+ پاسخ به مبحث
نمایش نتایج 1 تا 2 از 2

مبحث: چطور تست Iq کار می‌کند؟

 1. #1
  كاربر فعال گيگاپارس
  15,503 امتیاز ، سطح 30
  6% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 947
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialVeteran10000 Experience Points
  نماد SMH
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  پست
  812
  گيپا
  37,459
  پس انداز
  0
  امتیاز
  15,503
  سطح
  30
  تشكرها
  537
  599 بار در 344 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض چطور تست Iq کار می‌کند؟

  آگهی تبلیغات (برای حمایت از گیگاپارس)
  همه ما در طول زندگیمان در مورد تست های هوش حرف های زیادی شنیده‌ایم و افراد باهوشی را دیده‌ایم که به قولی IQ بسیار بالایی دارند.حال بد نیست بدانیم این IQ یا همان هوش انسان که توسط تست‌های پیچیده آزمایش می‌شود چیست و چه خصوصیاتی دارد.
  ● تست IQ :
  کلمه IQ مخفف Intelligence Quotient یا همان بهره هوشی است. این بهره هوش سال هاست که به صورت تست مورد آزمایش قرار می‌گیرد و نشان می دهد توانایی و هوش هر فرد در مقابل جمعیت جهان چقدر است.
  تست فوق نمره استانداری دارد که میانگین آن ۱۰۰ است. در اکثر این تست‌ها نمره‌ای بین ۹۰ تا ۱۱۰ هوش متوسط فرد را نشان می‌دهد. نمره بالای ۱۳۰ هوش بالا را نشان می‌دهد و نمره زیر ۷۰ نشانگر مشکلات مغزی فرد است.
  این تست مانند هر تست دیگری در مورد کودکان متفاوت است زیرا تفاوت سنی می‌تواند تغییراتی را در نتیجه این تست اعمال کند.
  ● ارزیابی هوش با تست
  در این تست چه چیزی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد سئوالی است که در این قسمت به آن پاسخ می‌دهیم.
  پاسخ به این سئوال طبق آنچه داشنمندان اعلام کرده‌اند آن است که این تست می‌تواند توانایی فرد را در مقابل حل مشکلات و همچنین نگهداری و استفاده از اطلاعات دریافتی اعلام کند. این توضیح دقیقا به این معناست که فرد تا چه حد می‌تواند تحلیلگر باشد، مسائل را حل کند، توانایی برقراری ارتباط بین مفاهیم را داشه باشد و اطلاعات را به سرعت دریافت و در ذهن ذخیره کند.
  ● تست هوش در چند حوزه می‌تواند انجام پذیرد:
  - توانایی شناخت حجم ها: توانایی اینکه فرد بتواند اشکال را با مهارت دست‌کاری کند و حجم آنها را درک کند.
  -توانایی حل مسائل ریاضیات: توانایی حل مسائل و استفاده از منطق.
  -توانایی بیان: توانایی تکمیل جملات و به یاد داشتن کلمات، زمانی که لغات حذف شده‌اند.
  -توانایی بالای حافظه: توانایی به یاد سپردن اشکال و اجسامی که قبلا دیده و یا شنیده شده است.
  سئوالات در هر کدام از این حوزه‌ها می‌تواند توانایی فرد را در یک رشته مشخص کند اما برخی از روانشناسان معتقدند که این حوزه‌ها می‌تواند توانایی کلی هوش و حافظه راتعیین کند.
  برخی از افراد در بعضی از این حوزه‌ها بهتر پاسخگو هستند و در بعضی دیگر کمتر فعالند. اما محققان معتقدند که افرادی که در یکی از این روشهای نمره بالایی کسب کنند در دیگر حوزه‌ها نیز بسیار خوب هستند و اگر در دیگر حوزه‌ها ضعیف عمل کنند در دیگر پاسخها هم ضعیف خواهند بود.
  بر اساس این تئوری محققان معتقدند که تست‌های هوش یا همان تستهای آی کیو می‌تواند توانایی هوش هر فردی را تعیین کند.
  ● میزان IQ ثابت است
  از آنجایی که تست‌های هوش بر اساس فهم شما از مسائل است و به معلوماتتان ارتباطی ندارد یادگیری مسائل نمی‌تواند کمکی به بالا رفتن اندازه آی کیو شما بکند. یادگیری می‌تواند به تمرینات مغزی شما کمک کند که در نهایت به فعالیت بیشتر مغز شما می‌رسد اما دانشمندان به ازتباط پیشرفت کاری مغز و بالا رفتن هوش اعتقادی ندارند.
  تحقیقات نشان می‌دهد که بالا بودن هوش به نظر می‌رسد که بیشتر به عوامل ژنتیکی بستگی داشته باشد تا به عوامل محیطی. اما آنچه تمامی محققان معتقدند آن است که یادگیری در طول زمان می‌تواند در بهبود کار مغز تاثیرات مهمی داشته باشد.
  ● اما آیا شما می‌توانید هوش یا همان آی کیو خود را بالا ببرید؟
  بعضی از شواهد نشان می‌دهد که کودکانی در دوران بسیار کوچکی که از نظر تغذیه به شکل خاصی رسیدگی شده‌اند توانایی‌های مغزی و هوشی بالایی دارند و در دوران ابتدایی مدرسه می‌توانند تفاوتهای بسیاری را از سایرین نشان دهند اما این تفاوتها در سالهای بعد به شکلی در می‌آید که انها نیز با کودکان عادی یکسان می‌شوند.
  هوش افراد بزرگسال هم با گذشت زمان بالا نمی‌رود. شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد که یادگیری روشهای جدید و یا حل کردن انواع پازل‌ها می‌تواند توانایی‌های مغز را بالا ببرد اما هیچیک از این راهها همیشگی نبوده و هرگز تنوانسته‌اند نمرات تست هوش فرد را بالا ببرند.
  در نهایت نتیجه آن است که نمره تست هوش شما شما تغییرناپذیر است و فرقی نمی‌کند که شما چقدر درس بخوانید و معلوماتتان را بالا ببرید.اما این به معنا هم نیست که نتوانید هوش خود را بالا ببرید. تست آی کیو در واقع تنها راهی بسیار مفید برای اندازه‌گیری جنبه‌هایی از هوش است.
  بسیاری از منتقدان معتقدند که این تست نمی‌تواند قدرت خلاقیت, توانایی های اجتماعی , دانش و معرفت را اندازه گیری کند. ارزش این تست تنها به آن است که می‌تواند توانایی‌های کلی را که به اندازه هوش ربط پیدا می‌کند را ارزشیابی کند.
  گرچه مثال های بسیار زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد افرادی که دارای نمره بالای تست آی کیو هستند توانسته‌اند در داشنگاه و محیط کار خود موفق باشند اما نمونه‌های بسیاری هم وجود دارند که عکس این موضوع را ثابت می‌کنند.

  -----------------------------------------------------------------------------------------
  المیرا صدیقی
  روزنامه همشهری

 2. #2
  مدیـریـــت کـل انجمنهــا
  48,987 امتیاز ، سطح 54
  8% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 1,663
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation First ClassVeteranCreated Album picturesTagger First Class
  جایزه ها:
  Arm of Law
  نماد elMirA
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  محل سکونت
  باران
  پست
  3,682
  گيپا
  2,055,495
  پس انداز
  10
  امتیاز
  48,987
  سطح
  54
  تشكرها
  2,900
  3,870 بار در 2,048 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  آگهی تبلیغات
  گفت و گو با تراويس برادبری، کارشناس هوش عاطفی
  EQ )

  روانشناس به نام های تراويس برادبری و جين گريوز ، در کتاب جديد خود به تفسير
  اين موضوع پرداخته اند که چگونه می توان بهره هوش عاطفی ( EQ ) انسان ها را با بهره گيری از آزمايش ها و تست های ويژه اندازه گيری کرد و همچنين آن را با انجام تمرين های خاص بالا برد.
  اين دو پژوهشگر در پی موفقيت کتاب پرفروش دانيل گولمن (1997) با عنوان هوش عاطفی ،آزمايشی را طراحی کردند که با استفاده از آن می توان چهار اساس بنيان اصلی EQ شامل خودآگاهی ،خود مديريت ، آگاهی اجتماعی و نيز مديريت ارتباط را مورد سنجش و ارزيابی دقيق قرار داد.
  کتاب پيشين آنها با عنوان ارزيابی هوش عاطفی در سال 2003 منتشر شد و همچنان که نويسندگان آن می گويند ، افزون بر 500 هزار نفر تاکنون از اين شيوه ارزيابی بهره مند شده اند و از آن برای بررسی وضعيت ذهنی و روانی خود بهره گرفته اند.
  همچنين برادبری و گريوز از اين دستورالعمل ابداعی خويش برای آموزش 500 نفر از مديران شرکت ها ،مديران دولتی و حتی خانواده های سلطنتی استفاده کرده اند تا به آنها بياموزند که چگونه سوء مديريت خود را اصلاح کنند و توانمندی خويش را بهبود بخشند.
  اکنون اين دو روانشناس در حال آماده سازی کتاب جديدی با عنوان راهنمای سريع هوش عاطفی : هر آنچه شما نياز داريد برای به کار انداختن EQ خود بدانيد هستند و قصد دارند در اين کتاب جديد ، يافته ها ، تجربيات و آزمايش های ابداعی خود را در اختيار همگان قرار دهند.
  اين کتاب همانطور که نويسندگان آن در عنوان اثر جديد خود تصريح کرده اند، راهنمايی بسيار سريع است و شما می توانيد فقط در مدت هفت دقيقه EQ خويش را مورد آزمايش و ارزيابی قرار دهيد و سپس از تمرينات پيشنهادی آن برای بهبود و ارتقای وضعيت ذهنی و روانی خود استفاده کنيد. آنچه در ادامه می آيد، بخش های برگزيده ای از يک گفت و گوی مفصل و مشروح است که مارتا برنت ،خبرنگار نيوزويک با برادبری ، يکی از روانشناسان نويسنده اين کتاب انجام داده است.
  براستی انسان ها تا چه اندازه می توانند EQ خود را تغيير دهند؟
