عضو و 1 کاربر مهمان)

قانون های ارسال نوشته

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts