+ پاسخ به مبحث
نمایش نتایج 1 تا 5 از 5

مبحث: درد هاي مزمن

 1. #1
  همکار سابق انجمن موبایل
  16,700 امتیاز ، سطح 31
  25% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 750
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialYour first GroupRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class
  نماد hoshdar
  تاريخ عضويت
  May 2008
  پست
  1,500
  گيپا
  206,445
  پس انداز
  216
  امتیاز
  16,700
  سطح
  31
  تشكرها
  471
  965 بار در 589 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض درد هاي مزمن

  آگهی تبلیغات (برای حمایت از گیگاپارس)
  درد هاي مزمن بررسي كامل انواع دردهاي مزمن
  آیا انواع مختلفی از درد وجود دارد؟
  بلی ، مراقبان سلامت درد را به وسیله مدت آن (چه مدت آن طول می کشد) ،به وسیله کیفیت آن(چگونه احساس می شوند) یا به وسیله محل آنها( جایی در بدن که آنها منشا می گیرند و جایی که حس می شوند) دسته بندی کرده اند.
  دردهای حاد(به معنی دردی که زیاد طولانی نیست یا اخیرا اتفاق افتاده است)معمولا یک منبع روشن دارد، شروع ناگهانی و رفتن سریع دارد.شما درد حاد را زمانی که یک سطح داغ را حس می کنید تجربه می کنید،هنگامی که انگشت می کوبید یا بدن خود را می برید. فشار خون شما،میزان ضربان قلب و میزان تنفس اغلب با دردهای حاد افزایش می یابد.درد حاد به شما میگوید که توجه داشته باشید. برخی از قسمت های بدن شما به کمک نیاز دارد.
  دردهای مزمن می تواند ماه ها تا سالها به طول انجامد.ممکن است آمدن،رفتن،یا ماندن پایدار داشته باشند.بعلاوه،ممکن است خواب را برهم زنند، اشتها را کاهش داده و منجر به افسردگی شوند.دردهای مزمن همواره سودمند نیستند،هنوز دوباره و دوباره می ماند که بفرستد. بعضی از علل شایع دردهای مزمن عبارتند از:آرتریت(التهاب مفصل)، سرطان و برخی از مشکلات کمر.
  درد اشکال مختلفی دارد. ممکن است کند،تیز،سوزشی،پیچشی،منتشر ، یا کاملا در یک نقطه جمع شده باشد.این به این علت است که قسمت های مختلف بدن انواع مختلفی از علائم را به مغز می فرستند.بعنوان مثال، یک سردرد ضربان دار و یک آرنج شکسته هر دو دردناک هستند ، ولی نوع درد گرایش به تفاوت دارد به علت اینکه از انواع مختلف گیرنده های درد استفاده و گذرگاه های مختلفی درگیر است.
  درد مزمن چیست؟
  در وسیعترین تعریف ، درد به هر حس ناخوش آیند میگویند. درد مزمن یک حس نا خوش آیند است که حداقل ۲ماه به طول انجامد، و ممکن است تا سالها طول بکشد.
  شما از روی قصد درد را تجربه می کنید زمانی که گیرنده های مخصوص یک پیام الکتریکی(شبیه یک هشدار) را به مغز منتقل می کنند. دردهای مزمن کاملا از دردهای حاد(جدید و ناگهانی) متفاوت هستند. در موارد دردهای حاد، یک پیام درد ممکن است به نخاع فرستاده شود قبل از اینکه به مغز برسد، اغلب اوقات از یک عکس العمل حفاظتی پیروی می کند.برای مثال، شما ممکن است انگشت خود را از یک اجاق داغ دور کنید حتی قبل از اینکه پیام هشدار دهنده به مغز شما برسد.در چنین مواردی ، ماهیچه های نزدیک منبع درد به صورت اتوماتیک منقبض می شوند که از هرگونه آسیبی جلوگیری کنند. بنابراین، درد حاد کمک به حفاظت از بدن از دردهای شدید می شود. فواید درد مزمن به کمی واضح است، و در حقیقت آنها اغلب هیچ قصد سودمندی ندارد.
  چگونگی تجربه شما از درد بسته به این است که درد چگونه شروع و چطور سیر می کند.بعضی از اوقات شما ممکن است دریابید که تعیین محل منبع درد مشکل است. چرا؟ درد می تواند “ارجاع داده شود”برای آنکه ، ممکن است از یک محیط منشا گرفته و در جای دیگری حس شود. به عنوان مثال، شما ممکن است درد در پاها حس کنید که علت آن به خاطر یک مشکل در پایین کمر شما باشد.
  درک اینکه درد برای هر فردی مشابه نیست. به عنوان مثال،بعضی از افراد می توانند تحمل درد بیشتر یا کمتری از دیگران داشته باشند .بعضی از افراد پاسخ بهتر یا بدتری به داروهای ضد درد دارند.
  دردهای مزمن چگونه ارزیابی می شوند؟
  علت درد بعضی از اوقات مشکل است که تشخیص داده شود. مراقبان سلامتی شما در حال تلاش برای تشخیص علت به وسیله خواستن از شما برای شرح نشانه های خود با جزئیات هستند.او یک معاینه را انجام می دهد و آزمایشات تشخیصی مانند عکس برداریx-ray یا ام آر آی MRI را توصیه می کند.هیچ تست تشخیصی وجود ندارد که اثبات وجود درد کند،اگر چه در نتیجه چنین آزمایشاتی اشاره به علت شود.
  علاوه براین، بیماران اغلب مشکل توصیف درد خود در قالب کلمات دارند. و تفاوتها در فیزیولوژی و روانشناسی اثر بر راهی که هر فرد درد را درک می کند می گذارد.بنابر این هیچ حادثه واحدی موجب
  چنین تجربه کامل دردی در دو فرد نمی شود. وسایلی در دسترس است که که کمک به اندازه گیری دردهای مزمن می کند ،از میزان های ساده تا وسایل تحقیقاتی بررسی کردن مه بخصوص مفید برای مطالعات تحقیقاتی است.
  تلاش برای طبقه بندی اینکه آیا درد واقعی است مخصوصا مفید نیست.مگر اینکه یک شخص از روی قصد در حال تقلید و ساختن نشانه ها به پزشک خود است، تمامی دردها واقعی هستند.
  علل دردهای مزمن چیست؟
  علل زیادی برای دردهای مزمن وجود دارد، اگرچه گاه و بیگاه علت زیر بنایی مشخص نیست. نوع درد که شما در حال تجربه هستید اغلب یک سرنخ به علت آن است، به عنوان مثال ، درد مزمن که سوزان یا مور مور کننده باشد اغلب در نتیجه بیماری عصب (نوروپاتی) است.حتی زمانی که علت قابل تشخیص نیست، مهم است که علل خطرناک و خطیر را جدا کنیم. بعضی از شایعترین انواع دردهای مزمن و علل آنها شامل موارد زیر هستند:
  - درد کمر. علت درد پشت اغلب غیر محتمل است ، اگر چه گرفتگی ماهیچه ای ، کشیده شدن ماهیچه ، التهاب مفصل و دیسک در اغلب موارد به حساب می آید. به ندرت، یک وضعیت خطرناک مانند یک تومور یا یک عفونت می تواند موجب درد کمر شود.
  - سردرد. انواع فشاری ، میگرن، ترک کافئین، در میان شایعترین انواع سردردها هستند.آرتریت گردن، اسپاسم ماهیچه ای و مشکلات چشم همینطور در ارتباط هستند. به ندرت، یک وضعیت وخیم، مانند یک تومور مغزی ، عفونت(مننژیتها) یا ارتریت شقیقه ایtemporal arteritis موجب سردرد میشوند.
  - درد مفصل . اگر چه این نوع از درد معمولا همراه با آرتریت است، این نشانه ممکن است همچنین به وسیله دیگر وضعیت های شایع ایجاد شود از جمله التهاب بورسای مفصل ، التهاب تندون، فیبرو میالژی و بیماری های فاسد کننده مفصلDJD .
  - دردهای ماهیچه ای.شایعترین علت دردهای ماهیچه ای(موسم به میالژی) شامل استفاده زیاد یا کشیدگی ، صدمه ، عفونت ویروسی و فیبرو میالژی است.
  دردهای مزمن چگونه درمان میشوند؟
  درمان درد بعد از اینکه علت درد مشخص شد معمولا آغاز می گردد. هرچند که، درمان می تواند شروع شود حتی اگر علت درد نامشخص باشد.دوری از فعالیت هایی که به نظر می رسد درد شما را تشدید می کند مناسب است. برای مثال، گرفتن یک استراحت از بازی بیس بال ممکن است درد و ناراحتی مزمن شانه شما را درمان کند.
  پزشک شما ممکن است یک تنوعی از داروها را و یا حتی ممکن است جراحی را برای وضعیت های دردناک شما توصیه کند. اما درد می تواند گاهی از اوقات بدون دارو و جراحی درمان شود. چون پاسخ هر فردی به درد متفاوت است، یک پزشک باید درمان را خاص هر فرد انجام دهد.
  چه داروهایی برای دردهای مزمن اغلب اوقات توصیه می شود؟
  داروهای ضد درد به نام مسکن ها شناخته شده اند.مثال ها دارای دامنه ای از استامینوفن تا مخدرها(مورفین،کدئین) هستند. متخصصان اعتقاد دارند که بعضی از داروهای ضد درد تداخل با علائم درد به سمت مغز می کنند.دیگر ضد دردها ، مانند داروهای ضد درد غیر استروئیدی( آسپرین، ایبوپروفن)، باعث کاهش التهاب بعلاوه تداخل با علائم درد می شوند.
  مخدرها قوی ترین درمان های درد هستند و برای دردهای خیلی شدید نگه داشته می شوند. آنها ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند، ممکن است معتاد کننده و اغلب موجب یبوست شوند. دیگر مشکلات با مخدرها آن است که با مرور زمان ، مقدار مصرفی غیر موثر می شود . و دوزهای بالاتر و بالاتری ممکن است نیاز باشد ، و منجر به افزایش خطر عوارض جانبی شود.
  دیگر داروها مانند بیحس کننده های بلوک عصبی ، شل کننده های ماهیچه ای ، ضد افسردگی ها،ضد تشنج ها(داروهایی که برای درمان صرع بکار می روند)و کورتیکو استروئیدها ممکن است بر علیه اغلب انواع دردها موثر باشند. مواد جدید شامل کرم Capsaicin(که بر سطح پوست در محل درد مالیده می شود) و ترامادول( یک ضد درد خوراکی). مرکز تخصصی درد به طور نمونه عرضه ترکیبی درمانی را پیشنهاد می کنند، شامل تزریقات مواد بیحس کننده و کورتیکو استروئیدها به داخل محل درد موازی با تحریکات الکتریکی عصب از طریق پوست TENS .
  آیا دردهای مزمن می تواند بدون دارو درمان شود؟
  درمان های بدون دارو برای درد شامل:
  - درمان فیزیکی ، شامل کشش و ورزش.
  - استفاده از گرما و سرما.
  - درمان های تکمیلی یا جایگزین(طب سوزنی و ماساژ)
  - شل کردنRelaxation
  - مشاوره(روان درمانی)
  - تحریک الکتریکی عصب از طریق پوستTENS
  در بعضی موارد ، درمانها تحریک کننده اندورفین( درد کش های طبیعی که داخل بدن ساخته می شوند).در موارد دیگر، درمان ها مستقیما بر روی عصب ها اثر می گذارد، تولید پیام های دیگری می کنند که تداخل با پیام های درد می کنند.هرچندکه، در خیلی از موارد، مکانیسم درد کش ها برای درمان های غیر دارویی یک تفسیر واضحی ندارد.
  آیا بهتر است که علت درد مزمن را درمان کنیم یا خود درد را به تنهایی؟
  هر زمان که امکان داشته باشد، علت بخصوص درد باید شناخته شده و درمان گردد. درد به طور نمونه پایان می یابد اگر علت آن مستقیما هدفگیری شود.اینجا چند مثال اندک آمده:
  - دردهای مزمن به علت بیماری های عفونی (مانند بیماری (lyme ممکن است با آنتی بیوتیک درمان شوند تا عفونت را از بین ببرند.
  - دردهای در ارتباط با سرطان ممکن است با دارو یا با دیدگاه های غیر دارویی درمان شوند.به علاوه ، شیمی درمانی ، جراحی یا اشعه درمانی ممکن است موجب از بین رفتن بارز درد شود ، به خصوص اگر سرطان علاج شود.
  - در اغلب موقعیت ها ، یک وضعیت دردناک ممکن است با جراحی درمان شود، برای مثال، پارگی دیسک در پایین ستون فقرات ممکن است باعث درد مزمن شود تا زمانی که جراحی صورت گیرد و دیسک تعمیر گردد.
  هر موقعیتی منحصر به فرد است، اما برای اغلب وضعیت های دردناک، یک یا بیشتر این انتخاب های درمانی تولید راحتی موثر می کنند بدون عارضه جدی. وقتی که یک علت مخصوص را نمی توان مشخص کرد، معمولا مناسب است که کاهش درد را در دید درمانی خود قرار دهیم، اگر چه باعث پوشاندن درد خواهد شد. دردهای مزمن ممکن است کیفیت زندگی فردی را پایین آورند، بنابراین مهم است که آنها را پیدا و تخفیف دهیم.

  دلم از اشک گرفته دلم از شب از همه تیرگی وهراس مرگ
  دلم از خودم گرفته که شدم نغمه سرای دل غمگین زمان

 2. #2
  همکار سابق انجمن موبایل
  16,700 امتیاز ، سطح 31
  25% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 750
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialYour first GroupRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class
  نماد hoshdar
  تاريخ عضويت
  May 2008
  پست
  1,500
  گيپا
  206,445
  پس انداز
  216
  امتیاز
  16,700
  سطح
  31
  تشكرها
  471
  965 بار در 589 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض


  پوشش درماني دردهاي مزمن به نفع بيمه‌هاست  مدير مرکز درد بيمارستان سينا با بيان اينکه درمان به موقع درد مزمن به معني صرفه‌جويي در بسياري از هزينه‌هاي بيمه‌ها همچون ويزيت‌هاي اضافي، اعزام بيمار به مراکز مجهزتر، تجويز داروها و نيز اعمال جراحي است، گفت: با وجودي که پوشش کامل درمان دردهاي مزمن به سود بيمه‌هاست اما درمان درد از سوي اين گروه‌ها حمايت نمي شود.

  دکتر مهدي پناه خواهي فلوشيپ درد و درمان‌هاي مداخله‌اي درد در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه ارايه يک خدمت جديد نياز به هزينه، افراد متخصص، پشتوانه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي دارد، گفت: به عقيده من بهتر است که هزينه ها از سوي سيستم بهداشتي درماني کشور و بيمه پرداخت شود تا از سوي مردم.

  وي با تاکيد بر اهميت تشخيص درست در خصوص درمان دردهاي مزمن و اينکه بايد در وهله اول نوع درد و اينکه چنين دردي به چه نوع دارويي پاسخ مي دهد تشخيص داده شود، گفت: بسياري از مواقع دردهاي مزمن با داروهاي مخدر کنترل نمي شوند.

  وي با اشاره بر اهميت مقوله تشخيص در درمان دردهاي مزمن، گفت: افرادي که لازم است براي درمان درد مزمن از داروهاي حاوي مخدر استفاده کنند به طور قطع بايد تحت شرايط خاص و با رعايت محدوديت هاي خاص خود و منافع و مضار اين کار از داروهاي مذکور استفاده نمايند.

  مدير مرکز درد بيمارستان سينا در ادامه به تفاوت اعتياد و وابستگي اشاره کرد و گفت : اعتياد همان است که همه از آن مي گريزند و فرد حتي پس از بهبودي درد نمي تواند مخدر را کنار گذارد در حاليکه در طب تعاريف ديگري وجود دارد که نشان مي دهد وابستگي فرد بيمار به دارو را مي توان با روش‌هاي خاصي به تدريج قطع و کم کرد.

  اين فلوشيپ درمان‌هاي مداخله‌اي درد با بيان اينکه بيشترين ترس جامعه در مورد استفاده از داروهاي مخدر، اعتيادآوري آنهاست، گفت: اگر چه داروهايي که امروزه ساخته مي شوند ، احتمال ابتلا به اعتياد را کم مي کنند اما اين خطر هميشه به صورت بالقوه وجود دارد و لذا حتما با بيمار قرار داد مي‌بنديم که به عنوان پزشک بايد هر گاه که احساس کرديم بيمار به سمت اعتياد مي رود ، اين داروها را قطع کنيم و از روش هاي ديگر درماني استفاده کنيم.

  دلم از اشک گرفته دلم از شب از همه تیرگی وهراس مرگ
  دلم از خودم گرفته که شدم نغمه سرای دل غمگین زمان

 3. #3
  همکار سابق انجمن موبایل
  16,700 امتیاز ، سطح 31
  25% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 750
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialYour first GroupRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class
  نماد hoshdar
  تاريخ عضويت
  May 2008
  پست
  1,500
  گيپا
  206,445
  پس انداز
  216
  امتیاز
  16,700
  سطح
  31
  تشكرها
  471
  965 بار در 589 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  درد هاي مزمن و هزينه هاي آن ازابعاد زيستي-رواني-اجتماعي
  ( Bio-Psycho-Social)
  درد هاي حاد مثل درد هايي كه بعد از صدمات و جراحي ها بوجود مي آيد به عنوان يك علامت هشدار دهنده بوده و به ما اخطار مي كند كه عامل دردناك وجود دارد و يا تخريب بافتي در پيش است . اين هشدار كه بوسيله درد حاد به ما داده مي شود مفيد بوده و به ما مي گويد كه از عامل ايجاد درد بگريزيم و يا در پي دريافت كمك براي درمان آن باشيم . درد حاد حاصل مستقيم يك حادثه ايجاد كننده درد بوده و به عنوان يك علامت از ايجاد آسيب بافتي و يا بيماري تلقي مي گردد .
  اما متاسفانه در بسياري از بيماران درد تا مدتها باقي مانده و ديگر هيچ گونه فايده اي نخواهد داشت زيرا ديگر به صورت يك هشدار نخواهد بود و گرچه آسيب بافتي خاتمه يافته و يا بهبودي بافت حاصل شده ولي درد همچنان ادامه دارد . درد مزمن در اين بيماران ديگر حاصل مستقيم آسيب اوليه و يا بيماري نبوده و بيشتر تغييرات ثانويه اي مي باشد كه در سيستم تشخيص درد بيمار بوجود آمده است .
  درد هاي مزمن بر خلاف دردهاي حاد كه با مكانيزم هاي مختلف فيزيولوژيك ايجاد مي گردند بيشتر بصورت يك معضل كلي جسمي و رواني خود نمايي مي نمايد كه خود مجموعه اي از مشكل دردهاي مزمن مي باشد و سبب مشكلات بيشماري براي بيماران مبتلا به آن خواهد بود كه ذيلا به برخي از آنها اشاره شده است :
  1- بي حركتي بيمار و مشكلاتي كه به تبع آن براي عضلات و مفاصل پيش خواهد آمد .
  2- تضعيف سيستم ايمني بيمار و مستعد نمودن او براي ساير بيماريها .
  3- مشكلات خواب براي بيمار .
  4- كم شدن اشتها و خراب شدن تغذيه بيمار .
  5- وابستگي به دارو ها .
  6- وابستگي بيشتر از معمول بيمار به افراد خانواده و ساير كسانيكه از او مراقبت
  مي نمايند .
  7- استفاده بيش از حد و نا معقول از سيستم هاي پزشكي و پرسنل آن .
  8- عدم ارائه خدمات مناسب در محيط كار و يا از كار افتادگي و معلوليت .
  9- جدا شدن فرد مبتلا به درد مزمن از جامعه و خانواده و رفتن به سوي درون گرايي .
  10- اضطراب و ترس از علت درد .
  11- احساس نا خوشايند بيمار + نااميدي + افسردگي
  12- خود كشي
  شيوع درد هاي مزمن :
  دردهاي مزمن در تمام جهان به صورت گسترده اي وجود دارد . در بسياري از تحقيقات انجام شده معلوم گرديده كه حدود 50% از مردم جهان از دردهاي متعدد رنج مي برند و در بسياري از آنها درد علاوه بر مزمن بودن بسيار شديد نيز بوده است .
  درد مزمن در افراد بالغ و سالمندان از شيوع بالاتري برخوردار است . بسياري از درد هاي مزمن شايع مثل كمر درد ، درد هاي مفصلي و سر درد هاي عود كننده ( از جمله ميگرن ) آنقدر شايع هستند كه مردم فكر مي كنند اين درد ها بايد به عنوان بخشي اجتناب ناپذير از زندگي آنها ، وجود داشته باشد !
  گرچه تعداد كمي از مردم به علت درد مي ميرند ، ولي بسياري با درد مي ميرند و تعداد زيادي از مردم بطور مداوم با درد زندگي مي كنند .
  هزينه هاي اجتماعي و اقتصادي درد هاي مزمن :
  در حاليكه درد هاي حاد درد هاي كوتاه مدت بوده و داراي يك روند محدود مي باشند ، درد هاي مزمن به زندگي فرد مبتلا چيره شده و ديدگاه او را به زندگي تغيير مي دهند . در اين بيماران ، خانواده ، دوستان بيمار و پرسنل پزشكي نيز از مشكلات بيمار دور نخواهند بود . علاوه بر آن ، كيفيت زندگي اين بيماران و اطرافيان آنها بطور جدي دچار آسيب مي گردد ، ضمن آنكه درد هاي مزمن مشكلات فراوان مالي به دنبال خواهند داشت . مثل :
  - هزينه هاي پزشكي و دارويي
  - غيبت از كار و مشكلات محيط كار
  - حذف در آمد فرد بيمار
  - عدم كارايي اقتصادي در محيط كار و منزل
  - فشار مالي بر روي خانواده ، دوستان و صاحب كاران
  - هزينه براي سيستم هاي بيمه اي و بهزيستي
  گرچه اهميت اپيدمي پنهان درد هاي مزمن و رنج انساني و نيز خسارات اقتصادي آن براي جامعه، از ديدگاه رشته درد شناسي و متخصصين آن بسيار روشن است ولي متاسفانه مردم ، جامعه پزشكي و برنامه ريزان درماني كشور ها اطلاعات مناسبي در اين رابطه ندارند ، در نتيجه براي جبران اين نقيصه بايد به موارد ذيل توجه كرد :
  1- اطلاعات جامعه پزشكي در مورد موضوع درد خصوصا درد هاي مزمن
  مورد بازنگري قرار گيرد .
  2- روش هاي كنترل درد موجود به جامعه پزشكي يادآوري گردد .
  3- راه هاي اداره كردن درد هاي مزمن به پرسنل پزشكي آموزش داده شود .
  4- تحقيق در مورد دردهاي مزمن بصورت مطالعات اپيدميولوژيك برنامه ريزي گردد .
  5- به فعاليت متخصصيني كه در رشته درد شناسي فعال هستند اهميت كافي داده شود و
  امكانات نيروي انساني و مالي مناسب در اختيار آنان گذاشته شود تا بتوانند در جبهه
  نبرد عليه درد و خصوصا در دردهاي مزمن در صف اول قرار گيرند .
  دكتر محمد شريفي - انجمن بررسي و مطالعه درد در ايران

  دلم از اشک گرفته دلم از شب از همه تیرگی وهراس مرگ
  دلم از خودم گرفته که شدم نغمه سرای دل غمگین زمان

 4. #4
  همکار سابق انجمن موبایل
  16,700 امتیاز ، سطح 31
  25% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 750
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialYour first GroupRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class
  نماد hoshdar
  تاريخ عضويت
  May 2008
  پست
  1,500
  گيپا
  206,445
  پس انداز
  216
  امتیاز
  16,700
  سطح
  31
  تشكرها
  471
  965 بار در 589 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  يك درد هزاران دليل
  يكي از وجوه آزاردهنده درد مزمن لگني، تاثير و فشار مشخصي است كه بر زندگي روزانه خانم‌ها مي‌گذارد.
  دكتر مهشيد چايچي
  ممكن است شما نيز اين درد آزاردهنده را تجربه كرده باشيد. اگر از شما بپرسند محل دردتان كجاست، معمولا به جاي اشاره به يك نقطه خاص، دور يك منطقه، دايره‌اي بزرگ مي‌كشيد. گاهي اين درد را دردي شديد و مداوم در قسمت تحتاني شكم و لگن توصيف مي‌كنيد و گاهي نيز مي‌گوييد كه درد مبهمي است و دقيقا نمي‌توانيد محل آن را نشان دهيد. بعضي مواقع هم از درد تيز و فشارنده‌اي در اين ناحيه شكايت مي‌كنيد. اين درد گاهي مي‌تواند به‌صورت يك فشار يا سنگيني در عمق لگن هم حس شود. حتي بعضي اوقات به‌صورت متناوب مي‌آيد و مي‌رود.

  تمام انواع دردهاي ذكر شده مي‌تواند از علايم درد مزمن لگن باشد، البته به شرطي كه محل درد در منطقه تحتاني شكم و بين دو استخوان لگن باشد و در ضمن 6 ماه يا بيشتر طول كشيده باشد. علاوه بر اين، ممكن است درد شما در هنگام ادرار و مدفوع كردن، نزديكي با همسر يا حتي در مواقعي كه مي‌نشينيد يا مدت طولاني مي‌ايستيد ايجاد شود. ممكن است درد خفيف باشد اما گاهي هم به حدي آزاردهنده مي‌شود كه شما را از كاركردن مي‌اندازد و نمي‌گذارد ورزش كنيد و يا حتي بخوابيد. اين درد مي‌تواند موجب افسردگي شما هم بشود و مثلا شما را دچار بي‌خوابي، تغيير اشتها، احساس خلاء و ناراحتي كند و باعث افت فعاليت روزانه شما شود.
  معماي گيج‌كننده
  تشخيص علت ناراحتي شما ساده نيست. در 61 درصد زناني كه درد مزمن لگن را تجربه مي‌كنند، پزشك نمي‌تواند هيچ علت مشخصي پيدا كند، اما اين مسئله به معني عدم وجود علت و راهي براي درمان درد مزمن لگن نيست. درد مزمن لگن شايد يكي از گيج‌كننده‌ترين معماهاي پزشكي باشد اما با كسب اطلاعاتي در مورد آن مي‌توانيد ناراحتي خود را تسكين دهيد. برخي از علل مهم درد لگني اين موارد هستند:
  اندومتريوز: اندومتريوز وضعيتي است كه بافت پوشاننده رحم (اندومتر) در محلي خارج از رحم رشد مي‌كند. اين بافت اضافه، هر ماه به‌علت بالا و پايين رفتن سطح هورمون‌ها، خونريزي مي‌كند. چون اين واقعه در خارج از رحم شما اتفاق مي‌افتد، خون و بافت تخريب شده نمي‌تواند از بدن شما و از طريق واژن خارج شود و در شكم محبوس مي‌شود. اين جمع شدن مي‌تواند منجر به كيست‌هاي دردناك و چسبندگي شكمي شود و درد طولاني‌مدت ايجاد كند.
  كشش و اسپاسم عضلات كف لگن هم مي‌تواند دردهاي راجعه لگني را ايجاد كند.
  گاهي اوقات يك عفونت طولاني‌مدت (معمولا مقاربتي) رخ مي‌دهد و موجب چسبندگي لوله‌هاي رحمي به تخمدان‌ها مي‌شود كه نتيجه آن ايجاد دردهاي مزمن لگني است.
  رشد توده‌هاي غيرسرطاني رحم مانند پوليپ و فيبروئيد هم ممكن است ايجاد فشار و يا احساس سنگيني در ناحيه تحتاني شكم كند.
  زماني كه بايد به پزشك مراجعه كنيد
  اگر درد لگن شما با علايمي ديگر همراه است، مثلا دچار ادرار يا مدفوع خوني و يا درد هنگام نزديكي هستيد، فورا به پزشك مراجعه كنيد. درضمن اگر درد شما باعث اختلال در زندگي روزانه شما شده است يا اگر علايمتان رو به تشديد است، حتما با پزشك خود ملاقات كنيد. پزشك براي تشخيص مشكل شما بايد يكي‌يكي، علت‌ها را رد كند تا به تشخيص نهايي برسد چرا كه علل متعددي مي‌تواند مسئول درد مزمن لگن باشد.
  ابتدا پزشك از شما مي‌خواهد كه جزئيات و نوع درد را شرح دهيد و طول مدت درد و شدت آن را بيان كنيد. علاوه بر اين سابقه بيماري‌هاي قبلي شما و خانواده‌تان و جراحي‌هايي كه پيش از اين انجام داده‌ايد، براي تشخيص مهم تلقي مي‌شوند.
  پزشك براي تشخيص علت دردتان از معاينه لگن شروع خواهد كرد. بعد از معاينه لگن نوبت به آزمايش‌هاي ادرار، مدفوع و خون است. طي اين بررسي‌ها علل غيرزنانگي درد لگني مانند التهاب مثانه و سندروم روده تحريك‌پذير قابل تشخيص هستند. كشت از نمونه‌هاي دهانه رحم يا واژن نيز از اقداماتي است كه براي بررسي عفونت‌هاي مقاربتي انجام گيرد. روش‌هاي تصويربرداري مانند سونوگرافي هم مي‌توانند در تشخيص ساختارهاي غيرطبيعي و يا رشد غيرطبيعي در لگن كمك كنند.
  اگر با انجام آزمايش‌ها و حتي جراحي تشخيصي هيچ علتي به‌دست نيامد، خيال نكنيد كه درد شما بدون علت است بلكه هنوز آزمايش‌هاي كافي براي يافتن همه علل درد مزمن لگن وجود ندارد! اما حتي بدون تشخيص علت نيز راه‌هايي براي تسكين دردتان وجود دارد. پزشك شما احتمالا از روش‌هاي مختلفي براي درمان استفاده خواهد كرد:
  بعضي از علل درد لگن، دوره‌اي هستند، يعني به دوره ماهانه و هورمون‌هايي كه بدن شما توليد مي‌كند وابسته‌اند. مهار تخمك‌گذاري با استفاده از قرص‌هاي جلوگيري از حاملگي يا داروهاي ديگر هورموني مي‌تواند درد دوره‌اي لگن را كنترل كند.
  اگر منبع درد شما عفونت باشد، تجويز آنتي‌بيوتيك‌ها لازم خواهد بود.
  بعضي داروهاي ضدافسردگي علاوه بر اثر ضد افسردگي خود مي‌توانند درد مزمن لگن را كنترل كنند.
  تقويت عضلات كف لگن با فيزيوتراپي مي‌تواند در كنترل درد شما نيز مفيد باشد.
  ممكن است درد شما ريشه در مشكلات عميق رواني-‌اجتماعي داشته باشد؟ مثلا اختلال شخصيت، سوءاستفاده جنسي، ازدواج مشكل‌دار، بحران‌هاي خانوادگي و ارتباطي مي‌توانند علت درد باشند. با مشاوره و كسب مهارت‌هاي رواني مي‌توانيد براي كنترل درد و مشكلات زمينه‌اي آن، راهي پيدا كنيد.
  جراحي براي اصلاح بيماري زمينه‌اي به‌كار مي‌رود. به‌عنوان مثال چسبندگي‌هاي لگني، فيبروئيد رحم و اندومتريوز مي‌توانند با جراحي درمان شوند، در نهايت ممكن است پزشكتان هيستركتومي (خارج كردن رحم و تخمدان‌ها) را پيشنهاد كند
  از خود مراقبت كنيد
  يكي از وجوه آزاردهنده درد مزمن لگني، تاثير و فشار مشخصي است كه بر زندگي روزانه خانم‌ها مي‌گذارد. ممكن است شما در حال خوابيدن ، نرمش كردن يا انجام كارهاي بدني روزمره مشكل داشته باشيد و به‌دليل درد از اجتماع نيز دوري كنيد. شما مي‌توانيد از روش‌هاي <درمان در منزل> براي تسكين درد و مر اقبت از خود استفاده كنيد.
  )1 ابتدا مسكني چون آسپرين، استامينوفن يا ايبوپروفن را امتحان كنيد. ممكن است همين روش براي بهبود درد شما كافي باشد.
  )2 موضع گرم را گرم كنيد. براي اين كار مي‌توانيد از حمام آب گرم يا كيسه آب گرم استفاده كنيد. گرما موجب تسريع جريان خون مي‌شود و ممكن است در تسكين درد لگن موثر باشد.
  )3 دراز بكشيد و پاهاي خود را با گذاشتن يك بالش زير زانو بالا ببريد. وقتي به پهلو دراز مي‌كشيد حتما زانوهاي خود را تا نزديك سينه جمع كنيد تا فشار وارد به كمرتان را كاهش دهيد.
  )4 نرمش روزانه با به جريان انداختن خون و افزايش اندورفين‌ها (مواد تسكين‌دهنده درد كه به‌طور طبيعي در بدن ساخته مي‌شود) در كاهش درد به شما كمك مي‌كند.
  درد مزمن لگن به تدريج پيشرفت كرده و زمان زيادي طول مي‌كشد تا درمان شود، ممكن است اين مسئله موجب ايجاد احساسات منفي مثل عصبانيت در شما شود و بر اعتماد به نفس و روابط شما با ديگران تاثير بگذارد. راجع به احساسات خود با خانواده و اطرافياني كه حامي شما هستند صحبت كنيد و در ضمن با تمرينات روحي و كسب حمايت‌هاي رواني و مشاوره، روحيه خود را در مقابله با مشكلات تقويت كنيد

  دلم از اشک گرفته دلم از شب از همه تیرگی وهراس مرگ
  دلم از خودم گرفته که شدم نغمه سرای دل غمگین زمان

 5. #5
  همکار سابق انجمن موبایل
  16,700 امتیاز ، سطح 31
  25% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 750
  0% فعالیت
  دستاورد ها:
  SocialYour first GroupRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class
  نماد hoshdar
  تاريخ عضويت
  May 2008
  پست
  1,500
  گيپا
  206,445
  پس انداز
  216
  امتیاز
  16,700
  سطح
  31
  تشكرها
  471
  965 بار در 589 پست از اين كاربر تشكر شده


  به نظر شما این پست مفید است؟ بله | خیر

  پیش فرض

  آگهی تبلیغات

  این مقاله درسال 2008 توسط دکترآلینا.ام.کلاوی جو-پاسیک ازروانشناسان مرکزکنترل درد ایندیاناپلیس درقالب پرسش وپاسخ وباعنوان روانشناسی درد ارائه شده است.
  سئوال: من یک درددائمی وشدیددرناحیه پشت خوددارم(که هرروزساعت 8 به اوج خودمی رسد)و مدت 15 سال است که بااین درد مزمن زندگی می کنم. بااین وجود توانسته ام همیشه روحیه خوبی داشته باشم وخوش بینانه فکرکنم. اما واقعا" سخت است خیلی سخت.اخیرا" پزشک من مرابه یک روانشناس ارجاع داد.اما چرا اواین کاررا کرد؟ آیا اوفکرمی کندکه من دیوانه شده ام و یک درد ساختگی و کاذب دارم؟ وقتی که درد در جسم وبدن من وجوددارد،پس یک روانشناس چه کارمثبتی می تواندانجام بدهد؟

  پاسخ: من می توانم احساس شما را درک کنم.اما فرستادن شما نزد روانشناس به این دلیل نیست که پزشک شما اعتقاددارد شما15سال راباتخیل خیال درد شدید گذرانده اید. بلکه به این علت است که شما بتوانیدبرای درمان درد مزمن خودازتخصصهای مختلف بهره بگیرید.


  پزشک شما معمولا" متخصص روانشناس رابه این دلیل برای درمان شما معرفی می کند که اواعتقاددارد استفاده ازمتخصصین رشته های مختلف بهترین روشی است که می توان برای درمان دردمزمن شما بکاربرد.بااستفاده ازاین روش، کارشناسان رشته های مختلف می توانند با هدف کاهش درد وافزایش توان شما برای انجام کارها، با یکدیگر همکاری کنند.بنابراین دراین راستا به "توانائیهای شما" توجه می گردد.

  برنامه های درمانی که درآنها ازتخصص های مختلف استفاده می شود(همانندبرنامه های کاربردی ارائه شده در محل کارمن یعنی مرکز کنترل درد ایندیاناپلیس) به این نکته توجه می کنندکه به چه صورت می توانند درد های مزمن را آنطورکه شمادوست دارید،در کل زندگی و فعالیت شما کنترل نمایند. متخصصین گروه درمانی با همکاری یکدیگر این امکان را برای شمافراهم می کنند که بتوانید توانائیهای خودتان را بهبودبخشید.

  درضمن من مطمئن هستم با تجربه ای که دارید، می دانیدکه باید بابت دردمزمن خود هرکاری بکنید.بطورکلی داشتن درد آن هم درتمام مواقع یک عامل استرس زای دائمی محسوب می شود. به علاوه دردهای مزمن می توانند باعث شوندکه خیلی ازکارهائی را که درگذشته انجام می داده ایدکنارگذاشته ودرنتیجه ممکن است علائم اضطراب و افسردگی رابه دنبال داشته باشند. بسته به تاثیربازدارنده ای که دردبرروی شما می گذارد ونقشی که درزندگی شما بازی می کندمی تواندمنجربه اضطراب، افسردگی و اختلالات ترس گردد.بطورخلاصه درد مزمن تاحدودی فراتراز یک تجربه جسمی است، به همین دلیل بیشتر لازم است که یک برنامه مناسب درمانی برای آن درنظرگرفته شودتااینکه تنها به جنبه جسمی آن پرداخته شود.


  اجازه دهیدبه طورخلاصه آنچه که دراولین ملاقات انجام می دهم راتوضیح دهم.این مسئله می تواندکمک کندکه از نگرانی های شما براي مراجعه به یک روانشناس کاسته شود.

  دراولین ویزیت من سعی می کنم تصورکنم که دردبیماربه چه نحوی برروی زندگی او تاثیرمی گذارد.همانگونه که قبلا" ذکرشد،بسیاری ازبیماران به دلیل احساس افسردگی یا اضطراب به من مراجعه می کنند.زندگی با عوارض مزمن مقداردیگری ازاسترس را درزندگی بیمارایجادمی کند.به همین دلیل درمواقع مراجعه افرادمبتلا به عوارض مزمن ابتدابه ارزیابی نحوه تطابق بیمار با زندگیشان پرداخته و مواردی که قادربه تطبیق باآنها نیستند را بررسی می کنم .همچنین اگرامکانات وروشهائی وجودداشته باشندکه بیماربتواندبرای کمک به مقابله با دردخودازآنها استفاده نماید،نیزارزیابی می نمایم.

  بعدازاولین ویزیت گروهی ازمتخصصین رشته های مختلف که درمرکز کنترل درد حاضر هستند، درموردبرنامه های درمانی خاص بیماربه مباحثه می پردازند. من فهمیده ام که این روش گروهی برای بیماران مبتلا به دردهای مزمن خیلی مفیداست : دراین روش تمرکزتمام متخصصین برروی بهبودکیفیت زندگی بیماران است وما می توانیم برروی تمامی درمانهای ارائه شده به بیمارتوجه کنیم. باکارگروهی می توانیم بهترین توصیه هارا به بیماران داشته باشیم.البته استفاده ازهرگونه روش درمانی،همیشه به پذیرش بیمار بستگی دارد.

  لازم نیست که هربیمار با من ویزیت (یا ویزیتهای) مجدد داشته باشد. برنامه درمانی هرکسی کاملا" اختصاصی است وبستگی به نیازهای فرددارد.

  برای مثال بعدازارزیابی بیمار ممکن است فکرکنم که لازم است او ازیادگیری برخی از فنون آرامش عضلانی وعصبی (relaxation) بهره مندشود.شایدزندگی با دردمزمن باعث شده باشد که وضعیت بدن وذهن بیمار به حدی وخیم شده باشدکه قادر به آرام سازی بدن خودنباشد. اگر وضع روحی وجسمی بیمار وخیم باشد می تواندواقعا"دردروزانه فردرا تشدیدکند.

  وقتی روی این بیماران کارمی کنم ممکن است لازم باشد به آنها فنون مختلف آرامش بدن،تنفسهای دیافراگمی و تمرینات ذهنی را آموزش دهم تا بتوانند ازآنها برای آرامش جسمي وروحی خوداستفاده کنند. پس ازآن نیزروشهائی وجوددارندکه بیمارمی تواند برای کنترل درد واسترس زندگی روزانه خودازآنهااستفاده کند.کاهش تنشها می تواند باعث تسهیل انجام برخی ازکارهای روزانه ای که مشکل هستندشودومتعاقب آن کاهش درد و افزایش میزان انجام کارها با دردکمتررخ خواهدداد.

  ویزیت شما توسط روانشناس نبایستی باعث شود که شما احساس کنیدکه فقط پزشک از وضعیت روحی شما سئوال می کند،بلکه درحقیقت ویزیت روانشناس منجربه این خواهدشدکه او واقعا" به حرفهای شما گوش می دهدو ازرنجهائی که ازدردمزمن درطولانی مدت کشیده ایدمطلع می گردد. امیدوارم با توضیح خلاصه ای که از نقش یک روانشناس دردرمان دردهای مزمن ارائه کرده ام،از مزایای مراجعه ای که به او می کنیدآگاه شده باشید.بنابراین بطورکلی روانشناس با همکاری خودتان آنچه که برای شما بهترین است راتعیین خواهدکرد،تابتوانیدبطورمنا سب تری بادردمزمن برخوردکرده و به زندگی خود برگردید.

  دلم از اشک گرفته دلم از شب از همه تیرگی وهراس مرگ
  دلم از خودم گرفته که شدم نغمه سرای دل غمگین زمان

+ پاسخ به مبحث

بازدید کنندگانی که از طریق جستجو کلمات ذیل به انجمنهای گیگاپارس آمده اند:

درد مزمن پهلو

علت درد های پهلو

احساس سرمادربدن

درد مزمن قلب

درد سوزشی شکمعلت درد های سوزشی شکمداروی درمان افسردگی مزمنپهلو درد مزمندرددایم سمت راست شکم وپهلودردهای سوزشیدرددرتمام شکمبیماری های ثانویه درد های مزمندرد مزمن پهلوهادرد سوزشی پهلواداره درد مزمنعلل درد پهلودرد سوزشیروش های غیر دارویی کاهش درد های مزمنعلل درد مزمن پهلومکانیسم درد انواع دردهای پهلودرد های مختلف نشانه چیستروش درمان دردهای مزمن پس از جراحی هیسترکتومیﺩﺭﺩﻣﺰﻣﻦ ﭘﻬﻠﻮدرد های شایع پهلو
SEO Blog

اطلاعات این مبحث

Users Browsing this Thread

در حال حاضر 1 کاربر در حال دیدن این مبحث می باشند، (0کاربر عضو و 1 کاربر مهمان)

تگهای این مبحث

قانون های ارسال نوشته

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts