كرم‌ها با پوست ما چه مي‌كنند


آشنايي با كرم‌هاي مرطوب‌كننده، پاك‌كننده، روشن‌كننده و ضدآفتاب

حداقل نيم ساعت پيش از خروج از منزل كرم ضدآفتاب را روي پوست خود بماليد و پس از شنا كردن و تعريق حتما كرمتان را تجديد كنيد.
<كرم> شكلي از داروست كه به صورت موضعي استفاده مي‌شود. اما در ميان لوازم آرايش هم كرم‌هاي مختلفي وجود دارد. اين هفته مي‌خواهيم در مورد چند نوع كرم كه به‌طور معمول مورد استفاده قرار مي‌گيرند صحبت كنيم.

كرم‌هاي مرطوب‌كننده
مرطوب‌كننده‌ها به عنوان يك پوشش محافظ ميان پوست و محيط اطرافتان عمل مي‌كنند. اگرچه پوست شما چربي‌اش را خودش توليد مي‌كند ولي برطرف كردن اين چربي‌ها در جريان پاك‌سازي ضروري است.
كرم‌هاي مرطوب‌كننده از سه طريق مي‌توانند رطوبت پوست را تامين كنند: برخي با بر جاي گذاردن يك لايه چرب بر روي پوست مانع از دست رفتن آب پوست مي‌شوند (مانند وازلين و كلدكرم‌ها) برخي حاوي اجزاء جاذب رطوبت هستند كه رطوبت را جذب كرده و در خود نگه مي‌دارند و برخي ديگر كه كرم‌هاي حرفه‌اي هستند (مانند هيدرازن لانكوم) سيستم آبرساني دارند و مرتب آب به پوست مي‌رسانند.
يك مرطوب‌كننده خوب بايد حاوي آب و ديگر تركيباتي باشد كه رطوبت را جذب و در پوست نگه دارد. بهتر است اين كرم‌ها داراي امولسيون‌هائي كه پوست را تغذيه مي‌كنند باشد.
خود مرطوب‌كننده‌ها نيز انواعي دارند. حتما نام كرم شب و يا كرم روز به گوشتان خورده است. اينها در واقع همان انواع كرم‌هاي مرطوب‌كننده هستند. مرطوب‌كننده‌هاي روز حاوي ضد‌آفتاب هستند و از برخورد تابش‌هاي مضر اشعه ماوراء بنفش جلوگيري مي‌كنند. اين اشعه در پوست ايجاد آفتاب سوختگي، بيماري‌هاي پوستي و پيري زودرس مي‌كند. اين اشعه حتي وقتي كه خورشيد ديده نمي‌شود هم وجود دارد پس به شما توصيه مي‌كنيم كه از كرم‌هاي مرطوب‌كننده روز حتي در روزهاي ابري نيز استفاده كنيد. اين كرم‌ها بايد نيم ساعت قبل از در معرض تابش آفتاب قرار گرفتن استفاده شوند و حتما بلافاصله پس از شنا و تعريق تكرار شوند. يك مرطوب‌كننده خوب را مي‌توانيد به تنهائي و يا به عنوان زيرساز آرايشي مورد استفاده قرار دهيد. اگر مرطوب‌كننده را به عنوان زيرساز آرايشي مورد استفاده قرار مي‌دهيد بايد توجه داشته باشيد كه چربي آن بالا نباشد زيرا آرايشي كه روي پوست چرب قرار مي‌گيرد بي‌رنگ‌تر مي‌شود.
مرطوب‌كننده‌هاي شب معمولا حاوي هيدروكسي اسيدها هستند. اين تركيب به نرمي سلول‌هاي مرده را از روي پوست شما بر مي‌دارد. با اين كار بازسازي پوست افزايش يافته و بافت پوست بهبود مي‌يابد. برخي از كرم‌هاي مرطوب‌كننده شب حاوي ويتامين‌هاي A و E وC هستند و در طول شب كه بر روي پوست قرار دارند فرصت مي‌يابند كه توسط اين ويتامين‌ها پوست را تغذيه كنند. سعي كنيد مرطوب‌كننده را حتما دور چشم و روي گونه‌هاي خود بماليد. اين‌كار از چروك‌ خوردن پوست شما جلوگيري مي‌كند. قبل از استفاده از مرطوب‌كننده، پوستتان را با آب ولرم بشوئيد. فايده ديگر مرطوب‌كننده اين است كه از پوست شما در مقابل آلودگي هوا محافظت مي‌كند.


كرم‌هاي پاك‌كنندهقدم اول براي داشتن پوست سالم و شاداب، پاك‌سازي پوست است. با پاك‌سازي، آلودگي‌ها و آرايش‌، از پوستتان زدوده مي‌شود. بايد روزي 2 مرتبه با كرم پاك‌كننده، خوب و ملايم پوستتان را تميز كنيد. پاك‌كننده‌ها نبايد طوري باشند كه تمام چربي‌هاي طبيعي پوست شما را نيز از بين ببرند. يك پاك كننده خوب بايد بتواند هر نوع ماده آرايشي نظير پودر صورت، رژ، كرم‌هاي پايه و غيره را به راحتي و به سرعت از روي پوست بردارد. هميشه نوع پوستتان را هنگام انتخاب كرم پاك‌كننده مورد توجه قرار دهيد. اگر پوستتان خيلي خشك است پاك‌كننده‌هاي كمي چرب را براي پوستتان برگزينيد. ابتدا كرم را روي نوك انگشت خود بگذاريد و بعد آن را به شكل دواير متحدالمركز به همراه ماساژ ملايم روي پوستتان بماليد و بگذاريد چند لحظه همان‌طور بماند و بعد به آرامي با دستمال آن را پاك كنيد و با آب ولرم شستشو دهيد.
كرم‌هاي ضدآفتاب
همان‌طور كه قبلا صحبت شد پوست ما هر روزه تحت تابش اشعه ماوراء بنفش قرار مي‌گيرد. اين اشعه براي پوست بسيار زيا‌ن‌آور است و به گفته دانشمندان عامل اصلي ابتلا به سرطان پوست، چروك‌ها و لك‌هاي پوستي است. بنابراين استفاده از كرم‌ ضد‌آفتاب براي تمامي افراد ضرورت دارد و حتي توصيه شده كه حتي در فصولي از سال كه شدت آفتاب بسيار كم است و براي افرادي كه در منزل هستند نيز با وجود اينكه شيشه پنجره‌ها تا حدي از ورود اين اشعه‌ها جلوگيري مي‌كند باز هم حتما از كرم ضد‌آفتاب به‌طور روزانه استفاده شود.

حتما هنگام خريد كرم ضدآفتابتان با عدد SPF برخورد كرده‌ايد. آيا مي‌دانيد معني SPF چيست؟
مواد تشكيل‌دهنده كرم‌هاي ضدآفتاب به دو روش از پوست محافظت مي‌كنند آنها يا اشعه ماوراء بنفش خورشيد را جذب مي‌كند و يا اينكه آن را منعكس و متفرق مي‌كنند. بنابراين مي‌توان اين كرم‌ها را بر اساس ميزان توانائيشان در جذب و دفع اشعه درجه‌بندي كرد. اين درجهSun Protection Foctor يا SPF نام دارد.
شما مي‌توانيد بدون استفاده از كرم ضدآفتاب 10 دقيقه زير نورخورشيد باقي بمانيد و احساس سوختگي نكنيد هنگامي كه از كرم ضدآفتاب استفاده كنيد زمان 10 دقيقه را ضرب در ميزان SPF كرم كنيد و به مقدار زمان به دست آمده زير آفتاب بمانيد. مثلا اگر SPF كرم شما 15 باشد شما 150 دقيقه يا 2 ساعت‌ونيم مي‌توانيد زير آفتاب بمانيد. پس يك كرم ضدآفتاب با SPF بالاتر لزوما به اين معني نيست كه از پوست شما بهتر محافظت مي‌كند بلكه به اين معناست كه شما مدت طولاني‌تري مي‌توانيد در برابر اشعه خورشيد محافظت شويد.


حال اين سوِال پيش‌ مي‌آيد كه چگونه مي‌توانيم كرم ضدآفتاب با SPF مناسب را براي خود انتخاب كنيم؟

اگر بلوند، و بور هستيد كرم با 30 SPF تا 50 را به شما توصيه مي‌كنيم.
براي نژادآسياي ميانه يا هند و اروپائي كه پوستشان در حالت عادي سفيد است 15 SPF تا 20 مناسب است.
براي پوست كمي تيره‌تر كه معمولا با رنگ‌ چشم و موي تيره ديده مي‌شود 20 SPF تا 60 توصيه مي‌شود. در مورد پوست‌هاي تيره و بسيار تيره، 10 SPF تا 20 براي حفاظت كافي است چون اينها كمتر دچار سوختگي مي‌شوند.

براي پوست كمي تيره‌تر كه معمولا با رنگ‌ چشم و موي تيره ديده مي‌شود 20 SPF تا 60 توصيه مي‌شود. در مورد پوست‌هاي تيره و بسيار تيره، 10 SPF تا 20 براي حفاظت كافي است چون اينها كمتر دچار سوختگي مي‌شوند
.
شما بايد حداقل 15 دقيقه پيش از خروج از منزل كرم ضدآفتاب را روي پوست خود بماليد. يادتان باشد كه پس از شنا كردن و تعريق حتما كرمتان را تجديد كنيد.كودكان و كرم ضدآفتاب


يك آفتاب سوختگي شديد در دوران كودكي ممكن است خطر ابتلا به سرطان پوست را در طول زندگي شخص افزايش دهد. مراقبت از كودكان در برابر تابش خورشيد خصوصا در تابستان و تعطيلات كار ساده‌اي نيست. بين 10 صبح تا 2 بعدازظهر كه تابش خورشيد سوزان است تا آنجا كه مي‌شود كودكان را از تابش مستقيم خورشيد دور نگه داريد. چون پوست كودكان حساس است قبل از استفاده از هر كرم ضدآفتابي ابتدا آن‌را روي قسمت كوچكي از پوست تست كنيد.

اگر بدن كودك به آن واكنش نشان نداد آن‌را روي صورت و دست‌هاي كودك بماليد. از آن‌جا كه نورخورشيد منبع مناسبي براي توليد ويتامين D در پوست كودك است، بايد توجه داشته باشيد كه در مورد كودكان از كرم ضدآفتاب مخصوص كودكان استفاده كنيد كه ملايم‌تر و مناسب‌تر هستند. در اين كرم‌ها برخي از احتياط‌هاي لازم لحاظ شده است و علاوه بر اين براي جلب نظر كودكان، حاوي رنگ‌هاي شاد و جذابي است.

كرم‌هاي روشن‌كننده
اين كرم‌ها براي از بين بردن لكه‌هاي قهوه‌اي روي پوست طراحي شده‌اند نكته مهمي كه بايد به آن توجه داشته باشيد اين است كه اين لكه‌ها در افراد مختلف علت و منشا‡ يكساني ندارند بعضي از آنها منشا‡ ارثي دارند و برخي در اثر بالا رفتن يا عدم تعادل هورمون‌ها (مثلا هنگام بارداري يا مصرف برخي داروها) به وجود مي‌آيند و در برخي موارد نيز اشعه فرا بنفش خورشيد باعث ايجاد اين لك‌ها مي‌شود و اگر هم نباشد باعث تشديد آنها مي‌شود.


كرم‌هاي روشن‌كننده حاوي موادي مثل هيدروكينون هستند كه توليد ملانين را متوقف و يا فعاليت آن‌را كم مي‌كنند. درمان لك‌ها توسط اين كرم‌ها مدت زمان زيادي به طول مي‌انجامد. به‌طوري كه بسياري از افراد از ادامه درمان منصرف مي‌شوند به شما توصيه مي‌كنيم كه از كرم‌هاي روشن‌كننده‌اي كه حاوي هيدروكينون بالاتر از 5 درصد هستند استفاده نكنيد. چون ممكن است به پوستتان آسيب برساند اگر در طول روز از ضدآفتاب با SPF حداقل 5 درصد و در طي شب از مرطوب كننده حاوي هيدروكسي آلفا استفاده كنيد لك‌هاي پوستي‌تان بسيار كم‌رنگ خواهد شد.