+ پاسخ به مبحث
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج 11 تا 15 از 15

مبحث: خواص قارچ

 1. #11
  2,993 امتیاز ، سطح 12
  86% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 57
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points

  تاريخ عضويت
  May 2008
  پست
  3
  گيپا
  0
  پس انداز
  0
  امتیاز
  2,993
  سطح
  12
  تشكرها
  8
  0 بار در 0 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  آگهی تبلیغات (برای حمایت از گیگاپارس)
  bebakhshid man fonte farsi nadaram... baraye hamin nemitunam farsi type konam.. va hamin ham baes shode ke man ba type maghalatam ham moshkel peyda konam
  chon emkane nasbe fonte farsi roo systeme man nist..

 2. #12
  مدیـریـــت کـل انجمنهــا
  48,987 امتیاز ، سطح 54
  8% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 1,663
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation First ClassVeteranCreated Album picturesTagger First Class
  جایزه ها:
  Arm of Law
  نماد elMirA
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  محل سکونت
  باران
  پست
  3,682
  گيپا
  2,055,495
  پس انداز
  10
  امتیاز
  48,987
  سطح
  54
  تشكرها
  2,900
  3,870 بار در 2,048 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  نقل قول نویسنده yaas_ilium5560 مشاهده پست
  bebakhshid man fonte farsi nadaram... baraye hamin nemitunam farsi type konam.. va hamin ham baes shode ke man ba type maghalatam ham moshkel peyda konam
  chon emkane nasbe fonte farsi roo systeme man nist..

  دوست عزیز این مشکل رو در انجمن کاربران تازه وارد حل کردیم :)
  شما میتونید در این [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] به حل مشکل خود برسید.
  اگر باز هم مشکل پیش آمد در همین تاپیک [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] مطرح کنید دوستان حتما کمکتون میکنند-;{@

  موفق باشید با تشکر
  المیرا
  رنــج قفـــس به کنــار ،آنــچه عقاب را پیر میکند پرواز زاغ بی ســـر وپاست.

 3. #13
  همکار سابق انجمن موبایل
  16,700 امتیاز ، سطح 31
  25% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 750
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialYour first GroupRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class
  نماد hoshdar
  تاريخ عضويت
  May 2008
  پست
  1,500
  گيپا
  206,445
  پس انداز
  216
  امتیاز
  16,700
  سطح
  31
  تشكرها
  471
  965 بار در 589 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  قارچهاي خوراكي به عنوان يكي ار ارزشمندترين و لذيذترين مواد غذايي در كل دنيا مطرح است، به طوري كه اين محصول با دارا بودن انواع ويتامينها و پروتئين قابل هضم و نداشتن كلسترول مضر در جهان مصرف سرانه اي معادل 3 تا 5/3 كيلوگرم دارد، اما در كشور ايران مصرف سرانه حدود 170 گرم است.
  علاوه بر مصرف سرانه پايين اين محصول در ايران، واحدهاي توليد قارچهاي خوراكي با مشكلاتي از جمله وجود آفات و بيماريهاي مختلف، كيفيت پايين بذور مصرفي و كنترل ناموفق آفات مواجه هستند.
  ايجاد آزمايشگاه تحقيقات بيماريهاي قارچهاي خوراكي و همايشي بدين منظور بهانه اي را براي گفت و گو با مهندس حسين خباز جلفايي – دبير همايش ملي تحقيقات بيماريهاي قارچهاي خوراكي و مسئول آزمايشگاه قارچهاي خوراكي موسسه تحقيقات آفات و بيماريهاي گياهي فراهم ساخت كه با هم مي خوانيم.
  وضعيت پرورش قارچهاي خوراكي در ايران چگونه است؟
  اولين واحد پرورش قارچ خوراكي در سال 1337 به شيوه سنتي در ايران احداث شد و پس از 16 سال وقفه دومين واحد، به شيوه صنعتي در سال 1353 شروع به كار كرد و به مرور واحدها افزايش يافت، بطوري كه در حال حاضر 111 واحد پرورش قارچ خوراكي اعم از تكمه اي و صدفي در كشور وجود دارد و سالانه حدود 20 هزار تن قارچ خوراكي در كشور توليد مي شود.
  همچنين ميزان عملكرد قارچهاي خوراكي در ايران از 10 تا 20 كيلوگرم از هر 100 كيلوگرم كمپوست متغير است در حالي كه از اين ميزان كمپوست ميزان عملكرد در كشورهايي مثل هلند، فرانسه، انگليس و ساير كشورها بين 30 تا 35 كيلوگرم است.
  علت پايين بودن عملكرد در ايران چيست؟
  بذرهاي مورد استفاده اكثرا داراي كيفيت پاييني هستند، بذرهاي آلوده به كپكها و باكتريها و ويروسها و يا ارقامي كه از لحاظ ژنتيكي داراي محصول دهي پايين هستند يكي از دلايل است همچنين در برخي موارد كمپوستهاي مورد استفاده، به كپكهاي رقابت كننده با قارچهاي خوراكي آلوده هستند و مهمترين عاملي كه گاهي مي تواند تا صددرصد به محصول آسيب برساند كنترل ناموفق آفات و بيماريهاست كه چون محيطهاي پرورش قارچ، محيطهاي مرطوب و گرم هستند محيط بسيار مستعد براي توسعه عوامل بيماريزا بوجود مي آورند.
  در حال حاضر شايع ترين بيماريهاي اين محصول چيست؟
  بيماريهاي پوسيدگي خشك و نرم، تار عنكبوتي، تريكودرما، لكه قهوه اي و كپك زيتوني از شايع ترين بيماريهاي اكثر واحدهاي قارچهاي خوراكي هستند و هر ساله باعث كاهش كميت و كيفيت اين محصول مي شوند و توليدكنندگان براي حفظ محصول از خسارت بيماريها اقدام به بكارگيري روشهاي مختلف مبارزه از جمله استفاده از سموم شيميايي مي كنند كه در اثر مصرف مستمر اين سموم، عوامل بيماريزا به آنها مقاوم شده و سموم اثر كنترلي بر آنها نخواهند داشت و فقط باعث آلودگي محصول و مشكلات زيست محيطي مي شوند.
  ضرورت تاسيس آزمايشگاه تحقيقات قارچهاي خوراكي در موسسه چيست؟
  از آنجايي كه شرايط محيطي سالنهاي پرورش قارچهاي خوراكي كاملا مساعد براي رشد، توسعه و انتشار بيماريهاست و در صورت عدم مديريت علمي – عملي كارآمد اين محصول مي توانند درصد زيادي از محصول را ضايع كنند و با توجه به هزينه بالاي اوليه اي كه توليدكنندگان در سالنهاي پرورش براي تهيه بذر و بستر قارچهاي خوراكي و همچنين ايجاد شرايط محيطي مساعد صرف مي كنند، دچار ضررهاي زيادي خواهند شد.
  از طرف ديگر به رغم وجود بيش از يكصد و ده واحد توليد قارچ خوراكي اعم از تكمه اي و صدفي در كشور با توليد 20 هزار تن در سال، بررسيهاي مدوني پيرامون بررسي مشكلات ناشي از عوامل بيماريزا در سالن پرورش قارچهاي خوراكي انجام نشده است، بنابراين موسسه تحقيقات آفات و بيماريهاي گياهي حسب وظيفه اقدام به احداث آزمايشگاهي جهت بررسي اين عوامل كرده است.
  اين آزمايشگاه چه فعاليتهايي انجام خواهد داد؟
  آزمايشگاه تحقيقات بيماريهاي قارچهاي خوراكي با هدف شناسايي بيماريهاي قارچها، حفظ قارچهاي كلاهك دار قابل پرورش از خسارت عوامل بيماريزا در سالنهاي پرورش قارچ، كنترل بيماريهاي قارچهاي خوراكي با روشهاي غيرشيميايي و انجام تحقيقات گسترده در راستاي توليد محصول ارگانيك احداث شد و به بررسي بيماريها در قالب طرحهاي مصوب از نظر علايم شناسي، عامل شناسي، چرخه بيماري و روشهاي مبارزه، اجراي طرحهاي مصوب با هدف كاستن از ميزان مصرف سم و حتي حذف سم و جايگزيني روشهاي غيرشيميايي و برگزاري دوره هاي آموزشي براي دست اندركاران، كارشناسان و توليدكنندگان اين محصول به منظور انتقال نتايج بدست آمده از اجراي طرحهاي تحقيقاتي انجام شده مي پردازد.
  زمان فعاليت رسمي اين آزمايشگاه چه زماني است؟
  در حال حاضر آزمايشگاه به ادوات و وسايل لازم مجهز شده است و همزمان با برگزاري اولين همايش ملي تحقيقات بيماريهاي قارچهاي خوراكي كه امروز (14 بهمن ماه) در موسسه تحقيقات آفات و بيماريهاي گياهي برگزار مي شود به صورت رسمي افتتاح مي شود. و اميد است كه اين همايش فتح بابي براي انجام تحقيقات گسترده باشد و نتايج حاصله به ارائه روشهاي غيرشيميايي موثر و عملي براي كنترل بيماريهاي كليدي (شايع) در واحدهاي توليدي قارچهاي خوراكي باشد.
  در همايش امروز چه مباحثي مطرح خواهد شد؟
  اين همايش كه با هدف همفكري در راستاي انجام تحقيقات كارآمد با توجه به نيازهاي واحدهاي توليدكننده، طرح مشكلات و بيماريهاي قارچهاي خوراكي و جلب توجه بيش از پيش مسئولان ذيربط و توليدكنندگان اين محصول به تحقيقات روي بيماريهاي قارچهاي خوراكي تشكيل مي شود و به اهميت، اهداف و برنامه هاي آزمايشگاه پرداخته مي شود و مقايسه ميزان توليد قارچهاي خوراكي ايران با ساير كشورها و دلايل اختلاف آنها انجام خواهد شد و اهميت و ارزش تحقيقات روي عوامل بيماريزا از منظر توليدكنندگان قارچهاي خوراكي و از منظر باغباني بررسي مي شود و در نهايت كليه شركت كنندگان در همايش كه مسئولان ذيربط و توليدكنندگان و علاقه مندان اين محصول را تشكيل مي دهند از محل آزمايشگاه تحقيقات بيماريهاي قارچهاي خوراكي بازديد خواهند كرد.