  خب ، مطالعه جالبی در اين زمينه در دانشگاه وسترن ريزرو انجام شده است .پژوهشگران اين دانشگاه برنامه ويژه ای برای تمرين و پرورش EQ شماری از دانشجويان ترتيب دادند و سپس اين دانشجويان را ساليان مديدی زير نظر گرفتند.نتايج نشان داد حتی سالها پس از برگزاری اين برنامه ويژه ،بهره EQ برخی از آنان تا 40 درصد بيش از سطح اوليه باقی مانده است .آنها مغز خود را تمرين و پرورش داده بودند.
  چه ميزان از EQ يک فرد بر پايه ويژگی های زيست شناختی وی تعيين می شود؟

  هر چيزی که با روانشناسی سروکار دارد ، از دو جزء يا جنبه زيست شناختی و زيست محيطی برخورداراست . برای مثال بيماری در خودماندگی که از جمله بيماري های مورد توجه روانشناسان است ، از همين قاعده پيروی می کند، به طوری که وجو د سلول های عصبی کوچک و توسعه نيافته در سيستم ليمبيک مغز اين بيماران ، آنها را از برقراری ارتباط طبيعی با محيط اطراف باز می دارد.
  بنابراين آيا علم زيست شناسی مي تواند توضيح دهد که چرا بطور کلی بهره هوشی زنان در آزمايش های EQ بالاتر از مردان است ؟
  محيط و عوامل محيطی در ميان نقش بسيار زيادی دارند .زنان در اين تست ها ، به طور کلی 12 امتياز بيش از مردان در بخش مديريت ارتباط کسب می کنند .البته ممکن است مردان نيز توانايی مشابهی داشته باشند، اما در اين مورد از آن به اندازه زنان استفاده نکنند و به همين علت نيز مردان و زنان ، هر دو در بخش خودآگاهی امتياز مشابهی به دست می آورند .از اين رو با وجود تمام سخنانی که از سوی برخی محققان درباره ناتوانی مردان و درک احساسات بيان شده است ، آنان احساس ها را درک می کنند ، اما نبايد انتظار داشت که همان واکنش زنان را در اين زمينه از خود نشان دهند.
  بر خلاف هوشبهر يا IQ که يک عدد ثابت دارد، بهره هوش عاطفی يا EQ تغيير پذير است .بنابراين به چه دليل از يک عد بریا ارزيابی آن استفاده می کنند؟
  مردم آن را می خواهند و اين تنها راهی است که می توان با استفاده از آن ، به مردم نشان داد که در کجای اين طيف قرار دادند و وضعيتشان چگونه است . بويژه زمانی که آنها تحت تمرين برای بالا بردن EQ خود قرار می گيرند ،ارائه اعداد و مقايسه آنها ضروری می نمايد.
  نکته بسيارجالبی در کتاب شما وجود دارد مبنی بر آنکه مديران عامل در گروهی جای می گيرند که از بهره EQ پايينی برخوردارند.بنابراين ، آيا مردم موفق تر نخواهند بود اگر به خوبی با ديگران رفتار کنند؟
  نخستين باری که اطلاعات به دست آمده از ازريابی ها را روی يک نمودار مشاهده کردم ، متوجه شدم و از آن پس ، راجع به اين ويژگی در ميان گروه مديران زياد فکر کردم .در ميان هر پيشه و حرفه ای ، آنان که بهتر بازی می کنند و بازيگران قابل تری هستند ، EQ بالاتری نيز دارند و حتی در ميان گروه مديران ، از بالاترين EQ برخوردارند .با وجود اين مديران عامل شرکت ها و سازمان ها اغلب به سبب آ نکه مديران مالی خوبی هستند ، ترفيع گرفته اند و نه به سبب آنکه مديران مردمی خوبی بوده اند.
  آيا تصور می کنيد که اين وضعيت تغييری خواهد کرد؟
  هم اکنون ، تقاضا برای هوش عاطفی در تجارت و بازرگانی بسيار زياد است و به اين ترتيب در آينده ، آنها به مديران بهتری با EQ بالاتر از ميزان طبيعی تبديل خواهند شد.
  اين تغيير همان چيزی نيست که شما با انتشار اين کتاب در پی دستيابی به آن هستيد؟

  هنگامی که موضوع EQ برای نخستين بار در محافل عمومی مطرح شد اميدواربوديم که توجه به اين موضوع ، يک مد يا هوس زودگذر نباشد.ما بر اين باوريم که توجه به اين موضوع در شيوه تفکر انسان ها بسيار مهم و اثرگذار است و اميدواريم اين کتاب بتواند به مردم کمک کند تا به چيزهايی بينديشند و دربره چيزهايی انديشه کنند که به طور معمول و در حالت طبيعی از آنها غافل هستند.
  خوآگاهی مهمترين مهارت و توانايی برای بهبود و ارتقای EQ شما است. چيزهايی در زندگی همه ما وجود دارند که به يک علت مشخص به آنها توجهی نداريم و اين علت در واقع آن است که اين قبيل چيزها ما را ناراحت و ناخوشايند می سازند.از اين رو ، در حالت طبيعی تمايلی بریا تغيير کردن وتوجه به اين قبيل موارد ناخوشايند نداريم. به اين منظور بايد خود را آماده کنيد. برای مثال ، بايد به خود بگوييد من نيازمند آن هستم که شوهر اجتماعی تری باشم و هنگامی که همسرم به من می گويد می توانی در خانه بمانی و همراه من نيايی ( با اينکه آن را ترجيح می دهيد و اينطور راحت هستيد)، با خود بگوييد من همراه همسرم بيرون می روم ،زيرا می دانم که در خارج ازخانه و در سطح اجتماع می توانم شوهر اجتماعی تری باشم !
  شما همچنين در کتاب خود در اين زمينه نوشته ايد که چگونه EQ می تواند به بيماران و ناخوشان کمک کند تا وضعيت اوليه خود را باز يابند .درباره اين روش توضيح دهيد؟
  اين EQ نيست که سرطان سينه را (برای مثال) شفا می دهد و علاج می کند ، بلکه استرس هايی که بر سلامتی شما بسيار موثر هستند را تا اندازه ای کاهش می دهد .اين عمل نيز بر پايه يک علت زيست شنا ختی ساده صورت می گيرد، به طوری که با وارد آمدن استرس و فشار شديد بر شما ، سيستم ايمنی بدنتان خاموش می شود.کسانی که درباره احساساتشان تحت فشار و استرس قرار می گيرند ، احساس بدی خواهند داشت ، اما انسان هايی که بر احساسات خود سلطه دارند ، زمانی که اتفاق بسيار غيرمنتظره ای در زندگی آنها رخ می دهد، با احساسات خويش کنار می آيند و می گويند : OK


  منبع:سایت فکر نو
  رنــج قفـــس به کنــار ،آنــچه عقاب را پیر میکند پرواز زاغ بی ســـر وپاست.

+ پاسخ به مبحث

بازدید کنندگانی که از طریق جستجو کلمات ذیل به انجمنهای گیگاپارس آمده اند:

تعیین IQ

تست eq

تست تعیین iq

EQتست

تست iq چیست

نمره تست iq

نمونه تست eq

چگونه iq را اندازه می گیرندتعیین سطح IQتست روانشناسی EQتست iqتعیین سطح ای کیوحد نرمال iqiq چیستچطور ای کیو اندازه گرفته میشودتست ایکیوiqچیستتعیین درصد IQتست هوش eqiqمخفف چیستتست هایی برای تعیین سطح هوشینمرات تست iqتست تعیین نمره هوشEQ تستتعیین ای کیو
SEO Blog

اطلاعات این مبحث

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 کاربر در حال دیدن این مبحث می باشند، (0کاربر عضو و 1 کاربر مهمان)

قانون های ارسال نوشته

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts