تا به حال چندين قانون ، از قوانين توانگري را برايتان بيان کردم و حالا به قانوني رسيديم که مي توانم به جرات بگويم اگر ازآن پيروي نکنيد قوانين ديگر به دردتان نمي خورد . اين قانون به معناي اين است که بتوانيد با ديگران در کمال هماهنگي و کمال زندگي کنيد.آمارها نشان مي دهند که تنها 15 درصد از کاميابيهاي انسان به توانايي فني او مربوط است و 85 درصد باقي مانده ، به توانايي کنار آمدن انسان با مردم ارتباط دارد . محبت و خير خواهي ابزاري است که بر توانايي کنار آمدن با مردم کمک مي کند و هر اندازه که نسبت به آن تاکيد کنم زياد نگفته ام . شايد فکر کنيد علت اخراج بسياري از کارمندان از بي کفايتي يا دير حاضر شدن در سر کار يا عدم صداقت است ، اما مديران امور پرسنلي معتقدند که بيش از دو سوم کساني که کارشان را از دست مي دهند به اين دليل است که نمي توانند با مردم کنار بيايند و مطمئن باشيد که اگر نتوانيد با ديگران کنار بياييد ، همه ي تحصيلات ، آموزشها ، توانايي ها و استعدادها و تلاشهايتان بيهوده است .

محبت ، قانوني است که سعادت و شادماني و هماهنگي و همه گونه کاميابي را براي ما به ارمغان مي آورد . محبت داراي اقتداري بيکران است ، زيرا محبت قدرت وحدت بخش کل جهان است . محبت نيرويي است که توازن و تعادل و انطباق و هماهنگي مي آورد و بي وقفه در عالم سرگرم کار است . از اين رو محبت برايتان کارهايي قادر است انجام دهد که هرگز از طريق قدرت بشري خودتان قادر به انجام آن نخواهيد بود .

جامعه شناسان دانشگاه هاروارد ، پژو هشي در باره قدرت محبت انجام داده اند ، اين مرکز که زير نظر کارآزموده ترين متخصصان و دانشمندان بوده است به کشفيات جالب توجهي رسيده ، اين که محبت را نيز مانند هر توانايي ديگر مي توان در انسان پرورش داد . اما چگونه مي توان محبت را ايجاد يا توليد کرد ؟ با اين دريافت که محبت ، هم شخصي و هم غير شخصي است ، در سطح شخصي مي توان آن را به صورت حس تعهد و ملايمت و مهرباني و تاييد و تحسين نسبت به افراد خانواده يا حلقه دوستان نزديک ايجاد کرد و نشان داد .

اما محبت در سطح غير شخصي ، يعني توانايي کنار آمدن با مردم کوچه وخيابان و نيکخواهي براي آنان بدون وابستگي شخصي و عاطفي . به اين منظور اين عبارت تاکيدي را با خود تکرار کنيد : (( بدون هيچ وابستگي ، همه ي مردم را دوست دارم و همه ي مردم هم دوستم دارند . ))

اگر از ديدگاه تحليلي به محبت بنگريم ، مي بينيم که زندگي فرايند داد و ستد ، محبت است و آنان که در جريان و سيلان محبت زندگي ميکنند با پرورش آگاهانه محبت مي توانند در مسير موهبتهاي نيکوي زندگي بيفتند و به ديگران نيز کمک کنند تا تجربه اش کنند .خيلي خوبه که ما هم مثل دانشمندان دانشگاه هارواد بفهيم که براي يافتن عشق ، لازم نيست به بيرون از خودمان نگاه کنيم يا منتظر آينده اي دور باشيم تا عشق به سراغمان بيايد ، از همين حالا مي توانيم آگاهانه عشق ورزدين را به وجود آوريم و با عشق ورزدين به خودمان و خدايمان اين کار را تمرين کنيم ، چون مطمئناً تا زماني که عاشق خود و خدايمان نباشيم نمتوانيم به ديگران مهر بورزيم .

آگاهانه عنان انديشه ها و احساسهايتان را به دست گيريد و آگاهي از محبت غير شخصي را آغاز کنيد و يقين بدانيد سريع ترين راه ممکن براي حل مشکلات خودتان و قدرتمندترين شيوه براي کمک به ديگران است و انجام آن بسيار ساده .

خداوند اسطوره ي عشق و محبت است ودر آن شکي نيست ، اگر اورا عاشقانه دوست بداريم ، از عشق او در ما نيز بود مي آيد ، ما همه فرزندان اين پدر آسماني هستيم و از او ارث مي بريم پس بي شک در وجود همه ما از مهر و عشق الهي وجود دارد ، فقط کافي است آن را در خود بيدار کنيم ، آن را پيدا کنيم و به آن اجازه رشد و تکامل دهيم و تاکيد کنيم : (( اکنون به ياري خدا ، آگاهانه و شادمانه ، عشق الهي را در خودم و جهانم و همه انسانها ، مي گسترانم )) و مدام بگوييم : (( هم اکنون عشق الهي در من بيدار مي شود )) .

نکته ي مهمي که در اينجا وجود دارد اين است که محبت کردن فقط مخصوص خودمان ، خدايمان و همنوعانمان نيست ، همه ي اشياء حرفهاي ما را مي فهند ، پس براي آنها هم طلب عشق الهي کنيم ، براي لباسي که بر تن داريم ، براي اتومبيلي که سوارش مي شويم و براي قلم و کاغذ و صندلي و ميزمان . در همه چيز آگاهانه عشق الهي را زنده کنيم و حتي براي جاهاي خالي زندگيمان يا موهبتهايي که طلبيده ايم و هنوز پديدار نشده اند . براي همه چيز و همه کس عشق الهي بطلبيم .

روانشناسان مي گويند که همه نياز به محبت و قدرداني و تمجيد و احترام دارند و اين يکي از نياهاي اصلي هر انسان است و معمولا مشکلات خانوادگي ناشي از فقدان يا کمبود ابراز و بيان محبت است . خيلي از ما سعي مي کنيم که محبتمان را به ديگران بروز ندهيم و هر کدام براي خود دلايلي داريم که مطمئناً هيچ کدام از اين دلايل قانع کننده نيستند . ابتدا از خود شروع کنيم و به خودمان عشق بورزيم ، سپس تمرين کنيم که به ديگران هم عشق بورزيم و از همه مهتر اينکه ابراز کنيم ، آنوقت است که ثمرات نيکوي آن را مي بينيم . باور کنيد کار سخت و دشواري نيست فقط کافيست کمي جرات بخرج دهيد .