+ پاسخ به مبحث
صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمایش نتایج 1 تا 10 از 13

مبحث: نجوم چیست؟

 1. #1
  3,560 امتیاز ، سطح 14
  2% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 490
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points
  نماد siamak
  تاريخ عضويت
  Oct 2007
  پست
  3
  گيپا
  43
  پس انداز
  0
  امتیاز
  3,560
  سطح
  14
  تشكرها
  0
  5 بار در 3 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض نجوم چیست؟

  آگهی تبلیغات (برای حمایت از گیگاپارس)
  مقدمه
  واژة «نجوم» داراي دو مفهوم متفاوت است. يك مفهوم آن به معني طالع‌بيني است كه در اين صورت بوسيله حركات سيارات و صور فلكي، پيشگويي صورت مي‌گيرد. معني دوم نجوم، علم دقيقي است كه فقط با اجسام سماوي سر و كار دارد و مورد تأييد دانشگاه‌هاست. در لاتين اين دو مفهوم داراي دو واژه جداگانه هستند؛ نجوم به معني طالع‌بيني «استرولوژي» Astrology و به معني علم دقيقه «استرونومي» Astronomy ناميده مي‌شوند و ريشه يوناني دارند. نجوم جزو قديمي‌ترين يا حتي قديم‌ترين علومي است كه زادگاه آن ظاهراً حدود چند هزار سال قبل از ميلاد، در خاورميانه تخمين زده شده است. گفته مي‌شود كه قوم كلده (Chaldean) كه در منطقه بابل قديم مي‌زيستند، اولين منجمان بودند، ولي در هندوستان بر اين عقيده هستند كه استرولوژي جزو ميراث فرهنگي آنهاست و برمي‌گردد به دوران «ودا» و حتي به آغاز آفرينش. نجوم هميشه همراه با استرولوژي بوده و دو مفهوم جداگانه نداشته است. بعد از قرون وسطي و مخصوصاً در قرون معاصر اين دو شاخه نجوم از هم جدا شده و به علت از بين رفتن ديدگاه صحيح، استرولوژي مفهوم خرافات، به خود گرفته است و استرونومي مفهوم علم دقيق. در واقع استرولوژي جزو ميراث حقيقي مشرق زمين است و دانشمندان قديمي از قبيل ابوريحان بيروني و خواجه نصير‌الدين طوسي و غيره .. عمر خود را صرف تحقيق رياضيات و نجوم كرده، سهمي در فراهم ساختن پايه علم نوين دارند. همين‌ها بودند كه درباره روابط آسمان و سرنوشت انسان‌ها مي‌انديشيدند. استرولوژي به علت منافع شخصي، ثروت، قدرت، يا حتي به علت ناداني، از طرف افرادي كه داراي صلاحيت نبودند، مورد سوءاستفاده قرار گرفت و اينان قوانين و احكام نجومي بي‌شماري وضع كردند و استرولوژي را به‌صورت «علمي» درآوردند كه تا به امروز ادامه دارد. اين قوانين كوركورانه مورد استفاده قرار مي‌گيرند، بدون اين‌كه صحت اين قوانين زير سؤال و بررسي قرار گرفته شود. در نتيجه استرولوژي به‌عنوان خرافات شناخته مي‌شود.

  براي چند هزار سال، استرولوژي توانست تا به امروز زنده بماند و تقريباً مي‌توان گفت كه امروزه نصف دنيا به استرولوژي اعتقاد دارند؛ به‌عبارتي يك عده بر اين عقيده هستند كه استرولوژي خرافات و دروغ است. عده ديگري عقيده خاصي ندارند و برخي نيز به استرولوژي اعتقاد دارند و روي‌هم رفته همه اينها، ترازو را به تعادل در مي‌آورند. خود اين امر نشان مي‌دهد كه در استرولوژي چيزي وجود دارد كه حقيقي است و قسمت ديگر كه حقيقت ندارد. در عصر كنوني، در غرب و بخصوص در خاور دور، مكتب‌ها و سيستم‌هاي استرولوژي گوناگوني وجود دارند كه خيلي پيچيده هستند و در مورد مهمترين عناصر اين دانش، اختلاف نظر دارند. سال‌هاي زيادي نياز است تا اين دانش فرا گرفته شود. در بازار، كتاب‌هاي زيادي درباره استرولوژي وجود دارد بويژه در هندوستان كه مانند يك جنگل عظيم است؛ هر چقدر بيشتر وارد آن شويد، بيشتر گيج و گم مي‌شويد. با توجه به ملاحظات فوق، كتاب حاضر طوري تدوين شده است كه يك چيز منحصر به فرد و هم‌چنين يك ديد كلي درباره استرولوژي به خواننده ارائه مي‌دهد. اين‌جا شيره خالص سيستم‌هاي مختلف شرق و غرب استخراج شده و فقط آن عناصري از استرولوژي كه در سيستم‌ها، مشترك و فاقد تناقض و مغايرت هستند به‌كار گرفته شده است. بعد از بيش از بيست سال تحقيق و جدا كردن تمام قوانين استرولوژي كه مبهم هستند و نگه داشتن قوانيني چند كه از طريق آمار نتايج خوبي مي‌دهند و با كمك تقويم‌هاي گرافيكي نجومي كه بر پايه اصول دقيق نجومي ساخته شده‌اند، نظم روند رويدادهاي زندگي هر انسان بر حسب دوره‌هاي سالانه، ماهانه و روزانه قابل تجزيه و تحليل و پيشگويي است. فرار گرفتن روش تفسير تقويم‌ها زياد دشوار نيست.

  بعد از كمي تجربه از طريق مشاهده و مقايسه مداوم تقويم‌ها با روندزندگي روزمره خود و ديگران و با كمك پنج نمونه‌هاي مفصل از زندگينامه افراد مشهور كه در اين كتاب آمده است و نيز مهارت در تفسير حركات سيارات و پيش‌بيني رويدادها با دقت يک تا چند روز امكان‌پذير مي‌شود. توصيه مي‌شود كه براي رسيدن به قسمت عملي اين كتاب زياد عجولانه رفتار نشود. كتاب را با دقت از اول تا آخر مطالعه كنيد و دوباره از سر شروع كنيد. چيزي ياد مي‌گيريد كه تا آخر عمر مفيد و قابل استفاده خواهد بود. درواقع نكته مهم اين نيست كه فقط يك موضوع خاص را بتوان پيش‌بيني كرد، بلكه مهم اين است كه به نظم روند طبيعت كه در زندگي ما و اطرافيان ما حاكم است پي برده شود. در آخر، هدف نهايي كتاب اين است كه از طريق شناخت عميق‌تر استرولوژي، زمينه‌اي براي درك عميق‌تر «اصل موازات» كه در آخر اين كتاب ارائه مي‌شود، فراهم گردد. درك عميق‌تر « اصل موازات » مي‌تواند افق‌هاي جديدي براي همه رشته‌هاي علوم و جهان‌بيني هر انسان بگشايد. جهان‌بيني « اصل موازات » در واقع يك بينش «يكتا‌بيني» در مقابل بينش «فرق‌بيني» كه بينش فعلي بشريت است مي‌باشد؛ بينشي كه مي‌تواند از طريق منطق خالص، اتحادي بين جهان‌بيني‌هاي مختلف بوجود آورد. همه رنج‌هاي فردي و اجتماعي، در جهان‌بيني خود فرد نهفته است.

  در آخر لازم به ذكر است كه از آنجايي كه اين كتاب از يك لحاظ جنبه درسي هم دارد و نگارنده مايل است كه خواننده موارد مهم را خوب و راحت درك كند، طرز نگارش طوري است كه بر موارد مهم از طريق تكرار مطلب تأكيد گذشته مي‌شود. براي ارائه و تدوين اين كتاب كه از منابع و داده‌هاي نسبتاً زيادي استفاده مي‌كند كه براي بررسي و بررسي مجدد صحت‌ داده‌هاي به‌كار رفته، وقت و دقت زيادي به‌كار رفته است، بنده از حمايت و همكاري ناشر بخصوص در مورد تدوين تقويم‌هاي گرافيكي سپاسگزار هستم.

  سيامك زندپور، مشهد 1374
  براي ادامه بحث[تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]
  اخرین ویرایش توسط simin : 22-10-2007 at 01:50 PM

 2. 3 نفر از siamak برای این مطلب مفید تشکر کرده اند:


 3. #2
  3,560 امتیاز ، سطح 14
  2% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 490
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points
  نماد siamak
  تاريخ عضويت
  Oct 2007
  پست
  3
  گيپا
  43
  پس انداز
  0
  امتیاز
  3,560
  سطح
  14
  تشكرها
  0
  5 بار در 3 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  منتظر نظرات شما هستيم
  The fundamental law in the "justice of nature" is to maintain the equilibrium between the dualities . Pleasure is experienced in order to balance out the exact amount of pain one has experienced . Whether you are a king or a beggar, the justice of nature meets out with exact and equal measure. Those who are not aware of this law try hard to obtain a bigger share of pleasure which is an impossible and futile task and the cause of oppression to oneself and mankind
  For more visit www.up-research.com
  Siamak Zandpour

 4. کاربرانی که برای این مطلب مفید از siamak تشکر کرده اند:


 5. #3
  مدیر انجمن تاريخ
  24,097 امتیاز ، سطح 37
  79% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 253
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Recommendation Second ClassVeteranTagger First Class10000 Experience Points
  نماد b.b
  تاريخ عضويت
  Oct 2007
  پست
  1,680
  گيپا
  197,963
  پس انداز
  0
  امتیاز
  24,097
  سطح
  37
  تشكرها
  470
  1,205 بار در 706 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض تاریخچه نجوم

