+ پاسخ به مبحث
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج 11 تا 20 از 20

مبحث: سیاهچاله ها

 1. #11
  sara.NET
  Guest


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  Arrow

  آگهی تبلیغات (برای حمایت از گیگاپارس)
  چون تاپيك قراره جامع باشه ، ليست مطالب تاپيك براي دسترسي راحت تر تو اين پست آپديت ميشه :
  • ليست مطالب

  • گالري تصاوير

 2. 2 نفر از sara.NET برای این مطلب مفید تشکر کرده اند:


 3. #12
  sara.NET
  Guest


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  حفره سياه (سياهچاله) چيست؟

  يكي از شگفتي هاي فضا وجود حفره هاي سياه در آن است. مكان هايي كه در اثر جاذبه بي نهايت حتي نور از آن قابل گريز نيست و هر چه در آن وارد شود ديگر خارج نخواهد شد. به اين حفره ها در دانش نجوم سياه چال هاي فضايي گفته مي شود كه در اين مقاله به آن مي پردازيم.

  بر اساس قانون جاذبه نيوتن، هر جرمي داراي نيروي جاذبه بوده و مقدار آن رابطه عكس با مجذور فاصله از آن دارد.
  در سال1795 لاپلاس با استفاده از قانون جاذبه نيوتن تئوري خود را چنين بيان كرد: اگر جسمي با جرم M آن قدر فشرده شود كه شعاع آن، rs كمتر از مقدار rs=2GM/c2 شود [G ضريب ثابت جهاني نيروي جاذبه و c سرعت نور] ، در نتيجه سرعت فرار از آن از سرعت نور بيشتر خواهد بود. آلبرت انيشتن مي گويد: هيچ جسمي نمي تواند از نور سريع تر حركت كند. اگر دو جسم با سرعت نور در خلاف جهت هم نيز حركت كنند باز هم نسبت سرعت آنها به يكديگر برابر با سرعت نور است. در واقع سرعت نور حد مطلق سرعت است. با توجه به اين نكته كه چون سرعت گريز از حفره هاي سياه بيشتر از نور است پس فرار از آن غير ممكن است.
  آلبرت انيشتن در سال1915 در تئوري نسبيت خود(رابطه نيروي جاذبه، زمان و حجم) وجود اين سياه چال ها را عنوان كرد. اثبات فيزيكي و فرمولي آن تا سال ها ميسر نبود. اما امروزه به وجود آنها پي برده شده است. در اين تئوري، زمان به عنوان يك بعد (زمان فضايي) نيز شناخته شده است. از آنجايي كه نور نمي تواند از حفره ها بگريزد پس در فضا چنين جسمي قابل رويت نيست.

  اخرین ویرایش توسط sara.NET : 31-08-2009 at 07:16 PM

 4. 4 نفر از sara.NET برای این مطلب مفید تشکر کرده اند:


 5. #13
  sara.NET
  Guest


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  Arrow پيدايش

  پيدايش  طبق نظريه نسبيت عام، يك سياهچاله زماني ايجاد مي شود كه يك ستاره سنگين، سوخت هسته اي خود را به اتمام مي رساند و پس از آن توسط نيروي گرانش خودش فشرده مي گردد. تا هنگاميكه ستاره در حال مصرف سوخت مي باشد، انرﮊي ناشي از آن ، تعادل ستاره را در برابر نيروي گرانش حفظ مي كند. پس از اتمام سوخت ، ستاره ديگر قادر به تحمل وزن خود نيست، در نتيجه مركز ستاره دچار فروريختگي مي شود. اگر جرم مركز ستاره بيش از سه برابر جرم خورشيد باشد، ظرف كمتر از يك ثانيه درون نقطه تمركز فرو مي ريزد.

  نوع و اندازه سياه چال ها ، زمان ِ پيدايش ِ آنها را تعيين مي كند. برخي از آنها در ابتداي تشكيل كائنات بوجود آمده و اكثراً در مركز كهكشان ها بوده و به آنها سياه چال هاي عظيم يا غول پيكر (Supermassive Black Holes) گفته مي شود. نوع ديگر آن استلارها (Stellars) هستند كه در اثر انفجار سوپرنواها بوجود مي آيند. انواع كوچك تر آنها تا اندازه كوچكتر از يك الكترون با جرم زياد وجود دارند. 6. 3 نفر از sara.NET برای این مطلب مفید تشکر کرده اند:


 7. #14
  sara.NET
  Guest


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  سياهچاله ها بحث خيلي جالبيه ، عشق ِ نابغه فيزيك ، استيون هاوكينگ...
  [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]
  اگه مطلب خوبي داشتيد حتما بذاريد من بخونم
  مرسي

 8. 3 نفر از sara.NET برای این مطلب مفید تشکر کرده اند:


 9. #15
  sara.NET
  Guest


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  Arrow سياهچاله هاي غول پيكر

  سياهچاله هاي غول پيكر (Supermassive Black Holes)

  جرم اين سياه چال ها از يك ميليون تا سه ميليارد برابر خورشيد بوده و در ابتداي تولد كيهان پيدايش يافته اند. زماني كه هر نوع ماده، ستاره و يا سياره اي در نزديكي آن گرفتار جاذبه اش شود، با سرعت سرسام آور و به صورت مارپيچ به سمت مركز آن كشيده شده و در اثر جاذبه شديد بتدريج به يك صفحه تبديل مي شود. در يكي از تحقيقات اخترشناسان سرعت ورود چندين سياره به درون مركز كهكشان راه شيري محاسبه و معادل4 ميليون كيلومتر در ساعت بوده است. حتي سيارات غول پيكر قبل از رسيدن به هسته اصلي در اثر نيروي جاذبه بسيار قوي آن تكه تكه مي شوند.
  با افزايش سرعت و برخورد قطعات به يكديگر و توليد اصطكاك شديد، دما به دهها ميليون درجه سانتي گراد رسيده و در اين حرارت اشعه هاي ايكس و گاما توليد مي شوند. با رديابي اين تشعشعات، مي توان به موجوديت آنها پي برد. به علت اين برخورد و اصطكاك شديد در نزديكي حفره ها نور بسيار درخشنده اي توليد و در نتيجه، مكان اين نوع حفره ها در كهكشان ها قابل رد يابي است. نام ديگر آنها «كواسار» (ستاره دجاجه) بوده و درخشنده ترين اجسام در فضا هستند.
  دانشمندان بر اين عقيده اند كه زمان پيدايش آنها در ابتداي تولد كائنات بوده و امكان بوجود آمدن مجدد آنها مقدور نيست. به مركز اين نوع كهكشان ها «AGN» كه مخفف هسته فعال كهكشان است گفته مي شود. دانشمند انگليسي «هاوكينگ» معتقد است كه جرم اصلي عالم را حفره هاي سياهي تشكيل مي دهند كه در ابتداي پيدايش جهان بوجود آمده اند. در اين فاصله زماني، سياه چال هاي اوليه از بين رفته ولي بزرگترها باقي مانده اند. در سال1994 اولين سياه چال به جرم2/5 تا 3/5 ميليارد برابر منظومه شمسي ،توسط تلسكوپ هاي قوي در مركز كهكشان M87 پيدا شد.
  آيا تمام كهكشان ها داراي حفره هاي سياه هستند؟ اين سوالي است كه تاكنون پاسخي براي آن وجود نداشته است. برخي مواد ورودي به آنها در اثر سرعت سرسام آور قبل از رسيدن از قطبين آن خارج مي شوند. اين پديده بنام «جت كهكشاني» معروف بوده و قابل رويت است.

  دانشمندان بر اين باورند كه همه كهكشانها داراي يك سياهچاله عظيم الجثه در مركز خود مي باشند. گمان مي رود جرم هريك از اين سياهچاله ها بين يك ميليون تا يك بيليون جرم خورشيدي باشد. ستاره شناسان به اينكه اين سياهچاله ها بيليونها سال پيش در اثر گازهاي متمركز شده در مركز كهكشانها توليد شده باشند مظنون مي باشند.
  دلايلي قطعي وجود يك سياهچاله عظيم الجثه در مركز كهكشان راه شيري را اثبات ميكنند . ستاره شناسان بر اين باورند كه اين سياهچاله يك منبع عظيم از امواج راديويي به نام سگيتاريوس آ (Sagittarius A* (SgrA*)) مي باشد. مهمترين دليل براي اينكه ثابت نمايد SgrA يك سياهچاله عظيم الجثه است، سرعت حركت ستاره ها به دور آن است. سريعترين ستاره كه تا به حال در كهكشان راه شيري مشاهده شده هر 2/15 سال يكبار به دور SgrA با سرعت 5000 كيلومتر (3100 مايل) در ثانيه گردش مي نمايد. حركت اين ستاره، ستاره شناسان را متقاعد مي كند كه شئ سنگيني چندين ميليون برابر جرم خورشيد در مركز مدار اين ستاره وجود دارد. تنها جرم شناخته شده كه مي تواند به اين سنگيني باشد و در مركز مدار اين ستاره قرار بگيرد يك سياهچاله است.  اخرین ویرایش توسط sara.NET : 31-08-2009 at 07:14 PM

 10. 4 نفر از sara.NET برای این مطلب مفید تشکر کرده اند:


 11. #16
  sara.NET
  Guest


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  Arrow استلارها

  استلارها (Stellars)

  اين نوع حفره ها از انفجار سوپرنوايي بوجود مي آيند. براي تشكيل اين نوع حفره ها جرم ستاره ها بايد حداقل سه برابر خورشيد باشد و در واقع آنها از مرگ ستارگان غول پيكر به وجود مي آيند.
  در زمان تولد، سوخت ستاره هاي جوان، هيدروژن است. در مركز هسته به علت نيروي جاذبه، فشار و حرارت شديد، واكنش اتمي اتفاق افتاده و هيدروژن تبديل به هليوم، نور، حرارت و تشعشع گشته و به سطح آن پرتاب مي شود. در اين زمان ستاره در حال درخشش و سوختن است. نيروي حاصل از گريز حرارت، نور و تشعشات ستاره، باعث خنثي شدن نيروي جاذبه مي شود. اين تعادل تا زماني برقرار است كه سوخت ستاره تمام نشود. اما پس از پايان سوخت (هيدروژن) و تبديل اكثر آن به هليوم، يك واكنش اتمي ديگر اتفاق افتاده و هليوم به كربن و باقيمانده آن به صورت تشعشع به انرژي تبديل مي شود. اين واكنش ادامه يافته و كربن به اكسيژن و بعد به سيليكون و در انتها به آهن تبديل مي شود. واكنش اتمي در زمان بوجود آمدن هسته آهني متوقف مي شود.
  اگر ستارگان قديمي را دو نيم كنيم، ملاحظه خواهيم كرد كه از يك هسته آهني و لايه هاي فوقاني، بترتيب سيليكون، كربن، هليوم و هيدروژن تشكيل شده است. غير از هسته مركزي تمام لايه ها در حال سوختن هستند. در نهايت واكنش اتمي به علت نيروي شديد جاذبه و حرارت و فشار، تمام اجزاء عناصر هسته آهني را تبديل به نوترون مي كند. بتدريج با اتمام سوخت ستاره، نيروي گريز از مركز تشعشعات، حرارت و نور ديگر وجود ندارد تا بتواند نيروي جاذبه را خنثي كند. در نتيجه لايه هاي فوقاني به سمت مركز كشيده شده و بر اثر برخورد با هسته نوتروني منفجر و به سطح پرتاب مي شوند. اين واكنش را انفجار سوپرنوايي مي نامند. آنچه اتفاق مي افتد انفجار لايه هاي فوقاني بوده و ما فقط سطح خارجي آن را مشاهده مي كنيم. اين انفجار در واقع در اثر واكنش دروني بوده و فقط هسته باقي مي ماند.
  در اين جا ستاره مي ميرد و اخترشناسان آن را مرگ ستاره ناميده اند.
  وقتي كه يك ستاره سوختش تمام مي شود مانند يك بمب منفجر شده و در زمان وقوع آن درخشش به ميلياردها برابر خورشيد مي رسد. ستاره هايي تا جرم1/4 برابر خورشيد به كوتوله هاي سفيد،1/4 تا3 برابر خورشيد به ستاره هاي نوتروني و از سه برابر بزرگتر از خورشيد به سياه چال هاي فضايي تبديل خواهند شد. حداقل جرم مورد نياز براي ايجاد سياه چال ها بنام «لاندو اوپن هايمر ولكو» ناميده و محاسبه شده است.
  نزديك ترين سياه چال به ما «سايگنوس ايكس يك» است كه در سال971 رصد شده است. كهكشان راه شيري داراي بيش از چند ميليون از آنهاست. به وجود آمدن اين نوع سياه چال ها تا كنون ادامه داشته و هم چنان در حال تشكيل است ولي پيدايش جديد نوع اول آن امكان پذير نيست. انواع بزرگتر سياه چال ها داراي جرمي بيش از5 تا100 برابر خورشيد بوده و قطر آنها بين32 الي650 كيلومتر است. تعداد25 عدد از آنها تاكنون در كهكشان ما، راه شيري، رصد شده است.


  اخرین ویرایش توسط sara.NET : 31-08-2009 at 07:15 PM

 12. 7 نفر از sara.NET برای این مطلب مفید تشکر کرده اند:


 13. #17
  مدیر بازنشسته
  5,934 امتیاز ، سطح 18
  31% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 416
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialYour first GroupRecommendation Second ClassCreated Album picturesVeteran
  نماد yakuza
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  پست
  563
  گيپا
  49,037
  پس انداز
  0
  امتیاز
  5,934
  سطح
  18
  تشكرها
  497
  631 بار در 360 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  مطالب جالبی بود

  یکی از شگفتیهای فضا همین سیاهچاله است

  و چون قدرت مکشش آنقدر بالاست که نور هم فرو میبره ، برای همین نه هیچ سایه ای داره و نه دیده میشه ، و به صورت یه دایره سیاه در فضا قرار گرفته 14. کاربرانی که برای این مطلب مفید از yakuza تشکر کرده اند:


 15. #18
  مدیر کل انجمن ها
  54,240 امتیاز ، سطح 56
  89% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 210
  3.0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassCreated Album picturesVeteranTagger First Class
  نماد Han!YE
  تاريخ عضويت
  Dec 2008
  محل سکونت
  گلستان سعدی
  پست
  5,409
  گيپا
  5,446,083
  پس انداز
  0
  امتیاز
  54,240
  سطح
  56
  تشكرها
  2,400
  2,740 بار در 1,635 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  Wink

  سلام
  بهتره مطالب سیاهچاله فقط دریک تاپیک باشه
  اگر بتونی این تاپیکو بیاری بالا و مطالب این تاپیک رو بیشترکنی ،مهمش میکنم اگه نه در اینده انشالله تاپیک مهم میشه:دی
  راستی دررابطه باتصاویر
  سعی کن عکس هارو تو تاپیک [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] بزاری اما اگه در مورد سیاهچاله ست همراه با مطالب همینجا بزار
  اخرین ویرایش توسط Han!YE : 17-09-2009 at 01:21 PM دليل: .....
  براي كشف اقيانوسهاي جديد
  بايد شهامت ترك ساحل آرام خود را داشته باشيد؛اين جهان،جهان تغيير است نه تقدير

  پست های خلاف قوانین را با کلیک روی که پایین هر پست ،سمت راست می باشد یا از طریق پیام خصوصی به من گزارش دهید .
  وبلاگ ادبی زمرد خاموش  .

 16. 2 نفر از Han!YE برای این مطلب مفید تشکر کرده اند:


 17. #19
  كاربر فعال گيگاپارس
  8,675 امتیاز ، سطح 22
  29% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 575
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialVeteranTagger First Class5000 Experience Points1000 Experience Points
  نماد helen
  تاريخ عضويت
  Dec 2008
  پست
  962
  گيپا
  23,782
  پس انداز
  0
  امتیاز
  8,675
  سطح
  22
  تشكرها
  206
  361 بار در 236 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض  فرض کنید جرم ستاره ای درحدود 20 برابر جرم خورشید باشد بعد از طی مراحل تکامل وانفجار بصورت ابرنواختری, اگر جرم ستاره باقی مانده به سه برابر خورشید برسد از آنجاییکه این جرم برای تبدیل به ستاره نوترونی شدن زیاداست ستاره بطور کامل متراکم شده و به یک سیاهچاله تبدیل خواهد شد.برطبق قوانین فیزیک واستنتاج منطقی عاقبت کار یکتایی (Singularity) خواهد بود.یکتایی نقطه ای که شعاع آن صفر وچگالی آن بینهایت خواهد بود.هر چه به این جرم نزدیکتر شویم سرعت فرار از آن بیشتر خواهد شد و در فاصله ای که بانام شعاع شوارزشیلد شناخته میشود سرعت فرار از چنین جرمی با سرعت نور برابر می شود.اندازه این شعاع ویژه به جرم ستاره بستگی مستقیم دارد برای ستاره ای با جرم خورشید مقدار آن 3 کیلومتر است این بدان معناست برای اینکه خورشید به یک سیاه چاله تبدیل شود باید قطر آن به 3 کیلومتر کاهش بیابد.اگر کره ای با شعاع شوارزشیلد حول نقطه مرکزی رسم کنیم (نام این کره افق رویداد(Event horizon )می باشد)درون این کره سرعت فرار از سرعت نور بیشتر خواهد بود و از آنجاییکه هیچ جسمی توانایی حرکت باسرعت بیشتر از سرعت نور را ندارد ، هیچ جسمی توانایی گریز از این منطقه را ندارد.برطبق روابط فیزیکی معمول هیچ خبری از درون این کره در دسترس نمی باشد و نیروهای شدید کشندی درون این محیط موجب انفجار و از هم گسیختگی هر جسمی که به آن نزدیک شود می گردد.

  برطبق نسبیت عام فضای اطراف افق رویداد به شدت تاب برمی دارد.مقدار تاب برداشتن به جرم سیاهچاله بستگی دارد وهر جرم بیشتر باشد مقدار آن بیشتر خواهد بود.از آنجاییکه سیاه چاله هیچ نوری از خود بیرون نمی دهد تنها براساس همین تغییر فضای اطراف آن است که ما می توانیم وجود آنرا بطور غیرمستقیم ردیابی کنیم.درواقع مابا مشاهده اثر آن بر مواد بیرون از افق رویداد میتوانیم تاحدودی آنرا تشخیص دهیم.سیاهچاله مواداطراف خود را به شدت جذب می کند واین مواد جذبی قبل از برخورد با آن به دلیل سرعت سقوط فوق العاده زیاد پرتوهای ایکس گاما و امواج رادیویی گسیل می کنند.

  سیاهچاله هایی که در یک دستگاه دوتایی قرار دارند از گازهای ستاره همدم خود گازدریافت می کنند واین گاز با نزدیک شدن به افق رویداد دراثر نیروهای شدید گرانشی گرم شده وشروع به تابش اشعه ایکس می کنند پس یک راه برای تشخیص سیاهچاله ها جستجوبرای یافتن ستاره های دوتایی است که منبع قوی امواج اشعه ایکس باشند.موادی که از ستاره همدم می آیند بطور مستقیم برسطح سیاهچاله سقوط نمی کنند بلکه ابتداتشکیل یک قرص برافزایشی می دهند مواد درون این قرص با حرکت سریع ومارپیچی به سیاهچاله نزدیک شده وبه مرور زمان میسوزند.عکسهای گرفته شده توسط تلسکوپ فضایی هابل در مواردبسیار زیادی نشاندهنده این قرص می باشد.

  این گمان وجود دارد که در مرکز کهکشانها سیاهچاله های ابر سنگین وجود داشته باشد.از جمله در کهکشان خودمان.نحوه حرکت ابرهای گازی وشدت پرتوهای ارسالی از مرکز کهکشان خودمان از دلایل وجود چنین سیاهچاله ای می باشد. بررسي سرعت ستاره‌هاي نزديک به مرکز کهکشان راه شیری که امروزه توسط تلسکوپ‌هابل قابل انجام است، بيانگر اين واقعيت است که جرم هسته کهکشان بسيار بزرگ بوده که در يک ناحيه کوچک قرار دارد این نمونه مي‌تواند وجود سياهچاله در مرکز کهکشان‌ها را مورد تاييد قرار دهد. همچنين مشاهده اشعه گاما متغیير را مي‌توان به عنوان شاهدي دال بر قبول سياهچاله ابرجرم‌دار در مرکز کهکشان‌ها دانست. اخيرا" وجود سياهچاله در مرکز کهشکان M87 نیز مورد قبول منجمين قرار گرفته است.

  چگالي متوسط يک سياهچاله متناسب با عکس مربع جرم آن است. براي يک سياهچاله در حد جرم خورشيد چگالي ده میلیون تن در سانتی مترمکعب بدست مي‌آيد که چهل برابر چگال‌تر از مواد هسته‌اي است . در صورتي که براي يک سياهچاله با جرم صد میلیون برابر جرم خورشيد چگالي یک گرم در سانتی مترمکعب محاسبه مي‌شود که برابر چگالي آب است. بنابراين شرايطي که مي‌تواند يک سياهچاله کوچک ايجاد گردد بسيار سخت تر از شرايطي است که يک سياهچاله بزرگ مي‌تواند توليد شود.  بطورکلی سیاهچاله ها به سه گروه تقسیم می شوند:

  سياهچاله‌هاي ستاره‌اي (Stellar Black Holes )
  اين دسته از سياهچاله‌ها معمولا" از رمبش ستارگان بوجود آمده و جرم آنها بين 3 تا 100 برابر جرم خورشيد است. بهترين کانديد براي مشاهده اين دسته از سياهچاله‌ها، سيستم‌هاي دوتايي منبع اشعه X است که يکي از دو شي مشاهده نمي‌شود. اين دسته از سيستم‌هاي نجومي ‌از خود اشعه X تشعشع مي‌کنند که از اوايل دهه 1970 مورد توجه قرار گرفتند.

  اولين دوتايي کانديد از این گروه، Cygnus X-1 است که ستاره اپتيكي دوتايي يک ابرغول آبي است که جرم آن حدود 20 برابر جرم خورشيد است و دور زوج نامرئي خود که جرم آن در حدود 40 برابر جرم خورشيد است با پريود 6/5 روز مي‌چرخد. فاصله آن از ما در حدود 2/2 کيلو پارسک است . در اين سيستم دوتايي، جرم از ستاره قابل رويت دوتايي به درون سياهچاله وارد مي‌شود ولي به دليل سرعت زاويه‌اي، اين جرم به صورت شعاعي وارد سياهچاله نشده بلکه گازها تشکيل يک ديسک داده که آنرا قرص برافزايشي (accretion disk) گويند.

  دو دسته اشعه در طيف تابش اين سيستم دوتايي که از قرص برافزايشي تابش مي‌گردد ديده مي‌شود که يکي از اين دو، تابش جسم سياه با دماي 31000K بوده و دسته دوم اشعه X سخت تا انرژي 150K است . در واقع طيف اين دسته دوم اشعه که تا انرژي 150Kev را هم داراست شاهدي بر وجود سياهچاله بعنوان زوج نامرئي اين دوتايي است. البته اگر اين زوج ستاره نوتروني هم باشد اشعه X توليد مي‌شود ولي نشان داده شده است که در اين صورت اشعه X داراي انرژي حدود100K نخواهد بود . اخيرا" اشعه گاما پرانرژي هم براي اين دوتايي مشاهده شده است که بر سياهچاله بودن شي غيرقابل رويت اين دوتايي تاکيد مي‌کند. تا کنون تعداد زيادي از اين سيستم‌هاي دوتايي که مي‌تواند شاهد وجود سياهچاله باشد کشف شده است و امروزه يکي از زمينه‌هاي مشاهده‌اي کشف و بررسي اين گونه دوتايي‌هاست.  2-سياهچاله‌هاي ابرجرم دار (Supermassive Black Holes )


  جرم اينگونه سياهچاله بين یک میلیون تا ده هزار میلیون برابر جرم خورشيد است. اينگونه سياهچاله‌ها در مرکز کهکشان‌ها از جمله کهکشان راه شیری قرار دارند. شدت تابش از مرکز کهکشان‌هاي فعال که مي‌تواند به خاطر ورود جرم به مرکز کهکشان باشد و کوچک بودن اندازه هسته اين کهکشان‌ها بيانگر وجود سياهچاله ابرجرم دار در مرکز آنهاست.  3- سياهچاله‌ها با جرم متوسط
  شکاف بين جرم سياهچاله‌هاي معمولي (3 تا 100 برابر جرم خورشید) و سياهچاله‌هاي ابرجرم‌دار (با جرم یک میلیون تا ده هزار میلیون برابر جرم خورشید) منجمين را بر آن داشت که به دنبال سياهچاله‌هايي با جرم(با جرم 100 تا 100هزار برابر جرم خورشید) هم باشند. اين گونه سياهچاله‌ها مي‌توانند در مرکز خوشه‌هاي ستاره‌اي در نزديکي مرکز کهکشان‌ها وجود داشته باشند. به دو روش مي‌توان به دنبال شواهد تجربي براي اين دسته از سياهچاله‌ها بود. يکي از روش‌هاي مشاهده‌اي اين گونه سياهچاله‌ها يافتن منابع اشعه با شدت زياد است. اخيرا" منابعي از اشعه X با اين محدوده شدت با طيف انرژي چند ده الکترون ولت در مرکز خوشه‌هاي ستاره‌اي مشاهده شده است. اين دسته از منابع اشعه به منبع فوق درخشان پرتو ايكس يا Ultraluminous X-ray source (ULXs)مشهور هستند.

  کلمه سیاهچاله از اینجا گرفته شده که هیچ پرتوی الکترومغناطیسی نمی تواند از آن ساطع شود درنتیجه سیاه دیده میشود.
  آزادی حقیقی آن نیست که هرچه میل داریم انجام بدهیم ، بلکه آن است که آنچه را که حق داریم بکنیم .
  ویکتور کوزن

 18. 2 نفر از helen برای این مطلب مفید تشکر کرده اند:


 19. #20
  كاربر تازه وارد
  1,997 امتیاز ، سطح 10
  37% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 253
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  1 year registered1000 Experience Points
  نماد shelman666
  تاريخ عضويت
  Oct 2009
  محل سکونت
  Under the vik Sky
  پست
  15
  گيپا
  1,346
  پس انداز
  0
  امتیاز
  1,997
  سطح
  10
  تشكرها
  51
  15 بار در 8 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  آگهی تبلیغات
  نقل قول نویسنده saraa مشاهده پست
  انواع سیاهچاله
  1. شوارتس شیلید: ساده ترین نوع سیاهچاله‌هاست، بار و چرخش ندارد، تنها یک افق رویداد و یک فوتون کره دارد، از آن نمی توان انرژی استخراج کرد. شامل تکینگی ، نقطه‌ای است که در آن ماده تا چگالی نامحدود در هم فرو رفته است.
  این رویداد منظورتون چیه ؟! میشه یه توضیحی بدید ؟
  من یه برگ زردم اما ...
  با خود درخت می افتم

+ پاسخ به مبحث
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

بازدید کنندگانی که از طریق جستجو کلمات ذیل به انجمنهای گیگاپارس آمده اند:

سیاه چاله های فضایی

سیاه چاله ها

تراوین با سرعت بی نهایت

سیاه چالهسیاهچاله های فضاییسیاهچاله هاتراوین با سرعت میلیاردیعکس سیاه چالهسیاهچاله فضاییعکس سیاه چاله هاعکس سیاه چاله های فضاییتراوین با سرعت 5000عکس از سیاه چاله هاسياه چاله هاسیاه چالسیاه چاله چیستعکس سیاه چاله فضاییسياه چاله هاي فضاييسیاه چاله فضاییسیاهچالهتصاویر سیاهچالهسياه چالهتصاویری از سیاه چاله هاعکس هایی از سیاه چاله های فضاییعکس سیاهچاله
SEO Blog

اطلاعات این مبحث

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 کاربر در حال دیدن این مبحث می باشند، (0کاربر عضو و 1 کاربر مهمان)

تگهای این مبحث

قانون های ارسال نوشته

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts