+ پاسخ به مبحث
صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمایش نتایج 1 تا 10 از 13

مبحث: پستانداران

 1. #1
  كاربر خوب گيگاپارس
  16,192 امتیاز ، سطح 30
  75% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 258
  40.0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran10000 Experience Points
  نماد simin
  تاريخ عضويت
  Aug 2007
  پست
  439
  گيپا
  76,490
  پس انداز
  0
  امتیاز
  16,192
  سطح
  30
  تشكرها
  86
  266 بار در 156 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض گورخر ایرانی

  آگهی تبلیغات (برای حمایت از گیگاپارس)
  گورخر آسیایی (Equus hemionus) پستاندار بزرگی متعلق به اسب سانان و بومی بیابانهای سوریه، ایران، هند و تبت است.

  به این حیوان خر وحشی آسیایی نیز می گویند. مثل اکثر حیوانات بزرگ تیره چرندگان تعداد آن به علت شکار و از بین رفتن محل سکونتشان کاهش یافته است. و از شش زیر گونه یکی کاملا از بین رفته و دو زیر گونه نیز در صورت بی توجهی تا مدتی دیگر نابود خواهد شد. که یکی از این گونه ها گورخر ایرانی است.

  کیانگ یک گونه تبتی است که عموما به شاخه دیگری نسبت داده می شود هر چند به عنوان زیر گونه ای از گورخر آسیایی طبقه بندی شده است.  گورخر آسیایی از الاغ کمی بزرگتر است، در حدود 290 کیلو وزن داشته و طول بدن و سر حدودا 2.1 متر است و نسبت به الاغ شباهت بیشتری به اسب دارد. آنها نسبت به اسب پاهای کوتاهتری دارند و رنگشان نسبت به فصل تغییر می کند. در تابستان رنگشان قهوه ای مایل به سرخ و در زمستان قهوه ای مایل به زرد است و بر پشتشان نواری سیاه که با رنگ سفید احاطه شده قرار دارد.

  از گورخر آسیایی در سومر باستان برای کشیدن ارابه استفاده می کردند.

  گونه های مختلف :
  - خر وحشی مغولی: آسیب پذیر

  - خر وحشی هندی: در معرض خطر

  - Gobi kulan : آسیب پذیر

  - Kulan : شدیدا در معرض خطر

  - خر وحشی ایرانی: شدیدا در معرض خطر

  - خر وحشی سوری : در سال 1927 منقرض شده است

 2. کاربرانی که برای این مطلب مفید از simin تشکر کرده اند:

  b.b

 3. #2
  كاربر فعال گيگاپارس
  16,040 امتیاز ، سطح 30
  59% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 410
  40.0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Recommendation First ClassVeteran10000 Experience Points
  نماد Mehran
  تاريخ عضويت
  Aug 2007
  محل سکونت
  مشهد
  پست
  844
  گيپا
  136,011
  پس انداز
  0
  امتیاز
  16,040
  سطح
  30
  تشكرها
  70
  457 بار در 248 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  Arrow زرافه

  در میان جانوران غول پیکر روی زمین، بلند قدترین و یکی از عجایب موجودات است. درازی فوق العاده گردن و پاهایش که هیچگونه تناسبی با تنه اش ندارد و بلندی قدش که از 6 متر تجاوز می‌کند سیمایی ناموزون و استثنایی به او می‌‌بخشد بعلاوه چنین به نظر می‌آید که این لندهور گردن دراز، هر قسمت از بدنش را از یک جانور دیگر عاریه گرفته است مثلاٌ تنه اش به اسب گردنش به شتر پاهایش به بز کوهی شاخک هایش به گاو وحشی و گوش هایش به الاغ شباهت دارد و پوست بدنش از پشم کوتاهی پوشیده شده با نقش پوست پلنگی و بنابراین به پلنگ هم بی شباهت نیست به همین جهت در قدیم آن را شترگاوپلنگ هم نامیده‌اند و از قرنها پیش همواره به عنوان یکی از حیرت انگیزترین اعجوبه‌های طبیعت مورد بحث و توجه بوده است.


  زادبوم کنونی زرافه افریقاست و در بخش اعظم این قاره از چاد تا اتیوپی و سودان و کنیا و از کنگو تا آنگولا و موزامبیک و افریقای جنوبی یافت می‌شود. جانوری است گیاهخوار که معمولاٌ به خاطر قد بلند و گردن درازش به راحتی از برگ درختان تغذیه می‌کند و بخصوص به برگ درختان اقاقیا علاقه فراوان دارد از این رو بیشتر در مناطق جلگه‌ای پر درخت و بیشه‌های سر سبز و پیرامون آبگیرها زندگی می‌کند.