  ● علم نجوم چیست ؟
  نجوم مطالعه مواد است و مقدمه ایست درباره فرایند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین است که این جهان ، آسمان و گوی آسمان را از اتم های کوچک تا گیتی وسیع شامل می شود . منجمان اجرام آسمانی مانند سیارات ، ستاره ها ،ستاره های دنباله دار ، کهکشانها، سحابیها و مواد بین کهکشانها را مطالعه می کنند . برای اینکه چگونگی تشکیل شدن ، چگونگی بوجود آمدن و منسب هر کدام را مشخص می کنند و اینکه چگونه بر یکدیگر تاثیر می گذارند و چه اتفاقی ممکن است برای آنها بیفتد .
  بخشی از جهان ما ، زمین وانچه در آن اتفاق می افتد اختر شناسی را شامل می شود ،در واقع زمین آزمایشگاه ماست و هرچه که درباره جهان می دانیم از آنچه از زمین می توانیم ببینیم و دریابیم ویا تصور کنیم سرچشمه گرفته است.
  ● چگونه علم نجوم بوجود آمد؟
  قبل از اختراع تلسکوپ ، در نزدیکی قرن هفدهم ،نجوم بر مبنای مشاهده با چشم غیر مسلح پایه گذاری شده بود. در ابتدا مردم از محل ستاره ها و سیارات در آسمان نقشه تهیه می کردند . متمدن ترین ها برای نقشه برداری آسمان نظام داشتند و ما می دانیم که امروزه نجوم از نظریات یونانیان باستان سرچشمه می گیرد .
  در سال ۱۵۰ میلادی یک منجم و ریاضیدان یونانی به نام کلودیوس بطلمیوس یک رساله در باره علم نجوم نوشت . او در آن ۴۸ گروه ستارهای که صورت فلکی نامیده می شدند را فهرست کرد ، مانند جبار ، برساووش و....که بیشتر از اسامی اساطیر گرفته شده اند . همانطور که ما هنگام نگاه کردن به ابرها ، آنها را به اشکالی از اجسام آشنا تصور می کنیم ،همانگونه بطلمیوس در گروهبندی ستارگان اشکال آشنا را مشاهده کرد. همچنین بطلمیوس متوجه شد که به نظر ستارگان در سر تاسر آسمان حرکت می کنند او گفت که تمام اجرام آسمانی به دور زمین که مرکز جهان بی حرکت ایستاده حرکت می کنند . این نظریه علمی برای قرنها پذیرفته شده بود . تئوری بطلمیوس راجع به جهان طرح زمین مرکز نامیده شد زیرا در آن زمین در مرکز عالم قراردارد.
  ● چه موقع کشف شد که زمین بدور خورشید می چرخد ؟
  قبول این واقعیت مدت ها طول کشید . در سال ۱۵۴۳ میلادی یک منجم لهستانی به نام نیکلاس کوپرنیک De Revolutionibus را منتشر کرد که مشخص می کرد سیارات به دور خورشید گردش می کنند اما نظریه او با تعلیمات کلیسای کاتولیک مغایرت داشت و کلیسا قدرتمندترین سازمان اجتماعی و سیاسی آن زمان بود . عقیده هایی مانند طرح خورشیدمرکزی که در جهان تفکر بدیع بودند سزاوار کیفر مرگ بودند . بنابراین اگرهم تعدادی دیگر ازمنجمان طرح کپرنیک را می پذیرفتند از تصدیق کردن آن هراس داشتند . در سال۱۶۳۲ گالیلئو گالیله ، یکی از برجسته ترین منجمان در طول تاریخ ، سرانجام یک کتاب در حمایت از نظریه کپرنیک منتشر کرد . کلیسای کاتولیک روم گالیله را برای محاکمه به خاطر بدعت گذارن احضار کرد و این منجم برای برگشتن از حرفش یا مرگ حق انتخاب داشت . گالیله دست از عقیده خود کشید اما کلیسا از پذیرفته شدن طرح خورشید در عرف نمی توانست جلوگیری کند(در سال ۱۹۹۲کلیسای کاتولیک روم رسما با گالیله و کپرنیک موافقت کرد.)
  ● چطور منجمان سریعایک ستاره را از دیگران تشخیص می دهند؟
  منجمان علاوه بر نقشه موقعیت ستارگان در آسمان تععن کردند که کدام ستاره از دیگر ستارگان پرنورتر است . یک منجم یونانی به نام هیپارکوس جد بطلمیوس ابتدا ستارگان را بر اساس روشنایی اشان طبقه بندی کرد . اوششطبقه روشنایی را با قدر شان لیست کرد (قدر یعنی درخشش یک ستاره که بر روی زمین نمایان می شود . قدر یک ستاره تا حد زیادی در تعیین اینکه چقدر از زمین فاصله دارد موثر است ) هیپارکوس ۲۰ ستاره از قدر اول را طبقه بندی کرد و ستارگان ضعیف یعنی آنهایی که با چشم غیر مسلحدیده می شوند را در شش قدر طبقه بندی کرد.
  ● گالیلئو گالیله
  گالیله در پیزای ایتالیا در ۱۵۶۴ در اواسط دوره رنسانس متولد شد . گالیله فقط اولین کسی که تلسکوپ را روی ستارگان متمرکز کرد نبود ، او همچنین دیدگاه متفاوتی نسبت به جهان ایجاد کرد . گالیله استاد نجوم ، ریاضی ، فیزیک ، فلسفه و تبلیغات بود . تصور او (و احتمالا واقعیت ) از یک نبوغ ذاتی بود : زیرک شوخ و اما زننده بود . مردم مهم انجمن او را جستجو می کردند - تا وقتی که کار منفور و خطرناک حمایت از دیدگاه خورشید مرکزی کپرنیک راجع به منظومه شمسی رادر کارهایش انتشار داد:
  ما این حقیقت را پذیرفتیم که خورشید در مرکز منظومه شمسی است و ما ممکن است گفته باشیم ((هرکس میداند که خورشید به دور زمین می چرخد وفقط تعداد کمی دانشمند دیوانه فکر میکنند غیر از این است.))
  در سال ۱۵۴۳ نیکولاس کوپرنیکوس رساله پیشنهادی اش را که تمام سیارات به انظام زمین به دور خورشید می چرخند منتشر کرد .این پیشرفت غیر منتظره برای عده ای به طور محرمانه خوشایند بود برا قدرتمندترین دولت اروپا در آن زمان -کلیسای کاتولیک روم - در وضع موجود مسلما منفعتی وجود داشت . با این همه عقاید نظام -و توانایی اش - رویه زمین مرکزی در جهان باقی ماند.
  گالیله به طور آشکارا از دیدگاه جهانی کپرنیکوسدر مقابل کلیسا حمات کرد . روش رهبر کلیسا با دیگر بدعت گذاران نادیده گرفتن آنها یا آسیب رساندن به آنها با برخی شرایط بود . اماکلیسا نمی توانست گالیله را نادیده بگیرد .
  در سال ۱۶۳۴ گالیله به دادگاه کلیسا آورده شد و ادعا کرد که دست از عقاید بدعت گذارانه اش درباره منظومه شمسی برداشته است .
  روبه رو شدن با شکنجه و مرگ ، گالیه را وادار به تسلیم شدن کرد . او هنگامیکه اتاق محاکمه را ترک کرد - زیر لب- گفت بی اعتنا به آنچه مجبور به گفتن شده بود ادعا کرد که زمین هنوز به دور خورشید می چرخد.
  گالیله بقیه عمر خود را در زیر شیروانی خانه ای تا سال ۱۶۴۲ گذراند ۳۵۵ سال بعد در سال۱۹۹۲ کلیسا رسما طرح کپرنیک را در مورد متظومه شمسی پذیرفت.  سازمان آموزش و پرورش استان خراسان
  دلم آشفته آن مايه ناز است هنوز / مرغ پرسوخته در پنجه باز است هنوز
  جان به لب آمد و لب برلب جانان نرسيد / دل به جان آمد و او برسر ناز است هنوز
  گرچه بيگانه زخود گشتم و ديوانه زعشق / يار عاشق كش و بيگانه نواز است هنوز

 6. #4
  مدیر انجمن علوم پايه
  3,968 امتیاز ، سطح 14
  84% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 82
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Recommendation Second ClassVeteran1000 Experience Points
  نماد toodi
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  محل سکونت
  پیش toodi عروسک عزیزم و در عمق FF7 پیش Aeris & Cluod
  پست
  73
  گيپا
  162
  پس انداز
  0
  امتیاز
  3,968
  سطح
  14
  تشكرها
  128
  17 بار در 15 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض تعریف نجوم وستاره شناسی

  مدل استاندارد منشا عالم برپایه کارهای اولیه البرت انیشتین شکل گرفت .

  انیشتین در سال 1915 یکی از ژرفترین نظریه های علمی، یعنی نظریه نسبیت عام را ارائه کرد .این نظریه شامل مجموعه ای از معادلات است که به عنوان شالوده مدل های کیها ن شناختی به کا ر گرفته می شود 0

  در سال 1923 الکساندر فرید من به حل معا دلات انیشتین برای زمان معینی در لحظات اولیه عالم دست یافت0 نتیجه کار وی خبر از حالتی با چگالی بسیار زیاد و دمای بسیار زیاد(احتمالاً 10 درجه کلو ین ) می داد 0 اکنون چنین پنداشته میشود جهان ما طی رویدادی که بعداً Big Bang(انفجار بزرگ یا مهبانگ) نامیده شد، پدید آمده است.

  خوشه های شتاره ای، سحابی ها و کهکشان ها اغلب با یک عدد به همراه پیشوند M یا NGC معرفی میشوند حرف M بر گرفته از نام شارل مسیه

  (Charles Messier) کاشف فرانسوی دنباله دار ها تا قرن هجدهم است که توانست بیش از 100 جسم نورانی مات را که ممکن بود با دنباله دار اشتباه شود فهرست کند ستاره شناسان هنوز هم علامت اختصاری مسیه (M) را به کار می برند در سال 1888 میلادی فهرست بسیار کامل تری از خوشه های ستاره ای و سحابی ها منتشر شد که نام آن « فهرست عمومی نوین»،

  (NewGeneral Catalogue) یا به اختصارNGC است. سپس فهرست تکمیلی تحت نام کاتالوگ اندیس (IC) تهیه شد. مجموع اجرام غیر ستاره ای مه به این شیوه نام گذاری شده اند به 13000 مورد می رسد که بیشتر آن ها تنها با تلسکوپ های بزرگ قابل رویت ان.  صورت فلکی به مجموعه ای از ستارگان اطلاق می شود که شکل انسان، حیوان و یا شیئی را در آسمان به وجود می آورند.
  از قرن 16 میلادی تعداد صورت فلکی به 88 صورت افزایش یافته است و نام های لاتین بسیار زیادی برای آنها ارائه شده است. امّا در این میان نام های عربی از اهمیت بیشتری بر خوردارند. ستاره های هر صورت فلکی معمولا با هم ارتباطی ندارند و در فواصل مختلف از ما و از یکدیگر قرار گرفته اند  کهکشان ها توده های بسیار بزرگ از ستارگان، گاز و غبار هستند که میلیون ها تاهزاران میلیارد ستاره را در بر می گیرند.

  منظومه شمسی ما جزء کهکشان راه شیری است قطر کهکشان ما (راه شیری) 120000 سال نوری است. منظومه شمسی با مرکز کهکشان حدود 30000 سال نوری فاصله دارد. به عبارتی اگر با سرعت نور به سمت مرکز کهکشان حرکت کنیم 30000 سال طول می کشد تا به مقصد برسیم!  سحابی ها توده های از ابر های متراکم، گاز و غبار بین ستاره ای می باشد که منشا وجودی ستارگان هستند. سحابی ها به علت نور ستارگان مجاور خود قابل رویتند و میلیونها بار بزرگتر از هر ستاره منفرد هستند.


  علاوه بر زمین، هشت سیاره دیگر نیز در منظومه شمسی وجود دارند که به دور خورشید می گردند. تفاوت اصلی بین ستاره و سیاره در این است که ستاره از خود نور افشانی می کند ولی سیاره این عمل را انجام نمی دهد.علت درخشان بودن سیارات این است که نور خورشید را از سطح خود باز می تاباند سیارات ممکن است شامل پوسته سخت وسنگی مانند زمین باشد ویا مانند مشتری و زحل از گاز تشکیل شده باشد.


  آیا می دانید که تمام ستاره ها مانند خورشید هستند؟
  آنها گوی های گازی و سوزانی همانند خورشیدند که به لحاظ فاصله زیادشان، حتی با استفاده از قویترین تلسکوپها هم، به صورت یک نقطه بسیار کوچک دیده می شوند


  کلمه Astronomy (نجوم) دو واژه یونانی، آسترون((Astron به معنای ستاره، ونوس (Nomos) به معنی قانون طرفته شده است.
  علم نجوم پاسخ به سوالات آدمی درباره ی جهان و ماهیت آن است و در مسیر تحول خود به کشف بسیاری از قوانین حاکم بر اجرام آسمانی نایل آمده است، ولی باید گفت که کار تحقیق و پژوهش در این باره هرگز پایان پذیر نیست. زیرا با پیشرفت تکنولوژی در هر زمان به اسرار تازه ای از جهان آفرینش دست می یابیم


  منبع:asemonha

  ارادتمند toodi
  اخرین ویرایش توسط toodi : 09-12-2007 at 05:10 PM دليل: انجمن ها قاطی شد
  تودو اومد

  toodi&Maggy_P
  http://toodi.blogsky.com
  OnlyAeris&Cloud 7. #5
  مدیر کل انجمن ها
  54,240 امتیاز ، سطح 56
  89% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 210
  3.0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassCreated Album picturesVeteranTagger First Class
  نماد Han!YE
  تاريخ عضويت
  Dec 2008
  محل سکونت
  گلستان سعدی
  پست
  5,409
  گيپا
  5,446,093
  پس انداز
  0
  امتیاز
  54,240
  سطح
  56
  تشكرها
  2,400
  2,740 بار در 1,635 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض نجوم

  نجوم چیست؟
  کلمه ی نجوم مردم را اغلب به یاد خیره شدن به آسمان شب،این طبیعت فراموش شده وعکس های بسیار زیبایی که توسط تلسکوپها گرفته شده می اندازد،در حالی که نجوم یک علم است و علم نجوم یعنی کار زیاد و مداوم و علم ریاضیات و فیزیک است.
  تصوری که مردم از یک منجم دارند این است که او را فردی می پندارند که به وسیله ی یک تلسکوپ در یک رصدخانه ی سرد وتاریک مشغول نگاه کردن به آسمان شب است(خوشبختانه اینگونه منجمان سخت کوش پس از گذشت اندکی دیگر تحمل نخواهند داشت)،منجمان تنها اندکی از وقتشان را صرف رصد با تلسکوپ می کنند و در رصد خانه ها معمولا دوربین ها و تلسکوپها و سایر تجهیزات توسط کامپیوترها در یک اتاق گرم نسبتا روشن به وسیله ی منجم کنترل می شوند.
  کلمه ی نجوم جمع نجم به معنی ستاره است. اماواژه یastronomy یعنی معادل انگلیسی کلمه ی نجوم از 2 واژه ی یونانی astron به معنای ستاره و nomos به معنای قانون گرفته شده است.
  نجوم علمی است که به مطالعه ی حرکات ، ساختار،ویژگی های همه ی اجرام سماوی مثل ستارگان،سیارات و کهکشانها و به تکامل و سرنوشت آنها می پردازد.ویژگی هایی مثل:جرم،رنگ،دما،ترکیبات و ...
  علم نجوم پاسخ به سوالات و کنجکاوی های بشر پیرامون جهانی است که در آن واقع شده است.
  2 شاخه ی اصلی نجوم عبارتنداز:_ تئوری :که پدیده های رصد شده را با استفاده از محاسبات و شبیه سازی بر اساس فیزیک،شیمی و علوم دیگر توضیح می دهد.
  _ رصدی: به مشاهده آسمان و اجرام سماوی و اثبات فرضیه ها ی تئوری می پردازد.
  هر کدام از این شاخه های اصلی در نجوم خود به زیر شاخه هایی تقسیم می شوند:
  1)هیئت و نجوم(astronomy) : به طور کلی درباره ی حرکت اجرام سماوی بحث می کند.
  2)اختر فیزیک(astrophysics) : درباره ی ساختار،خواص فیزیکی،ترکیبات شیمیایی و تحولات درونی ستارگان بحث می کند و به مطالعه ی حرکات ظاهری و حقیقی ستارگان و تعیین مواضع آنها نیز می پردازد.این بخش از نجوم خود شامل دو قسمت است:
  الف)اختر فیزیک کاربردی ( appliedastrophysics): عمدتا به طراحی ابزار و وسایل نجومی می پردازد و مطالعه ی کاربردی روش های اختر شناسی مورد نظر است.
  ب)اختر فیزیک نظری( Theoretical astrophysics) : که به کمک قوانین فیزیک،پدیده های نجومی را توضیح می دهد و تعیین می نماید.
  3) کیهان شناسی (cosmology) : این رشته قوانین عمومی تکامل طبیعی و مادی جهان و ساختار آن را بررسی می کند.به عبارت دیگر جهان هستی را به طور کلی در نظر می گیرد و به مطاله ی آن می پردازد،دو موضوع مهم مورد مطالعه ی کیهان شناسی،بررسی وضع کهکشانها،نواختران و مساله ی اساسی انبساط جهان است.
  4)کیهان زایی (cosmogony ) : درباره ی چگونگی پیدایش و منشا کیهان بحث می کند.مسائل مربوط به پیدایش،تحول و تکوین عالم،در قلمرو مطالعات کیهان زایی است.
  تفاوت علم نجوم با سایر علوم :
  علوم دیگر(عموما) می توانند یک آزمایش را در آزمایشگاه راه اندازی کنند و اتفاقاتی را که رخ
  می دهد مشاهده کنند اما علم نجوم محدود شده به مشاهدات آرام و آهسته ای که در عالم رخ
  می دهد.
  مقیاس ها در نجوم:
  نجوم، هم با چیزهای خیلی بزرگ و هم خیلی کوچک سروکار دارد.
  توجه کنید:
  شعاع توپ بسکتبال: Km 4-10×2
  شعاع زمین: Km 6378 (تقریبا 7 10×3 برابر شعاع توپ بسکتبال)
  شعاع خورشید: Km 5 10×7 (تقریبا 109 برابر شعاع زمین )
  فاصله نزدیکترین ستاره به ما (پروکسیما قنطورس) :1.30 پارسک برابر با 4.24 سال نوری برابر
  با Km 16 10×4
  شعاع مشاهده شده از عالم: تقریبا 5 گیگا پارسک
  طول موج نور مرئی: تقریبا Km 10- 10×5
  اندازه ی هسته اتم :Km 13-10
  با توجه به این اعداد و ارقام نجومی به ادامه ی موضوع می پردازم.
  تاریخچه ای از نجوم :
  نجوم یکی از علوم کهن می باشد، نجوم از زمانهای ما قبل تاریخ در حال حرفه ای شدن بوده است.نجوم مدرن بر بسیاری از تئوری های فیزیکی قابل قبول مانند قوانین حرکت آقای نیوتن و قانون جاذبه ی عمومی وی متکی است.
  نجوم در گذشته علمی بود که هرکسی می توانست از آن بهره ببرد.بسیاری از افراد به واسطه ی استفاده از علم نجوم برای عملکردهای مفیدی مثل زمان سنجی یا راهیابی در دریا پر آوازه شدند.
  کلمبوس و هم عصرانش با استفاده از ستارگان توانستند سرتاسر اقیانوس اطلس را راهیابی کنند.تلسکوپ در سال 1610 به وسیله ی جناب آقای گالیله اختراع شد و وی از آن برای مشاهده ی جزئیات ماه استفاده کرد و با آن کوههای ماه و همچنین 4 تا از اقمار سیاره ی مشتری را که امروزه از آنها با نام اقمار گالیله ای یاد می شود،را رصد کرد.پس از آن آقای نیوتن طرح جناب گالیله را گسترش داد و تلسکوپ بازتابی را اختراع کرد که تا امروز هنوز از این نوع تلسکوپها استفاده می شود.در سال 1781 سر ویلیام هرشل سیاره ی اورانوس را کشف کرد.در سال 1838 از روش اختلاف منظر(جابجایی اجسام نزدیکتر در زمینه ی اجسام دورتر) برای یافتن فاصله ی دقیق ستارگان استفاده شد.
  پس از کشف نپتون،پلوتو در سال 1930 کشف شد ولی در حال حاضر پلوتو دیگر جزء خانواده ی سیارات نیست!
  نجوم مدرن خیلی پیچیده و پر هزینه است،در عوض در نجوم مدرن علاوه بر رصد امواج مرئی، رصدهایی در محدوده ی طول موج های رادیویی،فروسرخ، پرتوهای X و حتی پرتو های کیهانی صورت می گیرد و در این شرایط تلسکو پهای خارج از جو زمین مانند تلسکوپ فضایی هابل بهترین تصاویر را با بهترین کیفیت و وضوح از کهکشانهای دیگر و از دوردستهای عالم تهیه کردند.
  در میانه ی قرن بیستم کشف شد که جهان در حال انبساط است.این موضوع همراه با دیگر شواهد منجر به طرح مدل Big Bang (انفجار بزرگ یا مهبانگ) گردید،همه ی این ها در حالی است که آینده ی نجوم در گرو گسترش تکنولوژی ابزارهای جدید رصدی می باشد،تا به واسطه ی آن جهانی را که در آن واقع هستیم بهتر درک کنیم .  براي كشف اقيانوسهاي جديد
  بايد شهامت ترك ساحل آرام خود را داشته باشيد؛اين جهان،جهان تغيير است نه تقدير

  پست های خلاف قوانین را با کلیک روی که پایین هر پست ،سمت راست می باشد یا از طریق پیام خصوصی به من گزارش دهید .
  وبلاگ ادبی زمرد خاموش  .

 8. #6
  مدیر کل انجمن ها
  54,240 امتیاز ، سطح 56
  89% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 210
  3.0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassCreated Album picturesVeteranTagger First Class
  نماد Han!YE
  تاريخ عضويت
  Dec 2008
  محل سکونت
  گلستان سعدی
  پست
  5,409
  گيپا
  5,446,093
  پس انداز
  0
  امتیاز
  54,240
  سطح
  56
  تشكرها
  2,400
  2,740 بار در 1,635 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض اصطلاحات نجومی

  اصطلاحاتي كه بايد بدانيد مانند هر زمينه تخصصي ديگري، نجوم هم اصطلاحات مخصوص خودش را دارد. افراد تازه‌وارد به‌سرعت به‌عباراتي مانند «ثانيه قوس»، «قدر چهار» و «بُعد» برخورد مي‌كنند. اما نااميد نشويد، اين اصطلاح‌ها را به‌خوبي ياد مي‌گيريد. در اينجا مروري سريع بر مهمترين اصطلاحات نجومي و مفاهيم آنها كه شما به‌دانستن آنها نياز داريد، خواهيم داشت.
  آيرين شيوايي
  اصطلاحاتي كه بايدبدانيد
  مانند هر زمينه تخصصي ديگري، نجوم هم اصطلاحات مخصوص خودش را دارد. افرادتازه‌ وارد به‌سرعت به‌عباراتي مانند «ثانيه قوس»، «قدر چهار» و «بُعد» برخوردمي‌كنند. اما نااميد نشويد، اين اصطلاح‌ها را به‌خوبي ياد مي‌گيريد. در اينجا مروريسريع بر مهمترين اصطلاحات نجومي و مفاهيم آنها كه شما به‌دانستن آنها نياز داريد،خواهيم داشت.
  مقياس‌ها در آسمان

  مشتشما ۱۰ درجه از آسمان را مي پوشاندافراد مبتدي اغلب براي توصيف فواصل در اسمان دچارمشكل مي‌شوند. شما هم ممكن است در گفتگويي مانند اين گفتگو گرفتار شدهباشيد:
  «آن دو ستاره را مي‌بيني؟ همان دو ستاره كه تقريباً ۸ اينچ از هم فاصلهدارند؟
  بله، اما به‌نظر من ۶ فوت از هم فاصله دارند
  شكلي كه اينجا وجودداشت اين بود كه فواصل را در آسمان نمي‌توان با مقياس‌هاي خطي مانند فوت يا اينچبيان كرد. روشي كه براي اين‌كار وجود دارد، فاصله زاويه‌اي است.
  ستاره‌شناسانممكن است بگويند كه دو ستاره از هم ده درجه ( ْ۱۰) فاصله دارند. اين به ‌آن معناستكه اگر از چشم شما به‌هر يك از آن ستاره‌ها، خطوطي رسم شوند، آن دو خط به‌رأس چشمشما يك زاويه ْ۱۰درجه تشكيل مي‌دهند. خيلي ساده!
  مُشت خود را در طول بازويتانقرار دهيد و از پشت آن با يك چشم خود نگاه كنيد. مشت شما از يك سو تا سوي ديگرتقريباً ْ۱۰ از آسمان را مي‌پوشاند. نوك انگشت در طول بازو، حدود ْ۱ را مي‌پوشاند. عرض خورشيد و ماه هركدام ْ۲/۱ است. طول ملاقه دب‌اكبر ْ۲۵ و از افق تا نقطه بالايسر (سرسو، سمت‌الرأس) هم ْ۹۰ است.
  فاصله زاويه‌اي، تقسيمات كوچكتري هم دارد. يكدرجه از ۶۰ دقيقه قوس و هر دقيقه قوس هم از ۶۰ ثانيه قوس تشكيل شده است.
  اگر دوجسم با فاصله يك ربع درجه از هم ظاهر شوند، ستاره‌شناسان ممكن است آن را به‌صورت ۱۵دقيقه قوس يادداشت كنند (به‌اختصار َ۱۵). پُرنورترين سياره‌ها معمولاً فقط با جداييزاويه‌اي چند ده ثانيه قوس از زمين ديده مي‌شوند.
  يك تلسكوپ ۵ اينچ مي‌تواندجزيياتي را با جدايي زاويه‌اي ۱ ثانيه قوس ( ً۱) مشخص كند. اين مقدار، پهناي يك سكهيك پِني است كه از فاصله ۴ كيلومتري ديده شود (۵/۲ مايل).

  مختصات درآسمان


  بعدیا right ascension و میل یا declination
  آسمان شب از زمين، مانند گنبد عظيمي به‌نظر مي‌آيد كه ستاره‌ها به‌سطح داخلي آن چسبيده‌اند. اگر زمين زيرِ پاي ماناپديد مي‌شد، آن‌گاه مي‌توانستيم ستارگان را در هر سوي خودمان ببينيم (و احساسهيجان‌انگيز معلق بودن در مركز يك كره پهناور و پُرستاره را تجربهكنيم).
  ستاره‌شناسان موقعيت ستاره‌ها را به‌وسيله موضعي كه آنها روی كره آسماندارند، تعيين مي‌كنند. زمين را درحالي كه در مركز كره آسمان معلق است، مجسم كنيد ومدارهای طول و عرض جغرافيايی را روی آن تصور كنيد، آنها را به‌سمت خارج باد كنيد تاروي سطح داخلي كره آسمان قرار بگيرند. حالا اين مدارها صفحه مختصاتي را روی آسمانفراهم آورده‌اند كه موقعيت هر ستاره‌ای را مشخص مي‌كند. همان‌گونه كه طول و عرضجغرافيايي موقعيت هر نقطه روی زمين را مشخص مي‌كنند. در آسمان، عرض جغرافيايي، «ميل» و طول جغرافيايي، «بُعد» ناميده مي‌شود. اينها مختصات استاندارد آسمانهستند.
  ميل به‌درجه، دقيقه قوس و ثانيه قوس شمالي (+) و يا جنوبي (-) از استوايسماوی، تقسيم مي‌شود. بُعد با درجه تقسيم‌بندی نشده است، بلكه به‌ساعت‌ها (h)،دقيقه‌ها (m) و ثانيه‌های زمانی (s)، از ۰ تا ۲۴ ساعت تقسيممي‌شود.
  ستاره‌شناسان اين تنظيم را سال‌ها پيش وضع كردند، زيرا زمين هر دور كاملبه‌دور خودش را در حدود ۲۴ ساعت كامل مي‌كند. بنابراين كره آسمان، با صفحه مختصاتثابتی كه روی آن قرار دارد، به‌نظر مي‌آيد كه تقريباً هر ۲۴ ساعت يك دور كامل رامي‌پيمايد.
  ولي تغييرات كوچكي هم وجود دارند. مختصات سماوي يك ستاره بعد از گذشتسال‌ها، بتدريج تغيير مي‌كند كه اين تغييرات از تغيير جهت آهسته محور زمين در فضاكه حركت تقويمي نام دارد، ناشی مي‌شود. زماني كه بُعد و مِيل در كتاب‌ها و اطلس‌هاداده مي‌شوند، شما اغلب تاريخ سالي مانند ۲۰۰۰.۰. را ضميمه آنها مشاهده مي‌كنيد (لفظ ۰.. به‌معنای زمان آغاز سال است: نيمه شب اول ژانويه). اين تاريخ زماني است كه تا آن هنگام، مختصات داده شده صحيح هستند. براي بيشتر اهداف آماتوري، اين ميزانتصحيح، چون خيلي ناچيز است، زياد مهم نيست.

  درخشندگی

  قدربرخي از ستاره ها را مشاهده مي کنيددرخشندگی يك ستاره (يا هر چيز ديگري در آسمان) قدر ناميده مي‌شود. شما با اين اصطلاح زياد مواجه خواهيد شد. روش قدرسنجي حدود ۲۱۰۰سال پيش آغاز شد، يعنی زمانی كه ستاره‌شناس يوناني، ابرخُس، ستاره‌ها را به‌رده‌هایدرخشندگی تقسيم كرد و پُرنورترين ستاره‌ها را «قدر اول» ناميد كه به‌سادگي، «بزرگترين» معني مي‌دهد. ستاره‌هايی را كه كمی كم‌نورتر بودند، «قدر دوم» ناميد،يعني دومين مرتبه بزرگی و به‌همين ترتيب تا كم‌نورترين ستاره‌هايي كه مي‌توانستببيند و آنها را قدر ششم ناميد.
  با اختراع تلسكوپ، رصدگران مي‌توانستندستاره‌های حتی كم‌نورتر را هم ببينند. به‌اين‌گونه قدرهاي ۷، ۸، و ۹ هم اضافه شدند. امروز دوربين‌هاي دوچشمي مي‌توانند ستاره‌هايي از قدر ۹ و تلسكوپ‌های ۶ اينچآماتوري قدرهاي ۱۲ و ۱۳ را هم نشان دهند. تلسكوپ فضايي هابل ستارگانی از قدر ۳۰ راهم ديده كه تقريباً ۱۰ ميليارد بار كم‌نورتر از كم‌نورترين ستاره‌هايی هستند كه باچشم غيرمسلح قابل مشاهده‌اند.
  در سوی ديگر اين مقياس، به‌نظر مي‌آيد كه بعضی ازستاره‌های قدر اول ابرخس، بسيار پُرنورتر از بقيه هستند. براي اصلاح اين موضوع، اين مقياس حالا اعداد منفي را هم دربر مي‌گيرد. وِگا (Vega) از قدر صفر و شباهنگ،پُرنورترين ستاره آسمان از قدر ۴/۱– مي‌درخشند. زهره حتي از اين هم درخشان‌تر است ومعمولاً از قدر ۴- مي‌درخشد. ماه كامل هم از قدر ۱۳- و خورشيد هم از قدر ۲۷- مي‌درخشد.

  فواصل

  فاصلهپروکسيماي قنطورس، نزديک ترين ستاره به ما ۲/۴ سال نوري است زمين در هر سال يك‌باربه‌دور خورشيد مي‌گردد و فاصله‌اش از خورشيد به‌طور ميانگين ۱۵۰ ميليون كيلومتر يا۹۳ميليون مايل است. اين فاصله يك واحدنجومي ناميده مي‌شود كه يك واحد سودمند وقابل استفاده براي اندازه‌گيری فواصل در منظومه شمسي است.
  فاصله‌ای را كه نور درمدت يك سال طی می كند، يك سال نوری ناميده مي‌شود (يك سال نوری برابر است با ۵/۹تريليارد كيلومتر يا ۹/۵ تريليارد مايل يا ۶۳۰۰۰ واحدنجومی).
  به‌اين نكته توجهكنيد كه سال نوری مقياسی برای فاصله است نه زمان... درست مانند كيلومتر يا مايل. بيشتر ستارگان پُرنور آسمان بين چند ده سال نوری تا چند هزار سال نوری از ما واقع شده‌اند.
  نزديكترين ستاره به‌ما، يعنی آلفا-قنطورس، فقط ۳/۴ سال نوری از مافاصله دارد. كهكشان آندرومدا، نزديكترين كهكشان بزرگ در آن سوی راه‌شيری، ۵/۲ميليون سال نوری از ما فاصله دارد.
  ستاره‌شناسان حرفه‌ای اغلب از واحد ديگری همبراي بيان فواصل بزرگ استفاده مي‌كنند كه پارسك نام دارد. يك پارسك برابر است با۲۶/۳سال نوری (در اينجا چيزيی كه شما را واقعاً شگفت‌زده مي‌كند، اين است كه يكپارسك فاصلی ما از ستاره‌اي است كه به‌هنگام حركت زمين به‌اندازه IAU به‌دورخورشيد، اختلاف منظری برابر يك ثانيه قوس را نسبت به‌پس‌زمينه ستارگان داشته باشد).
  يك كيلو پارسك برابر ۱۰۰۰ پارسك و يك مِگاپارسِك يك ميليون پارسكاست.
  خيلي سخت نبود، اين‌طور نيست!
  براي كشف اقيانوسهاي جديد
  بايد شهامت ترك ساحل آرام خود را داشته باشيد؛اين جهان،جهان تغيير است نه تقدير

  پست های خلاف قوانین را با کلیک روی که پایین هر پست ،سمت راست می باشد یا از طریق پیام خصوصی به من گزارش دهید .
  وبلاگ ادبی زمرد خاموش  .

 9. #7
  مدیر کل انجمن ها
  54,240 امتیاز ، سطح 56
  89% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 210
  3.0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassCreated Album picturesVeteranTagger First Class
  نماد Han!YE
  تاريخ عضويت
  Dec 2008
  محل سکونت
  گلستان سعدی
  پست
  5,409
  گيپا
  5,446,093
  پس انداز
  0
  امتیاز
  54,240
  سطح
  56
  تشكرها
  2,400
  2,740 بار در 1,635 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض همه چیز درباره ی نجوم


  ماه وزمين

  ماه ، زمين رادرسفرش درفضاهمراهي ميكند’و در هر3/27روز مداري تقريبأ دايره اي را به دور سياره زمين طي ميكند. مواضع نسبي خورشيد’ زمين وماه به طور پيوسته درنتيجه حركت ماه به دورزمين وزمين به دورخورشيدتغيير ميكنند’وپديده بسيارزيبايي راكه اهميت عملي دارد ايجاد ميكنند.ولي به خاطر اين كه اندازه شعاع وجرم ماه درمقايسه با سياره زمين استثنايي است ’تأثيرشديدي بررويكارهاي عملي مردم اعمال ميكند.

  درمنظومه شمسي هيچ قمري به اندازه ماه به سياره مادرنزديك نمي گردد.اندازه بزرگ ماه سبب ميشودكه گه گاه سايه بزرگي برروي قسمتهاي از زمين بيندازد وهنگامي كه دراثرتغييرمكانهاي ماه وزمين’اين دوجسم وخورشيد بريك خط مستقيم قرارگيرند’پديده اي توليدميشود كه به آن خورشيدگرفتگي مي گويند.

  سنگيني ماه كشش گرانشي قوي رابوجود مي آوردكه در نتيجه آن مساحت هاي بزرگي از خشكي حاصل مي گرددواقيانوس هادرامتدادخط زمين –ماه ازچندسانتي مترتاچند متربه سمت خارج بالا مي آيندواين پديده اي است كه به آن جزرومد گفته ميشود.

  اهله ماه نوري كه ازماه مشاهده مي كنيم’نورمنعكسه خورشيد ميباشد نصف سطح ماه هميشه روبه خورشيد است ولي صورت ماه داراي شكل متغييري است- زيرا همچنان كه ماه به دورزمين مي گرددقسمتهاي متغييري ازطرف آفتابگيرماه رامشاهده ميكنيم.

  هنگامي كه ماه بين زمين وخورشيد قرار گيرد ’غير قابل رؤيت ميشود ’زيرا اولا طرف صورت زمين در سايه است ودرثاني موضع ماه در آسمان به خورشيد نزديك ميشود ودر نتيجه ماه در تابش خورشيد گم مي گردد .موقعي كه ماه از خط زمين –خورشيد كمي دور ميشود ’قادريم هلال نازك لبه روشن ماه را ببينيم .هنگامي كه ماه در طرف مقابل زمين نسبت به خورشيد واقع ميشود’صورت آن كاملا روشن شده وآسمان را در بر ميگيرد شكلهاي متوالي كه از ماه ايجاد شده است ’به عنوان اهله آن شناخته ميشود .


  اهله ماه


  از ماه نو تا هلال ’ربع اول ’محدب ’ماه كامل وسپس براي بقيه نصف دور در مرتبه عكس از محدب ’ربع سوم وهلال تا ماه نو دور ميزند. در اهله تربيع ’دقيقا نصف صورت ماه قابل رؤيت ودرخشان است.به اين دليل ماه در اهله تربيع اش اغلب به عنوان نصف كامل يابه عنوان يك ماه نيمه معروف است.

  همچنان كه ماه در نخستين نصفه دورش از ماه نوتا ماه كامل پيش ميرود’ماه افزاينده’ودر نيمه دوم دورش ’ماه كاهنده نام گرفته است .اين دوره 5/29 روز طول ميكشد .

  فضا نوردان كه از ماه زمين را مينگرند ’زمين هم به ترتيب همان اهله هايي را داراميباشد كه ما از روي زمين در مورد ماه مشاهده ميكنم . مع ذالك’هر اهله زمين درست نقطه مقابل اهله ماه خواهد بود.اگر ماه در اهله ربع سوم باشد ’فضانوردان زمين را در ربع اول خواهند ديد.


  طلوع وغروب ماه.


  ميتوان زمانهاي طلوع وغروب ماه را بدست آورد.اين زمانها به اهله ماه بستگي دارند . فرض كنيد ماه در ربع اولش قرار دارد وناظر بر روي زمين در نقطه اي ايستاده كه خورشيد مستقيما در بالاي قطب شمال رؤيت شده است ’لذا زمين درجهت عكس حركت عقربه هاي ساعت مي چرخند.همچنان كه زمين ميچرخد ’ناظر طلوع ماه را در بالاي افق شرقيش مشاهده ميكند . ماه به صورت نيمه كامل كه نيمه روشن آن به سمت بالا است ظاهر ميشودواين همان است كه ناظر ماهرا مستقيمادربالاي سرش در ساعت 6 بعد از ظهر ميبيند. حدود نيمه شب ’ماه در افق غربي ناظر كه نيمه روشن آن به سمت پايين است ’غروب ميكند.زمان واقعي غروب ماه’با توجه به اين حقيقت كه خود ماه در جهت خلاف عقربه هاي ساعت به دور زمين حركت ميكند تاخير دارد ودر نتيجه ماه در خلال شب نسبت به ستارگان به سمت شرق عقب مي افتد.


  گرفتگيهاي خورشيدي


  موقعي كه ماه ازبين خورشيدعبورميكند’دربعضي ازنواحي زمين جلوي تمام ياقسمتي ازپرتوهاي خورشيدرامي گيرد.اين واقعه’گرفتگي خورشيدنام گرفته است ودرصورتيكه تمام رتوهاي خورشيدازديدناظرمحوشده باشند’پديده اي پرحرمت ترازتمام پديده هاي نجومي اتفاق مي افتد.

  همچنانكه ماه ازروي قرص خورشيد مي لغزد’يك تاريكي غيرطبيعي برروي زمين ايجادميكند’ودرطي آن پرندگان وراجي خودراقطع ميكنند.به مدت چنديندقيقه’ماه تمام خورشيدراسياه ميكند’دماي هواكم ميشودوتاج خورشيدي-جوخارجي خورشيد-به صورت يك مرواريدظاهرميشود’وهاله ضعيفي به دورقرص سايه سياه ماه ايجادمي گردد.

  دراين زمان ستارگان وسيارات درآسمان روشن تررؤيت ميشوند.همانطوركه ماهمسيرش راادامه مي دهد’درخلال ساعت بعدي مجدداصورت خورشيدآشكارميشود’يعني ازيك هلال نازك به درخشندگي كامل رشد ميكند.

  گرفتگي ها به صورت منادي حوادث مهم’موردتوجه قدمابود.مجامع زيادي ازقدمايادداشتهاي دقيقي ازگرفتگي هاراثبت ميكردند’ولي دربين آنهاستاره شناسان بابلي مستثني بودند’زيراكه آنهاوقتشان رابه جمع آوري اين حوادث اختصاص داده بودند.بامراجعه به ثبت گرفتگي هادركتيبه هاي ميخي لوحه هاي بابلي ها’فهميده ميشودكه تاريخ ثبت به دومين دوره هزارساله قبل ازميلادبرميگردد.

  يك مثال مربوط به گرفتگي’لوحه اي است كه حوادث غيرمعمولي به روي آن ثبت شده است.نظيرظهوريك زن خاردار’يك گوسفندچهارشاخ ويك لاشه درحال صحبت.لوحه اي رادراين سري نشان مي دهد.حادثه اي كه درلوحه توضيح داده ميشود’ميتواندبه صورت كاملا مساوي از يك رعدوبرق يايك گرفتگي تعبيرشود’امابقيه لوحه به حوادث واقعي واستثنايي مربوط ميگردد.

  ستاره شناسان با دقت بسيارزيادي تاريخ وقوع گرفتگيها رادرطول هزاران سال درگذشته ونيزدرآينده مي توانند حساب كنند.آنهامدارهاي زمين وماه رابادقت كافي مي شناختندوقادربودند زمانهايي كه ازيك نقطه بخصوصي برروي زمين ’خورشيدوماه دريك امتدادقرارميگيرندراتعيين كنند.


  گرفتگيهاي كلي


  مسيرماه به دورزمين بيضي ميباشد كه هرماه يكبار دربيشترين فاصله404800كيلومترودركمترين فاصله353600كيلومترقرارميگيرد .اگرگرفتگي موقعي رخ دهدكه ماه نزديك زمين باشد’قطرظاهري آن به اندازه كافي بزرگ شده ودرنتيجه تمام پرتوهاي خورشيدگرفته ميشود’چنين گرفتگي اي’گرفتگي كلي نام دارد.

  چگونگي اين تركيب’به طورمتوسط درهردوياسه سال درهرنقطه اي اززمين يكبارصورت مي پذيرد.دريك قسمت مشخصي اززمين فقط يكباردرهر360سال گرفتگي كلي راميتوان ديد.

  دوره تناوب كلي يك گرفتگي خورشيدمعمولادوياسه دقيقه است ونمي تواندبيش از7دقيقه ادامه پيداكند.يك خورشيد گرفتگي كلي درايالات متحده در7مارس1970م.رخ دادكه اين گرفتگي درعرض كماني از خليج مكزيك وتابالاي ساحل شرقي مرئي بود.

  دوره گرفتگي كلي درامتدادخط مركزي مسير ’سه دقيقه بود.يك گرفتگي خورشيدمرئي ديگردرايالات متحده درسال 1979م.رخ داده است.


  گرفتگي حلقوي


  اگر هنگامي كه ماه در بيشترين فاصله اش از زمين قرار دارد يك گرفتگي خورشيدي رخ دهد ’قطر ظاهري ماه كوچكتر ازقطر خورشيد خواهد بود و حاشيه قرص خارجي خورشيد در سرتاسر گرفتگي حتي براي محلي از زمين كه دقيقا در خط بين مراكز ماه وخورشيد قرار دارد مرئي باقي مي ماند . ازچنين محلي كه ماه از وسط زمينو خورشيد عبور ميكند ماه بصورت قرص سياهي كه توسط حلقه روشن لايه هاي خارجي خورشيد احاطه شده است ظاهر ميگردد .اين نوع گرفتگي ’گرفتگي حلقوي ناميده ميشود .

  گرفتگي جزئي هنگامي رخ ميدهد كه ماه به خط خورشيد – زمين نزديك باشد ولي نه به آن اندازه نزديك كه بتوان جلو تمام پرتوهاي خورشيد را از هر ناحيه اي از زمين بگيرد .در آن نواحي از زمين كه در داخل مسير گرفتگي جزئي قرار دارد قرص ماه در داخل خورشيد در گير خواهد شد ولي هرگز به طور كامل پوشانده نخواهد شد. گرفتگي هاي جزئي به تعداد بيشتري از گرفتگي هاي حلقوي و كلي رخ ميدهد.


  گرفتگي هاي قمر


  گرفتگي هاي قمري ’هنگامي كه زمين ماه وخورشيد در يك خط مستقيم قرار دارد وماه در پشت زمين قرار ميگيرد ’يعني در در صورت ماه كامل رخ ميدهد . در هر مكاني بر روي زمين كه در ان ماه رويت ميشود ’ گرفتگهاي قمري مرئي هستند ’در صورتي كه گرفتگي خورشيد فقط در نوار باريكي از سطح زمين كه كمتر از 160 كيلومتر است رويت ميشود .

  در خلال يك گرفتگي كلي قمري ماخ هيچ نوري را به استثناء آن نورهايي كه از اطراف لبه هاي زمين توسط شكست در جو صورت ميگيرد’دريافت نميكند واين نورها به صورت عدسي عمل كرده ونور خورشيد را به سمت ماه كانوني ميكند

  .مولفه نور آبي شكسته شده ودر اثر پراش در سطح زمين شدت آن كم ميگردد و لذا ماه به وسيله نور خورشيد كه در آن طول موجنور آبي وجود ندارد ’روشن گرديده وآن را به رنگ مسي-قرمز تيره ظاهر مي سازد .

  همچنان كه گرفتگي قمري ادامه پيدا ميكند سايه زمين عرض صورت ماخه را با تندي حدود 3200كيلومتر بر ساعت جاروب ميكند.يوناني ها در 2400سال پيش به اين حقيقت كه سايه زمين بر روي ماه دايره شكل است پي برده وسپس فهميدند زمين كروي است .


  فصول گرفتگي


  اهله هاي ماه به طور متوسط در هر شش ماه در خلال فصول گرفتگي نيمه ساليانه رخ ميدهد. در بيشتر ايام سال ماه در ماه نوودرماه كامل در خارج صفحه مدار زمين قرار دارد وگرفتگي نميتواند به وقوع بپيوندددر هر ماه دو بار ماه از ميان صفحه مدار زمين عبور ميكند نقاطي را كه ماه از ميان اين صفحه عبور ميكند به a,bنشان ميدهند كه گره هاي مدار نام دارد و خط a,bرا خط گره ها مينامندهمچنان كه زمين ماه به دور خورشيد گردش ميكنند صفحه مدار ماه در فضا ثابت است


  جذر مد


  همان طور كهع مته مدارش را دور ميزند نيروي گرانشي بر روي تمام قسمت هاي زمين خواهد داشت و اين نيرو به اندازه كمي احساس ميشود و أنها در فواصل مختلفي از ماه قرار دارد چون اين نيرو با افزايش فاصله كاهش مي يابد كشش ماه بر روي طرف نزديك زمين بزرگتر است نتيجه أن برامده شدن طرفي از زمين است كه در مقابل ماه قرار دارد و أن را جذرومد قمري ناميده ميشود.

  ارتفاع جذرومد در اقيانوس باز يا دريا تقريبا 6/0متر ميباشد در خليج فاندي ,در مرز بين ماين و كانادا ارتفاع جذرومد به 15متر ميرسد .هنگامي كه قارهاي جلوي ماه قرار ميگيرد صخره جامد أن در مقابل گراني ماه مقاومت ميكند.تاثير كشش ماه بر روي قاره ها كه جذرومد خشكي ناميده ميشود معمولا بيش از 20سانتيمتر ارتفاع ندارد .همچنين بر أمدگي مدي در طرف مقابل زمين كه دور از ماه است برابر با ارتفاع مد در طرف ديگر زمين ميباشد.ماه قويا طرفي از زمين را كه در مقابل أن قرار دارد مي كشد اما درون زمين را با قدرت كمي ميكشد ,و كمترين كشش مربوط به قسمت دور از ماه ميباشد.


  جذرومد خورشيدي


  خورشيد مانند ماه مدي را بر روي زمين ايجاد ميكند. اگرچه خورشيدبسيار وزين تر از ماه است اما بسيار دور تر از أن نيز مي باشد در نتيجه قدرت نيروي مد خورشيد كمتر ازنصف قدرت ماه است در هر ماه دو بار خورشيد و ماه براي توليد جذرو مد هاي بزرگ استسنايي تشريك مساعي ميكند اين اتفاق در ماه نو روخ مي دهد ماه خورشيد در يك طرف زمين و در ماه بدر يعني وقتي كه خورشيد ماه در دوطرف مقابل زمين قرار دارند صورت ميگيرند كه اين حادثه جذرومد بهاري است .

  چون نيروي جذرومدي خورشيد به اندازه ماه قوي نيست لذا هنوز جذرومد قمري رخ ميدهد لكن كمتر از أن وقتي خواهد بود كه خورشيد مقداري أب را به خارج نميكشيدجذر مدهاي حاصل كمترين جذرومدها ناميده شده.


  اثر جذرومدها بر روي چرخش زمين.


  همچنان زمين در خلال شبانه روز به دور محورش ميچرخد جزر ومد به سمت ماه جهت داده ميشود بنابراين زمين در زير جذرومد مچرخد يا از نقطه نظر شخصي كه بر روي سطح زمين قرار دارد جذر ومد از ميان سطح زمين به سمت عقب حركت مكند.

  حركت روزانه جذرومدها در عرض اقيانوس ها و درياها درست نظير حركت أنها از ميان يك جسم جامد بر روي خشكي سبب ايجاد مقدار زيادي اصطكاك ميشود اگر اين انرژي مي توانست براي مقاسد مفيدي مجددا به كار رود براي تهيه قدرت الكتريكي مورد نياز چندين برابر كل جهان كافي بود .

  جذر ومدها به عنوان ترمزي بر روي چرخش زمين مي كند و چرخش أن را به ميزان ثابتي كند ميكند جذرومدها سبب افزايش طول روز ميشود چون زمين خيلي بزرگ است اثر جذرومدها بر روي طول روز كوچك مي باشد اين اثر نا چيز به دوران هاي مربوط به زمين شناسي يعني 300000000 سال پيش در عصر ديوانيان بر ميگردد كه روز فقط 22ساعت طول داشت .


  أسمان متغير شب


  در يك شب صاف پاييزي در بيشتر مكانهاي ايالات متحده روشنترين ستارگان أسمان داراي ظاهري ميباشد كه 3ستاره دجاجه ,نسر واقع ونسر مثلث بر جسته اي را در بالاي سر تشكيل ميدهند ودو نمونه از ستارگان نزديك به افق به شكلهاي مشخص به نام صور فلكي بزغاله وقوس گروه بندي شده اند .

  اما در يك شب بهاري در همان مكان اكثر اين ستارگان رفته اند ومكانهاي أنها توسط گروه متفاوتي مانند شعراي يماني وصور فلكي كلب اصغر ,دو پيكر ,اسد ,جبار وكلب اكبر پر شده است.

  در زمستان صورت فلكي كلب اكبر ظاهر ودر تابستان نا پديد مي شود وساير صور فلكي اسد به جاي أن ظاهر مي گردد .در هر شب انسان فضاراكمي در جهت مخالف شب قبل مشاهده ميكند تغيير جهت فقط يك درجه زاويه اي در هر 24 ساعت است واثرش بر رويموضع ستاره أنقدر ناچيز است كه با چشم غير مسلح از يك شب تا شب بعد مشاهده نميشود .

  پس از شش ماه زمين به طرف ديگر مدارش منتقل ميشود وناظر أسمان شب قسمت مختلفي از جهان را نظاره مكند .در هر شب يك ستاره دقيقه زود تر طلوع مي كند كه اين در نتيجه اختلاف بين روزهاي نجومي و خورشيدي ميباشد مجموع 4 دقيقه ها در 6ماه به 12 ساعت ميرسد ,يعني ستاره در أسمان شب شش ماه در أسمان روز مرئي وشش ماه بعد درأسمان شب ظاهر خواهد شد.

  اخرین ویرایش توسط Han!YE : 19-05-2009 at 05:49 PM
  براي كشف اقيانوسهاي جديد
  بايد شهامت ترك ساحل آرام خود را داشته باشيد؛اين جهان،جهان تغيير است نه تقدير

  پست های خلاف قوانین را با کلیک روی که پایین هر پست ،سمت راست می باشد یا از طریق پیام خصوصی به من گزارش دهید .
  وبلاگ ادبی زمرد خاموش  .

 10. #8
  مدیر کل انجمن ها
  54,240 امتیاز ، سطح 56
  89% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 210
  3.0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassCreated Album picturesVeteranTagger First Class
  نماد Han!YE
  تاريخ عضويت
  Dec 2008
  محل سکونت
  گلستان سعدی
  پست
  5,409
  گيپا
  5,446,093
  پس انداز
  0
  امتیاز
  54,240
  سطح
  56
  تشكرها
  2,400
  2,740 بار در 1,635 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض محتويات كهكشان  ظاهر كهكشان

  همانطور كه سيارات به دور خورشيد ميگردندستارگان نيز مركز كهمشان را دور مزند.خورشيد نيز در250000000سال يك دور مي زندكهكشان بر اثر چرخش به صورت قرص مسطحي در أمده كه ضخامتش تقريبأ يك بيستم قطراش مي باشد.

  توده كروي كوچكي از ستارگان موسوم به هسته كهكشان در مركز كهكشان بهشكل يك برأمدگي قرار دارد كهكشان هاي مذكور طوري در فضا قرار گرفته ما أنها را اززواياي مختلف مي بينيم اگر شما بتوانيد به خارج از كهكشان باستيد كهكشان را به طورنيم روخ نگاه كنيد خيلي شبيه NGC4565به نظر خواهد أمد هنگامي كه از صفحه قرص كهكشاني به فضا نگاه مي كنيم تعداد زيادي از ستارگان را مي بينيم كه به صورت يكنوار ممتد وتابنده در عرض أسمان خود نمايي مي كند مسيرهاي تاريك و نا منظمي كه ازميان مركز راه شيري مي گذرد به علت ابرهاي زيادي از گازوغبار به وجود أمدهاند كه درمركز صفحه كهكشان متمركز شده و نور بسياري از ستارگان را سد مي كنند


  تهي بودن كهكشان


  براي فهم تهي بودن كهكشان از تشابه أن با دركي كه از اندازهمنظومه شمسي داشتيم استفاده مي كنيم فرض كنيد قطر خورشيد از 6/1ميليون كيلو متر بهاندازه يك پرتقال كاهش يافته باشد .

  در اين مقياس كهكشان خوشهاي از صدبيليون پرتقال است كه هر كدام به فاصله متوسطي بيشتر از 1600كيلو متر نسبت به همسايگانش قرار گرفته است در فضاي بين أنها توزيع رقيقي از اتم ها و چندتايي ملكولو ذرات گاز و غبار وجود دارد كه اين تهي بودن فضا در كهكشان مي باشد .


  فواصل بين ستارگان,سال نوري


  هر يك از ستارگان داخلي كهكشان به فاصله متوسط 48تريليون كيلو متر از ديگري قرار گرفته است براي دوري از تكرارچنين شماره هاي بزرگ از واحد سال نوري استفاده مي شود يعني مصافت طي شده توسط يكپرتوي نور در مدت يك سال كه با سرعت 300000كيلو متر بر ثانيه سير ميكند با استفادهاز اين واحد فاصله خورشيد تا ألفا قنطورس 3/4سال نوري فاصله متوسط كهكشان 5سال نوري وقطر كهكشان 100000سال نوري ميباشد.


  نسل ستارگان


  فرض كنيدهر نقطه اي بر روي نمودار نمايش دهنده يك ستاره در اسمان است در اين نمودار دماي سطحي در امتداد محور افقي و تا بندگي مطلق در امتداد محور عمودي قرار دارد .اين منحني با يك منحني بايك منحني قد در مقابل وزن براي نسلي از مردم قابل مقايسه خواهدبود .از اين چه انتظاري خواهيم داشت؟ ايا نقاط نشان دهنده نسل كل ستار گان هستند كه در سراسر منحني پراكنده شده اند؟يا اينكه همانند خصوصيات قد ووزن نسلي از مردان وزنان نزديك يك خط قرار خواهند داشت ؟

  براي پيدا كردن پاسخ اين سوال اجازه دهيد تابندگي ودماي سطحي تمام ستارگان همسايه خورشيد را رسم كنيم .فاصله ستاره رابايد دانست تا بتوان تابندگي مطلق را از تابندگي ظاهري أن محاسبه نمود . بايد به خاطر سپردكه براي اهداف منحني ,تابندگي ظاهري بي ارزش است زيرا أن خاصيت ذاتي ستاره نبوده بلكه تنها به فاصله ان از خورشيد بستگي دارا وتابندگي مطلق است كه خاصيت فيزيكي بنيادي ستاره را نشان مي دهد .

  در تهيه اين منحني تابندگي ذاتي ودماي سطحي را براي تمام ستارگاني كه در داخل محدوده 10 سال نوري از خورشيد قراردارند رسم مي كنيم . در داخل اين حجم از فضا 12 ستاره وجود دارد كه شامل خورشيد نيزبوده وفاصله أنها مشخص شده است.

  قبل از پرداختن به تفسير منحني دو ويژگي أنرا بايد مورد توجه قرار داد .

  يكي اين كه دما در امتدادمحور پايين از سمتراست به چپ افزايش پيدا ميكند كه بر خلاف انتظار ميباشد .ويژگي ديگر أنكه هم دماوهم تابندگي در مقياس لگريتمي رسم شده , اين نوع منحني كه به نام ترسيم log-log” " ناميده ميشود , به دليل تغيرات وسيع در روشنايي ودماي ستارگان لازم است.

  به طور متوسط رابطه اي بين تابندگي ذاتي ودماي سطحي يك ستاره وجود دارد به علاوه ,ميتوان ديد كه ارتباط طوري است كه داغترين ستارگان , روشنترين أنها بوده وسرد ترينستارگان ,ضعيف ترين انها هستند يعني هر چه جسم تابش كننده داغتر باشد ,انرژي بيشتريرا گسيل مي دارد .

  خط چين رسم شده روي منحني بيانگر رابطه اي بين روشنائيودما است . اين خط را ميتوان رشته اصلي خصوصيات اساسي نسل ستارگان ويا حد اقل برايستارگاني كه نزديك ما در كهكشان واقع شده اند ؤ ناميد .

  اكثر ستارگان درترسيم دقيقا برروي خط قرار ندارند ؤبلكه آنها در دو طرف خط با فاصله نا چيزي قرارمي گيرند . دو دليل براي اين انحرافات وجود دارد .

  اول آنكه ستارگان مقداريدر تركيباتشان تغيير ميكنند واين تغيير با وجود آنكه چندان بزرگ نيست براي تاثيرگذاشتن بر خواص آنها كافي است . تا حدي پراكندگي در نقاط روي منحني بيانگر تفاوت درتركيبات ستارگان است .

  دوم اينكه منحني بر اساساندازه گيري هايي بوده كه بادشواري انجام گرفته ودر معرض خطاهاي اتفاقي بوده كه نقاط روي منحني را پراكنده ميسازد .چنان چه امكان اندازه گيريهابا دقت بي نهايت زياد وجود ميداشتنقاط روي منحني احتمالا در امتداد خط نزديكتر به يكديگر قرار ميگرفتند تا آنچه كه در عمل ديدهمي شود .

  احتمالا هيچ كس نمي توانست از خط رشته اصلي قد ووزن در نسل انساني به قدري منحرف باشد كه اين ستاره ازرشته اصلي ستارگان در روشنايي ودما انحراف داردكشف چنين ستارهاي درپايين نمودار به اندازه اي تعجب انگيز است كه مثلا شخصي با 180سانتيمتر قد وفقط چند كيلو گرم وزن يا 120 سانتيمتر قد و 450 كيلوگرم وزن وجودداشته باشد .

  چون 12 ستاره تعداد زيادي نيستند لذا با ترسيم 50 يا 100 ستارهممكن است چندين رشته اصلي موازي بر روي منحني ظاهر ساخت كه اين بيانگر خا نواده هاي مختلف ستارگان ميباشد آنگاه ستاره دور افتاده قابل توضيح بوده .

  با اين ايده حجم اطراف خورشيد را به كره اي به شعاع 20 سال نوري كه شامل 90 ستاره از جمله خورشيد است افزايش خاهيم داد .

  تعداد قابل توجه اي از ستارگان گر چه هنوز كم هستند كاملا دور از رشته اصلي واقعند ستاره بخصوصي كه در پايين نمودار قرار داشت حالا به چندين ستاره ديگر پيوسته كه همگي در زيررشته اصلي واقع گرديده اند .

  اكثر ستارگان اطراف ما فوق العاده ضعيف هستند انتظار داريم كه روشنترينستارگان آسمان همسايگان ما باشد اما اين طور نبوده و تنها يك دو جين از 90 ستارهموجود در فهرست ميتوانند با چشم غير مسلح در شرايط عادي ديده شوند .

  هر چندكه ستارگان روشنتر از خورشيد نسبتا كمياب بوده اما فوق العاده جالب اند زيرا آنهاجرم وتابندگي غولهاي اسمانند ستارگان غير عادي مسيري را به طرف بالا وبه سمت راستدر منطقه اي ادامه مي دهند كه ستارگان انها داراي دماهاي سطحي خيلي كم بودهوبنابراين قرمز رنگ هستند . معمولا يك ستاره با رنگ قرمز در مقايسه با خورشيد خيلي ضعيف است .


  كوتوله ها وغولها


  ستارگاني كه در ناحيه پايين وطرف چپ و آنهايي كه درناحيه بالا وطرف راست واقع شده اند انقدر قابل توجه اند كه اسامي خاصي را به خود اختصاص داده اند .

  ستارگان طرف چپ پايين كوتوله هاي سفيد ناميده مي شوند وبه اين دليل كوتوله لقب گرفته اند چون خيلي كوچك و ضعيف ميباشند وبه خاطر داغ بودن سفيد به نظر ميرسند .ستارگان سمت بالابه غولهاي قرمزمعروفند وغول نام گرفته اند چون فوق العاده بزرگ وتابنده اند وقرمز انديك نمونه كوتوله سفيد قطري در حدود 32000 كيلومتر يعني تنها دو برابرقطر كره زمين را داراميباشد .

  كوتوله هاي سفيد ستارگان چگال و فشرده اي هستند كه يك قاشق چاي خوري از ماده آن در حدود ده تن وزن دارد .

  از طرف ديگر غولهاي قرمز بسيار بزرگ هستند كه به طور نمونه داراي قطر 139 ميليون كيلومتر يا حدود 100 برابر قطر خور شيد ميباشند اما اين ستارگان حجيم در اغلب حالات تقريبا همان جرم خورشيد را دارند .


  ستارگان حاصل از پيش ستارگان


  مسير تحول يك پيش ستاره منقبض شونده همانطور كه در نمودار هرتسپرونگ –راسل ظاهر ميشود نشان داده شده استاين مسير ستاره اي با جرمي معادل با جرم خورشيد ميباشد عمر پيش ستاره به صورت نقاط متوالي در امتداد نمودار علامت گذاري شده است .

  سه سال بعد از شروع شكل گيري اوليه ابر گازي وخاتمه آن كه نمايش دهنده براي 10 ميليون سال عمر پيش ستاره ميباشدميتوان دريافت كه در ابتدا پيش ستاره به طور سريع وسپس خيلي آهسته به طرف پايين نمودار H-R حركت مي كند .

  بعد از 27 ميليون سال كه كره گازي شروع به فرريختن مي كند به همسايگي رشته اصلي مي رسد مسير رسم شده پيش ستاره در نمودار H-R براساس مشاهدت مستقيم پيش ستارگان پايه گذاري نشده .

  همانطور كه در بالا اشاره شد يك پيش ستاره در طول سالهاي اوليه عمرش با سرعت زيادي تابش ميكند .

  ستارشناسان نظري با استفاده از ماشين هاي الكترونيكي سريع قادر به محاسبه اندازه روشنايي وتوزيع دماي يك ستاره منقبض شونده مي باشند .اگر چنين كوششي با دستوبا ماشينهاي حساب رو ميزي توسط 3000 رياضيدان صورت ميگرفت 5 سال به طول مي انجاميدوبيش از 10 ميليون دلار هزينه بر ميداشت . اختراع ماشين حسابگر با سرعت زياد يكي ازدلايلي است كه سبب پيشرفت فراواني در فهم ما از تولد ستارگان در دهه اخير شدهاست.


  افروزش هيدرو ژن


  پيش ستاره از زمان شكل گيري اش ابتدابه سرعت وسپس آهسته تر همانطور كه چگال شده و اتمهاي متحرك با مقاومت افزايش يافتهاي به طرف مركز مواجه شده اند فرو ريخته است.

  بعد از 10ميليون سال پيش ستاره ازقطراوليه اش كه تريليون كيلومتر است به قطري حدود4/2ميليون كيلومتر فشرده شده است .به طور همزمان دماي مركز پيش ستاره به ده ميليون درجه كلوين افزايش يافته است براياولين بار در اين دما پروتون ها در مركزپيش ستاره باسرعت زياد درحال حركت وبرخوردميباشند تا به مانع الكتريكي نفوذ كرده وبه داخل بيايند تابه نيروي هسته اي جازبهبرسند.دراين حال پيش ستاره يك ستاره شده است.با رها شدن انرژي هسته اي درمركز’ستاره تااندازه اي گرمتر وبيشتر تابنده ميشود.

  همانطور كه اين وقايعصورت مي گيرد ستاره به طرف بالا وبه سمت چپ نمودار H-R حركت مي كند تا اينكه 17ميليون سال بعدازشروع جوش هسته اي و27ميليون سال بعد ازفرو ريختن پيش ستاره به محل استراحتش برروي رشته اصلي مي رسد.


  رشته اصلي


  همجوشي هستههاي هيدروژن’هليوم راتوليد ميكنند.اين واكنش’طولاني ترين مرحله منفرداز تاريخ يكستاره رادربرمي گيردكه حدود90%اززندگي اش براي حالتي باجرمي معادل نورخورشيد,ميباشد.خورشيددرن يمه اين مرحله است,حدود6/4بيليون سال قبل به رشته اصلي أمدوبراي4يا5سال ديگرقبل ازاينكه بميرد,درأنجا باقي مي ماند.

  خورشيد هيدروژناش رابه أهستگي مي سوزاند,زيراتحول زندگي روي زمين نيزيك فرايند خيلي أهسته است.برطبق مدارك سنگواره اي,اشكال ساده حيات نظير باكتري ها زماني در اولين بيليون سال وجود منظومه شمسي در روي زمين ظاهر شدند واشكال پيشرفته حيات تا چند بيليون سال بعداز أن پديدار نشدند .

  به فرض أنكه عمر خورشيد 100ميليون سال يا كمتر بودهباشد مشكوك به نظر مي رسد كه مخلوقات با هوش زمين را هرگز اشغال كرده باشند .اگرچهخورشيد حدود 10بيليون سال عمر خواهد كرد ستارگان ديگر با زمانهاي كوتاهي نظير يك ميليون سال عمر مي كنند و هنوز ستارگان ديگري ممكن است براي زمان طولاني نظير يك تريليون سال يا بيشتر نيز عمر كنند .

  بزرگترين ستارگان عمركوتاهي دارند أنهاسوخت بيشتري براي سوزاندن دارند .اما خيلي سريع تر از ستارگان كوچكتر أن راميسوزانند .چرا يك ستاره سنگين سوختش را خيلي سريعتر از يك ستاره ستاره سبكتر ميسوزاند ؟

  وزن زياد چنين ستاره اي دماي بيشتر ي را در مركز توليد مي كند وسبب مي شود كه پروتونهاخيلي شديد تر از پروتنها در يك ستاره سبكتر برخود كنند .

  در اثر شدت اين برخورد ها سد الكتريكي بين پروتونها خيلي ساده تر نفوذپذير ميشود و ميزان واكنش هسته اي بالا مي رود .

  در ستارگان سنگين تر ميزان واكنش با افزايش دما بالا مي رود به نحوي كه با دوبرابر شدن دما ميزان واكنش درسازه 30000 ضرب مي گردد .از طرف ديگر ستاره اي به جرم1/0 خورشيد بايد براي يك تريليون سال عمر كند كه ستاره بارنارد يك نمونه از أن است .اين ستاره بايد بعد ازنابودي خورشيد براي مدت طولاني درخشان باشد .


  تجربيات دردرون يك ستاره


  چگونه ستاره شناسان مي توانند با اطمينان بيان كنندكه خورشيد به مدت 10بيليون سال هيدروژن را مي سوزاند ؟پاسخ در بر گيرنده يك فرق اساسي بين نجوم و سايرحوزه هاي ديگر تجسسي علمي مي شوداكثر شاخه هاي علم در تجربيات أزمايشگاهي استواراست به نحوي كه دانشمندان رفتار يك شي را تحت شرايط دقيق مطالعه ميكند شي ممكن استيك الكترون,يا يك ويروس باشد.

  اجرام تحت مطالعه اغلب كهكشان ها ستارگان ياسيارات مي باشند كه براي أوردن به أزمايشگاه يا بسيار بزرگند يا در حالت طبيعي كشف شدند .

  تعريف جديد تحول ستاره اي تقريبأ به همانند اندازه كه به تلسكوب وطيف نما وابسته است به چنين تجربه هايي بر اساس استفاده از ماشين حسابگر نيز بستگيدارد.

  يك تجربه اي عددي بر روي يك ستاره با مجموعه اي از قوانين يا فرمول هانظير قوانين نيوتون شروع ميشود كه طي أن شي مورد مطالعه راتوصيف ميكند وبيان ميدارد كه چگونه شي تحت تاثير نيرو هاي طبيعي قرار ميگيرد . ستاره شناس با اين فرض كه ستاره توزيع كروي از ماده توسط گراني را نگه مي دارد

  تجربه عددي مربوط ميسازد .ستاره شناس برنامه كامپيوتري را همراه با عداد نمايش دهنده جرم ستاره مقدارثابت جهاني گراني ميزان هاي اندازه گيري شده از واكنش گوناگون هسته اي به حافظه ماشين حسابگر وارد مي كند.

  ماشين حسابگر تمام حساب لازم را خيلي سريع انجامميدهد سر انجام توصيف كاملي از ستاره شامل دما چگا لي تركيب داخلي تابندگي ودماي سطحي اش را توليد ميكند .

  چون سوختن هيدروژن منبع انرژي ستاره است لذا وقتي كه مقدار هيدروژن تغيير مي كند تمام خواص ستاره نيز تغيير مي كند .اساسأ , شرايط دردرون ستاره به علت 1پايين أمدن مداوم مقدار هيدروژن در هر ثانيه تغيير مي كند . به هر حال در طول زندگي ستاره وقتي كه هيدروژن را ميسوزاند ساختارش أنقدر أهسته تغييرمي كند كه توصيف ثانيه به ثانيه أن ضروري نمي باشد دوره سوختن هيدروژن خورشيد 10بيليون سال طول مي كشد .

  ستاره شناس به عنوان نتيجه اي از محاسبه اش, تقريبا مي داند چگونه شرايط در ستاره بر أن فاصله زماني 50 ميليون سال خاص تغييركرده است. به اين طريق او تحول ستاره را در مرحله سوختن هيدروژن از زندگي اش در طول 50 ميليون سال رد يابي مكند.


  حفره هاي سياه در فضا


  با تشخيص ارتباط بين ستارگان نوتروني, تپ اخترها وابرنواخترها تعدادي از ستاره شناسان احساس كردند كه أخرين صفحات داستان زندگي ستاره گان را نوشته اند .اما, شواهد اخير سوظني ايجاد كرده است كه ستاره نوتروني يا تپ اختر مرحله نهائي فشردگي ماده ستاره اي نيستتحت شرايطي خاص هسته يك ستاره ممكن است به ابعادي كمتر از 16كيلومتر كه حد ستاره نوتروني است منقبض شود اين مقدار به شعاعي معادل 2/3كيلو متر ميرسد.


  شكلگيري يك حفره سياه


  بر اساس نظريه اينشتين وقتي ابعاد ستاره حدود 6/1ميليون كيلو متر (قطر) باشد ,نيروي گراني در سطح أن براي نگه داشتن پرتوها نورفراري كافي نخواهد بود ,در نتيجه اين پرتوها ستاره را با انرژي كمتري ترك ميكنند.اما اگر ماده ستاره در حجم كوچكي فشرده باشد ,نيروي گراني در سطح أن بسياربزرگ خواهد بود .اين حالت,مي تواند براي هسته ستاره اي كه نتيجه انفجار ابرنواختراست ,اتفاق بيافتد .


  خواص يك حفره سياه


  نيروي گراني يك حفرهسياه نه تنها مانع از فرار نور مي شود ,بلكه از خروج كليه اجرام فيزيكي از حفره جلوگيري مي كند .

  واين پيش بيني ديگري از نظريه اينشتين است كه اظهار ميدارد هيچ شيئي نميتواند سريعتر از نور حركت كند .

  هر پرتو نوري يا شي فيزيكيكه از خارج به حفره سياه وارد مي شودنيز محبوس مي گردد و هرگز نمي تواندمجددأ خارج شود.

  داخل حفره سياه كاملا از جهان خارج جدا شده است يعني ميتواند اجرام و تابش را بگيرد ولي نمي تواند چيزي را پس بدهد.
  اخرین ویرایش توسط Han!YE : 19-05-2009 at 06:00 PM
  براي كشف اقيانوسهاي جديد
  بايد شهامت ترك ساحل آرام خود را داشته باشيد؛اين جهان،جهان تغيير است نه تقدير

  پست های خلاف قوانین را با کلیک روی که پایین هر پست ،سمت راست می باشد یا از طریق پیام خصوصی به من گزارش دهید .
  وبلاگ ادبی زمرد خاموش  .

 11. #9
  كاربر وارد گيگاپارس
  2,776 امتیاز ، سطح 12
  32% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 274
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  1 year registeredTagger First Class1000 Experience Points

  تاريخ عضويت
  Nov 2009
  پست
  108
  گيپا
  4,670
  پس انداز
  0
  امتیاز
  2,776
  سطح
  12
  تشكرها
  45
  36 بار در 26 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  سلام در مورد صورت های فلکی کمی توضیح میخواهم ممنون

 12. #10
  مدیر کل انجمن ها
  54,240 امتیاز ، سطح 56
  89% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 210
  3.0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassCreated Album picturesVeteranTagger First Class
  نماد Han!YE
  تاريخ عضويت
  Dec 2008
  محل سکونت
  گلستان سعدی
  پست
  5,409
  گيپا
  5,446,093
  پس انداز
  0
  امتیاز
  54,240
  سطح
  56
  تشكرها
  2,400
  2,740 بار در 1,635 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  Smile

  آگهی تبلیغات
  را
  نقل قول نویسنده arabi1500 مشاهده پست
  سلام در مورد صورت های فلکی کمی توضیح میخواهم ممنون
  سلام دوست من
  به لینک زیر برای دریافت جوابتون مراجعه کنید
  [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]
  براي كشف اقيانوسهاي جديد
  بايد شهامت ترك ساحل آرام خود را داشته باشيد؛اين جهان،جهان تغيير است نه تقدير

  پست های خلاف قوانین را با کلیک روی که پایین هر پست ،سمت راست می باشد یا از طریق پیام خصوصی به من گزارش دهید .
  وبلاگ ادبی زمرد خاموش  .

+ پاسخ به مبحث
صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

بازدید کنندگانی که از طریق جستجو کلمات ذیل به انجمنهای گیگاپارس آمده اند:

نجوم چیست

نجوم چیست؟

سیامک زندپور

معنی نجومنجوم چيستسیامک زند پورنجوم چيست؟علم نجوم چیستنجوم چیست ؟افرینش نجومتعریف نجومکتاب استرولوژی نجوم چیستآسترولوژی چیست؟استرونومی چیستمفهوم نجومآسترونومی چیستکتاب آسترولوژینجوم یعنی چه؟معنای نجوماجرام معروف NGC چیست انجمنهای نجومشمه انحرافات شمال کره زمیندانستنیهایی درباره ی ماه خورشیدوزمیننجوم یعنی چه
SEO Blog

اطلاعات این مبحث

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 کاربر در حال دیدن این مبحث می باشند، (0کاربر عضو و 1 کاربر مهمان)

تگهای این مبحث

قانون های ارسال نوشته

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts