پاک کننده های پوست :

------------------------------

یک عدد گوجه فرنگی را خوب له کنید و بگذارید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی پوستتان بماند. سپس پوستتان را با آب گرم بشویید تا پوستتان تمیز شود.

پوست های چرب نسبت به مواد پاک کننده و مواد آرایشی و دارویی حساس هستند و ممکن است در اثر مصرف مواد پاک کننده یا محلول های الکل دار دچار قرمزی، خشکی، خارش یا پوسته ریزی شوند. در این صورت باید مصرف هرگونه شیر پاک کن، محلول های طبی و داروهای موضعی را متوقف و به پزشک مراجعه کرد تا پماد ساختنی (ترکیبی) التیام دهنده ای را تجویز کند.
روی پوست های چرب که اینگونه تحریک شده اند نباید پماد یا کرم بتامتازون، تریامسینولون، هیدروکورتیزون یا فلوسینولون مالید و نیز در این مواقع نباید صابون اسیدی مصرف کرد. افرادی که پوست چرب دارند باید مصرف چربی و قند را به حداقل برسانند و غذاهایی مثل خرما، پسته، فندق، گردو، شکلات و موز را بسیار کم مصرف کنند. این افراد برای کنترل چربی پوست خود و برخورداری از یک پوست شاداب و خوب باید خواب کافی، اعصاب راحت و تغذیه مناسب داشته باشند و هرچه می توانند سبزی و میوه مصرف کنند.

انگور پوست را شاداب و روشن می‌كند :
------------------------------------------------

میوه انگور برای تقویت و طراوت پوست و روشن كردن رنگ پوست مفیدست .
میوه انگور بسیار مقوی و مغذی است، تصریح كرد: میوه انگور برای طراوت پوست صورت بسیار مفیدست؛‌ آب انگور تازه را با یك تكه پنبه به صورت بمالید و پس از ۱۰ دقیقه با آب نیم‌ گرم محتوی كمی جوش شیرین بشویید.
انگور خون را تصفیه و سینه و ریه را صاف و تمیز می‌كند. همچنین انگور برای درمان ورم معده و روده مفید و یبوست را برطرف می‌كند و در درمان سل ریوی و سیاه سرفه مؤثرست. از این میوه برای درمان اسهال خونی استفاده می‌شود، در ادامه آورده است: افرادی كه معده ضعیف دارند باید انگور را بدون پوست بخورند زیرا پوست آن دیر هضم و موجب دل درد، نفخ و عوارض دیگر می‌شود.

● خواص طبی غوره عبارتند از:
۱- در درمان ورم مخاط دهان و نرمی لثه‌ها مؤثرست.
۲- آب غوره برای درمان چاقی مفرط مفیدست.
۳- بیماری اسكوربوت كه به علت كمی ویتامین"C" در بدن است با آب غوره درمان می‌شود.
۴- آب غوره چون دارای تارتارات پتاسیم است برای درمان سیاتیك و رماتیسم حاد بسیار مفیدست.
۵- در دفع زردی مؤثرست.
۶- خوردن آب غوره بلوغ دختران را جلو می‌اندازد.
۷- حرارت و صفرای بدن را دفع و روده‌ها را ضدعفونی می‌كند.
۸- آب غوره تقویت‌كننده كبد است.
۹- برای برطرف كردن ورم گلو آب غوره قرقره كنید.
۱۰- برای دفع كرم روده و تقویت معده باید به مدت پنج روز آش آب غوره همراه با زیره سیاه مصرف كنید البته در این مدت باید از خوردن غذاهای سنگین اجتناب نمایند.
۱۱- آب غوره درمان كننده پا درد و كمردرد است. برای معالجه می‌توان به مدت ده روز آش آب غوره مصرف نمود البته از خوردن غذاهای سنگین در این مدت باید اجتناب كرد.
۱۲- ترشی غوره نیز رماتیسم و سیاتیك را درمان می‌كند.

از :

drdorbashshiraz.ir/info/