  در سده گذشته تعداد زرافه‌های افریقا بسیار زیادتر از امروز بود اما هر اندازه تمدن گسترش می‌‌یابد و جنگل‌ها و دشت‌ها به شهرها و شهرک‌ها و مناطق کشاورزی و صنعتی تغییر شکل می‌‌دهد قلمرو حیات وحش محدودتر می‌شود و شمار جانوران وحشی کاهش می‌‌یابد که طبعاٌ زرافه نیز از این سرنوشت غم انگیز مصون نمانده است با وجود این در سالهای اخیر بعضی کشورهای افریقایی زرافه‌ها را تحت حمایت گرفته و دست اندازی به مناطق زیست آنها را ممنوع اعلام کرده‌اند به این امید که نسل این حیوان منحصر به فرد از زوال نجات یابد.

  معماهای زرافه

  پژوهشهای جانورشناسان نشان می‌‌دهد که زرافه‌ها در گذشته بزرگ‌تر بوده‌اند و در مناطقی به جز قاره افریقا نیز وجود داشتند. مثلاٌ در شمال و شرق هندوستان و نواحی مالزی فسیلهایی از نوعی زافه آسیایی کشف شده که بلندی قدش به 8 تا 10 متر و بیش از دو تن وزن داشته است در حالی که زرافه‌های کنونی افریقا بین یک تا یک و نیم تن وزن دارند و جنس ماده این حیوان معمولاٌ کوچک‌تر و کوتاهتر از جنس نر است. بدینگونه نسل زرافه‌های غول آسای آسیایی به کلی از میان رفته است که این نابودی را ناشی از نامساعد بودن محیط زیست حیوان می‌توان دانست.

  از قرن گذشته که پژوهش‌های علمی در باره زرافه پیگیری شده، اندام‌شناسی این حیوان معماهایی را برای دانشمندان مطرح کرده است، مثلاٌ تعداد مهره‌های اسکلت زرافه بیش از پستانداران دیگر نیست اما گردن دراز او را با دو متر طول روی تنه اش نگه می‌‌دارد آن هم به صروت مایل... همچنین استخوان‌های پاهای او شبیه جانوران گیاهخوار دیگر نظیر اسب، آهو، بز کوهی و شتر است. اما این استخوان‌ها به صورتی شگفت آور طویل هستند و در نتیجه پاهای دراز و باریکی را به وجود می‌‌آورند با نزدیک به دو متر طول و این پاها به سمی ختم می‌شوند شبیه سم الاغ یا اسب که در وسط شکافی دارد و بیش از یک تن وزن زرافه روی این پاهای دراز و باریک و سم‌های نسبتاٌ کوچک تکیه می‌کند. از این هم عجیب تر زرافه با هیکل یک تنی و آن پاهای بلند و باریک یکی از سریع السیرترین جانوران است و هنگامی که به سرعت یورتمه می‌رود سرعتش به 50 کیلومتر در ساعت می‌‌رسد که در میان جانوران تیز تک یک رکورد قابل توجه است.

  از خصوصیات جالب دیگر زرافه دید بسیار تیز و زبان دراز و پرقدرت اوست که هر دو فوق العاده برایش کارساز هستند. این حیوان به خاطر بلندی قد همچون یک برج دیده بانی بر گستره محیط زیست خود مسلط است و با نگاه تیزبینی که دارد کوچک‌ترین خطر و حرکتی مشکوک را در فواصل دور شناسایی می‌کند و برای رویارویی با آن واکنش نشان می‌‌دهد. بدینگونه حتی جانوران دیگری که در پیرامون او زندگی می‌کنند از قدرت تیزبینی این دیده بان مراقب سود می‌‌برند و با فرار به موقع یا پنهان شدن در جاهای امن از خطر ناگهانی جانوران درنده مصون می‌‌مانند.

  اما زبان دراز زرافه که سیاهرنگ است و نیم متر طول دارد تنها یک زبان معمولی نیست بلکه یک اندام همه کاره است که به جای دست و چنگال برای گرفتن و کندن برگ درختان و فرو بردن آنها به دهان و بسیاری کارهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد و انعطاف پذیری و قدرت عضلانی آن در کمتر حیوان دیگری دیده می‌شود. زرافه‌ها معمولاٌ زندگی دسته جمعی دارند و در دسته‌های 5 تا 12 تایی و حتی 20 تایی زندگی می‌کنند هنگام چرای روزانه غالباٌ زرافه‌های ماده و بچه هایشان با هم و نرها جداگانه دیده می‌شوند اما در فصل جفت گیری این ترتیب به هم می‌‌خورد و بر سر تصاحب زرافه‌های ماده میان نرهای رقیب درگیری پیش می‌آید جنگ زرافه‌ها بسیار تماشایی است دو زرافه نر برای جنگ با هم ابتدا پاهای دراز و باریکشان را با فاصله بیشتری از یکدیگر قرار می‌‌دهند تا هنگام زد و خورد تعادلشان را از دست ندهند. سپس جنگ آغاز می‌شود و زرافه‌ها گردن‌های درازشان را به هم پیچ و تاب می‌‌دهند و هر یک می‌‌کوشد با شاخک‌هایی که روی پیشانی دارد به پیشانی حریف ضربه بزند و گاه این ضربه‌ها شدید و خطرناک است و یکی از دو زرافه زخمی می‌شود یا تعادل خود را از دست می‌‌دهد و به زمین می‌‌خورد که به منزله شکست نهایی است اما زرافه پیروز دیگر مزاحمتی برای حریف مغلوب ایجاد نمی‌کند و مبارزه به همین جا پایان می‌گیرد.

  روی هم رفته زرافه‌ها جانورانی بی آزار و آرامش جو هستند و با حیوانات دیگر همزیستی مسالمت آمیز دارند مگر اینکه مورد تعرض قرار گیرد که در این صورت با تمام قوا از خود دفاع می‌کنند و مؤثرترین حربه آنها هم فرار است چون با سرعت 50 کیلومتر در ساعت می‌توانند خود را از گزند مهاجم برهانند با وجود این اگر حمله مهاجم غافلگیرکننده باشد زرافه‌ها حربه تدافعی دیگری هم دارند و آن لگد پراکنی با پاهای جلوی به سوی دشمن است که اغلب مؤثر واقع می‌شود و مهاجم را از ادامه تعرض باز می‌‌دارد.

  خطرناک‌ترین دشمن دیرینه زرافه سلطان جنگل یا شیر است که برق آسا حمله می‌کند و قربانی غول پیکر خود را سبعانه می‌‌درد و از پا در می‌‌آورد. معمولاٌ خطر چنین حمله‌ای هنگامی که پیش می‌آید که زرافه‌ها برای آشامیدن آب به آبگیر یا چشمه منطقه می‌‌روند. مشکل‌ترین کار زرافه آشامیدن آب است چون این چارپای لندهور برای اینکه پوزه بلندش را از ارتفاع 6 متری به سطح آب برساند ناگزیر است پاهای درازش را تا حداکثر ممکن گشاد از هم بگذارد و گردنش را به سوی پایین خم کند و همین حالت یک وضع آسیب پذیری برای او به وجود می‌‌آورد و شیر که در گوشه‌ای در کمین است از این فرصت استفاده می‌کند و با یک جست خود را به طعمه اش می‌‌رساند و با از هم دریدن زرافه شکمی از عزا در می‌‌آورد شیرها اغلب به زرافه‌های کوچک و تازه سال حمله می‌کنند و گاه میان آنها و زرافه‌های بزرگسال جنگی خونین در می‌گیرد که برای هر دو طرف تلفاتی در بر دارد.

  و آخرین نکته درباره زرافه اینکه بچه این حیوان هنگام زایش در حدود 2 متر قد دارد و دوران شیرخوارگی او فقط یک ماه طول می‌‌کشد و پس از آن چرا را فرا می‌گیرد و به سرعت رشد می‌کند دوران حاملگی زرافه ماده نیز در میان جانوران دارای نوعی رکورد و این بار از نظر درازی مدت است زیرا 445 روز طول می‌‌کشد.

  منبع :[تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]

 4. کاربرانی که برای این مطلب مفید از Mehran تشکر کرده اند:

  b.b

 5. #3
  مدیر انجمن زیستی
  7,873 امتیاز ، سطح 21
  18% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 577
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran5000 Experience Points
  نماد Violet
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  محل سکونت
  In My Dreams
  پست
  316
  گيپا
  2,129
  پس انداز
  0
  امتیاز
  7,873
  سطح
  21
  تشكرها
  19
  165 بار در 111 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض پستانداران  پوست مو دارد. دندانها در جایگاههای مخصوص واقع هستند. قلب 4 حفره‌ای است. گلبولهای قرمز هسته ندارند. حفره عمومی بدن توسط دیافراگم تقسیم شده است. دمای بدن ثابت است. صاحب 12 جفت عصب مغزی هستند. دفع متانفریک و لقاح داخلی است. در بیشتر موارد نمو در درون رحم مادر انجام می‌شود. نوزاد از غده‌های پستانی شیر می‌خورد و 5000 هزار گونه دارند.

 6. #4
  مدیر انجمن زیستی
  7,873 امتیاز ، سطح 21
  18% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 577
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran5000 Experience Points
  نماد Violet
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  محل سکونت
  In My Dreams
  پست
  316
  گيپا
  2,129
  پس انداز
  0
  امتیاز
  7,873
  سطح
  21
  تشكرها
  19
  165 بار در 111 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض دلفین
  خانواده دلفین با 17 جنس و35 گونه بزرگترین خانواده زیر راسته نهنگهای دندان دار محسوب می شود.اعضای این خانواده در تمام آبهای آزاد جهان و همچنین بعضی رودخانه های در امتداد آب شیرین انتشار دارند.این خانواده از دوره آئوسن ظاهر شده اند.پوست بدن دلفینها معمولا صاف و برهنه است.ممکن است در سر و تنه تعدادی از آنها مو وجود داشته باشد.از گوشهای خارجی فقط سوراخ کوچکی نمایان است و سوراخ بینی که یک یا دو عدد می باشند در بالا و عقب سر قرار گرفته اندتا عمل تنفس در سطح آب را سهولت بخشند این سوراخها بوسیله پرده ای خود به خود بسته می شوند. تعداد دندانها زیاد و در بعضی گونه ها به 260 عدد می رسد و عمدتا از ماهی ها وسرپایان و حتی دلفین های کوچکتر تغذیه می کنند.طول آنها از 2/1 الی 9/3 متر و وزنشان از 23 تا 136 کیلوگرم متفاوت گزارش شده است.
  دن آنها مانند ماهی دوکی شکل و آئرو دینامیک است.این شکل میزان اصطکاک بدن جاندار و آب را کاهش و سرعت حرکت را افزایش می دهد. یک دلفین قادر است حدود 5/5 متر از سطح آب بیرون بپرد که این عمل نیاز به سرعتی در حدود 38 کیلومتر بر ساعت دارد.
  سر دلفین ها بزرگ و ناحیه گردنی کمی باریک است . دستها تبدیل به باله شنا شده و پاها از بین رفته اند.در انتهای بدن،دم پهن افقی و دو قسمتی وجود دارد.
  عضو اصلی حرکت این آبزی باله دمی است و باله های پارویی شکل جلویی حرکات بدن را به طرف بالا و پایین تنظیم می کنند.الت تناسلی نر در جیب مخصوصی قرار دارد که در اثر تحریک بیرون می آید.بیضه ها در محوطه شکمی قرار داشته و شکل آنها بیضوی کشیده است.
  پستانها در دلفین ماده یک جفت هستند که یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ و کمی جلوتر از دم و درست در کنار منفذ تناسلی و داخل یک جیب یا کیسه که از جنس پوست است قرار گرفته اند.رفتار جفتگیری در هنگام روز و شامل جنگ بین نرها به همراه جست و خیز نر و ماده و نزدیک شدن انها به سطح آب درحال که شکم آنها به هم در تماس است صورت می گیرد.
  در اغلب نمونه ها طول دوره بارداری بین 9 تا 12 ماه است.بین تولد اولین و دومین بچه ،حداقل دو سال فاصله وجود دارد.دربیشتر موارد هنگام تولد،نوزادها از دم خارج می شوند.بلافاصله پس از قطع بند ناف ،نوزاد بایستی سریعا خود را به سطح آب برساند و اولین تنفس را انجام دهد.وقتی نوزادها در سطح آب هستند ،مادرها بیشتر به آنها کمک می کنند. تا پس از جدا شدن کامل انها از زهدان مادر،مشکلی برایشان بوجود نیاید.
  تا این لحظه نوزادها بوسیله مشیمیه مادر گرم نگاه داشته می شوند و از این به بعد در محیط اقیانوس قرار گرفته و تنظیم درجه حرارت بدن به شکل مستقل انجام می پذیرد.
  نوک پستان درهنگام شیر دادن وسیله فشار عضلات مخصوصی بیرون می زند. موقعی که بچه مشغول خوردن شیر می شود مادر با فشارهای مخصوصی که به مخزن شیر وارد می کند شیر را به سرعت به داخل دهان بچه هدایت می نماید.دلفین ها بچه های خود را 6 ماه تا یک سال و بعضا 18 ماه شیر می دهند جالب توجه اینکه ارزش کالریک شیر دلفین 10 برابر بیشتر از شیر گاو است.
  دلفین ها به یکدیگر بسیار کمک می کنند.وقتی تولدی صورت می گیرد، دلفین های ماده نوزاد را از حمله کوسه ها محافظت می کنند. بعدها وقتی مادر به جستجوی غذا می رود دلفین های دیگر از نوزاد نگهداری نموده و به شکل یک حصار دفاعی شنا می کنند تا بچه دلفین ها با آرامش خیال درون حصار بازی کنند. این حیوانات حتی سعی می کنند یک بچه دلفین را که در تور ماهیگیری به دام افتاده است نجات دهند ولی معمولا ناکام می مانند
  آنها همچنین برای تهیه غذا همکاری نموده و در حالیکه به دور یک دسته ماهی حلقه می زنند ، آنها را به سطح آب روانه می کنند تا سایر اعضای گروه بتوانند با فراغ خیال تغذیه کنند.دلفین ها برای حفاظت خودشان در زیر پوست دارای یک لایه چربی هستند. ضخامت این لایه در برخی از گونه ها تا 50 سانتیمتر هم می رسد.
  دلفین ها از قدرت تولید امواج صوتی بهره مند هستند.طیف فرکانس این امواج بین 5 تا 150 کیلوهرتز است.
  مساله شگفت آور این که دلفین ها توانایی شنیدن اصوات تا فرکانس 80 کیلو هرتز را دارند که این حد، چهار برابر حد شنوائی انسان است. بخشی از این اصوات توسط حفره تنفسی که در بالای سر جانور قرار دارد تولید گردیده ، اما اغلب آنها از ناحیه حلقوم جانور که در زیر حفره دم واقع شده است به وجود می آیند.
  ماهیچه های ظریفی که در اطراف حفره دم قرار گرفته اند ، امکان کنترل صحیح اصوات عبوری از میان آنها را به دلفین می دهند.
  این حیوانات از بسیاری جهات هنوز سازگاری نیافته و به عبارتی ویژگیهای اولیه خود را حفظ کرده اند. برای مثال میزان شنوائی در آنها بسیار عالی است که فقدان یا ضعف سیستم بویای را در حیوان جبران می نماید و همچنین برای جبران مشکل بینایی در آب کار می رود.
  در این حیوانات تحمل بالا نسبت به فشار گاز دی اکسید کربن ، توانایی شنای طولانی در زیر آب را فراهم می سازد و اصولا در زمینه قابلیت تنفس از اکسیژن هوا دو تا سه برابر پستانداران خشکی زی از خود توانایی نشان می دهند. قفسه سینه در این جانوران قابلیت ارتجاع داشته و امکان تنفس های عمیق را فراهم می سازد.
  بیشتر دلفین ها دارای رنگهای اختصاصی بوده و فرمهای بدنی خاصی دارند. این ویژگی در گونه های مختلف متفاوت است. جنسیت، سن، شرایط جغرافیایی و زیستگاهی از عوامل دخیل در این تنوع است. حتی در حیوانات مشابه از نظر سن ، جنس و جمعیت ممکن است عدم شباهت مشاهده گردد.
  در بسیاری از دلفین ها رنگ بدن ، پس از مرگ در کمتر از یک ساعت تغییر کرده و معمولا این تغییر به صورت سیاه یا تیره شدن رنگ بدن است.
  دلفین ها بسیار باهوش و بازیگوش هستند.در اکثر باغ وحش ها و بعضی از سیرکها دلفین را به منظور انجام نمایشات مختلف تربیت می کنند.
  گوشت و چربی آنها نیز دارای ارزش تجاری است.هم اکنون در ارتش آمریکا و یک آکواریوم بزرگ در فلوریدای آمریکا به کار پرورش دلفین در حد نسبتا بالایی مشغول هستند که از آنها در عملیات جنگی و غیره استفاده به عمل می آید.
  منبع : شبنم ساهی پور 7. #5
  مدیر انجمن زیستی
  7,873 امتیاز ، سطح 21
  18% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 577
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran5000 Experience Points
  نماد Violet
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  محل سکونت
  In My Dreams
  پست
  316
  گيپا
  2,129
  پس انداز
  0
  امتیاز
  7,873
  سطح
  21
  تشكرها
  19
  165 بار در 111 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض دلفین  دلفینپستاندار دریایی از رده آب‌بازان می‌‌باشد. خانواده دلفینبا ۱۷ جنس و ۳۵ گونه بزرگ‌ترین خانواده زیر راسته نهنگهای دندان دار محسوبمی‌‌شود.اعضای این خانواده در تمام آبهای آزاد جهان و همچنین بعضیرودخانه‌های در امتداد آب شیرین انتشار دارند.این خانواده از دورهآئوسنظاهر شده اند. پوست بدن دلفینها معمولاً صاف و برهنه است. ممکن است در سرو تنه تعدادی از آنها مو وجود داشته باشد. از گوشهای خارجی فقط سوراخکوچکی نمایان است و سوراخ بینی که یک یا دو عدد می‌‌باشند در بالا و عقبسر قرار گرفته‌اند تا عمل تنفس در سطح آب را سهولت بخشند این سوراخهابه‌وسیله پرده‌ای خود به خود بسته می‌‌شوند. تعداد دندانها زیاد و در بعضیگونه‌ها به ۲۶۰ عدد می‌‌رسد و عمدتاً ازماهیهاوسرپایانو حتی دلفینهای کوچک‌تر تغذیه می‌‌کنند. طول آنها از ۲/۱ الی ۹/۳ متر ووزنشان از ۲۳ تا ۱۳۶ کیلوگرم متفاوت گزارش شده است. دانشمندان بر اینباورند که هنگامی که یک دلفین می خوابد فقط نیمی از مغز او استراحت می کندنیمه دیگر بیدار باقی می ماند تا دلفین به شکل طبیعی عمل کند پس ازمدتی،دو نیمه مغز کارهایشان را با هم عوض می کنند.
  دلفین بینی بطری

  دلفین بینی بطری( Bottlenose )از گونه دلفینهایی است که بهوفور در اکواریومهای دنیا جهت عملیات نمایشی به کار گرفته می‌‌شود. ازنقطه نظر پراکندگی در اکثر اقیانوسهای جهان از جمله خلیج فارس وجود داردبا وزنی در حدود ۲۵۰ تا۶۰۰کیلوگرم طولی معادل ۲تا۴ متر و ردیف دندانهاییکه در هر ارواره از ۲۲تا۲۶ دندان تشکیل شده تقزیبا هر ۲ سال یک باربچهدار میشود و دلفینی به طول۱متر و وزنی معادل ۳۷ کیلوگرم را به مدت ۱سال با شیر مادر تغذیه می‌کند و طول عمری معادل ۲۶ تا۳۰ سال دارد.
  دلفین سیاه

  دلفین سیاه گونه‌ای از خانوادهنهنگ‌هایخلیج فارسمی‌باشد که رنگ تیره بدن وی را از سایر گونه‌های این خلیج جدا میسازد رنگی بین خاکستری تیره مایل به سیاه البته بسیاری ازدلفین‌هاپس از مرگ رنگ پوست را با این رنگ تعویض می‌کنند که شاید موجبات اشتباه راهم فراهم کند. دلفین سیاه به دندانهایی با قطر بیش از ۲۵ میلیمتر مجهرندکه به نوعی در برخی موارد حمله اینگونه به دیگر دلفینها را فراهممیآورد اما عمدتاً به علت سرعت کمتر در قیاس با سایر هم گونه‌ها ناکاممی‌‌ماند از نقطه نظر پراکندگی در اکثر دریاهای گرم و معتدل جهان از جملهخلیج فارس یافت می‌شود. همچنین وزنی معادل ۲تن و طولی بین ۴ تا ۶متر وزمان باروروری ۱۵ ماه و زادآوری بجه دلفینی معادل ۲ متر از دیگر ویژگیهایاین گونه محسوب می‌شود.
  دلفین یونس

  دلفین یونس (نهنگ یونس) نوعا گونه منزوی شناخته می‌شود ؛ نهنگ یونسدارای طولی معادل ۳تا ۴ متر می‌باشد وزنی حدود۴۰۰ تا ۴۳۰ کیلوگرم دارایمجموعا ۹ دندان با رنگی خاکستری تیره که به مرور و در اثر افزایش سن روشنتر می‌گردد به همراه خطوطی نامنظم بر روی پوست. روایت می‌کنند که یونسپیامبر آن هنگام که امر خدا را ترک کرد در سفری دریایی کشتی او در میانطوفان گرفتار شد و یونس پیامبر توسط نهنگی بلعیده شد.
  منبع : wikipedia

 8. #6
  مدیر انجمن زیستی
  7,873 امتیاز ، سطح 21
  18% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 577
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran5000 Experience Points
  نماد Violet
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  محل سکونت
  In My Dreams
  پست
  316
  گيپا
  2,129
  پس انداز
  0
  امتیاز
  7,873
  سطح
  21
  تشكرها
  19
  165 بار در 111 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض خارپشت بی‌دندان

  خارپشت بی‌دندان یا اکیدنا جانوری است از راسته مرغسانان و به همراه نوک‌اردکی‌ها تنها بازماندگان خانواده تک سوراخیان . خارپشت بی‌دندان ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر طول دارد و بدنش از خارهای سفید و سیاه بسیار تیز پوشیده شده است و فاقد دندان می‌‌باشند و با زبان خود مورچه‌ها و جانوران ریز را می‌گیرد. آنها در هر بار تخم گذاری یک تخم می‌‌گذارند که در درون کیسه مادر تبدیل به نوزاد می‌شوند و تا هنگام رشد کافی در آن باقی می‌‌مانند و تغذیه می‌‌نمایند . خارپشتهای بی‌دندان دو گونه دارند:
  • اکیدنای بلندمنقار (گونه Zaglossus)
  • اکیدنای کوتاه‌منقار (گونه Tachyglossus)

 9. #7
  مدیر انجمن زیستی
  7,873 امتیاز ، سطح 21
  18% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 577
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran5000 Experience Points
  نماد Violet
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  محل سکونت
  In My Dreams
  پست
  316
  گيپا
  2,129
  پس انداز
  0
  امتیاز
  7,873
  سطح
  21
  تشكرها
  19
  165 بار در 111 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض نوک اردکی یا ارنی ترنگ

  نوک‌اردکییاارنی ترنگ (با نام علمی پلاتیپوس platypus که در زبان لاتین به معنای پهن پا است) جانوری است پستاندار از ردهمرغسانانو راستهتک‌سوراخیانکه در جنوب شرقی استرالیا و جزیره تاسمانی در کنار نهرها و رودها، زندگیمی‌کند. درازای این جانور از نوک تا دم به 50 تا 60 سانتیمتر می‌‌رسد. ووزنش یک تا دو کیلوگرم است. بدنش پوشیده از موی کوتاه، نرم و قهوه‌ای رنگاست و دمی پهن دارد. منقارش پهن و به شکل منقار مرغابی است. نوک منقار اینجانور دارای عصبهای حساسی است که در یافتن غذا به جانور کمک می‌کند. غذاینوک‌اردکی کرمها، حشره‌ها،نرم‌تنان،خرچنگهای ریز و بعضی دیگر از جانوران آبزی است. نوک‌اردکی بالغ دندانندارد و غذایش را به کمک نوک سفت منقارش خرد می‌کند و می‌‌خورد. نوک‌اردکینر بزرگ‌تر از نوک‌اردکی ماده است و پاهای عقبی آن هر کدام یک خار دارندکه به یک کیسه زهر متصل است. نوک‌اردکی ماده در بهار یک تا سه تخممی‌‌گذارد، قطر هر تخم 2 سانتیمتر است و پوستی سفید و چرم ماننددارد. حیوان ماده معمولاً 7 تا 10 روز روی تخمها می‌‌خوابد . نوزاد نوک‌اردکی بهکمک دندانی که در فک بالا دارد پوسته تخم را پاره می‌کند. برهنه و نابیناو ناتوان به دنیا می‌آید و سه سانتی متر طول دارد و از شیری که ازسوراخهای شکم مادر تراوش می‌شود، تغذیه می‌کند. عمر نوک‌اردکیها حدود 10سال است.


  منبع : [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]

  قوانین و راهنمای انجمن علوم زیستی

  -;{@

  آسمان آبی بود ... ماهی فکر کرد دریاست ... پرید !

 10. #8
  مدیر انجمن زیستی
  7,873 امتیاز ، سطح 21
  18% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 577
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran5000 Experience Points
  نماد Violet
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  محل سکونت
  In My Dreams
  پست
  316
  گيپا
  2,129
  پس انداز
  0
  امتیاز
  7,873
  سطح
  21
  تشكرها
  19
  165 بار در 111 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض کیسه داران

  این پستاندارن نوزادانی به دنیا می‌‌آورند که به هیچ وجه شبیه پستاندارانبالغ خود نیستند. نوزادان این پستانداران بسیارکوچک بوده و به هیچ وجهقادر به زندگی در دنیای طبیعی بیرون نیستند وبه همین دلیل این گونهپستانداران درون بدن خود کیسه‌ای تولید نموده و نوزادان درون کیسه زادهمی‌شوند و از شیر مادر تغذیه می‌کنند و پس از اینکه کاملاً رشد نمودند ازکیسه خارج می‌شوند.
  فرمانرو: جانوران

  شاخه
  : طنابداران

  رده
  : پستانداران

  زیررده
  : تریا

  اخرین ویرایش توسط Violet : 08-12-2007 at 09:35 PM

  قوانین و راهنمای انجمن علوم زیستی

  -;{@

  آسمان آبی بود ... ماهی فکر کرد دریاست ... پرید !

 11. #9
  مدیر انجمن زیستی
  7,873 امتیاز ، سطح 21
  18% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 577
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran5000 Experience Points
  نماد Violet
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  محل سکونت
  In My Dreams
  پست
  316
  گيپا
  2,129
  پس انداز
  0
  امتیاز
  7,873
  سطح
  21
  تشكرها
  19
  165 بار در 111 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض کانگورو
  کانگوروجانوری از راسته کیسه‌داران علفخوار (Diprotodontia) از خانواده دراز‌پایان (Macropodidae) است که دراسترالیاوگینه نوزندگی می کند. کانگورو می تواند به کمک پاهایش پرش های بلندی انجام دهد. طول این پرشها به سه متر هم می رسد. دم کانگوروها بلند و عضلانی است. نوعماده دارای کیسه ایست که نوزاد کانکورو پس از به دنیا آمدن به داخل آنرفته و در آنجا از شیر مادر تغذیه می کند تا به رشد کافی رسیده و قادر بهزندگی در بیرون کیسه شود. نوزاد کانگورو در هنگام تولد جثه‌ای بسیار کوچکدارد که قطر آن از دو سانتیمتر بیشتر نمی‌شود.
  بزرگترین نوع کانگورو کانگوروی قرمز است. کانگوروی خاکستری نوع دیگریست که تقریبا به بزرگی کانگوروی قرمز می‌شود.

  انواع کانگورو
  • کانگوروی قرمز
  • کانگوروی خاکستری
  • کانگوروی درختی
  • کانگوروی پازرد
  • والابی
  گونه‌ها

  کانگوروی قرمز (Macropus rufus)
  کانگوروی خاکستری شرقی (Macropus giganteus)
  کانگوروی خاکستری غربی (Macropus fuliginosus)

  قوانین و راهنمای انجمن علوم زیستی

  -;{@

  آسمان آبی بود ... ماهی فکر کرد دریاست ... پرید !

 12. #10
  مدیر انجمن زیستی
  7,873 امتیاز ، سطح 21
  18% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 577
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  Veteran5000 Experience Points
  نماد Violet
  تاريخ عضويت
  Nov 2007
  محل سکونت
  In My Dreams
  پست
  316
  گيپا
  2,129
  پس انداز
  0
  امتیاز
  7,873
  سطح
  21
  تشكرها
  19
  165 بار در 111 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض کوآلا

  آگهی تبلیغات

  خرسکوآلاجانوریگیاهخواروکیسه‌دارو بومی استرالیا است. نزدیکترین جانور به کوآلا از نظر ظاهروامبَتاست.
  کوآلاها فقط در جنگلهایاُکالیپتوساسترالیا زندگی می‌کنند .آنها هر شب با دستهای پر قدرتشان شاخه‌ها رامیگیرند و شاخه به شاخه برگهای سخت اکالیپتوس (درخت کافور) را می‌‌خورند. خرسهای کوآلا به علت خوردن برگهای اکالیپتوس همیشه بوی همین برگ رامی‌‌دهند. آنها روزها بر روی شاخه‌های پهن اکالیپتوس می‌‌خوابند و بچه شانرا هم آنجا به دنیا می‌‌آورند . هر مادر فقط یک بچه به دنیا می‌‌آورد. وقتی که بچه به دنیا می‌آید بدنش خالی از مو و کور است. او با پنجه‌هایکوچکش، خود را روی پوست مادر می‌‌کشاند و به سختی خود را به زیر شکم مادرمی‌‌کشاند و چند ماهی در آنجا می‌‌ماند. چون گرمای بدن مادر از او حمایتمی‌کند و شیر را هم همان جا به دست می‌‌آورد. هر موقع که بخواهد شیرمی‌‌مکد و خیلی محکم خود را در کیسه مادر نگه می‌‌دارد. شیری که می‌‌خوردمزه اکالیپتوس می‌‌دهد. این جانور به دلیل اینکه خیلی کم آب می‌‌خوردکوآلا (بدون آشامیدن) نام گرفته است.


  منبع : [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]

  قوانین و راهنمای انجمن علوم زیستی

  -;{@

  آسمان آبی بود ... ماهی فکر کرد دریاست ... پرید !

 13. کاربرانی که برای این مطلب مفید از Violet تشکر کرده اند:

  b.b

+ پاسخ به مبحث
صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

بازدید کنندگانی که از طریق جستجو کلمات ذیل به انجمنهای گیگاپارس آمده اند:

پستاندار کوچک درختی بومی امریکا

پاهای پستانداران

پستانداران

پاهاي پستانداران

پستاندار کوچک درختی آمریکا

پستاندار کوچک درختی امریکاخصوصیات پستان دارانپستاندار شبگرد درختی بومی آمریکاپستاندار کوچک درختی بومی آمریکاانواع پاهای پستانداران پستاندار كوچك درختي بومي امريكاپستاندارکوچک درختی بومی امریکاپستاندار کوچک بومی امریکاجانور پستاندار درختی امریکاپستاندار بومی امریکاپستاندار کوچک درختیپستاندار شبگرد درختی بومی امریکاپستاندار درختی امریکاپستاندار درختی بومی امریکاپاهای پستان دارانپستاندار شبگرد درختي بومي امريكاپستاندار درختیخصوصیات پستاندارانجفتگیری کانگوروآبستنی پستانداران
SEO Blog

اطلاعات این مبحث

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 کاربر در حال دیدن این مبحث می باشند، (0کاربر عضو و 1 کاربر مهمان)

قانون های ارسال نوشته

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts