راه هاي درمان موهاي خشک و کف سر خشکبراي درمان اين موها بهتر است که از شامپوهاي مخصوص همين نوع موها که متناسب با آنها ساخته شده است، استفاده کنيد و از روش هاي زير نيز براي درمان اين نوع موها مي توانيد استفاده کنيد:

يک دستمال کوچک که به روغن زيتون داغ، کاملا آغشته شده باشد را به کف سر و تمام سطوح موها ماليده و سر را با آن مرطوب کنيد.

اکنون با انگشتان خود روغن را به تمام سطح سر ماليده و کليه موها و کف سر را با روغن ماساژ دهيد. دقت کنيد تا انتهاي موها با روغن پوشيده شود. اکنون يک حوله که با آب نسبتا داغ خيس شده و آب اضافي ان گرفته شده باشد را به سر ببنديد و حدود 15 دقيقه صبر کنيد. مجددا حوله را با آب داغ مرطوب کنيد و در حالت گرم، کف سر را ماساژ دهيد، با اين کار روغن هاي اضافي پاک مي شود و جريان خون در زير پوست بيشتر مي شود. اکنون موها را شامپو زده و بشوييد.

آب گرمک را گرفته و با مقداري شيرمخلوط کرده و بگذاريد 15 دقيقه بجوشد و بعد از ولرم شدن اين مايع را به موهاي خود ماليده و موها را ماساژ داده اين عمل را يک روز درميان تکرار کنيد. يکي از علت هاي شکنندگي موها، باريکي بيش از اندازه آن مي باشد، براي برطرف نمودن اين مشکل بهتر است که جوشانده جوي نيم کوفته را با امله در روغن کنجد به سر و موهاي خود بماليد. بايد بدانيد که چرب نمودن سر با روغن بادام يا بنفشه به اضافه خاکستر پوست خيار و پوست درخت انگور، براي رفع اين مشکل مفيد است.


تردي و شکنندگي موها مي تواند به علت ضعف پياز موها و نرسيدن مواد غذايي به مومي باشد، که سبب ريز شدن و خورد شدن آنها نيز مي شود و گاهي موهاي بلند بدون پيازشان مي ريزند ، براي اين موها جوشانده پوست چلتوک برنج بسيار مفيد است و ماليدن خمير اطراف تخمه انواع خربزه، گرمک و طالبي بسيار مناسب مي باشد. از جوشانده مخلوط برنجاسف و گل ختمي براي تقويت و جلوگيري از ريزش موهاي خشک استفاده مي شود .

براي شست و شوي اين نوع موها بهتر است از روغن نارگيل يا زرده تخم مرغ استفاده کنيد و بيش از هفته اي يک بار موهايتان را نشوييد. براي استفاده از زرده تخم مرغ بهتر است آن را به شامپويي که مي خواهيد به سر خود بماليد، اضافه کرده تا بعد از آبکشي بوي آن باقي نماند.

در سالم ماندن اين نوع موها روغن کرچک و روغن نارگيل نيز بسيار موثر مي باشد و بهتر است آنها را موقع شب و قبل از خواب يا مدتي قبل از رفتن به حمام به سر خود ماليده و سرا را با حوله اي پوشانده و سپس موها را بشوييد. اين عمل در زيبا سازي و تقويت موي شما بسيار موثر مي باشد.

يادآوري: داشتن پوست سر خشک معمولا همراه با داشتن موهايي خشک است که باعث شوره سر مي شود براي معالجه اين نوع پوست سر، بايد سر را با کتيرا و زرده تخم مرغ و کمي گرد نخود خام بشوييد.

بهتر است قبل از رفتن به حمام هفته اي يکبار موها را با روغن بادام و بار ديگر با روغن زيتون طبيعي چرب کنيد. راه ديگر اين است که همه روزه پوست خود را با آب جوشانده تخم پياز، خيس نماييد و بعد موها را بشوييد.تذکر: براي کف سر خشک استفاده از موادي که داراي املاح مس و روي هستند نيز مفيد است.