 4. #14
  مدیر انجمن علمی
  30,055 امتیاز ، سطح 42
  29% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 995
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialYour first GroupRecommendation Second ClassCreated Album picturesVeteran
  نماد sedaye.raftan
  تاريخ عضويت
  Mar 2008
  محل سکونت
  Kuwait
  پست
  2,420
  گيپا
  293,091
  پس انداز
  0
  امتیاز
  30,055
  سطح
  42
  تشكرها
  528
  1,262 بار در 836 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض قارچ، دشمن پوكي استخوان

  قارچ، دشمن پوكي استخوان
  لگوي مصرف مواد غذايي در اغلب جوامع به سمت حاضري خوري و استفاده از غذاهاي آماده كنسرو شده، غذاهاي سرخ شده يا انواع ساندويچ و پيتزا و فست فود تغيير جهت داده است. نتيجه اين تغيير الگو، بيش از هر چيز، كمبود ويتامين ها و فاصله گرفتن از سلامتي است.
  اطلاع از خواص موادغذايي و استفاده كافي از اين مواد مي تواند بسياري از كمبودها را در بدن جبران كند.
  ** قارچ، دشمن پوكي استخوان
  قارچ از جمله موادغذايي است كه به علت داشتن ويتامين «د»، «ب ۲» و «اسيد فوليك» بخصوص براي افرادي كه دچار «پوكي استخوان» هستند، زود خسته و بي حوصله مي شوند و يا بدنشان اسيدفوليك را به اندازه كافي جذب نمي كند، مناسب است.
  همچنين مي توان قارچ را به جاي بخشي از گوشت قرمز مصرفي گنجاند.
  مصرف قارچ به همراه حبوبات به علت داشتن كروم براي افرادي كه مبتلابه ديابت هستند مفيد است. همچنين مصرف قارچ به همراه لبنيات، منبع كلسيم بسيار مناسبي محسوب مي شود.
  ** قارچ، دشمن پوكي استخوان
  قارچ دكمه اي تازه، سفيد و ترد است. قارچ را مي توان در فريزر نگهداري كرد و بهتر است آن را چند دقيقه قبل از مصرف بشوييد. قارچ ها را با آب سرد بشوييد و روي آنها كمي آبليمو بريزيد، در اين صورت قارچ ها سفيد خواهند ماند.
  ** سوپ قارچ با شير
  مواد لازم
  قارچ ۲۰۰ گرم
  شير يك چهارم ليتر
  آرد ۲ قاشق غذاخوري
  نخود فرنگي ۱۰۰ گرم
  پياز متوسط ۱ عدد
  نمك و زردچوبه به مقدار كافي
  دارچين ۱ قاشق چايخوري
  روغن مايع ۲ قاشق
  آب سرد يك دوم ليوان
  ** طرز تهيه
  آرد را در ۲ قاشق روغن تفت بدهيد تا بوي خامي آن از بين برود. زردچوبه را هم به آرد تفت داده شده اضافه كنيد و كمي تفت دهيد. آب را به آرد اضافه كنيد و هم بزنيد تا آرد باز شود و گلوله نشود. شير را كم كم اضافه كنيد و مرتب هم بزنيد.
  حالانخود فرنگي ها را كه قبلاً پخته ايد و قارچ ها كه شسته و برش داده ايد اضافه كرده و مواد را خوب مخلوط كنيد. شعله را كم كرده نمك را اضافه كنيد و بگذاريد سوپ جا بيفتد. سوپ شما حاضر است. آن را در ظرف گودي ريخته و از دارچين براي تزئين استفاده كنيد.
  کنارم هستی و اما دلم تنگ میشه هر لحظه ... خودت میدونی عادت نیست فقط دوست داشتن محضه
  کنارم هستی و بازم بهونه هامو می گیرم ... میگم وای چقدر سرده میام دستتاتو می گیرم

 5. #15
  کاربر ویژه گیگاپارس (VIP)
  31,594 امتیاز ، سطح 43
  39% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 856
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialVeteranTagger First Class25000 Experience Points1000 Experience Points
  نماد AlOnE G!rl
  تاريخ عضويت
  Sep 2009
  محل سکونت
  جهنم
  پست
  3,185
  گيپا
  971,344
  پس انداز
  0
  امتیاز
  31,594
  سطح
  43
  تشكرها
  808
  910 بار در 658 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض همه ي قارچ‌ ها خوردني نيستند

  آگهی تبلیغات
  همه ي قارچ‌ ها خوردني نيستند


  اين روزها وقتي براي ديدن سرسبزي‌ هاي فصل بهار به مناطق صحرايي سفر مي ‌کنيم، افراد بومي يا غير بومي را در حال جمع ‌آوري سبزي‌ هاي کوهي يا قارچ‌ هاي صحرايي مي‌ بينيم.
  موضوعي که شايان توجه است اين که هر قارچي را نمي ‌توان چيد و مصرف کرد زيرا قارچ ‌ها انواع سمي دارند که خوردن آن ها باعث مسموميت و مرگ مي ‌شود.
  به طور کلي قارچ از رستني ‌هايي است که ريشه و برگ و گل ندارد و فقط بدنه دارد.
  سبز رنگ نيست و ماده ي کلروفيل در آن وجود ندارد. اغلب در جاهاي مرطوب يا تنه درختان مي ‌رويد.
  برخي از آن ها خوراکي و برخي سمي هستند و قارچ ‌هاي بسيار ريزي هم روي برخي خوردني‌ ها پيدا مي ‌شود که به آن کپک مي ‌گويند.
  اغلب قارچ‌ هاي صحرايي به دليل آن که به صورت طبيعي و به دور از هر گونه کود و مواد شيميايي در طبيعت در مقابل نور خورشيد رشد مي ‌کنند در مقايسه با قارچ‌ هاي صنعتي از ارزش غذايي بسيار بالاتري برخوردار هستند.
  ظاهر اين قارچ ‌ها در مقايسه با قارچ ‌هاي صنعتي متفاوت است و اندازه بزرگ ‌تري دارند. در کل پروتئين قارچ ‌ها دو برابر پروتئين اغلب سبزيجات است.
  قارچ‌ ها 2 تا 3 درصد چربي مفيد دارند که البته در مويرگ ‌ها رسوب نمي ‌کند و حتي براي دفع مواد زايد از روده‌ ها نيز مفيد و از اين رو براي افراد مبتلا به يبوست و بواسير نافع است.
  ليسيتين موجود در قارچ ميزان کلسترول خون را در سطح پايين نگه مي ‌دارد و به دليل آن که در هر 100 گرم آن تنها 27 کالري انرژي نهفته است، آن را به عنوان يک غذاي رژيمي مورد توجه قرار داده‌ اند.
  قارچ 70 تا 90 درصد ويژگي هضم شدن دارد و سرشار از ويتامين‌ هاي گروه B و C است، لذا براي کسب انرژي و رفع خستگي و بي‌ حوصلگي مفيد است.
  مصرف قارچ را به دليل پتاسيم فراوان به افراد مبتلا به فشار خون بالا توصيه مي ‌کنيم.
  قارچ به علت داشتن کروم در کنترل بيماري ديابت موثر است.
  همچنين سرشار از آهن، کلسيم، مس و منگنز بوده و کلاهک آن غني از فسفر است و مي‌ تواند نياز بدن را تامين کند.
  همين‌ طور قارچ سرشار از ويتامين D است که مي ‌تواند خصوصا براي سالمندان و افرادي که در سنين يائسگي هستند، باعث تقويت استخوان‌ ها و جلوگيري از پوکي استخوان شود.

  توصيه ‌ها

  اگر به صحرا رفته‌ ايد و با ديدن قارچ‌ هاي صحرايي وسوسه شده ‌ايد، براي تشخيص خوراکي بودن آن ها از افراد بومي منطقه کمک بگيريد. گفتني است، قارچ‌ هاي سمي در مقايسه با قارچ‌ هاي خوراکي به سختي قابل تشخيص هستند، لذا بد نيست بدانيد قارچ‌ هاي سمي در طبيعت و بيشتر در جنگل ‌ها و در بيخ و انتهاي درختاني مثل زيتون، گردو و انجير مي ‌رويند. در فضله گاو، مردارها و نزديک لانه حيوانات سمي نيز رشد مي ‌کنند و بسيار خطرناک هستند.
  اغلب به رنگ سياه، سرخ و سفيد و کمي لزج و بدبو هستند. وجود زائده کيسه مانند در پايه برخي قارچ‌ ها معمولا نشان از سمي بودن آن ها است.
  کساني که قارچ ‌هاي سمي خورده ‌اند 4 تا 5 ساعت و گاهي 12 تا 16 ساعت بعد از مصرف علائم مسموميت در آن ها ظاهر مي‌ شود. اين علائم شامل استفراغ، بي‌ حالي، عطش زياد، دل درد، سرگيجه و همچنين عوارض روحي است که بايد فورا بيمار مسموم را به پزشک برسانيد.
  گفتني است مرغوب ‌ترين قارچ‌ هاي خوراکي قارچ‌ هايي هستند که کلاهک آن ها بسته باشد يعني شکاف ‌ها و تيغه‌ هاي زير کلاهک ديده نشود و ظاهري خوب و تازه و بدون لک داشته باشد.
  اما در نهايت توصيه مي ‌کنيم براي آن که از خطرات احتمالي قارچ ‌هاي صحرايي در امان بمانيد به مصرف قارچ‌ هاي صنعتي که داراي بسته ‌بندي بهداشتي، تاريخ مصرف و پروانه بهداشت هستند، اکتفا کنيد.
  خدا را دوست دارم ، به خاطر اينکه ، مي گذارد دوستش داشته باشم ، وقتي مي دانم لياقت آنرا ندارم

+ پاسخ به مبحث
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

بازدید کنندگانی که از طریق جستجو کلمات ذیل به انجمنهای گیگاپارس آمده اند:

خواص قارچ کوهی

خواص قارچ خوراکی

عوارض قارچ خوراکی

مضرات قارچ خوراکی

خواص قارچ

مضرات قارچ

فواید و مضرات قارچ

قارچ خوردنی

قارچ کوهی

خواص و مضرات قارچضررهای قارچخواص و مضرات قارچ خوراکیخاصیت قارچ کوهیخواص قارچ كوهيفواید قارچ کوهیخواص قارچ خوراكيفواید و ضرر قارچ هاقارچ خوردنيخواص و عوارض قارچخطرات قارچ خوراکیفواید قارچ خوردنیمضرات قارچ خوراكيفوایدقارچ کوهیعوارض قارچ خوراكيعوارض قارچ
SEO Blog

اطلاعات این مبحث

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 کاربر در حال دیدن این مبحث می باشند، (0کاربر عضو و 1 کاربر مهمان)

تگهای این مبحث

قانون های ارسال نوشته

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts